Reklama:

Mistrovství ČR v bench-pressu dorostu, juniorů a masters 2017 - rozhovory se závodníky

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Mistrovství ČR v bench-pressu dorostu, juniorů a masters 2017 - reportáž a fotogalerie
Z jihlavského mistrovství České republiky v bench-pressu jsme Vám již přinesli výsledky i podrobnou reportáž s fotogalerií. Dnes Vám k tomu přidáváme možnost trochu poznat některé ze závodníků, kteří se na mistrovství představili.

Rostislav Cejnek

Prvním osloveným byl Rostislav Cejnek (vítěz v kategorii M2, muži 50 - 59 let), jihlavský závodník a perfektní hlasatel soutěží konaných v Jihlavě, který umí klání perfektně vygradovat. Jeho odpovědi dokazují, jaký je Rosťa pohodový člověk...

Jak jsi spokojený se svým výkonem?

Když se mi podaří vyhrát, tak jsem vždycky spokojený. Byl to solidní výkon, ale největší radost mám z toho, že se mi podařilo uhlídat sám sebe, neblbnout a nehonit se za nereálnými výkony. Co je platné, když si dáš na třetí pokus naložit rekordní váhu, pak to nedáš a přejedou tě výkonem o deset kilo nižším? Tentokrát jsem věděl, že jsem nejlehčí a že mi stačí držet se soupeřů. Dobrých soupeřů mimochodem. Kategorie byla hodně vyrovnaná. Taky musím přiznat, že mi k vítězství hodně pomohla neúčast Jirky Katiho.

Tvoje nejoblíbenější disciplína, cvik?

Samozřejmě bench-press. Je to moje parádní disciplína, nejvíc mě baví a taky je to na výsledku znát. Při které jiné disciplíně můžeš závodit a ležet při tom? Dřepy a tahy mě ničí, je to strašná dřina.

Jak často trénuješ?

Snažím se trénovat čtyřikrát týdně, když to jde. Jsem už starý pán a regenerace trvá hodně dlouho, tak cvičím raději často a míň. Benče jdu obvykle dvakrát v týdnu, jedny těžké a jedny lehčí. Nemám přesný tréninkový plán, raději poslouchám svoje tělo. Ono pozná, kdy má dost. Všechny systémy jsou pro mladé kluky, veteráni trénují podle toho, co je zrovna bolí a jak moc.

Jaké další soutěže plánuješ?

Hned týden po masters bude velká benčová republika. Pojede tam závodit Milan Selinger z oddílu a než bych se tam o něj staral, tak budu raději závodit. Už o nic nepůjde, nebude naděje na hodně dobré umístění, tak si můžu třeba zase trochu "zablátit" a pokusit se o lepší číslo. No a v létě je v Plzni ME masters v trojboji, tak ještě uvidím, ale trojboj mi moc nejde, jak už jsem říkal.

Používáš nějaké doplňky stravy?

Moc toho není, nechce se mi do nich cpát peníze. Nejvíc mi funguje kreatin, v přípravě BCAA a občas tribulus. Ale hlavně škvarky, klobásy, bůčíček…

Chceš se více věnovat soutěžím v dresu, nebo RAW?

RAW dělat nemůžu, to bych se rozpadl. Potřebuji dres, aby mě držel pohromadě.

Zbývá ti čas na nějaké koníčky?

Času je strašně málo a toho, co bych chtěl dělat, strašně moc. Trochu hraji kuželky, s parťákem promítáme putovní kino a další věci. Hlavně mi nezbývá čas na knížky, které jsou pro mě největší relax, ale to už fakt nedávám, jednu knížku čtu měsíc.

Jak ses dostal k silovému trojboji?

Oklikou, jak to tak bývá. V šestnácti, to už je skoro čtyřicet let, jsem přišel do posilovny s plnou hlavou Arnolda. Samozřejmě z toho nebylo nic, ale cvičení mě chytlo, nicméně po vojně jsem se oženil a byla z toho dvacetiletá přestávka. Po čtyřicítce jsem se do stejné posilovny vrátil, ale už bez ideálů, chtěl jsem se jenom trochu udržovat. Jenomže asi při druhém tréninku, když jsem cvičil na benči osmičky s osmdesátikilovou činkou, šel kolem dneska už nebožtík Honza Zamrazil a řekl: "Co tady blbneš? Přidej si a dej si pyramidu." A od té doby v tom lítám...

Chceš touto cestou někomu poděkovat?

Obvykle se děkuje rodině, ale to je jen taková líbivá fráze. Rodina můj sport spíš proklíná, ale zatím to vydržela, takže - díky, rodino. Víc mi asi pomáhají kolegové z oddílu, bez kterých bych určitě nezávodil (a možná bych dobře dělal), takže - díky, kamarádi. A nejvíc určitě Milan Selinger, je to starej sprosťák a hrubián, ale když jde do tuhého, tak se o mě stará, takže - díky, Milane.


Martin Prokop

Dalším osloveným se stal Martin Prokop z Powerliftingu TJJM Chodov, který vybojoval absolutní prvenství v kategorii dorostenců.

Jak jsi spokojený se svým výkonem?

Spokojený jsem velice, moji největší soupeři neměli zrovna svůj den, takže jsme si bez problémů mohli dovolit zariskovat a jít si pro 15kg osobní rekord - 190 kg. Už si brousím zuby na národní rekord Jaroslava Němce - 205 kg!

Tvoje nejoblíbenější disciplína, cvik?

Nejoblíbenější disciplínu asi nemám. Jak už jsem říkal v jiném rozhovoru, vždy mě baví to, co mi zrovna jde. Závody vyhrávám silnými dřepy a bench-pressem, takže nejspíš jedna z těchto dvou.

Jak často trénuješ?

Pokud nejsem v přípravě na závody, trénuji většinou 4x do týdne. Intenzita není tak velká, takže zvládám tréninky regenerovat. Když jsem v přípravě a tréninky jsou o větší intenzitě, musím je většinou omezit na 3x v týdnu.

Jaké další soutěže plánuješ?

Měl jsem v plánu ME v dresu, od kterého ale budu nejspíš muset upustit kvůli nedostatku financí. Na jaře už moc dalších závodů není, takže se nejspíš začnu připravovat na podzim na mistrovství Čech družstev, které bych rád s naším "B" týmem vyhrál.

Používáš nějaké doplňky stravy?

Teď v sezóně ano, protože je vyhrávám na závodech. Za své peníze si radši koupím horu jídla!

Chceš se více věnovat soutěžím v dresu, nebo RAW?

Baví mě oboje, avšak v dresu je více věcí, na které si člověk musí dávat pozor, což jej pro mě činí zajímavějším.

Zbývá ti čas na nějaké koníčky?

Čas na ostatní koníčky by mi i zbýval, ale žádný z nich mě nebaví tak jako právě trojboj. Proto většinu volného času věnuji trénování nebo vzdělávání v oblasti tohoto sportu.

Jak ses se dostal k silovému trojboji?

K silovému trojboji jsem se dostal přes kamaráda ze třídy, ten jednoho dne přišel s tím, že jej chce zkusit. K silovému tréninku mě to vždy táhlo, což je zčásti zapříčiněno mou leností (smích). Nikdy mě nebavilo cvičit kulturistické tréninky o vysokém počtu opakování. Proto jsem se nenechal dlouho přemlouvat a v říjnu 2015 jsme jeli na první oblastní mistrovství. V dresu jsem začal trénovat o necelý rok později.

Chceš touto cestou někomu poděkovat?

Určitě. Rád bych poděkoval mému oddílu Powerlifting TJJM Chodov, kde máme skvělou partu. Jmenovitě především chlapcům z jihu, se kterými trénuji - Milanu Daňovi, Pavlu Huláků a Janu Pincovi. Dále Milanu Špinglovi za častý koučink na závodech a podporu z oddílu. A nakonec je tu můj konzultant Roman Šulák, kterého otravuji úplně se vším. Dále chci určitě poděkovat Pavlu Brožkovi za skvělé vedení naší posilovny TJ Start České Budějovice a zároveň všem lidem odtamtud, kteří mě podporují. V neposlední řadě musím zajisté zmínit mou rodinu a přátele, kteří mě také podporují, jak jen mohou. Tímto bych rád Vám všem poděkoval!


Václava Zodererová

Dále bych čtenářům chtěla představit skromnou závodnici Václavu Zodererovou, vítězku kategorie M2, která se pravidelně účastní téměř všech soutěží v bench-pressu.

Jak jste spokojená se svým výkonem?

Po menších zdravotních problémech, které ale bohužel trvaly dva roky, jsem s výsledkem konečně spokojená.

Jaká je Vaše oblíbená disciplína?

Nejoblíbenějšími disciplínami jsou bench-press a shyby na hrazdě.

Jak často trénujete?

Sílu trénuji 2 - 3x týdně, běh 3x týdně.

Jaké další soutěže plánujete?

Téměř všechny soutěže ČSST v bench-pressu a navíc závody v Ocelové ženě, běhu a mistrovství světa ve fitnessovém desetiboji.

To je zajímavé, můžete nám přiblížit tyto disciplíny i Vaše oblíbené běžecké trasy?

Ocelová žena je silově vytrvalostní pětiboj - bench-press s 35 kg na maximální počet opakování bez pauzy, shyby, sedy-lehy za dvě minuty, běh na 5 km a cyklistická časovka na 40 km. Nejčastěji běhám trasy mezi 5 a 10 km. Fitnessový desetiboj - Strenflex (strength, endurance a flexibility) je kombinací síly, vytrvalosti a pohyblivosti. Disciplíny jsou například bench-press, dřepy, nadhoz, kliky na bradlech, shyby, kliky, sedy-lehy, veslování na trenažéru, intervalový běh, provaz, předklon z lavice a test pohyblivosti v ramenním kloubu.

Chcete se účastnit soutěží i v dresu a trojboji?

Soutěží se zúčastňuji již sedmým rokem. Vždy bez dresu. Pro radost absolvuji i závody v dresu, ale bez tohoto vybavení. Závodím jen v bench-presu. K silovému trojboji jsem se ještě nepropracovala, protože absolvuji ročně okolo 20 závodů - bench-press, Ocelová žena, běžecké závody a fitness desetiboj.

Zbývá Vám čas na nějaké koníčky?

Hlavním koníčkem je pro mě sport. Takže pokud zdraví dovolí, budu si ho užívat. Jinak ráda navštěvuji divadla a kina. Miluji psy, jednoho mám již jedenáct let.

Chcete touto cestou někomu poděkovat?

Zní to asi namyšleně, ale cestu ke sportu jsem si vybojovala sama bez podpory rodičů v dětství. Takže bych poděkovala sama sobě... Ale postupem času oceňuji i změnu přístupu a radost mamky z úspěchů. Manžel sám sportuje a je mně oporou.


Karolína Adamová

Nakonec jsem oslovila sympatickou a talentovanou dorostenku Karolínu Adamovou ze Svitav, která se stala vítězkou této nejmladší ženské kategorie.

Jak jsi spokojená se svým výkonem?

Se svým výkonem jsem spokojená, ale i nespokojená. Spokojená, protože to není špatný výkon a protože v dresu vůbec netrénuji. Měla jsem ho na sobě zkušebně pouze třikrát před závody. Nespokojená, protože se mi v posilovně podařilo zvednout i 80 kg, které jsem šla na těchto závodech třetím pokusem, ale bohužel se mi nezdařilo zapsat tento pokus jako platný.

Tvoje nejoblíbenější disciplína, cvik?

Mojí nejoblíbenější disciplínou je bench-press, samozřejmě mě všechny disciplíny silového trojboje baví, ale momentálně mě nejvíce baví bench-press, na který jsem se začala hodně zaměřovat.

Jaké další soutěže plánuješ?

Určitě se zúčastním v květnu pohárové soutěže ve Zbýšově, na kterou jsem se právě začala připravovat. Příští rok bych se chtěla nominovat a zúčastnit se mistrovství Evropy v RAW silovém trojboji.

Používáš nějaké doplňky stravy?

Používám BCAA, protein a spoustu vitamínů. Tři týdny před závody jsem začala používat kreatin, ale spíše se snažím hodně jíst a mít pestrou stravu.

Chceš se více věnovat soutěžím v dresu, nebo RAW?

Vždycky jsem se více věnovala soutěžím bez vybavení a RAW je pro mě prioritou i nadále. EQUIP jako takový jsem si nikdy vlastně ani úplně nevyzkoušela. Nikdy jsem na sobě neměla dres ani na dřep, ani na mrtvý tah. Pouze bench-press jako samostatná disciplína mě v EQUIPu láká a ráda se jí také zúčastním.

Zbývá ti čas na nějaké koníčky?

Na další koníčky už času moc není. Sama si ten čas ani nesnažím moc na něco dělat, protože se chci věnovat úplně naplno tomuto sportu a ničemu jinému. Takže vlastně nejraději cvičím, jím a pak jdu spát. (smích)

Chceš toto cestou někomu poděkovat?

Touto cestou děkuji mému skvělému příteli, kterého mi tento sport dal, za jeho neuvěřitelnou trpělivost a péči, kterou mi dává. Také bych chtěla poděkovat mé rodině, která mě tímhle směrem také podporuje, a všem lidem, co mi v posilovně pomáhají, když je potřeba! A Vám děkuji za rozhovor.

Také děkuji za rozhovor nejen Karolíně, ale i ostatním dotazovaným. Všem přeji nejen hodně úspěchů na dalších soutěžích, ale i zdraví a štěstí v osobním životě.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra