Reklama:

Meč Matúša Čáka 2017
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Již osmnáct let se silní muži Evropy setkávají, aby bojovali o trofej, která má ve strongman sportu své místo. Pro každého závodníka je čest získat meč Matúša Čáka a každý z pozvaných siláků je nesmírně potěšen, že má příležitost soutěžit s nejlepšími a zapsat své jméno, pokud se mu podaří vyhrát, do galerie vítězů. Záštitu nad soutěží převzal předseda TSK Jaroslav Baška.

V sobotu 2. září tomu nebylo jinak. Osm nejsilnějších mužů se setkalo na hradě v Trenčíně. Startovní listinu tvořilo domácí duo Igor Petrík a Branislav Golier, dále Sucman Rodion (Moldávie), Konstantin Ilyin a Oleg Pylypiak (Ukrajina), Janusz Kulaga (Polsko), Lukáš Svoboda (Česká republika) a Andi Höpfner (Německo). Na každého čekalo pět náročných testů.

Úvod byl testem síly plic a tricepsu. Těžká 135kg kláda byla nad možnosti Braňa Goliera, který bohužel nepředvedl ani jeden pokus. Ten se zdárně podařil Höpfnerovi, třikrát dostal náčiní nad hlavu Rodion, který tak na úvod závodu získal bronz. Stříbro si dělilo trio Svoboda, Pylypiak a Petrík (4 zdvihy). Právě 113kg Pylypiak udivoval perfektní vzpěračskou technikou, která mu pomohla k zisku důležitých bodů. Vítězem se na začátku stal Ilyin (6 zdvihů). Na regulérnost pokusů dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga a skvěle mu v roli moderátora sekundoval viceprezident SASIMu Milan Gabrhel. Oba byli také organizátory soutěže.

Následovaly čtyři otočení pneumatiky vážící 600 kg, která patří mezi vůbec nejtěžší na siláckých soutěžích. První vítěznou disciplínu si po bravurním výkonu připsal Petrík před Ilyinem a Svobodou.

Následovala kombinace dvou disciplín. Nejdříve měli siláci na vzdálenost 20 metrů přenést 100 kg vážící hradní zvon a následně na stejnou vzdálenost i 150kg meč. Tradičně se po úvodním zaváhání (tlakové disciplíny jsou Braňovou slabinou) dral do popředí Golier, který v tomto testu vybojoval plný počet bodů. Následoval ho Petrík, který navzdory bolestivé křeči v pravém harmstringu (zadní stehenní sval) získal potřebné body do boje o trofej. Bronz v polovině závodu získal Svoboda.

Předposlední zkouškou bylo zvedání osobního automobilu. Po letech se vrátilo partnerské spojení prodejců Araver a tradičního trenčínského závodu silných mužů. O tom, že automobil nebyl nejlehčí (na zadních sedačkách seděly fitnessky z oddílu Fitness Gabrhel) svědčí i to, že ani jeden z borců nestihl předvést více než 8 zdvihů. Právě tolik zdvihů zadní nápravy předvedl Ilyin před dvojicí Petrík a Rodion (oba 7 zdvihů). Třetí skončilo trio závodníků Pylypiak, Golier a Svoboda (shodně 4 zdvihy).

Závěr napínavého závodu rozhodlo přehazování 150kg koule přes horizontální příčku. Osm úspěšných přehozů Igora Petríka rozhodlo o tom, že historicky velmi ceněná trofej zůstane doma na Slovensku. Igor se tak z vítězství na tomto prestižním závodě mohl radovat podruhé (poprvé v roce 2014). Kromě trofeje, kterou byla replika meče, získal i pohár poslanců NR SR, který věnoval Jaroslav Ridoško. Jeho radost umocňovalo i to, že dokázal porazit soupeře i s drobným zraněním, které si přivodil během této sezóny. I tímto výsledkem jen potvrdil, že je na Slovensku momentálně siláckou osobností číslo jedna. Letos se mu tak podařilo získat "double". Kromě meče Matúša Čáka získal i titul nejsilnějšího Slováka na začátku tohoto roku.

Druhé místo v závěrečné disciplíně získal Ilyin, což mu stačilo na celkové stříbro. Druhý meč tak do své bohaté sbírky trofejí nepřidal (první získal v roce 2011). I tak předvedl skvělý výkon. Třetí v poslední disciplíně skončili s pěti přehozeními Golier a Svoboda. Právě Lukáš Svoboda si z Trenčína odnesl bronzovou medaili. Po vítězném tažení Čestmíra Šímy na Slovensku (vyhrál Pohár Slovanů i kolo EP v Galantě) tak do Česka putuje další medaile, tentokrát bronzová.

Děkujeme všem partnerům závodu, Trenčínskému samosprávnému kraji a jeho předsedovi Jaroslavu Baškovi, který nad závodem převzal záštitu, poslanci NR SR Jaroslavu Ridoškovi, partnerům Bytas, Unipid, Araver, restauraci Kebabizna, která naše borce vydatně nasytila, Trenčínskému muzeu a všem, kteří napomohli ke zdárnému průběhu akce!

Meč Matúša Čáka (Trenčín) 2017 - výsledky
pořadíjménobodové hodnocení
1.Igor Petrík35,0
2.Konstantin Ilyin33,0
3.Lukáš Svoboda27,0
4.Branislav Golier22,5
5.Sucman Rodion22,5
6.Oleg Pylypiak13,5
7.Janusz Kulaga13,0
8.Andi Höpfner9,5


Foto:
Muscle&Fitness - Erik Rédli


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra