Reklama:

Rozhovor s Davidem Lupačem a Tomášem Šárikem, medailisty z mistrovství světa!

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Jak jsme Vás již informovali ve výsledcích, čeští závodníci byli na Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen úspěšní. V nejtěžší kategorii nad 120 kg zvítězil domácí David Lupač. V lehčí kategorii do 120 kg zazářil ostřílený závodník Tomáš Šárik. Milan Daňo v kategorii do 74 kg skončil patnáctý. Svého zástupce jsme měli i v kategorii do 66 kg, kde Jan More obsadil desátou pozici. Soutěže se účastnily i české ženy. V kategorii do 84 kg bojovala Michaela Drabálková a získala dvanácté místo. Závodnice Lenka Strolená bohužel nezvládla bench-press a ze soutěže vypadla. Níže Vám přinášíme rozhovory s nejúspěšnějšími závodníky Davidem Lupačem a Tomášem Šárikem.


Tomáš Šárik

Jak bys zhodnotil svoje výkony na mistrovství světa a jak soutěž probíhala?

Ve dřepu se mi podařilo po dlouhé době dosáhnout na 380 kg. Zhruba po sedmi letech. To mi udělalo radost. Měl jsem tři platné dřepy, takže jsem se cítil dobře. Na bench-press jsem měl trochu obavy. Zlobí mě dlouhodobě pravá ruka a poslední měsíc to nebylo úplně ono. Ale první dva pokusy šly hladce. 275 kg zapsáno, ale 282,5 kg jsem neudržel dráhu a narazil jsem do stojanů. Do tahu jsme šli standardně na 330 kg, na druhý pokus 345 kg s tím, že třetí pokus bude hra o medaile. Venku byl Ukrajinec a tím se otevřela cesta ke stříbru. Američané už nedokázali odpovědět, a protože jsem šel svůj pokus po nich, tak už bylo jasné, že je stříbro doma. Chtěl jsem hodně, aby se pokus na 355 kg podařil kvůli osobnímu rekordu, ale pravá ruka nakonec byla nejslabším článkem a činka před koncem pokusu vyklouzla.

Jaká byla tvoje příprava, co se týče délky přípravy, metodiky, četnosti tréninků?

Příprava je vlastně pořád podobná jako na ostatní soutěže. Jen tahle byla celkově delší kvůli mistrovství světa masters, kde jsem závodil 7. října letošního roku. Následující týden jsem nemohl navázat na předchozí výkony a musel jsem trochu zvolnit. I když jsem tu soutěž nešel úplně na krev, tak jsem pak musel trochu zařadit oddechový styl. Pak zbývalo 5 týdnů, kdy jsem už jen trochu vystupňoval výkony ve dřepu. Takže to nakonec vyústilo v 1000 kg v trojboji.

Jak dlouho už závodíš a vzpomeneš si na svoje první mezinárodní klání?

Závodím od roku 1994 a první mezinárodní soutěž proběhla v roce 1998, jednalo se o mistrovství světa juniorů pořádané v Maďarsku. Tam jsem získal malou bronzovou medaili za bench-press výkonem 212,5 kg.

Jaké jsou tvé další plány?

Další plány se odvíjejí od zdraví, takže pokud budu schopen, tak v květnu mistrovství Evropy opět v Plzni. Mezitím účast na mistrovství České republiky.

Chtěl bys někomu poděkovat?

Chtěl bych poděkovat za podporu ČSST, pak mému sponzorovi Vision Nutrition, dále Kraji Vysočina a městu Jihlava. Také chci poděkovat mé rodině za trpělivost, hlavně mé ženě Romaně.


David Lupač

Jak bys zhodnotil svoje výkony na mistrovství světa a jak soutěž probíhala, měl jsi z něčeho obavy?

Tak výkon a hlavně výsledek musím hodnotit pouze pozitivně, byla to skvělá soutěž a moc jsem si to užil. Obavy jsem měl, abych nezklamal všechny ty, co mi fandí a přijeli mě do Plzně podpořit, za což jim děkuji, opravdu to bylo znát, podpora v hledišti byla velká.

Jaká byla tvoje příprava, bylo něco, co se nedařilo, nebo vše probíhalo podle tréninkového plánu?

Přípravu jsem začal skoro ihned po Světových hrách a vše probíhalo tak, jak má. Jako zkoušku jsem absolvoval Mistrovství Evropy v bench-pressu, kde jsem obsadil 2. místo a vylepšil jsem si osobní rekord na 335 kg. Vždy jsem bojoval s úchopem činky na mrtvý tah, velmi často mě to limitovalo. Tento faktor už se mi povedlo odstranit a byl z toho nový osobní rekord, z čehož mám radost.

Vzpomeneš si, jak probíhaly tvoje první mezinárodní závody?

Moje první mezinárodní závody byly v roce 2009, konaly se také v Plzni. Bylo to Mistrovství světa v bench-pressu, já byl tenkrát ještě dorostenec a zvedl jsem 185 kg a vyhrál. Na soutěže v Plzni mám tedy vždy ty nejlepší vzpomínky. Už tehdy jsem trénoval s Tomášem Šárikem, ten mi se vším pomohl, a jak se říká, nasměroval mě na správnou cestu.

Jaké další cíle máš v silovém trojboji?

Teď těžko říct, jaký další cíl si dát, vždy jsem chtěl vyhrát mistrovství světa a být první Čech, kterému by se to povedlo. Rád bych překonal český rekord v bench-pressu, který momentálně drží Jarda Šoukal, a prostě si chci užívat silový trojboj. Minulý rok jsme uspořádali první ročník Deadlift Challenge v Praze na Černém Mostě. Na jaře plánujeme pokračování. Nadále se chci věnovat trénování lidí ve fitku, připravování závodníků na soutěže a sám se stále zlepšovat.

Chtěl bys někomu poděkovat?

Určitě chci poděkovat všem, kteří mi fandí a podporují mě, jmenovitě Vision Nutrition, Masáže pořádně, BHTrans, Eagle Fitness, kde mám ideální podmínky pro práci a trénink, MadMax, SBD a Český svaz silového trojboje.

Děkuji dotazovaným a přeji jim hodně štěstí a osobních i sportovních úspěchů.


Foto:
Archiv IPF


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
Paulie02 (15:04) • Naprostá amateřina pořadatelů. Nasvícení s pozadím musel vymyslet idi.t. Obsazení prof...
magazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
PrivateBlueVenusTV (12:49) • Viete koľko krát som ja dal `plusko` niekomu, kto ma hejtí (samozrejme nie plusko prísp...
magazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
PrivateBlueVenusTV (12:47) • Nezrelosť človeka sa prejavuje v tom, že niekomu dáva mínuská LEN PRETO, KTO JE TEN `NI...
magazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
Humanic145 (12:15) • Já to nechtěl psát, abych nevypadal jako hater... Ale představa, že dru jak kůň, abych...
magazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
Marczus (19:36) • Tohle az si precte Standa, tak mu praskne zilka. Pokud sem ovsem chodi...
NOVÉ INZERÁTYseznamka Hledám odvážnou bojovnici, Sparring
Hledám šikovnou holku, ženu, paní na společné fitko. Mám své malé středně vybavené „fitness“ v ob...
bazar Posilovací set
Posilovací set: Multifunkční posilovací stojan -Robustní, stabilní a tuhá konstrukce -Velmi kv...
bazar Prodam vybaveni fitness studia
Prodam vybaveni studia. Vse nove. Trampoliny, bosu, kettlebelly. Idealne vse jednomu zajemci.
služby Osobní Trenér Praha - Adam Špulá...
Chceš se naučit základy boxu, thaiboxu, nabrat svalovou hmotu, zlepšit si kondici anebo už prostě...
práce Osobní trenér pro VIP klientelu
Do týmu BodyBody Home & Office hledáme osobního trenéra se zkušenostmi, vynikajícím přístupem ke klientům a ochotou učit se nové věci. Hledáme trenéra, který bude jezdit za klienty domů nebo do kanceláře.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie