Reklama:

Mistrovství ČR v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů a masters 2017 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství ČR v klasickém bench-pressu dorostu, juniorů a masters 2017
- výsledky
V neděli 5. února se ve Svitavách odehrálo první otevřené Mistrovství České republiky v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu, juniorů a masters. Klání se zúčastnilo rovných sto soutěžících, kteří se představili v deseti věkových kategoriích, které byly dále rozděleny do kategorií váhových. Výsledky jsme Vám přinesli v uplynulých dnech.

Pořadatelství se ujali členové místního oddílu TJ Svitavy pod taktovkou pana Jaroslava Dolečka, který se stal zároveň ředitelem soutěže. Delegátem byl jmenován pan Stanislav Krček. Na pozici hlavního rozhodčího usedl pan Zdeněk Zvonič a postranními byli Marek Pokorný a Michal Krček. Mikrofonu se tradičně chopila paní Pavla Nováková.

Kromě pěkných výkonů byly ve Svitavách k vidění i nové národní rekordy. Pokořilo je devět soutěžících. Jedinou ženskou rekordmankou se stala zástupkyně SK Zlobr Sedlčany Ekaterina Antošová, které patří za překonaných 68 kg nové národní rekordy v kategorii juniorek a žen do 52 kg. Další dva nové rekordy spadají do kategorie dorostu. Domácí David Křepelka se 112,5 kg má rekord dorostu do 66 kg a Jan Nový z Colbert club SSK Vítkovice je s výkonem 137,5 kg rekordmanem ve váhové kategorii do 83 kg.

Zlínský junior do 83 kg Robert Rajzl je novým držitelem rekordu s hodnotou 157,5 kg. V kategoriích masters 2 (nad 50 let) jsou dva noví rekordmani. Prvním je ve váhové kategorii do 105 kg Jiří Psota ze Sporting Apis Praha s překonanými 170,5 kg, druhým se stal Lubomír Růžička, reprezentující SK Holba Hanušovice, který v kategorii nad 120 kg pokořil činku s hmotností 200 kg. I v následující věkové kategorii masters 3 (nad 60 let) se ve váhové kategorii do 105 kg zásluhou Bohumila Čmugra z TJ Sokol Nymburk zapsal nový rekord, a to s hodnotou 150 kg. Ve stejné věkové kategorii patří rekord i Josefu Vážnému z SK Olymp Fitness Nový Bor, a to za 155 kg ve věkové kategorii do 120 kg.

Posledním a zároveň nejstarším (masters 4 - nad 70 let) rekordmanem se ve Svitavách stal Antonín Soušek z SK Fitness Gym Olomouc. Ten ve váhové kategorii do 83 kg pokořil činku s hmotností 120 kg.

Mistrovství proběhlo svižně, na čemž má zásluhu především Tomáš Poles (Powerlifter.cz), který zajistil výsledkový servis, dále organizační tým, nakladači a hlasatelka. Všem patří velké poděkování. To si zaslouží i sponzoři, kterými byli Dolestav SY a ČSST.

Jako tradičně jsem oslovila ty nejlepší z mistrovství a položila jim pár otázek.


Lubomír Růžička

Jak se Vám závodilo a jak jste spokojený s výsledkem?

Závod ve Svitavách byl velmi dobře zorganizován. Rychlý průběh a velmi dobré podmínky. Já osobně jsem maximálně spokojen. S výkonem jsem velmi spokojen. Co jsem měl v plánu, podařilo se splnit, i když si myslím, že jsem měl ještě rezervu.

Jak jste se dostal k soutěžím v bench-pressu? Závodíte i v dresech?

K soutěžím v bench-pressu jsem se dostal víceméně náhodou. Závodím především v trojboji, ale v loňském roce jsem si zranil koleno a na trojboj jsem se nemohl dostatečně připravit. Soutěže v dresech plánuji až na podzim.

Vaše další sportovní plány?

Mým dalším cílem je především účast na dubnovém Mistrovství světa v RAW bench-pressu dorostenců, juniorů a masters v USA.

Jakou tréninkovou metodu a cvik máte nejraději?

Mou nejoblíbenější tréninkovou metodou je devítitýdenní ruský cyklus, se kterým mám ty nejlepší zkušenosti. Mé nejoblíbenější cviky jsou bench-press, bench-press hlavou dolů a tlaky s jednoručkami.

Používáte nějaké doplňky výživy?

Z doplňků stravy jsou to především kreatin, glutamin, tribulus, Nitrox Pump, BCAA Synergy, 80% protein a vitamíny.

Zbývá Vám čas na nějaké koníčky?

Mezi mé koníčky patří především můj pes Argo (bordeauxská doga), dobrá muzika (heavy metal) a vnuk Erik.

Chcete touto cestou někomu poděkovat?

Rád bych touto cestou poděkoval manželce Janě za trpělivost a pochopení, dále všem, kteří mě podporují a sponzorují.


Jan Nový

Jsi novou tváří na soutěži. Můžeš se nám představit?

Jsem světský a jmenuji se Jan Nový. Narodil jsem se ve Vítkovicích v roce 1999.

Jak se ti závodilo a jak hodnotíš svůj výkon?

Závody ve Svitavách se mi líbily. Byla to moje první soutěž, takže to byl ze začátku trošičku chaos. Ale já si dost rychle zvykám a přišel jsem na to během chvíle. S výkonem jsem celkem spokojený. První pokus se nepovedl, ale alespoň bylo trochu drama. V budoucnu se budu snažit opět navyšovat. (úsměv)

Jak ses dostal k soutěžím?

Začal jsem si cvičit tak ve čtrnácti nebo patnácti letech a postupně se zdokonaloval s pomocí bratrance Jiřího Kamenického. Časem jsme si všimli, že jsou moje výkony dobré. Hledali jsme, jak se mohu dostat na soutěže, a objevili jsme Colbert club SSK Vítkovice, vedený panem Jiřím Foldynou. No a už to jelo. V klubu mě trochu spravili a mohl jsem jít. (smích)

Další plány? Budeme tě vidět i v dresu?

Budu se snažit, abych dosáhl ve světě powerliftingu co nejvýše. Obávám se, že v dresu závodit nebudu, ale nevylučuji, že budu na soutěžích, kde se dres používá. Dresy prostě nemám rád. 

Jaký máš oblíbený trénink a cvik?

Trénuji výhradně silově, a to čtyřikrát týdně. Nejvíce se zaměřuji na základní cviky (benč, mrtvola, dřep) a hned po tom na triceps a biceps. Mam rád také tréninky strongmanů a armwrestlerů. A oblíbené cviky? Tlak na lavici, dřepy, biceps s rovnou činkou a ezetami, předloktí.

Používáš nějaké doplňky stravy?

Ne, v životě jsem nepil protein, BCAA, ani jiné podobné doplňky. Ani nevím, jak to chutná. Dá se to podle mého názoru i bez nich. Já hezky poctivě jím. Mě krmí máma domácími dobrotami, jako je prejt, poctivý kus masa, šunkofleky a tak dále. Základ tvoří také tvaroh, vejce, sýr, brambory a podobně. Mým největším dopingem jsou buchty, hlavně mám ale rád bábovku. (úsměv)

Zbývá ti čas na nějaké koníčky?

Mými koníčky jsou powerlifting a malba portrétů. Dříve jsem také hrával na tahací harmoniku. Mou hlavní pracovní náplní jsou zábavné atrakce - montáž a demontáž, dále dělám také moderátora a obsluhu na poutích a festivalech v našem lunaparku JN-Lunapark. Po sezóně se věnuji výhradně opravě a renovaci atrakcí. (úsměv) A abych nezapomněl, moc rád tancuji!

Chceš touto cestou někomu poděkovat?

Děkuji moc mým rodičům, kteří mě v tomto sportu podporují. Dále mému bratru Josefovi a bratranci Jiřímu Kamenickému, který mě k silovce dostal. Také tímto děkuji Jiřímu Foldynovi a celému klubu Colbert club SSK Vítkovice. A všem, co mi fandí a podporují mě. Děkuji, moc si toho vážím!


Marián Přibyl

Jak se Vám závodilo a jak hodnotíte svůj výkon?

Ve Svitavách se mi závodilo dobře. Přivezli jsme dvě první a jedno druhé místo. Na mém výkonu se bohužel podepsala dlouhá cesta a problémy se zády, které se mi ozvaly při prvním pokusu, který byl neúspěšný. Svůj výkon 212,5 kg hodnotím jako podprůměrný. Natrénováno jsem měl 225 kg, a tak jsem byl trochu zklamaný. Každopádně bych chtěl pochválit oddíl TJ Svitavy za perfektní organizaci, skvělou práci nakladačů a průběh celé soutěže.

Jak jste se dostal k soutěžím v bench-pressu?

Se cvičením jsem začal v roce 1988 v TJ Sokol Duchcov, kde byl oddíl tehdejších úspěšných trojbojařů. Bench-press byl vždy mou nejsilnější disciplínou. Vzpomínám si, že jsem byl schopen dávat výkony okolo 180 kg v tehdejší kategorii do 82,5 kg. Naopak mrtvý tah byl mou velkou slabinou. Společně se mnou zde začínal i Honza Zajan, současný mistr světa ve vzpírání masters a také úspěšný trojbojař. Oba jsme trénovali pod vedením jeho otce Ivana, kterého tímto na dálku zdravím.

Další plány? Plánujete i soutěže v dresu?

Co se týče plánů do budoucna, tak u mě je to jasné. Příští rok mi bude 46 let a prioritou je zdraví. Nechci si dávat nějaké nesplnitelné cíle. Letošní rok je pro náš oddíl TJ TZ Prosport Rakovník velmi úspěšný. Máme mistra republiky v dorostu Ondřeje Šperla, mistryni republiky v bench-pressu masters Martu Gregorovou a další úspěšnou trojbojařku Renatu Hejhalovou, čtvrtou z MČR RAW. Vyrůstá nám další dorostenec, který bude mít na podzim první závody, a já pevně věřím, že se nám oddíl bude postupně dále rozšiřovat. Soutěže v dresu plánuji pouze v bench-pressu pro Renatu a Martu. Jinak asi zůstaneme u RAWky.

Jaká tréninková metoda a cvik jsou Vaše nejoblíbenější?

Mám rád základní cviky - dřep, tlak, mrtvý tah, kliky na bradlech. Naplno už trénuji jen bench-press. Jsem stará škola a každý trénink se snažím nazvedat spoustu tun.

Používáte nějaké doplňky výživy?

Před závody kreatin, glutamin, arginin a nějaký kvalitnější protein. Osvědčil se mi i Alavis na klouby.

Zbývá Vám čas na koníčky?

Bohužel ne. Jsem v práci, která je po psychické stránce velmi náročná, nebo v tělocvičně, kde trénuji, a poté se věnuji tréninku a přípravě svých svěřenců. No a zbytek svého času trávím se svou rodinou. Nechodím na pivo, ani se nikam bavit.

Chcete touto cestou někomu poděkovat?

Chtěl bych poděkovat všem členům Prosport Rakovník, kteří se mnou táhnou za jeden provaz, své manželce Zuzce, která mě podporuje a fandí, i celému týmu. A v neposlední řadě Vám za Váš zájem.


Antonín Soušek

Jak se Vám závodilo a jak hodnotíte svůj výkon?

Závody ve Svitavách jsou vždy perfektně organizované. Se svým výkonem jsem spokojen. Snad mi zdraví dovolí ho ještě zlepšit.

Jak jste se dostal k soutěžím v benči?

Kouzlu činek jsem propadl již od svých 18 let. Když začaly první soutěže v powerliftingu a já mohl předvést svoji sílu, věděl jsem, že je to pro mě to pravé. Od roku 1974 jsem se zúčastňoval všech soutěží v silovém trojboji a byl mnohonásobným mistrem republiky a držitelem národních rekordů. Soutěž v trojboji jsem musel ze zdravotních důvodů ukončit, ale činky jsem neopustil. Po zavedení soutěží v bench-pressu jsem opět začal závodit v této disciplíně. V průběhu času se mi podařilo několikrát vyhrát mistrovství republiky a stát se mistrem Evropy. Na světovém šampionátu v Německu jsem vybojoval stříbrnou medaili v kategorii masters. V loňském roce se poprvé uskutečnila soutěž v RAW benči, kterou jsem vyhrál, a letos se mi podařilo titul mistra ČR obhájit.

Plánujete i soutěže v dresu?

Bench-press v dresu mi příliš nevyhovuje.

Používáte nějaké doplňky výživy?

V přípravě na závody používám osvědčené přípravky - kreatin, aminokyseliny, BCAA a NO přípravky. Vše doplňuji vitamíny.

Jaká tréninková metoda a cvik jsou Vaše nejoblíbenější?

Můj nejoblíbenější cvik je samozřejmě bench-press, mám rád procvičování všech partií horní části těla. Trénovat chodím třikrát týdně, a tak mi jako důchodci zbývá dost času i na sledování sportovních pořadů v televizi, na vycházky po okolí a výlety.

Chcete touto cestou někomu poděkovat?

Poděkovat bych chtěl svému prvnímu trenérovi Petru Kouřilovi a také mojí manželce, která to se mnou tak dlouho vydržela a která mě stále podporuje.

Děkuji dotazovaným a všem přeji co nejvíce sportovních úspěchů, zdraví a spokojenosti v osobním životě.


Mistrovství ČR v klasickém (RAW) bench-pressu dorostu,
juniorů a masters 2017 - fotogalerie


Foto:
Irena Pokorná


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.02.16:45Roper - `Používáš nějaké doplňky stravy? Ne, v životě jsem nepi..
14.02.14:05venca216 - To jo ale tohle byly závody masters dorost a juniorů. Jaku..+1
14.02.13:32pepa z depa - Je krasne, jak se po kazdych zavodech dela rozhovor s kdek..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 27 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra