Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Strongmen´s Games Aš 2017 (profesionálové) - reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Zatímco amatérští strongmani měli letošní soutěžní premiéru na Amateur Strongman Cupu v Praze, profesionálové odstartovali sezónu v sobotu 6. května prvním kolem Profesionální ligy strongman v Aši. A že to bude start hodně náročný, věděl každý, kdo se na tyhle závody chystal. Pouhé dva dny před soutěží se bohužel omluvili pro zranění dva reprezentanti Slovenska Milan Šuľan a František Piroš, čímž se zúžilo startovní pole. Účast české strongman elity a dvou špičkových polských strongmanů ale i při nižším počtu závodníků slibovala stejně jako v předchozích letech skvělou show.

V areálu letního kina se odpoledne sešlo odhadem více než 1500 diváků, takže hlasitá podpora pro strongmany a obležení fanoušky na autogramiádě byly zajištěné. Rozhodčím byl tradičně historicky nejúspěšnější český profi strongman Jan Šalata a roli moderátora obsadil "hlas strongmanů" v ČR Leoš Kubeš. Perfektní sestava pro šestý ročník Strongmen’s Games Aš!

Super Yoke (560 kg)

Monstrózní, těžký, nelidský... Asi kterékoliv z uvedených označení dobře vystihuje ašský Super Yoke, který byl úvodní disciplínou nejen téhle soutěže. Původně plánoval pořadatel Čestmír Šíma zátěž 600 kilo, ale nakonec podlehl nátlaku nejmenovaného kritika (čtěte autora reportáže) a snížil zátěž na 560 kg. Oproti minulému roku tedy činil přírůstek na váze jen 10 kilo, ale myslím, že obrovská výzva to byla pro všechny včetně Čestmíra. Po závodech k tomu koneckonců řekl: "Pokud si někdo myslí, že ta váha je pro mě lehká, tak si může být jistý, že opravdu není. Ani pro mě. Trénink před soutěží jsem končil s tím, že jsem se s 560 kg ani nepostavil, takže to byla výzva pro každého ve startovním poli. Sám jsem nevěděl, jestli tu disciplínu zvládnu dokončit, ale od toho ty výzvy v Aši jsou."

Krev, která se Čestmírovi při procházení desetimetrové rovinky spustila z nosu, svědčila o tom, že tomu skutečně tak bylo. S časem 32,51 vteřin ale nevyhrál a bral až druhé místo, protože za 22,53 vteřin dokázal trasu projít sebejistý Polák Rafal Kobylarz! Ten letos přijel opravdu v hodně dobré formě a bylo jasné, že napotřetí chce v Aši konečně získat trofej pro vítěze. Celou trasu zvládl ze zbylých závodníků už jen Volodymyr Cyfra, který ji prošel v čase 55,92 vteřin.

Super Yoke bohužel znamenal konec soutěže pro Michala Tichého, který měl na začátek letošní sezóny opravdu poctivě natrénováno, přijel s dobrou formou a hodně namotivovaný. Pokud byste hádali zranění zad, byli byste na omylu, to si z úvodní disciplíny neodnesl nikdo. Michal si po dvou metrech utrhl biceps na levé ruce! Těžko říct, jestli za to mohl nešťastný pohyb, nebo únava těla vlivem náročné přípravy. Je to opravdu velká škoda, protože Michal se letos chystal změřit síly i na zahraničních soutěžích, a věřím, že měl na to dosáhnout hodně dobrých umístění. Nezbývá než popřát rychlou a bezproblémovou rekonvalescenci!

Deadlift Medley (320, 350, 380 a 400 kg)

320 kg na klasické ose, 350 kg na 5 cm tlusté ose, 380 kg pro změnu na klasické ose a na závěr rovných 400 kg na takzvaném trap baru. Ve zkratce nic pro strongmana, který nemá maximum v mrtvém tahu alespoň 400 kilo. S nulou z disciplíny odcházeli Pepa Mazač a Volodymyr Cyfra. Obrovskou radost si udělal Jarda Švejda, který si do Aše pravidelně jezdí pro nové osobní rekordy. Jeden si zapsal právě mrtvým tahem na hodnotě 320 kilo a dělil se tak o body s Kobylarzem, Jirkou Vytiskou a Januszem Kulagou. Trochu překvapivě disciplínu "odpískal" Kobylarz, který hravě zvedl 320 kg (jeho maximum v mrtvém tahu se blíží hranici 400 kilo) a na 350 už ani nenastoupil. Možná tušil, že by ho na tlusté ose zradila síla úchopu. Čestmír domácí publikum neochudil a s přehledem zvedl 320, 350 a 380 kilo. Nejspíš by zvládl i finální část téhle brutální kombinace, ale musel šetřit energií, protože zbývaly ještě další čtyři brutální disciplíny.

Atlas Stones + Monster Stone (150, 170, 190 a 300 kg)

Trochu netradičně byly Atlasovy kameny zařazeny ne na závěr, ale už jako třetí disciplína. Strongmani měli nejdříve zvednout na 130 cm vysoké podstavce 150 a 170kg kouli, poté přehodit 190kg kouli přes hrazdu ve výšce zhruba 110 cm a třešničkou na dortu byl odhadem 300kg kámen, který si žádal vyložení na zhruba 40cm vysoký podstavec. Tenhle kus skály se zatím podařilo zvednout jen jednomu strongmanovi. Tím je Pavel Zadražil, který to dokázal na soutěži Teplický Strongestman 2013. Tady se kámen mohl stát kořistí hned několika závodníků, protože 190kg kouli zvládli úspěšně Šíma, Kobylarz, Kulaga a Mazač. Jenže únava už se neúprosně kumulovala, a tak se někteří odhodlali jen k symbolickému pokusu. Kobylarz se spokojil s mávnutím rukou a zlým pohledem (kámen ovšem na grimasu polského strongmana nijak nereagoval). O zdánlivě nemožné se pokusil i Čestmír, ale úspěšný nebyl, a tak si čtveřice závodníků rozdělila body.

Frame Carry (380 kg)

Dva kufry spojené do pevné konstrukce utvořily "ohradu" a zatížené na 380 kilo čekaly na startu předposlední disciplíny. Ve startovním poli už tou dobou nebyl jediný strongman, který by neměl vzpřimovače páteře ztuhlé na beton, takže ohradu si většina z nich prohlížela s radostným očekáváním (obrátili oči v sloup a zkontrolovali stav dlaní, který se po přenášení 380 kilo mohl drasticky změnit k horšímu).

Janusz Kulaga se ukázal jako závodník s brutálně silným úchopem, protože disciplínu zvládl s naprostým přehledem a 20 metrů ušel v čase 24,51 vteřin! Druhé místo bral Čestmír Šíma (29,97 vteřin) a vzdálenost 9,2 metru stačila na třetí místo Kobylarzovi.

Log Lift (160 kg)

V tuhle chvíli byl boj o vítězství hodně napínavý, protože Kobylarz celou dobu stíhal Čestmíra jen s malou bodovou ztrátou (1,5 bodu po třetí, respektive 2,5 po čtvrté disciplíně). Každá chyba tak mohla znamenat ztrátu, kterou už by bylo těžké dohánět. Velkou radost si opět udělal Jarda Švejda, který přidal další osobní rekord, tentokrát právě zdvihem 160kg klády. Dvě opakování si shodně zapsali Čestmír a Rafal Kobylarz a monstrózní tlakovou formu ukázal Jirka Vytiska, který už dopředu avizoval, že se bude spíš šetřit, protože ho brzy čekají velké mezinárodní závody, a to právě v tlakových disciplínách. Jeho tři opakování svědčily o tom, že je na ně opravdu dobře připravený!

Power Stairs (220, 240 a 280 kg)

Pokud sledujete české strongman soutěže, pak možná víte, že v celé ČR se tyhle schody podařilo kompletně zdolat jen dvěma lidem. Jedním z nich je Jan Šalata a druhým není nikdo jiný než Čestmír Šíma. Zabojovat Musel Jirka Vytiska, který byl na průběžném třetím místě, ale Polák Kulaga na něj ztrácel jen polovinu bodu. Sušický medvěd se ale přeci jen trochu vyhecoval, dostal 280 kilo na první schod a pozici uhájil. Evidentně zklamaný Kobylarz, který věděl, že Čestmíra na téhle disciplíně prostě nedokáže porazit, jen symbolicky zvedl na první schod 200kg závaží. Titul už pošesté v řadě zůstal doma v Aši v rukou Čestmíra Šímy!

Vítězové Strongmen's Games Aš 2017 Čestmír Šíma, Rafal Kobylarz a Jiří Vytiska

Slovy spolupořadatelů

Čestmír Šíma se svým týmem uspořádal už pošesté výjimečnou soutěž. Výjimečnou nejen tím, že je co do zátěží nejtěžší v ČR a poslední roky i jedna z nejtěžších v Evropě, ale i celkovou výší finančních odměn pro závodníky, které i letos činily v součtu více než 100.000 korun, například i šestý závodník v pořadí kategorie profesionálů si odvážel z Aše více než 8.000 korun. V Aši se navíc konají vždy dvě soutěže - jedna pro amatéry a jedna pro kategorii profesionálů. To je celkem dvanáct závodů za uplynulých šest let, pokaždé s perfektním servisem a zázemím pro závodníky a odměnami, které nejsou s výjimkou mistrovství ČR na žádné jiné české strongman soutěži k vidění.

Čestmír Šíma se od roku 2012, kdy uspořádal první ročník Strongmen's Games Aš, musel spoléhat pouze na sponzory, které se mu podařilo pro tuto akci získat, a my jsme rádi, že jsme mohli již podruhé podpořit právě tuhle výjimečnou událost, která tradičně zahajuje sezónu strongman soutěží v ČR a neustále zvyšuje svůj standard. Čestmír se svým týmem odvedl během šesti let obrovský kus práce a výrazně přispěl k růstu a profesionalizaci strongman sportu v ČR. Za to mu patří naše velké poděkování.

Za tým Českého svazu silových sportů Michal Širůčka, Tomáš Lengal a Ivana Štěpánková

Poděkování sponzorům

Sponzory soutěže Strongmen's Games Aš 2017 byli: město Aš, Karlovarský kraj, Český svaz silových sportů, z.s., Abydos s.r.o., Fitness studio LIFE, Regionální internetová televize MVTV, Bekaert Textiles CZ s.r.o., Petainer Czech Holdings s.r.o., KARSTAV Union s.r.o, Slévarna Heunisch s.r.o., OK Dřevocentrum s.r.o., Hofmann beton s.r.o., Restaurace U tří lipanů, Perfectbau s.r.o., UNCS, HB Print s.r.o., Belur ARTtec s.r.o., Kominictví Jiří Sedláček, GR Electronic s.r.o., K.T. Trans s.r.o., Lederdoktor, JSIK, Realitní kancelář Rebellion s.r.o., HF-Czechforge s.r.o., Bohemia Water, Rentax Cheb, Algon Plus-Auto a.s., Elektro Centrum Expert s.r.o., Václav Řezáč oprava el. zařízení, D-podlahy Michal Džupin, RK Reality, Mušketýr s.r.o., Autodoprava Sivulka, Autodoprava Jaroslav Motyčka, Autodoprava Libor Motyčka, TDS Aš s.r.o., Scatvision - grafické studio.

Strongmen's Games Aš 2017 - výsledky profesionálů
pořadíjménobodové hodnocení
1.Čestmír Šíma43,0
2.Rafal Kobylarz34,5
3.Jiří Vytiska30,0
4.Janusz Kulaga 26,0
5.Josef Mazač25,5
6.Jaroslav Švejda23,0
7.Volodymyr Cyfra16,0
8.Michal Tichý-*
* Pro zranění odstoupil po první disciplíně


Strongmen's Games Aš 2017 (profesionálové) - video


Strongmen's Games Aš 2017 (profesionálové) - fotogalerie




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.05.10:59CIZO - Díky, někdy se podívat určitě přijeď, je to na krásném mís..
18.05.09:48Dave1913 - Opět super článek jako vždy, super závody. Moc mě mrzí, že..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 68 sekundami?



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie