Reklama:

Mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu a juniorů 2017 - reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali v pozvánce a ve výsledcích, 24. září v Sedlčanech proběhlo Mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu a juniorů, kterého se zúčastnilo 73 závodníků. Soutěž hostil místní oddíl SK Zlobr Sedlčany, přímého přenosu se ujal Zdeněk Tuháček. Hlavním rozhodčím byl Jan Šrámek, postranními rozhodčími Vilém Štifter a já, Petra Švadlenková. Náhradním rozhodčím (k prostřídání ostatních) se stal Ivan Veselý. Funkci delegáta soutěže vykonával Lukáš Doubek.

Závod byl rozdělen do sedmi skupin. Dorostenek přijelo na závody dvanáct. Výkony byly vyrovnané, ale některá děvčata zdolala i národní rekordy. Veronika Opočenská zdolala rekord ve dřepu výkonem rovných 100 kg v kategorii dorostenek do 57 kg. O další národní rekord se přetahovaly Kateřina Šupíková a Klára Hýblová. Chvíli držela národní rekord dorostenek do 63 kg Kateřina s výkonem 130,5 kg, dokud ho během třetích pokusů nepřekonala Klára s výkonem 135 kg. Aktuální rekord si tedy zapíše ona. Dorostenka do 72 kg Michaela Kanátová předvedla národní rekordy rovnou tři a to jí zajistilo první místo v absolutním pořadí dorostenek. Neuvěřitelný výkon v tlaku předvedla Ekaterina Antošová, kdy při tělesné váze 54,9 kg vytlačila činku vážící 73 kg! Výkon se zapsal jako národní rekord dorostenek do 57 kg.

Juniorek přijelo na sedlčanské závody deset. Nejvýraznější juniorkou se stala Štěpánka Židová ve váhové kategorii do 63 kg. Byly to její třetí závody a zároveň na nich podala zatím svůj nejlepší výkon, který měl hodnotu 392,62 Wilksových bodů. Všechny její výkony, včetně součtu, se staly novými národními rekordy. Vysloužila si za to elitní výkonnostní třídu.

Dorostenců se zúčastnilo sedlčanského klání dvacet sedm a byli rozděleni do šesti váhových kategorií. Nejlehčí sloučenou kategorii vyhrál Jan Majerský. Jan letos závodí ve své první sezóně, která je zatím velmi úspěšná. Na kontě má dvě vítězství a jedno třetí místo. V nejobsazenější dorostenecké kategorii do 74 kg byla konkurence velká. První dvě místa získali sedlčanští závodníci. Vítěz Martin Prokop vytvořil rekord ve dřepu a součtu. Karel Rada s přehledem zvítězil v kategorii do 84 kg. Tento zkušený mladý závodník již drží i letošní titul mistra Evropy. Zároveň je i účastníkem několika mistrovství světa. Sedlčanský závodník Jiří Kymla získal první místo v kategorii do 93 kg. Tento závodník se účastní závodů druhým rokem a výsledek z místních závodů mu zajistil jeho prozatím nejlepší umístění. Kategorii do 105 kg převálcoval Václav Vlk, když nechal druhého závodníka za sebou o 82,5 kg. V kategorii do 120 kg byl jediným závodníkem Vilém Minařík.

Juniorů se na sedlčanské půdě utkalo dvacet tři v pěti váhových kategoriích. Vítězem nejlehčí kategorie do 74 kg se stal Martin Hladík, pro kterého byly tyto závody premiérou. Dalším závodníkem, který si vyzkoušel závody prvně a rovnou je završil výhrou, byl Dominik Šuchman v kategorii do 83 kg. Evžen Sičevskij z Powerliftingu Jihlava zvítězil v kategorii do 93 kg. K jeho vítězství jistě pomohlo povzbuzování od oddílového kolegy Davida Lupače. Junioři do 105 kg sice byli jen tři, ale to neubralo na jejich zápalu do závodů. Namotivovaný závodník Jaroslav Němec chtěl na domácí půdě předvést fenomenální výkon, což se mu tedy povedlo. Vyhrál nejen svoji kategorii, ale i absolutní pořadí, stal se nejlepším závodníkem celého mistrovství Čech a vytvořil tři národní rekordy. Rekord ve dřepu má tedy nyní hodnotu 275 kg, v tlaku 190,5 kg a v součtu 765,5 kg. Pokoušel se zdolat i rekord v mrtvém tahu činkou o váze 308 kg, ale bohužel ji nepokořil a zapsal hodnotu mrtvého tahu 300 kg. Svým výkonem se stal elitním závodníkem. Juniory do 120 kg vyhrál Petr Klich. Petr na mrtvý tah nepoužívá opasek ani při váhách kolem 300 kg. Zároveň se intenzivně věnuje závodům typu strongman.

Sedlčanské závody měly neuvěřitelnou atmosféru. Fanoušci intenzivně fandili závodníkům. Závody byly zorganizovány do nejmenších detailů a díky precizní přípravě pořadatelů se soutěž obešla bez větších problémů, které by způsobovaly zdržení. Při takovém množství závodníků je každé zdržení nežádoucí a závody se mohou protáhnout do velmi pozdních večerních hodin. Zároveň by se závody neobešly bez sponzorů. Hlavními sponzory byli Středočeský kraj, Český svaz silového trojboje, PeVan Gym, který také věnoval věcné ceny do soutěže, a Respo Vlašim.

Abychom Vám umožnili nahlédnout i do zákulisí závodů, připravili jsme pro Vás rozhovor s ředitelem závodu Jiřím Práškem. Dále pro Vás máme připraveny rozhovory s absolutní vítězkou dorostenek Michaelou Kanátovou a absolutním vítězem juniorů Jaroslavem Němcem. Připravena je i fotogalerie ze závodů.


Jiří Prášek

Jak jsi spokojený s průběhem závodu?

Se soutěží jsem spokojený. Z mého pohledu to byla jedna z nejlepších akcí, kterou jsem v Sedlčanech s ostatními pořádal. Vše odsýpalo velice rychle, atmosféra byla solidní a ze závodníků byla cítit spokojenost. Závody pro talentovanou mládež, zejména na úrovni oblastní, jsou nesmírně důležité. Pořadatel na takovýchto soutěžích nesmí selhat. Objevují se zde totiž spousty mladých a nových trojbojařů, kteří se mnohdy rozmýšlejí, zda u tohoto sportu vydrží, či nikoli. Kvalita uspořádaných závodů může toto rozhodnutí velice ovlivnit. Snad jsme tedy nepohořeli.

Jak dlouho jsi závody připravoval?

Příprava trvá několik týdnů. Začíná to výběrem lokality, sháněním finančních prostředků a lidí, kteří se na soutěži budou podílet a pomáhat. Následně se řeší materiální věci jako doprava závodního vybavení do haly, ceny, poháry, výroba reklamních bannerů, zajištění IT techniky, on-line výsledkového servisu, přímého přenosu ze závodu, hudební aparatury a dalších materiálních drobností. Mimo to musí fungovat administrativní práce, to je například zpracování přihlášek, povinných dokumentů či komunikace s poskytovatelem haly a rozhodčími. To asi jen tak ve zkratce. Je to náročnější, než to vypadá.

Co je nejtěžší na pořádání závodů?

Zajištění potřebného počtu lidí, kteří jsou ochotni s přípravou pomáhat a své sliby pak splnit.

Kdy poprvé jsi závody organizoval a kolik jich máš na kontě jako pořadatel doteď?

Přesně před deseti lety, když mi bylo osmnáct let. Za tu dobu se to zejména díky IT technice posunulo úplně někam jinam. Obvykle pořádám jeden až tři závody ročně, ať už se jedná o oficiální soutěže ČSST, nebo například propagační závody typu Silák Sedlčan. Takže mám na kontě asi dvacet závodů. Ne vždy jsem byl hlavní organizátor, někdy jsem pouze pomáhal.

To se tedy hodně angažuješ.

Nikdy jsem nechtěl pouze závodit. Vždy mě táhnul pohled do zákulisí toho všeho. Proto jsem začal s pořádáním závodů tak brzy, založil si oddíl, udělal si zkoušky na rozhodčího, angažoval se ve školení trenérů, jezdil po mezinárodních závodech jako vedoucí výpravy, případně pracoval v komisi ČSST. Samotné závodění mě nenaplňuje, pokud něco dělám, tak to musím rozvíjet komplexně na všech úrovních, jinak by mě to nebavilo. Asi nějaká duševní porucha nebo je to tím, že jsem dříve provozoval kolektivní sporty, netuším. Zároveň mi tohle všechno ubírá energii a čas na můj osobní trénink, ale co se dá dělat.

Máš v plánu další pořádání závodů v Sedlčanech?

Je to náročná a nedoceněná práce, ale počítám s tím. Budu se však nadále soustřeďovat na pořádání závodů pro mládež.

Byl jsi jako předseda Komise mládeže ČSST spokojený s výkony závodníků?

Ano, byl. Členská základna mládeže díky divizi RAW stoupá. Účast na soutěžích v posledním roce byla vynikající a vypadá to, že tento vzrůstající trend bude nadále pokračovat. Zejména dorostenců přibylo, takže v tomto ohledu to vidím pozitivně. Teď je na vedoucích jednotlivých oddílů, respektive trenérech, aby se svými svěřenci správně pracovali, a to nejen v oblasti trénování, ale i z hlediska sportovního kodexu a prevence dopingu. Pár jedinců jsem si vytipoval a budu sledovat jejich další přípravu na závody s potenciální možností startu na mezinárodních soutěžích v příštím roce.

A jak si spokojený s výkony závodníků tvého oddílu?

Jsem pyšný na to, jak si v domácím prostředí vedli naši závodníci. Sedm národních rekordů a pět zlatých medailí je pěkná bilance, no ne? (úsměv)

Chtěl bys někomu poděkovat?

Děkuji týmu, který mě nenechal na holičkách a pomohl mi s přípravou na závody, alespoň tedy těm pár jedincům, co tak učinili. Asi mě nemají rádi, protože opouští na celý víkend své manželky a děti, aby mi pomohli se stěhováním a hladkým průběhem závodu. Děkuji také sponzorům, kteří nám pomohli, jmenovitě Středočeský kraj, PeVan Gym Sedlčany, Český svaz silového trojboje a Respo Vlašim. Děkuji tobě za rozhovor a přeji ti, abys pro magazín Ronnie.cz napsala co nejvíce kvalitních článků.


Michaela Kanátová

Jsi spokojená se svým výkonem a s průběhem celého závodu?

Ano, jsem spokojená. Dřep proběhl podle plánu, tlak také a mrtvý tah byl nad moje očekávání. Netušila jsem, že na vítězství budu potřebovat potáhnout 142,5 kg, ale byl to skvělý závod.

Jak probíhala tvoje příprava na tyto závody?

Přípravu na závody mám pořád stejnou, akorát s většími váhami. Trénuji 3x týdně.

Jakou máš tréninkovou metodiku? Připravuje tě na závody otec?

Podle toho, jakou mi určí táta. Ano, na závody se připravuji s tátou jako trenérem a s mamkou jako sparingpartnerem.

Jaké máš v plánu další závody?

V plánu mám jet 21. října 2017 na Českomoravský pohár.

Hlídáš si nějak speciálně stravu?

Ani ne, hlídám si jen výrobky, které obsahují mléčnou bílkovinu kvůli alergii.

Užíváš nějaké suplementy?

Užívám jen BCAA a vitamíny.

Díky za rozhovor. Chceš někomu na závěr poděkovat?

Chtěla bych poděkovat svojí rodině, kamarádům, holkám z oddílu za podporu na dálku a závodnicím a závodníkům, kteří byli na závodech, protože myslím, že se všichni tak nějak podporujeme navzájem.


Jaroslav Němec

Jsi spokojený se svým výkonem a s průběhem celého závodu?

Můj výkon překvapil i mě samotného, jelikož jsem byl dosti vytížený kvůli zkouškám a měl jsem chřipku. Průběh závodu byl v pohodě, jen to bylo zdlouhavé a únavné.

Jak probíhala tvoje příprava na tyto závody?

Na tyto závody jsem se nepřipravoval z nedostatku času a kvůli nemoci. Že se tohoto závodu zúčastním, jsem se rozhodl na poslední chvíli.

Jak trénuješ? Používáš nějaké ověřené postupy nebo máš trenéra?

Trenéra nemám, cvičím podle toho, jak se v daný den cítím. Tabulkové tréninky mě akorát stresovaly. A progres jsem na tomto způsobu udělal, myslím si, že slušný.

Jaké máš v plánu další závody?

Další závody pro mě budou koncem října, ale důležité je zejména MS v Kanadě, kde se chci umístit minimálně v první půlce závodníků, a ME, které chci vyhrát, a pevně věřím, že to tak i bude.

Hlídáš si stravování s důrazem na kvalitu, nebo spíše množství?

Stravování jsem nikdy neřešil, toto nechávám spíše kulturistům a soustředím se spíše na trénink. Dám si vše, na co mám chuť, ale zbytečně se tím nepřecpávám. Základem je u mě maso, vejce, sýry, ale gramáž jsem nikdy neřešil.

Užíváš nějaké suplementy?

Jen protein a minerály.

Díky za rozhovor. Chceš někomu na závěr poděkovat?

Rodině, přítelkyni a všem, kteří mě podporují, byť jen potleskem při závodu.


Mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu a juniorů 2017
- fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra