Reklama:

Static Monster 2017
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V dávných dobách mezi sebou u hradu bojovali rytíři na kolbišti o půl království a princezninu ruku k tomu, v sobotu 22. července roku 2017 se v amfiteátru u hradu Loket sešlo deset novodobých rytířů v podobě strongmanů z celého světa. Ten den se tam konala soutěž Static Monster 2017, kterou pořádal Jiří Tkadlčík se svým týmem a na kterou jsme Vás zvali, protože i Ronnie.cz tam mělo svůj stánek. Static Monster nebyl klasický strongman závod, na který jste zvyklí, strongmani se poměřovali ve dvou disciplínách - v mrtvém tahu a ve zdvihu klády. V obou disciplínách museli zvednout maximální váhu, která se poté sečetla, a od výsledku se odečetla jejich tělesná hmotnost. Že se jednalo o skutečně mezinárodně obsazené závody, dokazuje i startovní listina.

Až z Kanady dorazil James McGregor, ze Singapuru dorazil nejsilnější Asiat Ahmad Tafiq. Z Ukrajiny přiletěl prezident federace strongmanů Valerii Gazaiev společně s obrovským talentem Olegem Pylypiakem. Slováci vyslali nejlepšího tlakaře Františka Pirose a Petera Rekeneie. Zahraniční závodníky doplnila čtveřice Čechů. Nejzvučnějším jménem celého závodu, který byl připravovaný 5 měsíců, nebyl nikdo jiný než Jiří Tkadlčík, svou základnu fanoušků měl na místě i Jiří Vytiska. Třetím borcem byl pětadvacetiletý sportovec Jan Krasinský, který se strongmanům vůbec nevěnuje, ale přesto přijal pozvání, aby zkusil posunout svá osobní maxima na závodu. Vzhledem k tomu, že těsně před soutěží svou účast odvolal Lukáš Svoboda, nahradil ho trojbojař, kick-boxer a strongman Petr Pastyřík, jenž závodí v kategorii do 105 kg. Pozvánku přijal v pátek dopoledne, když zrovna cvičil těžké dřepy, protože podle jeho slov "nebylo o čem".

Do krásného amfiteátru, který je přímo naproti hradu Loket, se přišlo podívat přes sto diváků, kteří byli neskuteční, celou dobu od začátku až do konce společně s moderátorem Františkem Brejchou hlasitě podporovali závodníky v jejich výkonech. Vydařilo se i krásné počasí, nebylo vedro, dusno ani zima, bylo akorát. V roli rozhodčího se představil český profesionální strongman Radek Paták, který si z posledního závodu České profesionální strongman ligy v Kutné Hoře odnesl po několikaměsíční pauze bronz.

Max Log Lift - 198 kg

Že je zdvih klády patrně nejpopulárnější disciplínou, dokazuje i fakt, že byl zařazen na všech závodech ČNFS, které letos proběhly. Pro jedinečnou soutěž Static Monster byla vyrobena speciální dřevěná kláda, kterou můžete každoročně vidět na soutěži Arnold Strongman Classic v Americe, dříve na šternberském strongmanovi a od loňska i na Europe Cup Golčův Jeníkov. Všichni závodníci museli povinně zvednout základní váhu 128 kg, ke které se postupně přidávalo 10 kg navíc. Závodníci mohli některé váhy přeskočit, aby ušetřili síly na těžší pokusy. Na každý pokus měli jednu minutu. Český rekord 176 kg ze soutěže držel Čestmír Šíma, který jej ustanovil na soutěži Strongman Přelouč 2016. Na soutěži Static Monster ho překonali hned dva čeští závodníci - Jiří Vytiska a Jiří Tkadlčík. Oběma se podařilo úspěšně zapsat 178 kg! Sušický strážník Jiří Vytiska se pokusil ještě o 190 kg, kládu zvedl a držel ji v pažích nad hlavou snad 10 vteřin, bohužel se mu nepodařilo propnout lokty, takže byl pokus neplatný.

Výše se na kládě dostali už jen dva závodníci, oba dva si za to zaslouží obrovský respekt. Nejdříve začnu u našeho souseda Františka Pirose, který je dlouhodobě nejlepším tlakařem na Slovensku, kde si v loňském roce zapsal osobní rekord 190,5 kg. Na Static Monster ho letos posunul na 198 kg! Druhým závodníkem, který zapsal stejnou váhu, byl Oleg Pylypiak, jednadvacetiletý kanonýr z Ukrajiny. Bývalý dorostenecký šampión ve vzpírání předváděl na kládě neuvěřitelnou dynamiku a se svými 110 kilogramy si poradil s váhou, o které se některým těžkotonážníkům může jenom zdát. I ostatním závodníkům se podařily pěkné výkony, které si můžete prohlédnout níže zapsané v tabulce.

Jiří Orság - Axle Lift 203 kg

Zatímco závodníci odpočívali po vyčerpávajících tlacích, na scénu přišel Jiří Orság. Nejlepší český vzpěrač se rozhodl soutěž podpořit svým jménem a zkusit si zapsat nový rekord na tlusté ose (axlu), která ho lákala už od prvního okamžiku, kdy se s ní ve svém prvním videologu seznámil. Už tenkrát na prvním tréninku dostal nad hlavu 180 kg a pronesl, že si bude někdy chtít dát 200 kg. O dva a půl roku později na soutěži Static Monster předvedl po rozehřívacích sériích výkon 203 kg. Světový rekord 216 kg drží Eddie Hall...

Max Deadlift - 380 kg

Když jsem viděl, jak jsou závodníci po první disciplíně zdrcení, zajímalo mě, jaké číslo asi padne v mrtvém tahu. Velká únava byla znát i na jednom z nejlepších českých deadlifterů Jiřím Tkadlčíkovi. Závodníci směli použít trhačky i podpůrné trojbojařské dresy, stejně jako v první disciplíně měli na zdvih jednu minutu. Největší nálož kotoučů se podařilo zvednout zmíněnému Tkadlčíkovi, který na ose zvedl 382 kg. Druhý největší deadlift - 362 kg patřil Ahmadu Tafiqovi, který v Singapuru pracuje jako poradce s mladými delikventy a měl to do Čech úplně nejdále ze všech. Ani při mrtvém tahu nepřestal udivovat mladík Oleg Pylypiak, pozvedl 340 kg, a když mu poté nevyšlo 360 kg, poprvé za celou soutěž byly v jeho tváři znát nějaké emoce, které doplnil provoláním "cyka blyat"!

Vyhlášení výsledků

Než se připravily výsledky a odměny pro závodníky, chopil se mikrofonu Jirka Tkadlčík, aby komentoval exhibici pro diváky, do které se zapojila většina strongmanů. Divákům předvedli přenášení Super Yoku, běhání s kufry nebo výraz 120kg činky. To samozřejmě nepředváděl nikdo jiný než ukrajinská superstar Oleg. Po exhibici se na pódium vypravilo několik odvážných dam a pánů, kteří si to mezi sebou rozdali v divácké soutěži o ceny. Mezitím se spočítaly výsledky a bylo vše připravené k vyhlášení. Nejdříve se vyhlašovala střední váha, kde zvítězil přátelský Valerii Gazaiev, na druhém místě se umístil závodník z Kanady James McGregor a bronz si domů odvážel Petr Pastyřík. Poté došlo k vyhlášení všech závodníků. Vítězem Static Monster 2017 se stal Jiří Tkadlčík, který měl především radost, že závod úspěšně proběhl a nikdo se nezranil. Druhé místo si za své neuvěřitelné výkony odvážel Oleg Pylypiak, o kterém určitě ještě v budoucnu uslyšíme. Na třetím místě se umístil František Piros ze Slovenska.

Celý den panovala na soutěži velmi přátelská atmosféra, o kterou se zasloužili závodníci a samozřejmě také diváci, kvůli kterým se takovéhle akce pořádají. To by nebylo možné, kdyby závod nepodpořili sponzoři, a proto jménem pořadatelů děkujeme společnostem Mosastav s.r.o., Fitnema, Pilsner Urquell, Czech Virus, dále závod podpořila Agentura Vlny a magazín Ronnie.cz. Závod skončil v sedm hodin večer a od desíti bylo pódium přichystané pro českou metalovou kapelu Krucipüsk. A Vy se již brzy můžete těšit na video celé akce z dílny Swagliftu.


Jiří Tkadlčík - 178 kg Log Lift


Jiří Vytiska- 178 kg Log Lift


Static Monster 2017 - výsledky
pořadí jméno země Log Lift Deadlift
1. Jiří Tkadlčík Česká republika 178 kg 382 kg
2. Oleg Pylypiak Ukrajina 198 kg 340 kg
3. František Piros Slovenská republika 198 kg 320 kg
4. Jan Krasinský Česká republika 148 kg 320 kg
5. Ahmad Taufiq Singapur 138 kg 362 kg
6. Valerii Gazaiev Ukrajina 148 kg 310 kg
7. Jiří Vytiska Česká republika178 kg 320 kg
8. James McGregor Kanada 138 kg 300 kg
9. Petr Pastyřík Česká republika 138 kg 270 kg
10. Peter Rekenei Slovensko 158 kg 270 kg


Static Monster 2017 - fotogalerie


Foto:
http://www.muscle-fitness.cz/


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

30.07.20:03Mravenec1 - trhačky tam má víc lidí než on, ale to by nemohl být další..
29.07.15:05jarda98 - Škoda že na tom mrtvxm tahu má tkadlčík pomůcky trhacky...
28.07.13:16Mar00nn - Pasta pěkná práce !+1
28.07.12:49Mravenec1 - velká gratulace Petru Pastyříkovi, pěkné výkony!+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra