Reklama:

Středoevropský pohár silných mužů (Galanta) 2017 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Pohár Slovanů 2017
- výsledky a reportáž
[Text: Pavol Guga] Tucet nejsilnějších strongmanů střední Evropy se střetlo v Galantě na fotbalovém hřišti, kde na pozvání hlavního organizátora Marka Tótha zabojovali o body do konečného hodnocení. V sobotu 12. srpna profi strongman Slovenska, který se momentálně připravuje na svůj soutěžní návrat v následující sezóně, připravil ve spolupráci se Slovenskou asociací silných mužů náročný závod. Šest těžkých disciplín prověřilo zúčastněné, kteří si museli sáhnout až na dno svých sil, protože v Galantě se sešla skutečná strongmanská špička.

Přijel i aktuální vítěz Poháru Slovanů Čestmír Šíma, Michal Tichý a Lukáš Svoboda (všichni z ČR), dále Volodymyr Cyfra (Bělorusko), Ivan Derkač (Moldavsko), Didziš Zarinš (Lotyšsko), Konstantin Ilyin (Ukrajina), Rafal Kobylarz a Patryk Przybyla (oba Polsko), kteří doplnili domácí trio - nejsilnější Slovák Igor Petrík, Peter Rekenei a Ivan Hryhorovskyy.

Jak jsem zmínil výše, organizátorem byl profesionální strongman Marek Tóth, závody rozhodoval mezinárodní rozhodčí Pavol Guga, kterému na zdvojených disciplínách vypomáhal šestinásobný nejsilnější Slovák Branislav Golier. Moderátorem nebyl nikdo jiný než zakladatel Středoevropského poháru a viceprezident SASIMu Milan Gabrhel.

Úvod závodu patřil dvěma tahačům. Jak to na závodech bývá zvykem, nerovný terén nakonec rozhodl ve prospěch jednoho kamiónu, a tak si svůj výkon zopakoval půltucet závodníků. Nejlépe se podařilo přitáhnout sedmapůltunový kolos překvapivě Cyfrovi před Kobylarzem a Šímou.

Až ve druhém testu síly závodníci testovali sílu ramen. Tradiční kládu nebo nápravu nahradil Viking Press. Jeho konečná váha byla 160 kg. Nevěřitelný výkon předvedl Zarinš z Lotyšska, který dané závaží dokázal vytlačit nad hlavu do propnutých paží osmnáctkrát! Za ním skončil s patnácti zdvihy Ilyin a se čtrnácti tlaky si třetí místo rozdělili Šíma s Kobylarzem.

Polovinu soutěžních testů uzavíraly schody síly a závaží o váhách 180, 220 a 260 kg. Zní to nevěřitelně, ale nejrychlejší byl nejtěžší a největší borec ze všech. Čestmír Šíma za sebou nechal všechny závodníky a připsal si tak plný bodový zisk. S mírným odstupem za ním skončil Kobylarz, třetí byl Zarinš.

Převracení pneumatiky patří mezi tradiční disciplíny silových soutěží. Těžká 600kg pneumatika čekala na všechny siláky. Její náročnost umocňoval antukový povrch, který ještě ztížil podmínky pro maximální výkon. Z vítězné disciplíny se radoval Kobylarz před Ilyinem a domácím Petríkem.

Předposlední zkouškou byly mrtvé tahy s osobním automobilem. Už druhou vyhranou disciplínu si připsal Šíma před dvojicí Ilyin - Kobylarz, třetí skončil Zarinš. Před závěrečným vykládáním betonových koulí se tak z vítězství mohl radovat kdokoliv z kvarteta Šíma, Kobylarz, Ilyin a Zarinš.

Nešťastně skončil poslední test síly pro Poláka Kobylarze, kterému zranění bicepsu nedovolilo zvednout všechny betonové koule. To se podařilo jen jedinému borci, kterým byl Didziš Zarinš. Ten dané mety o váhách 130, 150, 170 a 190 kg zvedl v časovém limitu pod 30 vteřin. Vítěznou disciplínou tak vybojoval konečné čtvrté místo a na páté odsunul Igora Patríka, který skončil nejvýše ze slovenských závodníků. Poslední kouli nezvednul ani Šíma, ale body, které si připsal, měly cenu zlata. Po úspěšném boji na Poháru Slovanů, kde si jako druhý český závodník v historii dokázal připsat vítězství (první byl jeho trenér a přítel Jan Šalata), zvítězil i v náročném závodě v Galantě. Obrovitý Čech přišel výborně připravený a zaslouženě se radoval z prvenství na předposlední zastávce profi ligy silných mužů střední Evropy. Druhé místo si z Galanty odvezl Rafal Kobylarz, který mohl, nebýt zranění bicepsu, atakovat zlatou medaili. Třetí skončil nestárnoucí Konstantin Ilyin. Ten vyrovnaným výkonem, kdy se od začátku držel na předních příčkách, vybojoval bronz.

Děkujeme hlavnímu organizátorovi Marku Tóthovi, který se vzorně postaral o všechny závodníky, ale i organizačnímu týmu. Díky patří i všem partnerům, divákům a každému, kdo dopomohl k zorganizování závodu. Pevně věříme, že v Galantě se siláci opět střetnou v příštím roce!

Středoevropský pohár silných mužů (Galanta) 2017 - výsledky
pořadíjménobodové hodnocení
1.Čestmír Šíma60,0
2.Rafal Kobylarz60,0
3.Konstantin Ilyin56,0
4.Didziš Zarinš 54,5
5.Igor Petrík52,5
6.Lukáš Svoboda39,0
7.Volodymyr Cyfra37,0
8.Michal Tichý29,5
9.Peter Rekenei24,0
10.Patryk Przybyla22,5
11.Ivan Hryhorovskyy14,5
12.Ivan Derkač11,5Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJan Kareš - kulturistika na hrazdách
Turakam (21:27) • Kareša mám rád, ale na videe skôr len vypočuť, lebo sa naň dívalo veľmi ťažko, kmital t...
magazínJan Kareš - kulturistika na hrazdách
th.0th (14:18) • Asi první video na tomto webu, které jsem skouknul celé bez přeskakování...*79*
magazínJak to bude s letošním EVLS Prague Pr...
hary97 (00:16) • Já bych v tom neviděl problém. Stačí, když budou závodníci v rouškách a dodržovat 2m ro...
magazínTréninkový videolog: Věra Mikulcová (...
reveira (18:30) • Zdravím Věrku a přeji ať se daří ve všem co dělá,a že toho není málo,jinak nohy pěkný,i...
magazínTréninkový videolog: Věra Mikulcová (...
Paulie02 (14:51) • Je to dříč!!! ...jen se narodila ve špatném těle...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra