Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Arnold Strongman Classic 2017
- reportáž a videozáznamy

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Diskuse a internet k sobě patří asi jako chirurgická ocel a páteř Ronnieho Colemana. Před deseti lety nebylo tolik připojených uživatelů jako v dnešní době a pro vyjadřování svých názorů, pravd nebo fabulací byla hojně využívána diskusní fóra, stejně jako to naše. S narůstajícím počtem nových uživatelů a rozvojem internetového prostředí se objevily sociální sítě, kam se většina diskutujících přesunula. Občas mám pocit, že dříve diskuse byly věcnější a konstruktivnější než dnes, kdy se hodně lidí při neztotožnění se s názorem druhého okamžitě uchýlí k nazývání toho druhého pohlavními údy nebo podobnými výrazy, které byste určitě v Ottově slovníku naučném hledali marně.

A protože je tenhle článek věnován nejsilnějším strongmanům světa, účastníkům Arnold Strongman Classic, zmíněná internetová diskuse se týká této soutěže a soutěže World's Strongest Man. Každoročně se na internetu strhne obrovská vlna diskusí, které se zaobírají tím, zda titul nejsilnějšího muže patří vítězi Arnold Strongman Classic, nebo World's Strongest Man. Zastánci soutěže Arnold Strongman Classic tvrdí, že jsou tam ty nejtěžší váhy, proto je to nejtěžší soutěž na světě, a tím pádem je vítěz i nejsilnější muž světa. Jejich oponenti tvrdí, že World's Strongest Man (v překladu nejsilnější muž světa, pozn. red.) logicky musí znamenat, že vítěz má právo na titul nejsilnějšího muže světa. Já osobně se ztotožňuji s druhým tvrzením. Soutěž World's Strongest Man na rozdíl od Arnolda trvá týden a je tam větší variace i počet disciplín, které musí závodník zvládnout. Kdo je nejsilnější člověk na světě podle Vás?

Nyní ale k nejbrutálnější soutěži světa Arnold Strongman Classic, která se odehrála o víkendu 4. - 5. března. Z předsoutěžních speciálů jste věděli, kdo se soutěže zúčastní a kdo se ke vší smůle nezúčastní. Na téhle soutěži podle mě nejde o to, kdo ji vyhraje, ale kdo ji přežije. Že strongmani nejsou žádná ořezávátka, dokazuje i fakt, že nejlehčí závodník na pódiu Zach Hadge přežil, zatím... Uvidíme, co přinesou další týdny. Teď už ale vážně k tématu.

Bale Tote

Na rozehřátí si desítka borců jako první disciplínu dala 590kg Super Yoke, který až na vítěze loňského Arnold Amateur Strongman World Championships všichni donesli do 4 metry vzdáleného cíle. Mateusz Kieliszkowski hořel nedočkavostí, tak si s lehčím Yokem zasprintoval (4,68 s). Ostatní borci šetřili síly a břemeno přenesli v průměru za 9 vteřin. Neuvěřitelná smůla provází polského strongmana Krzysztofa Radzikowského. Před třemi lety si na stejné soutěži při zvedání 200kg klády utrhl triceps, nedovedu si představit, co se mu muselo honit hlavou, když si po donesení Yoku opět utrl biceps a musel odstoupit ze soutěže.

Na těžší Yoke o váze 710 kg pokračovalo pouze osm borců. Vytautas Lalas, stejně jako Martins Licis a Dimitar Savatinov, břemeno do cíle nedonesl. S přehledem si pro vítězství došel Brian Shaw, který na odnesení brutální nálože potřeboval necelých 15 vteřin. Druhé místo s nejtěžším Yokem vybojoval Mateusz Kieliszkowski. Skvělou show předvedli Pritchett, Bjornsson i Shivlyakov, kteří Yoke donesli do cíle s menšími obtížemi.

The Timber Carry

"Ráno se vzbudíte a budete si připadat, že je Vám 85 let." Takový pocit zažijí závodníci následující den ráno podle prvního vítěze Arnold Strongman Classic Marka Henryho, když budou chodit s 562kg ohradou po nakloněné plošině! Když se na setkání závodníků losovala startovní čísla a panovala mírná nervozita z toho, kdo bude první na disciplíně, nováček Zach Hadge dostal možnost losovat jako první. A co čert nechtěl (a rozhodně ani Hadge), vylosoval si jedničku!

S ohradou se dokázal jednou napřímit a udělat pár malých krůčků. Ze svých 105 kg vydal maximum, aby s ní ještě pohnul, ale ohrada se nedala. Parádní výkon předvedli všichni borci, i když pouze dvěma z nich se ohradu podařilo donést do konce! Pokud jste jako jednoho z nich tipovali Briana, měli jste to hodně lehké, ale trefili jste se. Ohradu donesl nejrychleji a disciplínu vyhrál. Celou trasu zvládl ještě jeden závodník a nebyl jím nikdo jiný než Mateusz Kieliszkowski. Co zatím drží tělo tohoto mladého Poláka pohromadě, je mi naprostou záhadou. Američan Jerry Pritchett a Thor Bjornsson ohradu donesli těsně k cílové rovině. Vytautas Lalas zůstal trčet na vrcholku plošiny a už s ohradou nepohnul, stejně jako zbytek startovního pole, na které byla váha už příliš těžká.

Rogue Elephant Bar Deadlift

Mrtvý tah s dlouhou a nepružnou osou tu byl i minulý rok a začínalo se na něm, tentokrát přišel na řadu až jako třetí disciplína. Outsideři a favorité byli před soutěží jasní, největší deadlifty budou patři Shawovi, Bjornssonovi a Pritchettovi. Vítězem se stal se 450 kg tah Briana Shawa, který byl na hraně. Od kolen byl dost vycukaný a myslím, že víc už by asi ten den nezatáhl. To ovšem neplatí pro výkon Jerryho Pritchetta, který s přehledem a velkou rezervou zatáhl 447 kg, do větší váhy se ale pouštět nechtěl. Důvod, proč tak učinil, se dozvíte níže pod článkem. 445 kg zatáhl Bjornsson a získal cenné body za třetí místo v disciplíně.

Čtvrtý nejvyšší výkon 420 kg patřil Lalasovi, který měl v posledních letech vleklé problémy se zády, a proto byl s tímto výkonem určitě spokojený. Pěkný osobní rekord a slušnou formu předvedl i nováček Martins Licis, který byl jako náhradník za Rauna Heinla. Adrenalin a diváci ho vyburcovali k 410kg mrtvole. Usměvavý Rus Mikhail Shivlyakov (407 kg) byl společně se Savatinovem (400 kg) posledním, kdo prolomil hranici 400 kilogramů. Nováček soutěže Zach Hadge dokázal díky extrémní koncentraci síly a burácejícímu potlesku vytáhnout 370 kg, což je při váze 105 kg opravdu úctyhodný výkon. Bohužel už nějakou dobu víme, že největší slabinou polské star Kieliszkowského je mrtvý tah. Uvidíme, zda do něj dozraje. Mateusz zatáhl "pouze" 368 kg. Situaci posledním dvěma zmíněným strongmanům ztěžoval i fakt, že šli na své následující pokusy bez téměř jakékoliv pauzy, neboť všichni ostatní borci nahlásili mnohem větší startovní váhy, takže Hadge a Kieliszkowski museli všechny své pokusy odjet maximálně do 10 minut.

Weight Over Bar

Novinkou letošního roku bylo přehazování závaží přes vysokou laťku, které nahradilo obří jednoručku. Ale zase o tak velkou novinku nejde, neboť disciplína má původ ve skotských hrách a byla k vidění na prvních ročnících World's Strongest Man. Společnost na výrobu sportovního vybavení Rogue, sponzor soutěže Arnold Strongman Classic, je se soutěží velmi úzce spjata a neexistuje pro ni lepší místo na propagaci jejích nových hraček než Arnold Strongman Classic. Pytle vážily od 23 kg do 43 kg a byly odstupňované po 2 kilech.

Všichni závodníci museli jako první přehodit 23kg pytel a další váha byla na jejich uvážení. Přehodit 25 kg už bylo nad síly Savatinova i Hadgeho. Na 25kg pytli pak vypadl Martins Licis, kterého už před soutěží trápilo dost podobné zranění jako Zydrunase Savickase, kvůli kterému nakonec nenastoupil. 27 kg přehodil Pritchett. 30 kg přehodil Lalas a více už bylo nad jeho síly. 32 kg byl poslední přehozený pytel od Kieliszkowského. Na 38,5 kg vypadl Shivlyakov. Šlo tedy o bitvu dvou gigantů Briana a Thora. Zvítězil Islanďan, když jako jediný dokázal přehodit přes 457 cm vysokou laťku 43kg pytel.

The Austrian Oak

Královská disciplína na úplný závěr. Přijde jen mně bizarní dávat tlakovou disciplínu na úplný závěr soutěže, kdy už mají soutěžící úplně odrovnané nohy a záda? Vím, že "bezpečné" to není ani jako první disciplína, ale rozhodně by to bylo bezpečnější vzhledem k únavě, která se závodníkům za ty dva dny v těle nastřádala. Řeknu Vám jedno, doby, kdy těžší kládu na opakování dával pouze Zydrunas Savickas, jsou nenávratně pryč. Před soutěží se spekulovalo o tom, že k dispozici bude jen jedna 200kg kláda. To se nenaplnilo, jen se váha Austrian Oaku ponížila o 10 kg.

Doby, kdy těžší kládu na opakování dával pouze
Zydrunas Savickas, jsou nenávratně pryč.

Na vybranou tedy byla lehčí (ani to nebudu dávat do uvozovek) 175kg kláda a těžší 195kg. Se 3 zdvihy 195kg klády dominoval Hafthor Bjornsson a utekl tak podle mě Pritchettovi na druhé místo. Ten těžší kládu dostal nad hlavu jen dvakrát, stejně jako Brian Shaw, a dělili se o body. 1 opakování s těžkou kládou zvládli ještě Savatinov s Shivyvliakovem. Na lehčí 175kg kládě si dvakrát škrtnul Vytautas Lalas a jednou Mateusz Kieliszkowski. Nováčci Hadge a Licis kládu nad hlavu dostat nedokázali.

Masakrující bitvě byl konec a závodníci si tak mohli oddechnout, že to nejtěžší a nejhorší ze soutěží mají za sebou. Všechno ostatní už je procházka růžovou zahradou. Jak valná většina předpovídala, třetí sošku Louise Cyra a šek na 72 tisíc dolarů (1,8 milionu korun, pozn. red.) si domů odvážel gigantický Brian Shaw, když utekl druhému Hafthorovi Bjornossonovi o 6 bodů.

Charismatický strongman a herec ze seriálu Hra o trůny si na Island odvážel podstatně menší částku, za druhé místo mu náleželo 22 tisíc dolarů (cca 560 tisíc korun, pozn. red.). K tomu ještě udělal nový světový rekord, za který inkasoval dalších 5 tisíc dolarů. Třetí místo si zaslouženě vybojoval Jerry Pritchett, který vyhrál 17 tisíc dolarů a také 5 tisíc navíc za nový světový rekord. Jerry letos startoval s moc pěknou formou a jsem opravdu zvědavý, co nám tenhle Američan ještě předvede. Čtvrté místo z minulého roku obhájil mladičký závodník Mateusz Kieliszkowski, který kromě výhry 12 tisíc dolarů získal stejně jako závodníci před ním 5 tisíc navíc za ustanovení nového rekordu.

V dalším článku, protože sem už se to opravdu nevejde, bych Vám ty rekordy z Rogue Record Breakers, další části soutěže Arnold Classic, kde přepisovali světové rekordy, rád shrnul, ale o tom až příště.


Vyhlášení vítězů


Představení závodníků před soutěží


Zdroje:
www.facebook.com
www.youtube.com
www.rogue.com
www.startingstrongman.com

Foto:
www.rogue.com



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.03.21:17HANZAN - Škoda zranění a následné absence Savickase. S ním ty soutě..
13.03.10:51mysH - Divny discipliny a ty vahy jsou uz taky imho zbytecne moc...+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie