Reklama:

Amateur Strongman Cup Praha 2017 - reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 29. dubna uspořádal Český svaz silových sportů v areálu sportovního centra Jeremi v Praze úvodní soutěž letošní strongman sezóny a zároveň první kolo Amatérské ligy strongman. Do závodu se přihlásilo celkem 26 amatérských strongmanů, z nichž někteří se nakonec omluvili (a místo tak dostali náhradníci) a některým už pořadatelé s ohledem na stanovený limit 20 závodníků nemohli vyhovět. Dvě desítky závodníků už na základě údajů v přihláškách slibovaly hodně zajímavé výkony a souboje v obrovské konkurenci. Na startu totiž nechyběli strongmani s maximálními výkony kolem 300 kg v mrtvém tahu, 140 kg ve zdvihu klády nebo borci, pro které je 130kg Atlas Stone sotva něco víc než rozcvičovací váha!

Přibližně 15 minut po jedné hodině odpolední bylo vše připraveno a hlavní rozhodčí, jeden z nejlepších českých profi strongmanů Pavel Zadražil, který si letos dopřává zdravotní pauzu po operaci ramene, mohl odstartovat první soutěžní disciplínu. Dvě z disciplín závodu byly pro svižný průběh celé akce zdvojené, proto nastoupil i pomocný rozhodčí, kterým byl dříve amatérský strongman a nyní pořadatel soutěží Zdeněk Pilc.

Overhead Lift

Pořadatelé na úvod soutěžní sezóny nevolili velké váhy disciplín, a tak na strongmany v úvodu čekalo 103 kilo v podobě masivních železných kol na standardní ose. Závodníky tak nelimitovala síla úchopu, ale síla zad, ramen, nohou a také kapacita plic, protože opakované nadhozy spotřebovávají opravdu hodně kyslíku.

O první místo se dělila dvojice závodníků Jan Gruszka a Tomáš Hamák, kteří shodně zvládli v časovém limitu jedné minuty neuvěřitelných 11 opakování. To je kompletní opakování každých 5,5 vteřiny bez jediného zaváhání! Honza předváděl kvalitní vzpěračskou techniku a Tomáš těžil hlavně z obrovské síly ramen. Těsně za nimi se s 10 opakováními umísti Petr Pastýřík, majitel suverénně největších stehen mezi českými amatérskými strongmany. Hned čtyři závodníci se pak dělili o body výkonem 8 platných zdvihů - Aleš Šanda, Josef Korál, Oldřich Kučera a Zbyněk Zušťák. Od začátku tak bylo jasné, že laťka pro ty, kteří přijeli s cílem obsadit medailové příčky, je brutálně vysoko!

Deadlift

Na osy přibylo několik kotoučů a během minuty nastupovali závodníci na druhou zdvojenou disciplínu. Někteří byli ještě pořádně "kyselí", ale všichni se dravě vrhali na 203kg činku s cílem udělat za jednu minutu maximum mrtvých tahů. Impozantních 15 opakování a dělené třetí místo vybojovali Olda Kučera a Ludvík Lang. O jedno víc zvládl Aleš Šanda a brutálních 17 zdvihů vyždímal silově perfektně připravený Tomáš Hamák.

Před třetí disciplínou se mohli diváci podívat na exhibici jednoho z nejlepších závodníků ve skotských hrách na světě Vládi Tuláčka, kterého jste před několika lety mohli vidět na soutěži v Teplicích. Ten předvedl hod jednou rukou 25kg závažím do výšky a ustanovil nový český rekord na hodnotě 536 cm! Následně si zkusil ještě třetí soutěžní disciplínu - převracení 430kg pneumatiky - kde bez viditelného úsilí a spěchu zvládl 6 otoček v čase pod 28 vteřin.

Tire Flip

Přesně polovina závodníků ve startovním poli zvládla v limitu jedné minuty dokončit 6 opakování se 430kg pneumatikou. Josef Korál se s ohledem na svoji impozantní výšku (203 cm) hodně nadřel u mrtvého tahu, ale tady si spravil chuť. Pneumatika pro něj nebyla žádná velká výzva. S časem 27,9 vteřin disciplínu s přehledem vyhrál. Druhé místo bral Aleš Šanda (30,16 vteřin) a jen několik desetin vteřiny navíc znamenalo třetí místo pro Petra Pastýříka (30,7 vteřin). Po třetí disciplíně už bylo z průběžných výsledků zřejmé, že osmičlenná, výkonnostně hodně vyrovnaná skupinka závodníků bude svádět tvrdé boje o každý bod v celkovém pořadí.

Farmer's Walk

S ohledem na výkony v předchozích disciplínách bylo jasné, že přenášení 125kg kufrů se odehraje ve stylu sprinterských závodů. Několik závodníků udělalo chybu těsně před cílem a přišlo o cenné vteřiny. O vyrovnanosti výkonů svědčí fakt, že o pořadí prvních šesti závodníků (Šanda, Pastýřík, Gruszka, Kučera, Zušťák a Korál) rozhodovaly rozdíly jen desetin vteřiny (od 12,14 do 13,15 vteřin).

Exhibičně si pětadvacetimetrovou rovinku zaběhl i profi strongman Jarda Švejda, a i když ke kufrům přišel nezahřátý a nerozcvičený, předvedl čas kolem 10 vteřin.

Atlas Stone

Déšť hrozil zkomplikováním poslední disciplíny, ale naštěstí zůstalo jen u drobného mrholení. Tým pořadatelů udržoval 130kg kouli v suchém stavu, aby měli všichni závodníci stejné podmínky. Laťka byla nastavena přibližně ve výšce 120 centimetrů a o finálním pořadí měl rozhodovat počet přehození za minutu. Brutální sílu zad předvedl Ludvík Lang, který zvládl 8 opakování, ale jelikož se to poslední jen o kousek nevešlo do časového limitu, dělil se nakonec o vítězství v disciplíně s Josefem Korálem. Hodně působivých bylo i 6 opakování Zbyňka Zušťáka, který startoval s podobnou tělesnou hmotností jako Ludvík Lang. O moc víc nevážil ani celkový vítěz Amateur Strongman Cupu!

Celý závod se díky bezproblémové organizaci i přes vysoký počet účastníků vešel zhruba do tří hodin a díky skvělé práci rozhodčích, moderátora Leoše Kubeše a jeho týmu, který zajišťoval výsledkový servis, následovalo vyhlášení jen pár minut po dokončení poslední disciplíny. Vítězství si z Prahy odvážel Aleš Šanda, který předvedl skvělou připravenost i techniku a ukázal se ve velké konkurenci jako komplexní závodník. Druhé místo vybojoval největší chlap ve startovním poli Josef Korál, pro kterého to byl premiérový start mezi strongmany a který těžil z těžkoatletické přípravy závodníka v hodu kladivem. Třetí místo bral Petr Pastýřík, který se vrátil na soutěžní scénu po delší pauze.

Prvních deset závodníků v celkovém pořadí si rozdělilo finanční prémie v celkové výši 9.500 korun, kvalitní doplňky sportovní výživy od firmy SmartLabs a další věcné ceny. Druhé kolo Amatérské ligy strongman se uskuteční 6. května na soutěži Strongmen's Games Aš. Tentokrát budou na závodníky čekat mnohem těžší disciplíny, tak se necháme překvapit, kdo z nich se objeví na startu a jak soutěž v Aši zamíchá průběžným pořadím.

Vítěz Aleš Šanda (uprostřed), druhý Josef Korál (vpravo) a třetí Petr Pastýřík (vlevo)

Slovy pořadatelů

Obrovský zájem o naši soutěž nás samozřejmě velice potěšil. Překvapila nás kvalita výkonů, protože jsme s ohledem na formát závodu očekávali spíše nováčky, kteří si přijdou poprvé "osahat" strongman disciplíny. Těch se sice na startu několik objevilo, ale zároveň se představila řada komplexních strongmanů s potenciálem doplnit v budoucnu řady českých profíků.

Chtěli bychom poděkovat sportovnímu centru Jeremi za poskytnutí perfektního zázemí, firmě SmartLabs za ceny pro desítku nejúspěšnějších závodníků, městské části Prahy 13 za podporu a medializaci, a také všem, kteří se na uspořádání akce podíleli.

Za tým Českého svazu silových sportů
Michal Širůčka, Tomáš Lengal a Ivana Štěpánková


Amateur Strongman Cup Praha 2017 - fotogalerie


Foto:
ČSSS


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 37 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFreimen´s FEST: nová generace silově-...
ContiHan (14:56) • Ahoj, je zde psáno, striktně dodržet den volna mezi FB tréninky. Bohužel práce mi to ne...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Afri...
Marczus (11:41) • Nebudu již rozebírat úroveň soutěží Španěla a Američana, to je snad každému jasné. Jen...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Marczus (11:21) • Ano, v podstatě to jsou větší pohárovky, nicméně jsou však dosti nezanedbatelným příjme...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Afri...
Hockey1000 (21:45) • V tom všem špatným, co rozchod IFBB jedna a IFBB dva znamenal, je vznik Elite Pro soutě...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Afri...
Pekami (20:49) • Ty jo... jestli je pro tebe 10k dolarů kapesný. Ano sice je to `třetí liga`, ale funguj...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra