Reklama:
Zbývá už jen 90 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Ohlédnutí za sezónou 2017: powerlifting ČSST

8.596 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Kalendář soutěží silového trojboje pro rok 2016/2017
Kalendář soutěží silového trojboje pro rok 2017/2018

Rok 2017 je za námi, proto jsme pro Vás připravili shrnutí toho, co se za minulý rok událo v powerliftingu v rámci Českého svazu silového trojboje a IPF. Úspěchů nebylo málo, ale co se například nepodařilo? To Vám poví Jiří Prášek, předseda komise mládeže, a Milan Špingl, předseda reprezentační komise, v rozhovorech pro tento článek.

Rok 2017 zahájily mistrovské soutěže, a to hned v lednu Mistrovstvím České republiky v RAW silovém trojboji mužů a žen, následované o týden později v sobotu Mistrovstvím České republiky v RAW silovém trojboji juniorů a dorostu a v neděli Mistrovstvím České republiky v RAW silovém trojboji masters. Poslední víkend patřil republikovým soutěžím juniorů a dorostu a také masters s vybavením.

V únoru jsme mohli zhlédnout zejména bench-pressové soutěže bez vybavení. Poslední únorovou sobotu probíhal hlavní závod sezóny - mistrovství České republiky mužů a žen. Možná proto, že se jednalo o soutěž, kde jsou povoleny dresy, byla účast závodníků velmi nízká. Z toho lze usuzovat nezvratný fakt, že RAW soutěže od roku 2013, kdy byly v České republice zavedeny, raketovou rychlostí získávají oblíbenost a prestiž. První RAW soutěž byla 30. března 2013, jednalo se o Otevřené mistrovství České republiky v RAW silovém trojboji s mezinárodní účastí. Už tehdy se tato neznámá disciplína setkala s úspěchem. Z České republiky a Slovenska přijelo soutěžit 82 závodníků. Byla to zatím jediná soutěž tohoto typu u nás. Postupně během posledních pěti let soutěží RAW přibývalo až do dnešního stavu. Návrat ke kořenům byl v tomto případě dobrou volbou. Jsem ráda, že ani já jsem na první RAW soutěži u nás nechyběla a můžu zde psát z vlastní zkušenosti.

V březnu byly k vidění republikové soutěže v bench-pressu s vybavením. Také se konala první mezinárodní soutěž loňského roku, a to mistrovství Evropy v RAW silovém trojboji pro juniory, dorost, muže a ženy v Dánsku. Zde nechyběli naši zástupci jako Jolana Moravcová v kategorii juniorek do 72 kg. Předvedla vynikající výkon, kde většinou disciplín vytvořila nové národní rekordy. Další ženou byla Zuzana Bitterová v kategorii žen nad 84 kg. Dorostence reprezentovali Josef Klíma a Karel Rada, který se stal mistrem Evropy v kategorii do 83 kg. V juniorech byl českým zástupcem Radomil Vašík, který skončil o pouhý půlkilogram čtvrtý! Tomáš Král byl druhým reprezentujícím juniorem. V mužích předvedl krásné výkony Tomáš Juříček. Dalším mistrem Evropy z tohoto klání se mohl titulovat Jakub Sedláček, který se stal zlatým v kategorii do 93 kg s výkonem 515,50 Wilksových bodů. Dále muže reprezentovali Karel Rada st., Pavol Demčák a Martin Šafář.

Hned v dubnu se konalo teprve druhé Mistrovství světa v RAW bench-pressu juniorů, dorostu, mužů, žen a masters v USA. Měli jsme čtyři zástupce, za ženy Zuzanu Bitterovou, za juniory Robina Studenta, za muže Pavola Demčáka a za masters II Lubomíra Růžičku.

Květen začal ve slunném Španělsku Mistrovstvím Evropy v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen. Na tento šampionát odletěli naši zemi reprezentovat dorostenci Aleš Krušina, Tomáš Novák, Martin Prokop, z mužů Karel Ruso a Tomáš Šárik, který zde získal krásné třetí místo (výkon 370/285/347,5 kg) a tímto součtem vytvořil i národní rekord jak v mužích, tak i v masters I. V polovině května se uskutečnila oblíbená pohárová soutěž O pohár starosty města Zbýšova. Jednalo se již o devátý ročník. Soutěž je určena juniorům a dorostu, jsou dovoleny podpůrné dresy. Mladí závodníci přijeli v hojném počtu sto dvou. Po několika letech se na pamětní destičku putovního poháru starosty zapsal slovenský závodník. Konec května byl ve znamení Mistrovství světa v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters v Litvě. České ženy zde reprezentovaly Michaela Drabálková a Hana Takáčová, která závodila za ženy masters III ve váhové kategorii do 84 kg, kde zvítězila hmotností činky úctyhodných 127,5 kg. Na této soutěži byli dalšími reprezentanty Milan Selinger a Milan Špingl, který bohužel soutěž nedokončil. Dle jeho slov byla příprava na tyto závody příliš uchvátaná, tak nenastoupil v ideální síle a nezkrotil dres. Dalším medailistou z tohoto závodu byl Martin Turek, který ukořistil třetí místo v kategorii masters I do 83 kg výkonem 210 kg. Českou republiku reprezentovali i Vladimír Nebola a Jan Pinc. Jan také bohužel neukočíroval dres a soutěž nedokončil.

Jediným červnovým závodem bylo Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů, žen a masters v Bělorusku. Tento šampionát také potvrzuje oblibu RAW závodů, neboť účast zde byla prakticky dvojnásobná než na ostatních mezinárodních závodech, přesně 818 závodníků! Zde nás reprezentovali dorostenky Denisa Turková, Veronika Opočenská a dorostenec Karel Rada. Ženy zde reprezentovala Zuzana Bitterová, muže Pavol Demčák a Jakub Sedláček, který za neuvěřitelný výkon 518,90 Wilksových bodů bral 3. místo. I v mužích masters jsme měli svoje zástupce, v kategorii masters I do 93 kg Josefa Lipku a Tomáše Tauera. V kategorii masters I do 105 kg Karla Radu st., v kategorii do 120 kg Petra Lahodu. Tato soutěž, jak jsem již psala, neměla, co do počtu závodníků, konkurenci, například mužů (open kategorie bez masters) se účastnilo 137 závodníků a to není rozhodně malé číslo. Ostatní věkově ohraničené kategorie se pohybovaly kolem padesáti až devadesáti silných mužů a žen.

V červenci jsme opět zavítali na mezinárodní scénu a snažili se získat co nejvíce cenných kovů. Konaly se dvě soutěže, kde jsme opět měli naše zástupce. Jedny závody se konaly u nás v Plzni, a to Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters a celé čtyři roky očekávané Světové hry, konané v Polsku. Světové hry jsou "olympiádou" neolympijských sportů, a proto se jedná o nejprestižnější závod i pro silový trojboj. Jen bych chtěla upozornit, že na této soutěži nejsou klasické váhové kategorie, jak je známe, ale najdeme zde lehkou, střední, těžkou a supertěžkou váhu. Na Světové hry není snadné se nominovat a je úspěchem už jen se zúčastnit. Českou republiku v supertěžké váze hájil David Lupač. A podívaná to byla neskutečná. Bojovalo se do posledních pokusů a David nakonec bral bramborovou medaili, protože jen o necelý jeden Wilksův bod skončil čtvrtý.

Mistrovství Evropy masters v silovém trojboji se konalo v Plzni, kde se již tradičně konají mezinárodní závody v krásném prostředí Parkhotelu. I na tento závod se sjeli čeští závodníci, v ženách masters I do 84 kg získala druhé místo Alena Krčmářová. Rovněž v masters I, ale v mužské kategorii do 93 kg, jsme měli Václava Patočku, v kategorii do 105 kg získal druhé místo Karel Rada st. výkonem 493,03 Wilksových bodů. V kategorii masters I do 120 kg jsme měli hned dva medailisty. Tuto kategorii vyhrál Zbyněk Krejča výkonem 536,14 Wilksových bodů a třetí místo bral Petr Lahoda výkonem 456,22 Wilksových bodů. Hned v další kategorii nad 120 kg získal nejcennější kov náš dlouholetý závodník Jan Pinc. Nazvedal 932,5 kg. V kategorii masters II ve váhové kategorii do 66 kg si stříbro zasloužil Karel Ruso. V kategorii do 120 kg byli dva čeští zástupci - Rostislav Cejnek a Jiří Psota. Dalším stříbrným kovem se může pyšnit i Jiří Kadlec v kategorii nad 120 kg. Bohužel Rémy Krayzel byl zpětně diskvalifikován za doping a přišel tak o výhru v masters III v kategorii do 83 kg. Josef Ptáček v kategorii masters III do 93 kg bohužel nedokázal zapsat pokusy ani na dřepu, ani na bench-pressu, proto soutěž nedokončil. Kategorie do 120 kg byla opět úspěšná, bronz bral Petr Zamazal a hned za ním skončil čtvrtý Jozef Duna. V masters III nad 120 kg cinklo stříbro Pavlovi Von Klepáčovi. Posledním zástupcem byl jednasedmdesátiletý Jiří Poutník, který byl třetí v masters IV do 83 kg. Kdo by také nechtěl takto zvedat po sedmdesátce?

Na mistrovství Evropy masters přijal Karel Ruso nejprestižnější ocenění, kterého může evropský trojbojař dosáhnout - vstoupil do síně slávy Evropské federace silového trojboje. Účastnil se 48 mezinárodních soutěží, kde získal těžko uvěřitelných 47 cenných kovů. Překonal několik evropských i světových rekordů v kategorii masters. Silovému trojboji se věnuje už přes třicet let. Stal se šestnáctým mužským zástupcem síně slávy za čtyřicetiletou historii evropské federace.

Na konci července se také konalo školení trenérů silového trojboje III. třídy. Přednášející měli pro budoucí trenéry připraveny přednášky z historie silového sportu, o nutné administrativě závodů, o sportovním prostředí u nás a ve světě, o prevenci dopingu, o výživě a hlavně o sestavování vhodného tréninku včetně nápravného cvičení. Součástí kurzu byl rozbor správné techniky provedení jednotlivých disciplín, seznámení s kodexem trenéra, pravidly a soutěžním řádem silového trojboje. Na závěr kurzu účastníci absolvovali test prověřující jejich znalosti a jeho splněním získali certifikát s licencí.

Další letní měsíc - srpen byl ve znamení cestování českých závodníků do více či méně vzdálených zemí. Na Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters ve Finsku početná česká výprava získala osm medailí zásluhou těchto závodníků - Veronika Opočenská, Ekaterina Antošová, Kateřina Kunclová, Jaroslav Němec, Marián Přibyl. Jakub Sedláček, Pavol Demčák a Lubomír Růžička se stali mistry Evropy a dalšími členy výpravy byli Jiří Prášek, Robin Student, David Marašek a Jiří Horník.

V září jsme se vrátili na českou scénu. V tuto dobu se konaly oblastní RAW soutěže a mistrovství Čech a Moravy RAW, kde se rozhodovalo o tom, kteří závodníci se nominují na vyšší soutěže. Také se závodilo v družstvech. Mistrovství Čech družstev vyhrál oddíl Fitness Staňkov, kde figurovali výborní závodníci i z mezinárodních šampionátů. Mistrovství Moravy patřilo oddílu TJ Lokomotiva Krnov - A, který společně nazvedal 2365 kg.

V říjnu se utkali nejsilnější junioři a dorostenci na Českomoravském poháru v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu a juniorů. Nejsilnější dorostenkou se stala talentovaná Veronika Opočenská, která všemi disciplínami i součtem vytvořila nové národní rekordy. V juniorkách zářila Štěpánka Židová, která aspiruje na "českou Ivanu Hornou" (nejsilnější slovenská trojbojařka, mistryně Evropy v RAW silovém trojboji). Nejsilnějším dorostencem se na tomto závodu stal Karel Rada ml., juniorské prvenství získal Jaroslav Němec, který je stejně jako Veronika Opočenská členem oddílu SK Zlobr Sedlčany.

Mistrovství Evropy v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters ve Španělsku přineslo České republice rovněž úrodu medailí. Hana Takáčová vyhrála svoji kategorii a vytvořila nový světový rekord! Bronzovou medaili získal Zdeněk Tuháček, který se mimo jiné věnuje i strongmanům a pořádáním soutěží typu strongman, ale i národních mistrovství v silovém trojboji. V mužích nad 120 kg získal stříbro David Lupač, porazil ho jen světově známý Kenneth Sandvik. Milan Špingl skončil o pár Wilksových bodů čtvrtý. V masters I se mohl zlatem pyšnit úspěšný český závodník Vladimír Nebola. Stříbrnou medailí byl rovněž v masters I, ale nad 120 kg, ověnčen Jan Pinc. Závodníci masters II byli taktéž úspěšní, stříbrnou medaili vybojoval Jiří Krčmář. Životního úspěchu se loni v říjnu dočkal dlouholetý závodník Tomáš Šárik na Mistrovství světa v silovém trojboji masters ve Švédsku. Stal se totiž mistrem světa v masters I do 120 kg. Výkony podal fantastické, 355 kg ve dřepu, 272,5 kg v bench-pressu a 350 kg v mrtvém tahu. Kvalitní výkon podal také Zoltán Kanát, který byl druhý ve své kategorii. Zoltán je velkým vzorem své dcery, která kráčí v jeho šlépějích, silovému trojboji se věnuje rovněž a už stihla vytvořit i nové národní rekordy.

Českomoravský pohár v klasickém trojboji se pro muže a ženy konal v listopadu. V ženách neměla konkurenci Lenka Strolená, která je v české reprezentaci a zároveň se stala rekordmankou v počtu shybů za šest hodin, dokázala jich udělat 1722. V mužích se nestal vítězem nikdo jiný než Jakub Sedláček. Česká republika loni hostila nejvýznamnější šampionát v silovém trojboji vůbec - mistrovství světa mužů a žen. Opět se konal v Plzni v Parkhotelu jako mnoho ostatních mezinárodních soutěží u nás. Na tuto soutěž se bude dlouho vzpomínat. Vítězství domácího závodníka je vždy důvodem k radosti. Tím nás poctil David Lupač. Po smutné bramborové medaili ze Světových her si spravil náladu. Stal se novým mistrem světa nad 120 kg a výkon 1127,5 kg se stal zároveň novým národním rekordem. Tomáš Šárik pokračoval v úspěšné sezóně a stal se vicemistrem světa do 105 kg výkonem rovných 1000 kg. Jsem hrdá, že i já jsem se nějakým způsobem mohla podílet na této mezinárodní soutěži. Zde jsem skládala zkoušky na mezinárodní rozhodčí. Součástí byl test z pravidel v angličtině a praktická zkouška, rozhodovala jsem kategorie žen do 47 a 52 kg. Atmosféra závodu nabíjela energií a já zkoušku zvládla a stala se tak nejmladší českou mezinárodní rozhodčí.

Soutěžní rok uzavřely v prosinci dvě soutěže. Konalo se Mistrovství České republiky v silovém trojboji družstev, kde bojovaly nejlepší týmy z Čech a Moravy. Zvítězit se podařilo pořadatelskému oddílu TJ Olympia Zlín - A. Úplně poslední soutěží byl pohár Vision Nutrition RAW, který pro velký zájem mládeže o soutěže pořádal Jan Filo. Soutěž se vydařila, přijelo 62 mladých, ctižádostivých závodníků. Na stupních vítězů figurovala známá jména jako Jaroslav Němec, Štěpánka Židová či Veronika Opočenská. Zároveň byly k vidění i tváře nové, které zatím jen koketují s tímto sportem.

Pokud jsem vše správně spočítala, Česká republika získala na devíti mezinárodních šampionátech 34 medailí. Z toho bylo 12 z kovu nejcennějšího, 14 medailí bylo stříbrných a zbylých 8 z bronzu. Vše ale není jen o soutěžích, nutné je kvalitní zázemí a vedení sportu, protože bez toho nevzejde nic. Pro pořádání soutěží jsou nutní schopní lidé, kteří vše připraví, a finance, za které se toto vše může vytvořit. Stále je co zlepšovat. Vedení ČSST si toho je vědomo a bere jako výzvu poprat se s tím, co nás v roce 2018 čeká.


Přehled medailistů mezinárodních závodů
závodník um. závod
Karel Rada ml. 1. ME v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Jakub Sedláček 1. ME v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
1. ME v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
3. Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji
Lubomír Růžička 2. Mistrovství světa v klas. (RAW) bench-pressu dor., jun., mužů, žen a masters
1. ME v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Hana Takáčová 1. Mistrovství světa v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
1. ME v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Martin Turek 3. Mistrovství světa v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Zbyněk Krejča 2. Mistrovství světa v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
1. ME v silovém trojboji masters
Martin Prokop 3. ME v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
Tomáš Šárik 3. ME v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
1. Mistrovství světa v silovém trojboji masters
2. Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen
Alena Krčmářová 2. ME v silovém trojboji masters
Karel Rada st. 2. ME v silovém trojboji masters
Jan Pinc 1. ME v silovém trojboji masters
2. ME v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Karel Ruso 2. ME v silovém trojboji masters
Jiří Kadlec 2. ME v silovém trojboji masters
Petr Zamazal 3. ME v silovém trojboji masters
Pavel Von Klepáč 2. ME v silovém trojboji masters
Jiří Poutník 3. ME v silovém trojboji masters
Veronika Opočenská 2. ME v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Ekaterina Antošová 3. ME v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Kateřina Kunclová 3. ME v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Jaroslav Němec 3. ME v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Pavol Demčák 1. ME v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Marián Přibyl 2. ME v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Zoltán Kanát 2. Mistrovství světa v silovém trojboji masters
David Lupač 2. ME v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
1. Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen
Vladimír Nebola 1. ME v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters
Jiří Krčmář 2. ME v bench-pressu dorostu, juniorů, mužů, žen a masters


Jiří Prášek

Jak hodnotíš úroveň juniorů a dorostenců v roce 2017?

Změna soutěžního kalendáře přinesla výsledky. Závodníci mají více prostoru se připravit na soutěže RAW a zároveň i na dresy. Pokud tedy chtějí obě divize kombinovat. Samozřejmě v přípravě na mezinárodní závody je žádoucí specializace.

Pokud jde o letošní výkonnost trojbojařů, tak v divizi RAW byla solidní. Spousta závodníků překonala hranici 400 bodů Wilkse, což bývá již znakem určité úrovně. Samostatnou kapitolou byla divize žen. Nepamatuji si, že by někdy startovalo tolik dorostenek. Pokusíme se tento trend nadále udržet.

Pokud jde o mistrovství světa a Evropy, tak letos v kategorii juniorů a dorostu startovalo 15 závodníků. Získali jsme dvě medaile v silovém trojboji, pět medailí v bench-pressu a devět malých medailí za disciplíny. Je to solidní bilance, i když na úspěchy v open to zdaleka nemá. Věřím, že příští rok počet medailí zvýšíme.

Co mě v loňské sezóně velice potěšilo, byla úroveň pořádaných soutěží pro mládež. Všechny byly dobře uspořádané. Jsem dlouhodobě zastáncem toho, že při pořádání těchto soutěží by se pořadatelé měli snažit dvojnásob, a to i na úrovni oblastních závodů. Spousta závodníků právě na těchto typech závodů soutěží poprvé. Dobré prostředí je proto důležité, aby je tento sport pohltil.

Co se v loňském roce v ČSST nepovedlo?

Bohužel pokulháváme na soutěžích v dresech. Pokud chceme v budoucnu navázat na loňské úspěchy Davida Lupače nebo Tomáše Šárika a udržet výkonnost se světem, je nutné alespoň u juniorů na tomhle více zapracovat. Pořádáme soustředění talentované mládeže, které byly fajn zejména v souvislosti s větší spoluprací reprezentantů a státních trenérů. Dále jsme pořádali školení trenérů, neboť bychom rádi měli jednotný směr v tréninkové metodice ve všech oddílech. Samozřejmě máme i další plány, jak vše posunout, ale ty jsem ještě neprojednával na výkonném výboru, takže uvidíme. Každopádně si myslím, že naše tříleté snažení v tomto ohledu se již letos projeví na mistrovství Evropy v Plzni.


Milan Špingl

Jak bys zhodnotil výkony českých reprezentantů na mezinárodním poli?

Musím říct, že pro Český svaz silového trojboje byl rok 2017, co se týče reprezentace, velmi úspěšný, dokonce až historicky.

Jako vždy byla velmi úspěšná reprezentace masters, i letos reprezentanti kategorií masters posbírali spoustu medailí, a to napříč všemi věkovými i váhovými kategoriemi. Kategorie masters je trochu opomíjená, ale já si těchto reprezentantů velice vážím, jsou to všichni srdcaři a já jim moc děkuji, protože jsou to vzory pro mladé. A zároveň ukazují, že se tento sport dá provozovat i ve vyšším věku. Rád bych zmínil pár jmen, jsou to úspěšní závodníci masters, kteří vozí pravidelně medaile - Jan Pinc, Jaroslav Šoukal, Zoltán Kanát, Karel Rada st., Karel Ruso, z těch nejstarších pak Josef Ptáček, Václav Primus, Pavel Klepáč a Jiří Poutník a jiní. Karlík Ruso byl navíc letos uveden do síně slávy evropské federace, což je i velká pocta pro celý svaz.

O to víc je mi smutno, když se podívám na reprezentaci mládeže. Vůbec nejhorší je to v závodech v dresech, tam jsme letos neměli ani žádného zástupce na mistrovství světa, na mistrovství Evropy jsme měli pouze tři dorostence. V divizi RAW je to s mládeží mnohem lepší a máme zde i nadějné talenty jako Karla Radu ml., který je pro rok 2017 mistrem Evropy v kategorii dorostu ve váze do 83 kg, pak Radomil Vašík a Jaroslav Němec.

Nejúspěšnější reprezentací ale byla letos kategorie open. Zde dominovala tři jména - Jakub Sedláček v divizi RAW, David Lupač a Tomáš Šárik v soutěžích v dresech. Celkem reprezentace open získala pro ČR včetně soutěží v bench-pressu 6 velkých medailí, navíc jednu tu nejcennější, a to titul mistra světa kategorie open v dresech. Jako předseda reprezentační komise si snad ani víc přát nemůžu.

Na čem myslíš, že je potřeba zapracovat, aby česká reprezentace získala další úspěchy?

Určitě na členské základně mládeže a výchově mladých závodníků. Pokud nebude mládež, reprezentace za chvíli zanikne. K tomu je třeba jednak dostat silový trojboj mezi lidi a zároveň mít dost kvalifikovaných trenérů, kteří budou s mládeží dobře pracovat, aby se rozvíjeli, sílili a předcházelo se zraněním. Je dost časté, že se občas nějaký talent objeví, ale dlouho nevydrží, bez pořádného vedení se buď zraní, nebo ztratí motivaci. V tomto směru jsme jako svaz dlouho zaháleli a teď se to špatně dohání. Nicméně pracujeme na tom, jak na PR, tak na metodickém vedení a školení nových trenérů a vzdělávání a vedení mládeže celkově. Je to také otázka peněz, vzhledem k tomu, že nejsme olympijským sportem, se peníze shánějí dost špatně a jsme znevýhodněni i ve státním financování. Jenže vše na sebe navazuje. Když budeme mít velkou členskou základnu mládeže, budeme mít větší podporu od státu. Budeme mít mládež a dobré trenéry, budeme mít úspěchy v reprezentaci mládeže a následně pak i reprezentaci open. Budou úspěchy, bude o našem sportu vědět více lidí, bude to větší reklama, takže to zase může přilákat další mládež, ale i sponzory atd. Je to takový kruh, kde vše navazuje na vše.

Kdo z reprezentantů loni zazářil?

Mnozí si budou myslet, že to je jasné a uvedu jen jedno jméno, ale není tomu tak. Pro mne byly loni hvězdy dvě.

Ta první je Tomáš Šárik. Věkem sice už může zasahovat do kategorie masters, ale loni získal na mistrovství Evropy open v silovém trojboji ve Španělsku 3. místo ve váze do 120 kg, pak v té samé váze vyhrál mistrovství světa kategorie masters a nakonec získal druhé místo na mistrovství světa v silovém trojboji open v Plzni.

Ta druhá hvězda už je jasná. Je to David Lupač, který nejprve získal 4. místo na Světových hrách v Polsku, pak přivezl stříbrnou placku z mistrovství Evropy v bench-pressu ze Španělska a nakonec ta třešnička na dortu a historický úspěch silového trojboje v ČR, vyhrál před domácím publikem v Plzni mistrovství světa open v silovém trojboji IPF.

Loňský rok slavily RAW soutěže pátou sezónu a jasně válcují soutěže s vybavením, jak se stavíš k jejich zvyšující se popularitě?

Je to tak a je to v pořádku. Slyší na to hlavně mládež, takže pro silový trojboj je to velké plus. Nemám nic proti, sám jsem si soutěže RAW vyzkoušel a bavilo mě to, ale mé srdce patří dresům, a zde mě mrzí, že dresy teď upadají do nějaké nemilosti a účast na těchto závodech velmi klesá. Mě by nejvíce těšilo, kdyby obě divize rozkvétaly a obě byly populární stejně.

Co bys nám řekl o vzniku školení trenérů III. třídy, a jak by podle tebe měl vypadat správný trenér silového trojboje, co vše musí ovládat?

Školení trenérů je takové mé dítě. Je to projekt, který mě napadl, hned jak jsem začal pracovat ve výkonném výboru ČSST v reprezentační komisi. Jako bývalý reprezentant jsem se na všechny závody připravoval sám, musel jsem shánět vědomosti o přípravě všude. Spoustu věcí jsem zkoušel a dělal metodou pokusů a omylů, tak jako většina závodníků v ČR. To je strašně pomalý a zdlouhavý proces při cestě vzhůru a dost často se tam ani nedostanete. Proto jsem věděl, že pokud chceme naši reprezentaci zlepšit, zvětšit a mít větší úspěchy, musíme mít hlavně trenéry, kteří to ty závodníky naučí a usnadní jim tu cestu vzhůru. Systém školení trenérů v ČSST žádný nebyl. Postupně jsem začal shromažďovat materiál a oslovovat jiné úspěšné závodníky a trenéry a začal připravovat metodický materiál pro školení trenérů. Když jsem měl připravený koncept, představil jsem projekt na výkonném výboru svazu a byl jsem podpořen. Nejprve jsme v podobném duchu udělali soustředění mládeže a pak už přišlo na řadu školení přímo trenérů. V loňském roce proběhlo první školení trenérů III. třídy. Máme už 12 certifikovaných trenérů. V letošním roce připravuji další kurz, který pokud vše dobře dopadne, proběhne okolo 20. dubna. Zároveň bych chtěl ještě připravit i školení trenérů II. třídy.

Správný trenér musí mít hlavně spoustu vědomostí. Musí znát perfektně provedení techniky disciplín. Musí umět pracovat s vybavením. Musí umět sestavit trénink individuálně pro každého závodníka. Musí umět správně trénink plánovat. Krom toho by měl znát i dobře pravidla a soutěžní řád. Měl by dbát a učit své svěřence, aby dbali na bezpečnost a předcházeli zranění. Měl by je také učit správně odpočívat a stravovat se, a hlavně by je měl umět motivovat a být pro ně autoritou a zároveň i oporou. Být dobrým trenérem není vůbec jednoduché.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 28 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra