Reklama:
DNES DOPRAVA Z E-SHOPU ZDARMA!
Doprava pro všechny objednávky po celé ČR zdarma! Nakupujte zde.

Pohár Slovanů 2017
- výsledky a reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Slovenská asociace silných mužů organizuje soutěže strongmanů v různých kategoriích. Specifickou a jedinečnou soutěží je i Pohár Slovanů. Silní muži slovanských států se sejdou a rozdají si to v náročných disciplínách, ze kterých vzejde vítěz. První srpnový víkend se tak v Žilině odehrál již devátý ročník tohoto oblíbeného závodu.

Dvanáct soutěžících (z toho čtyři Slováci) měli letos cestu k prvenství o něco těžší. Šlo totiž o dvoudenní soutěž, kde z pátečního semifinále postoupil do sobotního finále jen půltucet borců. Na náměstí A. Hlinky v Žilině tak po čtyřech testech síly byla známa jména finalistů. Finále se odehrávalo v nákupním centru Mirage, které bylo generálním partnerem velkolepého rozuzlení Poháru Slovanů.

Na start se tak postavili siláci jako Rafal Kobylarz, Janusz Kulaga (oba Polsko), Konstantin Ilyin (Ukrajina), Volodymyr Cyfra (Bělorusko), Emanuel Pescari (Černá Hora), Maryian Dimitrov (Bulharsko), Yuri Bohzanov (Rusko), Čestmír Šíma (Česká republika), Braňo Golier, Igor Petrík, Milan Šuľan a Ivan Hryhorovsky (všichni Slovensko).


Čestmír Šíma a nošení kufrů

Úvod patřil netradičně přenášení 150kg kufrů. Toto náčiní měli siláci přenést na vzdálenost 30 m. Počasí silákům přálo a teploměr se zastavil na 38 °C, což ještě umocňovalo náročnost disciplíny. To nevadilo dvojici Poláků, vítězství si připsal Kobylarz před Kulagem. Třetí na začátku skončil Cyfra.

Při druhé disciplíně v pořadí měli silní chlapi čtyřikrát převrátit 600kg pneumatiku. Rozhodoval nejrychlejší čas, který vybojoval Igor Petrík. Za ním skončil dvojnásobný držitel tohoto poháru Konstantin Ilyin. Třetí místo vybojoval Braňo Golier.


Igor Petrík (vlevo) a Konstantin Ilyin (vpravo)

Držení aut v rozpažení následovalo jako předposlední zápolení semifinálových bojů. Nevyvážená auta a hlavně těžký sklon způsobily, že si borci připisovali jen malé setinkové rozestupy. Bohužel kvůli těmto technickým problémům nebyla disciplína předvedena v plné kráse žilinským divákům, kterých bylo na okolních tribunách něco přes 600. Nejdéle se podařilo automobil udržet Polákovi Kulagovi před Šímou a Kobylarzem.

Čtvrtou zkouškou, přitahováním kamiónu vsedě, se uzavřelo semifinále. Již druhou vítěznou disciplínu si připsal Petrík před Šímou a Kobylarzem. Šestice borců, která mohla zabojovat o trofej ve finále, tak byla ve složení Golier, Kulaga, Kobylarz, Ilyin, Šíma a Petrík. Drobný náskok dvou bodů si do OC Mirage nesl Šíma, který byl zatím lídrem závodu před Kobylarzem a Petríkem.

Výsledky semifinále
pořadíjménobodové hodnocení
1.Čestmír Šíma40,0
2.Rafal Kobylarz38,0
3.Igor Petrík35,5
4.Janusz Kulaga 31,0
5.Konstantin Ilyin31,0
6.Branislav Golier28,0
7.Volodymyr Cyfra25,5
8.Ivan Hryhorovsky23,5
9.Emanuel Pescari21,5
10.Milan Šuľan21,0
11.Yuri Bohzanov9,5
12.Maryian Dimitrov2,0

Finále se odehrávalo v OC Mirage. Právě toto centrum přivítalo siláky vůbec poprvé a věříme, že ne naposled. Velkolepé vyvrcholení začalo mrtvým tahem s osobním automobilem. Čestmír nechtěl nechat nic náhodě a od úvodního hvizdu píšťalky nastolil tempo hodné vedoucího závodníka. Jeho jedenáct zdvihů nedokázal překonat nikdo. Osmkrát zdvihl automobil Kobylarz a sedmkrát Kulaga. Na jejich regulérnost dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga a siláky i diváky burcoval známý moderátor a viceprezident SASIMu Milan Gabrhel.


Ivan Hryhorovsky a držení aut
Předposlední disciplínou bylo držení hrubé tyče v rozpažení. Tuto disciplínu, která se nazývá Forward Holding, vidíme často na prestižní lize mistrů nejsilnějších mužů světa. Závodník drží náčiní v předpažených rukou v úrovni očí a rozhoduje jeho vytrvalost a výdrž. Prvenství si připsal Petrík před Šímou a Kobylarzem. Jediná dvojice Petrík a Šíma dokázala s těžkou tyčí, která vážila 26 kg, vydržet více než minutu!

Závěr závodu patřil zdvihání 135kg klády. Neskutečným tempem, jako by šlo o rozcvičku, zdvihal náčiní Konstantin Ilyin (9 zdvihů) a získal tak nejvyšší bodový zisk v závěrečné disciplíně. Duo Petrík a Kobylarz zdvihli kládu shodně 5x a třetí místo v závěru se čtyřmi platnými zdvihy získal Šíma. Právě Čestmír Šíma nastupoval do disciplíny jako poslední. Bylo vidět, že ze sebe vydal vše. I tak si připsal čtyři opakování.

Po připočtení bodů z finále k těm, které si siláci přinesli ze semifinále, bylo jasné jméno nového držitele Poháru Slovanů. Byl jím český závodník Čestmír Šíma. Vyrovnaným výkonem se tak stal vůbec druhým Čechem, který dokázal vybojovat tuto trofej (prvním byl Jan Šalata v roce 2009). Po loňské krátké přestávce, kterou si vynutilo drobné zranění, tak dokázal zvítězit v náročném dvoudenním závodu.

Druhé místo patřilo Polákovi Rafalu Kobylarzovi. Tomu nevyšlo hlavně semifinálové převracení těžké pneumatiky a bodová ztráta se ukázala jako nedostižitelná. Finalisté totiž byli velice silní. I tak je stříbro cenným kovem i pro něj. Třetí skončil nejsilnější Slovák Igor Petrík. Ten nejen tímto skvělým výkonem potvrdil, že momentálně patří mezi to nejlepší a nejsilnější, co na Slovensku máme. Uvidíme, jestli se mu podaří trofej získat v následujícím ročníku, protože mu tato ještě chybí.

Výsledky finále
pořadíjménobodové hodnocení
1.Čestmír Šíma53,0
2.Rafal Kobylarz51,5
3.Igor Petrík49,0
4.Janusz Kulaga 41,0
5.Konstantin Ilyin40,0
6.Branislav Golier30,0

Děkujeme všem partnerům, městu Žilina, referentovi sportu p. Zánickému, generálnímu partnerovi finálových bojů OC Mirage, společnostem SBS Pegas, Stavební mechanizaci, hotelu Grand Žilina a celkově všem, kteří napomohli k uskutečnění devátého ročníku Poháru Slovanů. Nejdříve se uvidíme již za týden na Středoevropské lize siláků ve městě Galanta. Na tento závod Vás zve Marek Tóth!

Foto:
TASR - Erika Ďurčová


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 54 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra