Reklama:

Olympia strongman - mistrovství ČR 2017 (profesionálové)
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 2. září se před obchodním centrem Olympia sešly přesně tři desítky strongmanů z pěti států, aby bojovali o tituly mistra České republiky pro rok 2017 ve dvou kategoriích - amatérské a profesionální. Ve hře ale nebyly jen tituly a krásné trofeje, ale také více než 110.000 korun v podobě finančních prémií a doplňky od firmy Smartlabs za dalších 30.000 korun! Soutěž tak byla jednou z nejlépe honorovaných strongman akcí, jaké se kdy v ČR konaly, a to představovalo pro všechny závodníky slušnou motivaci.

Počasí si s nervy pořadatelů slušně zahrávalo, protože den před závodem to vypadalo spíše na potopu světa a vyplutí Noemovy archy než na souboje strongmanů. V sobotu ale nespadla na závodní plochu jediná kapka a následující deštivá neděle všechny ujistila o tom, že osud téhle akci zkrátka přál.

V první části reportáže se chci věnovat kategorii profesionálních strongmanů, kde se představilo osm českých závodníků, dva zástupci Polska, jeden strongman ze Srbska, jeden z Rakouska a dva Slováci. Pokud jde o detailní výsledky, najdete je ve výsledkové tabulce. Já bych se ale spíš než popisu děje chtěl tentokrát věnovat hlavně závodníkům, protože každý jeden z těch, kteří na Olympia strongman - mistrovství ČR 2017 změřil síly s ostatními, si to zaslouží. Brzy se můžete těšit i na videozáznamy ze soutěže na programu ČT sport a také na reportáž, která vzniká v režii pořadatelů.

Záznam z Olympia strongman - mistrovství ČR 2017 na programu ČT sport:

  • čtvrtek 7. 9. v 15:30
  • pátek 8. 9. v 16:25
  • pondělí 11. 9. v 11:55
Pokud jde o soutěžní disciplíny, bylo letošní mistrovství mnohem těžší než to loňské. Nejenže citelně přibyly kilogramy na soutěžních disciplínách, ale místo loňských pěti testů síly, vytrvalosti, vůle a kondice jich na závodníky čekalo hned šest. A jak se ukázalo, byla to jedna z nejnáročnějších soutěží letošního roku opravdu pro všechny zúčastněné.

Soutěžní disciplíny kategorie profesionálů

  • Axle Lift - zdvih 140 kg na 5 cm tlusté ose
  • Tractor Pull - tahání cca sedmitunového traktoru na 15 metrů
  • Farmer's Walk - přenášení 170kg kufrů na 30 metrů
  • Car Deadlift - zdvih auta (cca 350 kg)
  • Super Yoke - přenášení 430kg konstrukce na 30 metrů
  • Atlas Stones - zdvih 130, 150, 165, 175 a 190kg betonových koulí
Tolik tedy k soutěžním disciplínám a teď už k samotným závodníkům, jejichž výkony ozdobily letošní mistrovství. Psát budu o všech a v pořadí, v jakém mi zrovna vytanou na mysl při vzpomínání na sobotní závod.

Jaroslav Švejda

Pokud bych měl použít slova powerliftera Václava Mareše, který Jardovi pomáhá se silovou přípravou, jezdí s ním na závody a podporuje ho, napsal bych jednoduše "Jardááá"! Ale vážně, Jarda si zaslouží velkou pochvalu. Když jsem s ním mluvil necelý týden před soutěží, řekl mi, že se těší, a já jsem doufal a moc jsem mu přál, aby si přivezl skvělou formu a pořádně si závody užil.

Stalo se! Jarda byl neuvěřitelně namotivovaný a zároveň se mu podařilo se na disciplíny skvěle koncentrovat, což jsou dvě věci, které je často velice těžké skloubit. Ale Jardovi se to podařilo. Podle mě přišel s životní formou a dosáhl na nejlepší umístění ve své kariéře! Obsadil páté místo v obrovské mezinárodní konkurenci a dosáhl na druhé nejlepší umístění z českých závodníků.

Jarda ukázal komplexní výkony - skvělá tři opakování na Axle Liftu, zabojoval při tahání traktoru, se 170kg kufry v rukou se rozběhl, že mi spadla brada až na zem, a teprve v závěru soutěže už se na něm stejně jako na všech ostatních projevila velká únava a trochu ztrácel dech, jinak by dost možná "urval" i čtvrté místo. Jardo, paráda!

Branislav Golier

K Braňovi bych mohl napsat zkrátka "slovenská strongman legenda" a tím vše uzavřít. Ale to by nebylo fér, protože Braňo si zaslouží mnohem delší povídání. Osobně jsem ho viděl závodit na české scéně v uplynulých osmi letech mockrát. Vzpomínám na jeho neskutečné výkony na soutěžích, které v Teplicích pořádal Jan Šalata. Braňo doslova za pár dní oslaví už třiačtyřicáté narozeniny, ale právě na téhle soutěži ukázal, že mu roky sice něco ubraly na maximální síle, ale ani v nejmenším ne na obrovské houževnatosti, která podle mě vždy byla a stále je jeho největší devizou. K tomu si připočtěte zkušenosti, které nasbíral za svoji téměř dvacetiletou soutěžní kariéru! Vidět Braňa, jak doslova centimetr po centimetru pomalu tahá třetí opakování na brutálně těžkém Car Deadliftu, to byl úžasný pohled. Skvělý výkon podal i na Atlasových kamenech a jednoduše ukázal, že je stále špičkový závodník, který může rovnocenně změřit síly i s mnohem většími, mladšími a dravějšími strongmany.

Čestmír Šíma

Co jen napsat k drobečkovi z Aše? Mistrovství ČR bylo letos Čestmírovým desátým závodem. To je hodně náročná sezóna! Hodně zajímavá je hlavně bilance, která čítá čtyřikrát druhé místo a čtyřikrát vítězství. Vše na kvalitně obsazených mezinárodních závodech! Nerad bych některému z českých profíků křivdil, ale podobnou sérii předvedl z českých závodníků naposledy fenomenální Honza Šalata.

Čestmír jel do Brna určitě ne odpočatý a rozhodně ne sebejistý, protože měl obhajovat titul mistra ČR v obrovské konkurenci. Nezanedbatelnou ztrátu zaznamenal už v úvodním Axle Liftu, kde zapsal jen jediné platné opakování. Není tajemstvím, že vleklé zranění ramene Čestmíra limituje tím víc, čím déle a častěji kloub zatěžuje, a tady se to projevilo naplno. Od druhé disciplíny se tak musel rvát o každou vteřinu, každý metr, každý bod. Nemohl si dovolit komfort taktizování a do každé disciplíny musel dát absolutně všechno.

Poprvé za celých 6 let jeho kariéry strongmana jsem byl svědkem toho, jak Čestmírovi vypovídají službu jeho nelidsky silná záda. Tak obrovská byla jeho únava. Vydal ze sebe tolik energie, vůle a odhodlání, že po závodě jen stěží chodil. Dokázal ale to, co si předsevzal - obhájil titul a stal se podruhé mistrem ČR! Česťo, gratuluji!

Michal Tichý

Smolaře, jakým je Michal, abyste pohledali. Na jaře odjížděl na Strongmen's Games Aš s neuvěřitelnou formou a vracel se s napůl utrženým bicepsem. Osobně jsem si tehdy myslel, že tím pro něj sezóna skončila, a když mi o měsíc později řekl, že jede závodit do Přelouče, rozmlouval jsem mu to. Michal ale ukázal, že když si za něčím jde, myslí to opravdu vážně. V Přelouči ukázal neuvěřitelné výkony a po loňském třetím místě na MČR chtěl letos přijet a získat titul.

Michal se s Honzou Šleisem dělil o vítězství v úvodním Axle Liftu, předvedl impozantních sedm opakování na Car Deadliftu a v ostatních disciplínách nezaváhal a držel si velice vysoký standard. Před závěrečnou disciplínou bojoval o třetí místo, ale na Atlasových kamenech už ho přetížená šlacha poraněného bicepsu do dalších soubojů nepustila, což ho odsunulo až na sedmou pozici v celkovém pořadí.

Na Michalovi bylo vidět zklamání, ale věřím, že mohl být spokojený, protože předvedl, na co má, a dokázal, že patří k absolutní české profesionální strongman špičce. Navíc po tomhle brutálně těžkém závodu nastoupil a předvedl to, co ohlásil, zvedl monstrózní 110kg jednoručku a ustanovil tak nový český rekord!

Josef Mazač

Pepa byl hodně zklamaný, a přitom si po prvních třech disciplínách vedl skvěle. Začal kvalitními třemi zdvihy na Axle Liftu, poté trochu ztratil na tahání traktoru, ale pokračoval skvělým třetím místem ve Farmer's Walku, když odnesl 170kg kufry na vzdálenost 28 metrů! Pak ale přišel Car Deadlift, který byl nad jeho síly, a to jakoby Pepu vnitřně zlomilo a projevilo se to i na Super Yoku. Závěrečné solidní tři zdvihy na Atlasových kamenech už to bohužel nezachránily. Pepa přitom rozhodně měl na to, aby obsadil místo v první pětce.

S Pepou jsem trochu mluvil o přípravě a o tom, jestli ještě bude závodit. Věřím, že s menší změnou v tréninku se může další rok zase skvěle předvést, a vůbec nevadí, že mu už bylo jedenačtyřicet. Má totiž pořád stejnou brutální sílu, a když přijde na závody odpočatý a ve formě, je úžasné sledovat jeho výkony a to, jak si soutěž užívá.

Lukáš Svoboda

Lukáš Svoboda loňskou sezónu vynechal a důvodem byla radostná událost - založení rodiny. Na letošní soutěže už vyrážel se svojí ženou a synem Adamem, který je zjevně na podobných akcích jako doma. Zřejmě něco podědil!

Lukáš je trojnásobným vítězem českého poháru strongmanů (2011 - 2013), a i když není návrat po pauze nikdy snadný, protože výkonnost závodníků jde s každým rokem nahoru, Lukáš na MČR dorazil s formou hodnou téhle soutěže. Supertěžké kufry a Car Deadlift sice nepatří mezi jeho nejsilnější disciplíny, takže tam na ostatní trochu ztrácel, ale perfektní výkon na Super Yoku, Atlasových kamenech a tři zdvihy v Axle Liftu ho vynesly na 6. místo, což je v téhle konkurenci skvělý výsledek.

Ronald Knoll

Tenhle sympatický Rakušák přijel do Brna už podruhé. V minulém roce obsadil 11. místo, ale já jsem byl přesvědčený o tom, že se v něm ukrývá mnohem větší potenciál. Ronald má vysokou, rozložitou kostru, dlouhé ruce, silná záda a silný úchop. To je skvělá kombinace pro tenhle sport, snad s výjimkou tlakových disciplín, kde podobné tělesné parametry obvykle znamenají strašně moc dřiny při cestě za nadprůměrnými výkony.

Ronald přijel letos se svým tréninkovým partnerem Nemanjou Tasićem a byl mnohem mohutnější než loni. Jak to dopadlo, se můžete podívat ve výsledkové tabulce. Byl prostě sakra dobrý a jsem přesvědčený o tom, že se bude ještě hodně zlepšovat!

Nemanja Tasić

Tenhle usměvavý strongman původem ze Srbska se od loňska brutálně zlepšil, stejně jako jeho tréninkový parťák Ronald Knoll. Vloni na mistrovství vlivem únavy zkolaboval už při úvodním Log Liftu a soutěž tím pro něj skončila. Když jsme se pak spolu bavili, řekl jsem mu, ať z toho není smutný, že nemám pochyb o tom, že dokáže předvést perfektní výkony a že ho letos určitě pozveme znovu.

Nemo se na letošní ročník mistrovství strašně těšil, sliboval skvělou formu a prohlašoval dokonce, že přijede vyhrát! To se mu nakonec nepodařilo, ale jeho výkony byly perfektní a ve výsledku mu to přineslo fantastické třetí místo, přičemž na druhého Wlizla ztrácel jen polovinu bodu! Nemovi je teprve 27 let, takže si myslím, že má před sebou ještě hodně velkých úspěchů.

Jan Šleis

Honza Šleis je závodník, od kterého nikdy přesně nevíte co čekat. Moc informací o jeho přípravě na Facebooku ani nikde jinde na internetu nenajdete, často ho trápí zranění, ale když nastoupí a "jdou mu dobré karty", předvádí impozantní výkony. V Brně se dělil o vítězství v úvodním Axle Liftu s Michalem Tichým (oba předvedli po čtyřech platných pokusech) a dobře si vedl při tahání traktoru. Pak se ale projevil natržený prsní sval, který bohužel ve výkonu ani trochu nepomůže, a Honza se propadl až na konečné 10. místo.

Marcin Wlizlo

Tady se potvrzuje pravidlo, že na špatného strongmana člověk v Polsku narazí opravdu stěží. Marcin Wlizlo přijel společně s nejsilnějším mužem světa do 105 kg Marcinem Sendwickim a osobně jsem čekal, že bude tradičně svalnatý, silný, rychlý, jak polští strongmani bývají, ale že nebude mít šanci probojovat se do první pětky. No, to jsem se ale pořádně spletl!

Wlizlo sice nedokázal předvést ani jediné opakování na Axle Liftu a jeho relativně slabý mrtvý tah v kombinaci s jeho výškou ho nechal vzadu i na Car Deadliftu, kde zvládl jediné opakování (relativně slabý mrtvý tah znamená 330 kilo, jen pro představu), ale v ostatních disciplínách byl jednoduše brutální. Takový ten "běhací typ", který dostane do ruky kufry nebo Super Yoke na záda a je jedno, jestli je to 300, 400 nebo 450 kilo. On se s tím prostě rozběhne, jako kdyby nenesl vůbec nic! Jeho druhé místo mluví za vše - konkurence na téhle soutěži byla jednoduše obrovská!

Marcin Sendwicki

Nejsilnější muž světa do 105 kg přijal stejně jako v minulém roce pozvání, i když věděl, že disciplíny pro něj rozhodně nejsou ideální. Jako řada menších závodníků má problémy s úchopem na těžkých kufrech a tahání sedmitunového traktoru taky není něco, co by se svou tělesnou hmotností, která nepřekročila 120 kilo, absolvoval s nadšením. Parádně se ale předvedl na Car Deadliftu, kde obsadil s pěti zdvihy dělené třetí místo, a nejmenší problém neměl ani se 430kg Super Yokem, kde skončil třetí. A nebýt "výbuchu" při závěrečné disciplíně, kdy nedokázal zvednout 150kg kouli, patřila by mu vyšší než konečná 11. příčka.

Jiří Žaloudek

Jak je Braňo Golier legendou na Slovensku, tak je Jirka legendou u nás. Startoval jako mladý atlet na soutěžích před téměř dvěmi desetiletími, když v ČR strongman sport vznikal, a dnes se ve dvaačtyřiceti letech nebojí nastoupit na opravdu těžké disciplíny, jako jsou 170kg kufry nebo 430kg Super Yoke. Navíc je to bavič, který rád komunikuje s publikem, a to k soutěžím strongmanů zkrátka neodmyslitelně patří.

Igor Petrík

Igorovi závod ani trochu nevyšel. Osobně jsem ho tipoval na adepta do top 5, ale nejspíš už se na něm taky projevila značná únava po celé sezóně a on tak nemohl ukázat svoji skutečnou výkonnost. Igora ale i tak vidím na závodech vždy moc rád. Je to totiž skvělý bavič, který šíří dobrou náladu, ať už se mu zrovna daří, nebo ne. Jeho vystoupení při Axle Liftu toho je důkazem a i tyhle odlehčené chvilky jsou na závodech, jakkoliv těžkých a významných, určitě potřeba!

Mari Zvrtek

Mari dobře ví, že se svojí tělesnou hmotností a rezervami v brutální síle nemůže konkurovat závodníkům o desítky kilogramů těžším. Patří ale k těm strongmanům, kteří si zkrátka chtějí užít tu výzvu, když se pokusí zdolat disciplíny, které jsou na hranicích jejich možností. Věkem je už stejně jako Jirka Žaloudek, Pepa Mazač nebo Braňo Golier v kategorii „masters“, ale s přístupem a nadšením dvacetiletého závodníka. A to je něco, co může být pro řadu lidí inspirací bez ohledu na umístění v tabulce!

Poděkování sponzorům

Na letošním mistrovství jsme chtěli zajistit závodníkům perfektní servis. Chtěli jsme, aby se strongman sport dostal do velkých médií a aby si strongmani i diváci celou show maximálně užili. To vše se nám podařilo a obrovské poděkování za to patří partnerům soutěže.

Generálním partnerem byla Olympia Brno. Hlavními partnery byli C&K, a.s. - autorizovaný dealer Toyota, Agromex - výhradní distributor značky Fendt, Teplárny Brno, Kovolit, Tech-pro, UNCS a DJM light bulbs. Partnery akce byli Smartlabs, Isoline, Subway, Starbucks, VAS construct, SPC gym a Muscle@Fitness.

Slovy pořadatelů

Letošní mistrovství ČR jsme připravovali opravdu dlouho. Dalo by se říct, že téměř od chvíle, kdy skončilo to loňské. A do letošních příprav jsme šli s tím, že nechceme pořádat "jen" soutěž, ale chceme nabídnout závodníkům opravdový svátek strongman sportu v ČR. Akci, na které bude mít každý strongman maximální servis a na kterou se bude připravovat s vědomím toho, že změří síly se skutečnou elitou v boji o titul. Akci, kterou si maximálně užije a na kterou bude dlouho vzpomínat. Tohle byl náš cíl, udělali jsme pro to všechno, co bylo v našich silách, a věříme, že jsme se tomu co nejvíce přiblížili. Děkujeme všem, kteří nás podpořili, kteří nám pomáhali a podporovali nás. Bez Vás by to nešlo a věříme, že s Vaší pomocí bude příští mistrovství zase o něco větší. Tak zase za rok!

Za tým Českého svazu silových sportů

Michal Širůčka, Tomáš Lengal a Ivana Štěpánková


Olympia strongman - mistrovství ČR 2017 - výsledky profesionálů
p. jméno Axle Lift
(145 kg)
Tractor Pull
(7 t / 20 m)
Farmer's Walk
(170 kg / 30 m)
počet body délka čas body délka čas body
14. Mari Zvrtek 0 0 0,84 60 1 0 60,00 0
13. Jiří Žaloudek 0 0 1,78 60 2 7,62 60,00 3,0
12. Igor Petrík 0 0 3,90 60 4 15 60,00 5,5
11. Marcin Sendwicki 2 7,5 2,57 60 3 6,16 60,00 2,0
10. Jan Šleis 4 13,5 4,69 60 9 15,00 60,00 5,5
9. Josef Mazač 3 10,5 4,59 60 7 28,00 60,00 12,0
8. Braňo Golier 0 0 4,49 60 6 24,58 60,00 11,0
7. Michal Tichý 4 13,5 4,62 60 8 17,98 60,00 8,0
6. Lukáš Svoboda 3 10,5 4,44 60 5 9,12 60,00 4,0
5. Jaroslav Švejda 3 10,5 5,05 60 11 21,04 60,00 10,0
4. Ronald Knoll 2 7,5 5,09 60 12 20,67 60,00 9,0
3. Nemanja Tasić 3 10,5 4,78 60 10 16,28 60,00 7,0
2. Marcin Wlizlo 0 0 5,38 60 13 30 28,46 14,0
1. Čestmír Šíma 1 6,0 6,72 60 14 30 40,32 13,0

p. jméno Car Deadlift
(60 s)
Super Yoke
(430 kg / 30 m)
Atlas Stones (130,
150, 165, 175, 190 kg)
celkem
počet body délka čas body počet čas body
14. Mari Zvrtek 0 0 0 60,00 0 1 90,00 3 4,0
13. Jiří Žaloudek 0 0 9,40 60,00 4 1 90,00 3 12,0
12. Igor Petrík 2 7,0 4,13 60,00 3 3 90,00 8 27,5
11. Marcin Sendwicki 5 10,5 30,00 47,98 12 1 90,00 3 38,0
10. Jan Šleis 0 0 0,50 60,00 2 3 90,00 8 38,0
9. Josef Mazač 0 0 10,35 60,00 5 3 90,00 8 42,5
8. Braňo Golier 3 8,0 23,31 60,00 9 4 90,00 12 46,0
7. Michal Tichý 7 12,0 20,5 60,00 8 0 90,00 0 49,5
6. Lukáš Svoboda 1 5,5 30,00 46,95 13 4 90,00 12 50,0
5. Jaroslav Švejda 4 9,0 12,37 60,00 6 2 90,00 5 51,5
4. Ronald Knoll 5 10,5 15,88 60,00 7 3 90,00 8 54,0
3. Nemanja Tasić 10 13,5 30,00 57,63 11 3 90,00 8 60,0
2. Marcin Wlizlo 1 5,5 30,00 37,79 14 5 38,82 14 60,5
1. Čestmír Šíma 10 13,5 26,30 60,00 10 4 90,00 12 68,5


Olympia strongman - mistrovství ČR 2017 (profesionálové) - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.09.20:40jack088 - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//10103510226-sport-v..
07.09.14:57RIP - Skvele vykony, neuveritelny Cestmir a obrovskou radost mam..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 34 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra