Reklama:

Strongman Přelouč 2017
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Strongmen's Games Aš 2017
- reportáž a fotogalerie
Strongman Přelouč 2016
- reportáž a fotogalerie
V sobotu 10. června se v Přelouči pod záštitou Českého svazu silových sportů konalo letošní druhé kolo Profesionální ligy strongman, na kterém změřila síly současná česká strongman elita v podání Pepy Mazače, Čestmíra Šímy, Michala Tichého, Jardy Švejdy a Honzy Šleise, ke kterým se přidala legenda českého strongman sportu Martin Štefl, vítěz letošního klání amatérů na Strongmen's Games Aš, Matouš Fritsch a dva reprezentanti Slovenska - Ivan Hryhorovskyy a Milan Šuľan.

Než Vám prozradím, co se odehrávalo "na place" pod taktovkou rozhodčího, profi strongmana Pavla Zadražila, chtěl bych krátce zmínit několik "nej", kterých byli diváci v Přelouči svědky.

Největší monstrum

Věřím, že tohle označení žádného závodníka ve strongmanech neurazí. Naopak, ve světě obrů, kde jste při tělesné hmotnosti pod 130 kilo považováni za štíhlý, atletický typ závodníka, je označení "monstrum" vyjádření obdivu a pochvaly nad Vaší silou a mimořádnými tělesnými rozměry. Pokud byste hádali, že tenhle titul patřil obrovi z Aše Čestmíru Šímovi, tak jste se tentokrát netrefili. Ten je jednoznačně největším chlapem mezi českými strongmany, a pokud jde o šíři zad a ramen, ani tentokrát zdaleka neměl konkurenci. Přesto se ale objevil závodník, který byl téměř o půl hlavy vyšší a se svojí váhou 172 kilo byl opravdu nepřehlédnutelný. Byl jím reprezentant Slovenska Milan Šuľan, který svoji formu komentoval stručným "chcem pribrať".

Největší překvapení

Není tajemstvím, že Michal Tichý, který si na letošek chystal opravdu impozantní formu, si před měsícem utrhl na závodech v Aši dlouhou hlavu bicepsu, a to trochu netypicky nahoře u ramene. Když mi necelé dva týdny nazpět říkal, že chce závodit v Přelouči, tak jsem se mu to pokoušel rozmluvit s tím, aby raději regeneroval a směřoval přípravu na vrchol letošní strongman sezóny - mistrovství ČR v Brně, které se koná 2. září. To ale Michal odmítl s tím, že to alespoň zkusí, a pokud to nepůjde, odstoupí ze závodu. Nakonec nejenže neodstoupil, ale v tvrdé konkurenci české profesionální elity vybojoval třetí místo!

Největší bojovník

Když jsem se Honzy Šleise zeptal před začátkem závodu na jeho formu, shrnul to lakonickým "moc se mi nechce". Formu nakonec ukázal velice slušnou, ale ve chvíli, kdy se "knokautoval" pětaosmdesátikilovou jednoručkou, kterou vyrazil a poté ji upustil tak, že mu spadla zezadu na krk, asi zatrnulo úplně všem. Při následující disciplíně Honzu musel Martin Štefl po závodišti téměř vodit za ruku, aby trefil k nářadí, ale i tak Honza bojoval ze všech sil a kromě tradičně největších lýtek, jaká můžete na českých soutěžích vidět, předvedl taky impozantní houževnatost a bojovnost.

Nejlepší moment

Pro diváky to bylo nejspíš vítězství domácího závodníka Pepy Mazače, kterému mohutně fandili, ale mě nejvíc potěšil moment, kdy se Michal Tichý v průběhu třetí disciplíny doslova vyřítil na soutěžní plochu, aby poradil Jardovi Švejdovi, který si chytil řídítka na "autotrakař" příliš blízko, a hrozilo, že při delším kroku zavadí stehny o konstrukci. A tohle gesto v situaci, kdy byl Jarda pro Michala největším soupeřem v boji o třetí místo a ve hře byly finanční prémie přes 50.000 korun, bylo opravdu známkou toho, že se v Přelouči sešla výjimečná parta závodníků, kteří ze sebe vydali úplně všechno v boji o vítězství, ale zároveň podporovali jeden druhého a navzájem si přáli úspěch. Dlouho jsem neviděl takovou soudružnost, kdy jde veškerá rivalita stranou, a jsem strašně rád, že i tohle je součástí našich soutěží.

Různých "nej" soutěže bych mohl zmínit ještě celou řadu. Největším smolařem byl určitě Matouš Fritsch, který jako jeden z nejlepších amatérských strongmanů v ČR přišel změřit síly s profíky, ale při přenášení opravdu hodně těžké ohrady si kůži na rukou strhal takovým způsobem, jak jsem to snad za celých 10 let, kdy se pohybuji na strongman soutěžích, ještě neviděl. Nejzkušenějším závodníkem ve startovním poli byl Martin Štefl, který v době své aktivní soutěžní kariéry (naposledy závodil v roce 2008) patřil k absolutní české strongman špičce. Od té doby sice shodil možná 30 kilo, ale na jeho postavě byla pořád k vidění velice slušná "porce" kvalitních svalů s minimem tuku.

Nerad bych Vás ale ochudil o report ze samotného závodu, takže tady je shrnutí toho, co se v sobotu odehrávalo v Přelouči.

"Na place"

Úvodní Axle Press s váhou 150 kg byl nad síly tří strongmanů a vítězství v disciplíně si na úvod zapsal hned první závodník v pořadí, kterým byl Čestmír Šíma. Ten zvládl pět tlaků (náprava se zvedala od hrudníku do napnutých paží) a čtveřici zdvihů předvedli Josef Mazač a Michal Tichý. Po třech opakováních si zapsali Honza Šleis s Jardou Švejdou a obr Milan Šuľan zvládl dvě opakování.

Frame Carry - přenášení zhruba 340kg ohrady na 30 metrů - trochu zkomplikovalo zbytek závodu hned několika strongmanům, protože u téhle disciplíny nechali větší nebo menší část kůže, kterou měli původně na dlaních. Místo času se bojovalo o metry a třetí místo bral Honza Šleis (10,41 m). Až za dělící čáru (která byla ve vzdálenosti 15 metrů a za kterou mělo následovat položení ohrady, její opětovné zvednutí a cesta zpět) došel Pepa Mazač. Bez položení ohrady prošel polovinu trasy jen Čestmír Šíma, který by bez problémů dokončil celou disciplínu, ale šetřil síly a takticky přidal jen centimetry, aby dosáhl na vítězství (15,28 m).

Disciplína Dumbbell Lift - kombinace tří jednoruček - znamenala pokus o oficiální český soutěžní rekord. A aby to nebylo tak jednoduché, tak před pokusem na strach nahánějících 103 kg byly na programu dvě "zahřívací" jednoručky o váze 70 a 85 kilo.

Kdo zná výkony českých profi strongmanů, očekával souboj mezi Pepou Mazačem a Michalem Tichým. Pepovi ale letos jednoručka moc nesedla, a i když do pokusu dal úplně všechno, 103 kilo nad hlavu vyrazit nedokázal. Michalovi naopak sedla dokonale a předvedl "jízdu", při které nad hlavu bez zaváhání vyrazil 70 a 85 kilo a pak naprosto snadným a přesvědčivým pokusem vyrazil nad hlavu i 103kg jednoručku. Stal se tak držitelem nového českého rekordu. A aby toho nebylo málo, tak pokus ihned ještě jednou zopakoval a ukázal, kdo je v současnosti králem téhle disciplíny v ČR!

Na "autotrakař" (Car Wheelbarrow) - přenášení Škody Octavia zvednuté na "řídítkách" připevněných k vlečnému zařízení - se dost kysele dívali zejména ti, kterým po přenášení ohrady chyběla nezanedbatelná část kůže na dlaních. Po dokončení patnáctimetrové trasy navíc na strongmany čekala 450kg pneumatika, která si žádala tři otočení. Vítězem disciplíny se stal Pepa Mazač (54,01 vteřin) před Michalem Tichým (58,47 vteřin) a Čestmírem Šímou (60,5 vteřin).

Před závěrečnou disciplínou Atlas Stones vedl Pepa Mazač před Čestmírem o 2,5 bodu a pozici si musel uhájit i Michal Tichý, který měl před Jardou Švejdou sice slušný náskok čtyř bodů, ale věděl, že nemůže plně zatížit biceps na levé ruce. Tady se musím chvíli zastavit u Jardy Švejdy, který je teprve letos "papírově" profesionálem, ale už předchozí dva roky absolvoval celou řadu soutěží společně s profíky, a myslím si, že ho to výkonnostně posunulo o velký krok dopředu. Jarda si šel celou dobu svým tempem, pomalu zlepšoval slabší disciplíny a dnes je z něj komplexní závodník, který dokáže bojovat o přední pozice na kterékoliv domácí soutěži. Dokázal to i v závěrečné disciplíně, kde mu k dokončení posledního zdvihu (série se skládala ze 115, 135, 160 a 170kg koule) chybělo opravdu málo a měl šanci odsunout Michala ze třetího místa. Nakonec ale právě tahle disciplína rozhodla a Michal Tichý si z Přelouče odvážel bronz.

Vítězství v Přelouči patřilo už potřetí domácímu závodníkovi Pepovi Mazačovi, který se ale tentokrát musel hodně snažit, protože Čestmír skončil jen o 1,5 bodu za ním. Závody probíhaly v perfektní přátelské atmosféře a za mohutné podpory diváků, kterých se sešlo na místě odhadem pět set. Po závodech si pro podepsané fotografie profíků a na společné focení přišla téměř polovina z nich, takže se strongmani ocitli stejně jako na závodech v Aši v dlouhém obležení fanoušků (a po desítkách fotografií se jen zaprášilo).

Slovy spolupořadatelů

Podpořit částkou 20.000 korun soutěž v Přelouči pro nás bylo stejně samozřejmým rozhodnutím jako podpora soutěže Strongmen's Games Aš, protože tým pořadatelů v Přelouči s Pepou Mazačem v čele se rok od roku snaží zvyšovat kvalitu celé akce, a to jak ve směru kvality servisu pro závodníky, tak i co se týče finančních prémií, které umožní strongmanům uhradit část přípravy a posouvat se výkonnostně vpřed. Na příští ročník plánujeme v Přelouči několik novinek, takže se už teď těšíme na Strongman Přelouč 2018!

Děkujeme všem štědrým sponzorům, kteří finančně i jinak přispěli k výjimečné kvalitě letošního ročníku. Byli jimi: Elektrárna Chvaletice - 7EC, KICMP - Kulturní a informační centrum města Přelouče, Autoservis TIBA, MZ hutní materiály, Šárka Vamberská - Reality RE/MAX, Klima Volánek, restaurace U Jiřího, MONTplast CZ, SmartLabs, MUDr. Ivana Hrnčířová, Isoline a tělocvična 2hasance.

Za tým Českého svazu silových sportů Michal Širůčka, Tomáš Lengal a Ivana Štěpánková

Strongman Přelouč 2017 - výsledky
p. jméno Axle Press Frame Carry Dumbbell Lift
počet body délka body počet body
1. Josef Mazač 4 7,5 15,00 8 2 7,5
2. Čestmír Šíma 5 9,0 15,28 9 1 4,5
3. Michal Tichý 4 7,5 1,51 3 3 9,0
4. Jaroslav Švejda 3 5,5 9,81 6 2 7,5
5. Jan Šleis 3 5,5 10,41 7 1 4,5
6. Ivan Hryhorovskyy 0 0 5,76 5 0 0
7. Milan Šuľan 2 4,0 1,11 2 1 4,5
8. Matouš Fritsch 0 0 3,10 4 1 4,5
9. Martin Štefl 0 0 0 0 0 0
p. jméno Car Wheelbarrow + Tire Flip Atlas Stones
(115, 135, 160, 175 kg)
celkem
délka počet čas body počet čas body
1. Josef Mazač 15,00 3 54,01 9,0 4 56,06 8,0 40,0
2. Čestmír Šíma 15,00 3 60,50 7,0 4 42,38 9,0 38,5
3. Michal Tichý 15,00 3 58,47 8,0 2 60,00 3,5 31,0
4. Jaroslav Švejda 15,00 1 90,00 4,5 3 60,00 6,5 30,0
5. Jan Šleis 15,00 1 90,00 4,5 2 60,00 3,5 25,0
6. Ivan Hryhorovskyy 15,00 1 90,00 4,5 3 60,00 6,5 16,0
7. Milan Šuľan 6,41 0 90,00 2,0 2 60,00 3,5 16,0
8. Matouš Fritsch 2,60 0 90,00 1,0 2 60,00 3,5 13,0
9. Martin Štefl 15,00 1 90,00 4,5 0 60,00 0 4,5


Strongman Přelouč 2017 - reportáž a fotogalerie


Foto:
ČSSS


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.06.12:06mysH - to tricko u prvni fotky je bozi :D+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Turakam (00:12) • No, no, no, klasika, rýchlo rétoriku otočiť, inak, chabý pokus. Neodpovedal si a neprev...
magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Lukas107 (23:12) • Co musí profi závodník splnit, aby závodil v profi? Že by?
magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Turakam (20:11) • Tak schválne, čo musí čitateľ splniť, aby mohol slobodne komentovať. Pokojne rozpíš v b...
magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Lukas107 (17:55) • Nevím, zda se díváme na stejný článek. Ale dle tvých příspěvků na fóru jsi asi poslední...
magazínRadikální změna (23.): Z šílených 138...
Arnold Strong (12:25) • A co zavody v kulturistice treba do 80 kilo to te neláká?kolik kardia jsi jel kazdy den...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra