Prodlouženo do pátku!
Protein Smart Whey v akci 1+1
Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Českomoravský pohár v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu a juniorů 2017 - reportáž a rozhovory

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 21. října 2017 se v Nymburce odehrál Českomoravský pohár v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu a juniorů. Klání navazovalo na mistrovství Čech a Moravy, které se konaly koncem září ve Zbýšově a Sedlčanech. Z důvodu velkého počtu přihlášených závodníků byla soutěž rozdělena na dvě části. Dopolední byla zahájena v 7 hodin prezentací 14 dorostenek a 25 dorostenců. O dvě hodiny později započal souboj o medaile. Na pozicích rozhodčích usedli pánové Adam Šťastný, Milan Špingl a Pavel Hase, který byl jmenován hlavním rozhodčím. Ředitelem celé soutěže se stal pan Petr Slanička, komentátorem a zároveň delegátem pan Miroslav Vacek. O výsledkový servis se postaral pan Zdeněk Tuháček.

Dorostenky se představily v pěti váhových kategoriích. V absolutním pořadí se vítězkou stala Veronika Opočenská z SK Zlobr Sedlčany, která kromě čtyř nových národních rekordů získala 336,28 bodů Wilkse. Stříbrnou pozici obsadila trojnásobná rekordmanka Michaela Kanátová z TJ Olympia Zlín s 325,64 body Wilkse. Třetí nejúspěšnější dorostenka Deborah Rumanová přijela z Vítkovic. Ta kromě 324,56 bodů také získala zápis u čtyř nových národních rekordů.

Dorostenci se utkali v šesti váhových kategoriích. S přehledem mezi nimi zvítězil v absolutním pořadí Karel Rada z Fitness Staňkov. Tento talentovaný závodník vytvořil nové národní rekordy ve všech disciplínách a za svůj výkon obdržel 407,70 bodů Wilkse. Druhým dorostencem této soutěže se stal Martin Prokop ze Sedlčan s 387,04 body. V těsném závěsu s 386,77 body se umístil na třetím místě Denis Zsibrita z Colbert club SSK Vítkovice.

Po ukončení dopolední části byla v 15 hodin zahájena odpolední část, ve které se představilo 39 juniorů a juniorek. Hlavního rozhodčího vystřídal pan Ivan Veselý a na pozicích postranních rozhodčích usedli Petra Švadlenková a Josef Kocek.

Juniorky se utkaly ve čtyřech váhových kategoriích. Vítězství v absolutním pořadí si odvezla Štěpánka Židová z Powerliftingu TJJM Chodov, která ke svým třem nově vytvořeným rekordům získala za svůj výkon i 402,71 bodů Wilkse. Na stříbrné pozici se umístila s 373,98 body Tereza Sluková z TJ AŠ Marvel Gym Mladá Boleslav. Kromě toho si na své konto připsala i tři nové národní rekordy. Bronz v Nymburce patřil Jolaně Moravcové ze Svitav, která kromě čtyř nových národních rekordů vybojovala 360,86 bodů Wilkse.

Mezi pětadvaceti juniory v šesti váhových kategoriích zvítězil s velkým náskokem Jaroslav Němec z SK Zlobr Sedlčany. Ten kromě tří nových rekordů vybojoval 455,56 bodů. S 419,52 body a dvěma rekordy se umístil na druhé pozici Jiří Váchal ze stejného oddílu. Bronz putoval do oddílu Powerlifting Brno zásluhou Dominika Horvátha, který si k novému rekordu v dřepu za svůj výkon připsal 401,32 bodu.

Hodnoty všech nových rekordů z Nymburka včetně jejich držitelů si můžete prohlédnout zde.

O zhodnocení celé soutěže jsem požádala pana Miroslava Vacka, který je předsedou ČSST a v Nymburce zastával funkci delegáta a komentátora. Dále jsem oslovila nejlepšího dorostence, kterým se stal Karel Rada z Fitness Staňkov.

Miroslav Vacek

Jak hodnotíš právě proběhlou soutěž?

Ze soutěže mám dobrý pocit a s průběhem jsem spokojený. Velké plus vidím v dostatečně velkém prostoru rozcvičovny s dostatkem stojanů, která navazovala přímo na závodiště, což je pro závodníky velmi výhodné. Z důvodu menšího prostoru sokolovny byla atmosféra lepší a komornější. Pořádání závodů v tomto prostoru bylo i pro nás organizačně příjemné. Dále musím vyzdvihnout krásné výkony soutěžících, zejména děvčat.

Velké poděkování si zaslouží nakladači, rozhodčí, Zdeněk Tuháček u výsledkového servisu a také sponzoři, bez nichž by se žádná soutěž neobešla. Celé klání se konalo za perfektní podpory města Nymburka. Kromě speciálních medailí získali závodníci poháry a doplňky výživy. Ti nejlepší v absolutním pořadí navíc další hodnotné ceny a elektroniku. Sponzory na dnešní soutěži byli pan Jan Filo - Vision Nutrition, Coca-Cola a Jednota Nymburk.

V letošním roce došlo ke změnám termínu v soutěžích RAW, které se kromě jara konaly i na podzim. Z toho důvodu na mistrovství Čech a Moravy navazoval Českomoravský pohár, který suploval mistrovství ČR, které letos již proběhlo. Dojde i v příštím roce k podobným změnám?

K dalším podobným změnám by již nemělo v blízké době dojít. Kalendář je nově postaven tak, aby závody v ČR navazovaly na mezinárodní soutěže. V úvahu musíme vzít také fakt, že nominace na ně se hlásí již 60 dní dopředu. Pokud by mělo případně k nějakým změnám dojít, tak se budou projednávat 12. listopadu 2017 v Plzni na světovém kongresu IPF, který zde proběhne v rámci Mistrovství světa mužů a žen v silovém trojboji (EQ).

Jak hodnotíš z pozice předsedy ČSST s odstupem času soutěže v klasickém silovém trojboji?

Tyto soutěže hodnotím velmi kladně, jsem s nimi velmi spokojený. Zájem o ně je velký, zejména z řad mládeže. I zde na tomto klání je vidět nárůst soutěžících, i po selekci je zde velká účast. Vidím velký progres hlavně v kategoriích juniorek a dorostenek, kromě účasti měla děvčata i perfektní výkonnost. Soutěže v klasickém silovém trojboji mají potenciál, který hodláme podporovat. Myslím si, že je to správná strategie rozvoje našeho sportu. Můj osobní názor je ten, že by se mladí závodníci měli naučit správnou techniku cvičení bez dresů, zvýšit si sílu, a ne naopak.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů při pořádání dalších soutěží.

Karel Rada

Jak dlouho cvičíš?

Začal jsem cvičit ve 12 letech, ale už pár let předtím jsem s tátou jezdil na závody, kde jsem si tento sport oblíbil. Nejdříve jsem cvičil jen tak, co mě napadlo, a okolo třináctého roku jsem se začal zaměřovat na silový trojboj, takže cvičím už 4 roky.

Jaké jsou tvé největší úspěchy?

Za své největší úspěchy považuji 1. místo na ME v Dánsku, dvě pátá místa na MS a titul mistra ČR, všechny tyto závody byly v trojboji RAW.

Jsi spokojen se svým dnešním výkonem?

Se svým výkonem jsem velice spokojený, protože jsem chtěl do konce roku pokořit hranici 600 kg v totalu, a to se mi povedlo, za což jsem rád. Pomohla mi k tomu i skvělá podpora ze strany nakladačů, kteří mě moc podporovali, závody díky nim i organizátorům rychle utíkaly.

Jaké máš další sportovní plány?

Teď si dám na čas pauzu od maximálních vah a zaměřím se na posílení celého těla. Další přípravu bych chtěl směřovat na MS RAW, které se bude konat v Kanadě.

Jaká je tvá nejoblíbenější disciplína?

Nejradši mám dřep, ale záleží taky na tom, jaká disciplína mi zrovna jde. Správný trojbojař by totiž měl mít rád všechny cviky stejně a zaměřovat se na slabiny.

Zbývá ti čas na nějaké koníčky?

Moc volného času mi nezbývá, ale občas si zajdu zahrát florbal. Převážnou většinu času ale věnuji tréninku a regeneraci.

Jak často trénuješ?

Trénuji třikrát týdně po dvou hodinách, a to každé pondělí, středu a pátek.

Používáš nějaké doplňky výživy?

Nejdůležitější je podle mě strava a potom se člověk může začít starat o doplňky. V přípravě používám protein, který beru po celý rok, jelikož je těžké najíst tolik bílkovin, dále pak beru vitamíny, BCAA a kreatin.

Na mistrovství Čech v soutěži družstev zvítězil tým Fitness Staňkov ve složení Jan More a tři soutěžící s příjmením Rada, jste příbuzní? Tvoříte téměř rodinný tým?

Ano, společně se mnou tam závodil táta a můj strejda.

Účastníš se a máš velké úspěchy v soutěžích EQUIP i RAW. Co ti více vyhovuje?

I přesto, že mám zapsané výsledky v soutěžích EQUIP, tak jsem všechny soutěže odjel RAW. Momentálně mě dresy nelákají, jelikož nejde spojit to, abych mohl závodit ve světě a bojoval o první příčky v dresech i bez.

Tak to klobouk dolů! Chceš touto cestou někomu poděkovat?

Chtěl bych hlavně poděkovat svému tátovi, bez kterého bych nikdy takové výsledky neměl, dále bych chtěl poděkovat strejdovi Lubošovi, který mi dělá sparingpartnera a společně s tátou mě trénuje, a nakonec celé své rodině a všem, kteří mi fandí a podporují mě.

Děkuji za rozhovor a přeji ti hodně sportovních i osobních úspěchů.