Reklama:
Whey Protein 1+1 za 888 Kč!
Nové příchutě. Vybírejte dvě z 12 možných! Více zde.

Strongmen´s Games Aš 2017 (amatéři) - reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 6. května se v areálu letního kina v Aši uskutečnil již šestý ročník soutěže v extrémních silových disciplínách - Strongmen's Games Aš. Pořadatel, kterým není nikdo jiný než současný nejúspěšnější český profesionální strongman Čestmír Šíma, si se svým zkušeným týmem pro diváky opět připravil show, která je svojí náročností ojedinělá nejen v celé České republice, ale svou pověst má už i ve střední Evropě, odkud přijíždějí již několik let vyzyvatelé s cílem získat prvenství na prestižním klání a "ukrojit" si díl z finančních prémií pro ty nejsilnější, které i letos činily v součtu více než 100.000 korun. V cestě jim ale každoročně stojí několik tun zátěží a hlavně dosud neporažený šampión!

Začneme ale reportáží z dopolední - amatérské části závodu, která bylo letošním druhým kolem Amatérské ligy strongman, konané pod záštitou Českého svazu silových sportů. Na startu se představilo 16 strongmanů, mezi kterými nechyběla řada závodníků, kteří zahájili sezónu o týden dříve na Amateur Strongman Cup v Praze. V Aši ale byly disciplíny mnohem těžší.

Deadlift Medley

Úvodní disciplína rozdělila závodní pole na dvě skupiny - na ty, kteří měli dostatečně silný úchop, a na ty, kteří ho neměli. Kombinaci mrtvých tahů s 230 kg na 5 cm tlusté ose, 250 kg na standardní ose a 280 kg na takzvaném trap baru odsoudila k nulovému bodovému zisku na úvod hned pět závodníků, kteří v ruce první činku nedokázali udržet. Desítka závodníků pak dokončila celou disciplínu a rozhodoval výsledný čas. Nejrychleji zvládnul kombinaci Matouš Fritsch (12,83 vteřin), následovaný Tomášem Hamákem (13,08 vteřin) a Alešem Šandou (13,68 vteřin).

Super Yoke

Oproti závodníkům v odpolední části měli amatéři naloženo na Super Yoku příjemných 300 kilo. To byla váha jako stvořená k odpočinkovému proběhnutí se po desetimetrové rovince. V miniaturních sprinterských závodech si pro druhé vítězství v disciplíně doběhl Matouš Fritsch a bylo jasné, že loňské druhé místo na tomhle závodu už nechce opakovat a nespokojí se s ničím jiným než s vítězstvím. Jsem na Matouše hodně zvědavý, protože výkony, které předváděl v březnovém videologu napovídají, že mezi amatéry možná dlouho nezůstane.

Farmer's Walk

Zadání třetí disciplíny neznělo extrémně náročně - přenést 140kg kufry na vzdálenost 10 metrů, položit a odnést zpět. Jak náročné je to na sílu úchopu, ale záhy poznala téměř polovina závodníků, kteří nedokázali dojít do cíle. Na ašské kufry bude nejspíš ještě nějakou chvíli vzpomínat Olda Kučera, který si při nich strhl mozoly a z disciplíny odcházel s oběma rukama od krve. Vítězem disciplíny se stal Josef Korál, kterého na závody připravuje profi strongman Jirka Vytiska. Pepa utekl celému startovnímu poli s časem 17,25 vteřin a za ním se umístili Jakub Šebek (22,22 vteřin) a Lukáš Kamenský (23,97 vteřin).

Log Lift

Ašská kláda (v roce 2013 ještě teplická, než si ji přivezl od Honzy Šalaty domů její nový majitel Čestmír Šíma) svou širokou roztečí úchopů rozhodně nesedí každému. Ve startovním poli se ale našla celá řada vynikajících tlakařů, kteří s ní neměli nejmenší problém a 110 kilo zvedali s naprostou jistotou, jedno opakování za druhým. Na Log Liftu si určitě udělal radost nejstarší závodník startovního pole Michal Slivoň, který zvládl šest opakování. O druhé místo se s počtem sedmi opakování dělila trojice Tomáš Hamák, Petr Pastýřík a Jan Gruszka. Posledně jmenovaného byste ve startovním poli vedle některých mohutnějších závodníků téměř přehlédli. Honza se svými zhruba 105 kilogramy tělesné hmotnosti rozhodně nepatří mezi nejtěžší strongmany, ale jeho perfektní vzpěračská technika a dynamika, kterou umí promítnout nejen do výrazů klasické osy, ale právě i do zdvihu klády, budí velký respekt. Vítězem disciplíny se stal (troufám si říct podle očekávání) Matouš Fritsch, jehož maximum se pohybuje někde kolem 150 kilogramů. Se 110 kg dokázal za minutu předvést působivých 8 opakování.

Tire Flip + Keg Loading

Před poslední disciplínou, která se skládala ze dvou otočení 450kg pneumatiky, přenášení dvou 120kg sudů a jejich vyložení na cca 150 cm vysokou platformu, si nejspíš řada závodníků lámala hlavu s tím, jak sudy do takové výšky zvednout. Jejich obavy se ale vesměs ukázaly jako zbytečné, protože až k sudům se dostali jen čtyři závodníci z celého startovního pole! Nemohla za to ani tak váha pneumatiky, ale dřevěná podlaha, na které většině strongmanů podkluzovaly nohy. Na to málem doplatil i do té doby naprosto suverénní Matouš Fritsch, který na poslední disciplínu nastupoval s náskokem 13,5 bodů na druhého Honzu Gruszku. Honza ale disciplínu v čase 1:07,10 s přehledem vyhrál, a pokud by se Matoušovi nepodařila alespoň jedna otočka, o celkové vítězství by přišel! A právě to jedno rozhodující opakování nakonec zvládl a stal se vítězem amatérské části Strongmen’s Games Aš 2017. Vyměnil si tak loňské medailové umístění s Honzou Gruszkou, který si tentokrát odvážel stříbro. Bronz z minulého roku si zopakoval Jakub Šebek, který přišel letos mnohem mohutnější a silnější a který pravděpodobně zamíchá pořadím i na dalších amatérských soutěžích.

Stejně jako v Praze si amatérští strongmani rozdělili finanční prémie v celkové výši 9.500 korun a tři nejlepší si odváželi doplňky výživy od firmy SmartLabs, partnera Českého svazu silových sportů. Velké poděkování za uspořádání soutěže patří Čestmíru Šímovi, jeho týmu a všem sponzorům a partnerům závodu. Již brzy se můžete těšit také na reportáž z klání profesionálů, které i letos bylo přehlídkou doslova monstrózních silových výkonů!

Strongmen's Games Aš 2017 - výsledky amatérů
pořadíjménobodové hodnocení
1.Matouš Fritsch71,0
2.Jan Gruszka63,5
3.Jakub Šebek56,0
4.Tomáš Hamák 54,0
5.Lukáš Kamenský50,0
6.Aleš Šanda48,0
7.Josef Korál46,0
8.Lukáš Starý45,0
9.Petr Pastýřík44,5
10.Michal Slivoň39,0
11.Oldřich Kučera35,0
12.Tomáš Brič25,5
13.Lukáš Kruntorád22,0
14.Lukáš Suchý19,0
15.David Březina14,5
16.Jan Keilwert3,0


Strongmen's Games Aš 2017 (amatéři) - fotogalerie


Foto:
ČSSS


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie