Reklama:
100 % Whey Protein + 500 g ZDARMA
Ochutnejte jednu z 12 variant příchutí špičkového WPC + WPI proteinu! Více zde.

Milan Špingl: Ptejte se mě... Odpovědi (IV.)

5.853 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Zeptejte se
Milana Špingla
Milan Špingl:
Odpovědi I.
Milan Špingl:
Odpovědi II.
Milan Špingl:
Odpovědi III.
Zeptejte se osobností

V rubrice určené pro osobnosti našich sportů "Ptejte se mě, na co chcete, já, na co chci, odpovím" dostáváte možnost položit jakýkoli zvídavý dotaz, který Vás napadne. Jednou z dalších osobností pro Vaše dotazy je silový trojbojař a úspěšný reprezentant České republiky Milan Špingl. Doposud jste mohli zavalit otázkami i profesionálního rozhodčího IFBB a bývalého reprezentanta Vjačeslava Vinogradova (jeho odpovědi jste již mohli pročítat v šesti dílech - první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá a šestá část), úspěšného bývalého reprezentanta v kulturistice Petra Weinlicha (odpovědi první, druhé a třetí) a nově také Pavla Vacka, reprezentanta ČR v kulturistice a PR manažera firmy Extrifit (ptát se můžete zde). Dnes Vám nabízíme již čtvrtý soubor odpovědí Milana Špingla (odpovědi první, druhé a třetí), jemuž v současné době zabírá velkou část času péče o dva potomky.

Pokud byste chtěli i Vy položit několikanásobnému mistrovi ČR v silovém trojboji a bench-pressu a funkcionáři ČSST nějaký dotaz, můžete tak učinit prostřednictvím formuláře v předešlém článku. Milan je znám svým otevřeným přístupem, který jste mohli sledovat již v sérii z roku 2011 "příprava na ME bez cenzury", takže se ho nebojte zeptat.

Stejně jako ostatní osobnosti této rubriky vybral i Milan trojici čtenářů, která se může těšit na fotografii s jeho vlastnoručním podpisem. Dnešními šťastlivci jsou Bouřňák, Pavel Kaloun a Karolína Mouchová. Gratulujeme.


Rady...
PAVEL
Dobrý den, chtěl bych poradit. Baví mě bench-press a do budoucna bych chtěl soutěžit. Jak zlepšit bench-press? Cvičím 3x týdně. Bench-press (větší váhy, ramena), 2. trénink více zaměřený na techniku bench-pressu a záda, triceps a 3. trénink nohy a břicho. Nepoužívám pomůcky jako špalek na dotlaky či ram, slingshot. Mám je přidat do tréninku, když jedu bench-press RAW, ne v dresu? Díky za rady. Ať se Vám daří. :-)
Ahoj Pavle, tohle je snad nejčastější otázka, co mi lidé dávají. Je tolik možností, jak se v bench-pressu zlepšit, že by to bylo na samostatnou rubriku. Asi úplně nejdříve bych se poradil s nějakým odborníkem, trenérem, který se zaměřuje na silový trojboj, nebo se zkusil přihlásit do nějakého oddílu, kde silový trojboj provozují. Nechal bych si zkontrolovat techniku, jestli vše dělám správně, spousta lidí si myslí, že má výbornou techniku, ale opak je pravdou. Takže začal bych pracovat na technice, opravit nebo co nejvíce vyladit. Pak se zaměřit na slabá místa a podle toho vybírat pomocné cviky nebo výše uváděné pomůcky ke zdokonalení tréninku. Nakonec si pak nechat sestavit individuální silový trénink přímo na zlepšení bench-pressu nebo použít nějaký osvědčený silový trénink z ruské nebo americké školy. Hlavně je třeba makat a nevzdávat to, výsledky se jistě dostaví. Přeji hodně štěstí.

ROMAN
ZIGO
Ahoj, začal jsem letos soutěžit poprvé ve věku 44 let v silovém trojboji a stále se mi nedaří zlepšit v bench-presu! Můžeš mi dát nějakou osvědčenou radu? Díky, Roman.
Ahoj Romane, i pro tebe platí to samé, co pro Pavla, jen bych se opakoval. Hlavně to nevzdávat, zlepšení přichází se zkušenostmi. A pokud soutěžíš v trojboji, tak máš výhodu, že to můžeš zatím dohánět v ostatních disciplínách. A zlepšovat se dá v každém věku.

PAVEL
Chci se zeptat, co jíst v den soutěže. Jsem nováček, ještě nemám zkušenosti, tak abych něco zbytečně nezkazil.
Ahoj Pavle, nevím, jak na tuto otázku odpovědět, ne že bych ti neuměl poradit, ale neznám tě, nevím, kolik vážíš, nevím, v jaké váhové kategorii chceš závodit, nevím, kolik ti je a jaké máš zkušenosti. Dále je důležité, v kolik hodin závodíš. Obecně, pokud nehubneš, nestahuješ hmotnost odvodňováním a závodíš v ranních hodinách, není důležité to moc řešit. Stačí nějaká lehčí snídaně, zaměřená na sacharidy, nějaké ovoce, aby ti nebylo těžko při závodech. Pak nějaké carbo gely, BCAA. V průběhu závodu nejíst nic. Pokud řešíš váhu, tu snídani dát až po vážení, co nejdříve se zvážit a pak se najíst. Pokud navíc váhu stahuješ hodně a odvodňuješ, je důležité po zvážení hlavně doplnit tekutiny, dehydratace výrazně snižuje výkon. Doporučoval bych zase konzultaci s nějakým zkušeným trenérem, aby ti poradil postup přímo pro tebe.

MARTIN
Nazdar Milane! Chcem sa ťa spýtať na dve veci. Prvá je, či je možné vo federácii IPF benchovať aj užším úchopom a nie len na šírku 81 cm? Užší úchop mi jednoducho sedí viac a som pri ňom oveľa silnejší a zdvihnem viac. Druhá je, ktorú federáciu by si mi odporučil, keď nepoužívam doping a som naturál a chcem súťažiť v trojboji.
Zdar Martine, ano, je možné mít užší úchop než 81 cm, to je pouze maximum. Dokonce spousta závodníků, pokud zvedá na maximum na RAW, zužuje úchop. Včetně mě, asi o jeden prst dovnitř na obou rukou. A s tou federací. Nechci tady zase roznítit obrovské diskuse o tom, kde je lepší závodit, jestli v IPF, nebo open asociacích. Samozřejmě že ti já doporučím IPF, neboť v ní soutěžím také a je mému srdci bližší, ale rozhodnutí je jen na tobě. Máš možnost si vybrat. Dej si dohromady plusy a minusy a podle toho, co tvému srdci bude bližší, se rozhodni.


Osobní...
BOUŘŇÁK
Dobrý den. Jaké medaile a úspěchu si ceníte nejvíc? A je to lepší než nějaký osobní úspěch v životě? Co považujete za úplně největší?
Dobrý den, z medailí si nejvíce cením stříbrné z mistrovství Evropy ze Švédska 2010 a bronzové z mistrovství světa z Plzně 2011. Sportovní úspěch asi dvě účasti na Světových hrách. Na tvé další otázky odpovím asi takto. Mým největším štěstím, a tedy osobním úspěchem, jsou mé dvě krásné děti, dvojčata Matěj a Štěpánka. A to těžko přebijí nějaké medaile, sportovní nebo pracovní úspěchy.

PAVEL
KALOUN
Milane, vzpomínáš si na svoje soutěžní začátky? Jaké to bylo tehdy? V něčem jiné než teď? V čem se to lišilo? Trénování, jídlo? Mohl bys mi kus ze své historie povyprávět. Mám hrozně rád ohlédnutí v čase zpátky. Jako vím, že nejsi takový stařec, ale přece jenom se čas posunul, závodí se třeba taky jinak. Díky, měj se.
Ahoj Pavle, nejsem úplně ten správný na toto téma, jednak nejsem takový pamětník, zatím, a navíc jsem s trojbojem začínal dost pozdě, až v roce 2004. I tak se ale stala spousta změn. Asi ta největší byla změna váhových kategorií a zmrazení starých rekordů. Celý trojboj šel dopředu, hlavně co se týká vybavení. Tím se samozřejmě zvedly výkony. Pokročily přístupy k výživě, k tréninku a to vede zase ke zvýšení výkonů. Doplňky výživy jsou dnes také úplně jinde. V poslední době opět velká změna, a to zavedení RAW divize. Myslím, že trojboj se přirozeně vyvíjí jako jiné sporty. A na mé začátky si vzpomínám velmi dobře. První soutěž byla na extralize 2004 v Kašavě u Zlína. A tak jako každý začátečník jsem byl nervózní a zmatený. Ale řekl bych, že ta soutěžní atmosféra a prostředí na závodech jsou stále stejné.

KAREL
Čau. Když jsi jel na svět nebo Evropu, na kolik peněz to vyšlo, pomáhal s tím svaz, nebo to všechno hradí závodníci za sebe?
Ahoj Karle, náklady na závody se liší podle toho, v jaké destinaci závody probíhají. Nejdražší jsou samozřejmě závody mimo Evropu. Náklady se můžou vyšplhat klidně i k 50 000 Kč. Pokud dosáhnete určité výkonnosti nebo uděláte dobrý výsledek na závodech, svaz Vás podpoří. Závodník má pak hrazenou cestu a startovné, zbytek jde za závodníkem. Samozřejmě to vše může fungovat, jen pokud má svaz dostatek finančních prostředků.

KAROLÍNA
MOUCHOVÁ
Je mi líto, že jsi měl nějaké zdravotní problémy, jak jsi na tom teď, už je to dobré a zase závodíš? Pomýšlíš i na nějaké mezinárodní závody v reprezentaci? Jak jsi na tom silově teď? Četla jsem, že jsi čerstvý otec, tak to gratuluji, a že pozdravuji ratolesti. Už taky benčují? :-) A budeš je k tomu vést?
Ahoj Karolíno, děkuji za zájem. Ano, je mi lépe. Nemoc je zatím pryč. A ano, opět cvičím a už jsem byl i na závodech. Vyzkoušel jsem si závody RAW a teď opět pokouším dresy. A na mezinárodních závodech jsem už byl, ale jen v bench-pressu na ME ve Španělsku. Silově jsem na tom už opět celkem dobře. A narodila se mi dvojčata, kluk a holka. Zatím nebenčují, jsou jim teprve tři roky a určitě je k trojboji nutit nebudu.

SIMONA
Ahoj Milane. Ještě jezdíš na motorce? :-)
Ahoj, ano, už zase jezdím. Měl jsem 5 let pauzu, ale v současné době opět jezdím. Je to super.


AS...
SIROTEK
Zajímá mě tvůj názor. Dá se závodit na úrovni repre na MS nebo ME bez dopingu?
Ano, to rozhodně dá.
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 74 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra