Reklama:

Mikulášský mrtvý tah 2016
- reportáž a fotografie

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

[Text: Radovan Kaděra] 10. prosince 2016 proběhla v břeclavské základní škole Kupkova mezinárodní pohárová soutěž Mikulášský mrtvý tah. Tato soutěž, pořádaná pravidelně oddílem silového trojboje Power Břeclav, která proběhla již v šestém ročníku, má za cíl hlavně prezentaci jedné z disciplín silového trojboje - mrtvého tahu - mezi mládež a širokou veřejnost. Trička pro vítěze jednotlivých kategorií plus sportovní šejkry pro všechny medailové pozice dodali Vladan a Jozef Sedláčkovi. Hlavní cenou pro borce, který pokoří nejvyšší hmotnost naloženou na čince, byly originální značkové hodinky Casio, věnované předsedou pořádajícího oddílu Power Břeclav Radovanem Kaděrou.

Soutěž byla pořádána v oddílovém duchu, tedy jako malá pohárová soutěž, kterou oddíl ani nijak zvlášť neprezentoval. Přesto se do soutěže přihlásilo pětatřicet sportovců, ze kterých nakonec startovalo jedenatřicet nadšenců zvedání velkých vah. Širšímu startovnímu poli soutěžících se pořádající oddíl poměrně brání, a to nejen z důvodů menších prostor tělocvičny. Hlavně chce zachovat dobrou a kamarádskou atmosféru soutěže a pohodový průběh, což se při počtech nad čtyřicet či padesát soutěžících jen velmi těžko zvládá. Výhodou nižšího počtu soutěžících je také rychlejší průběh celé soutěže, která má ve svých pravidlech třeba čtyři pokusy místo obvyklých tří. Letošní ročník se vydařil opravdu perfektně, soutěž odsýpala a nevyskytl se žádný organizační problém. O kvalitě soutěže svědčí také to, že hranici 200 kg nezdolali jen čtyři ze závodníků, dvě z nich navíc byly ženy. Deset výkonů bylo nad 250 kg, čtyři z nich dokonce 300 kg a více. Mezinárodní duch soutěže zůstal zachován tím, že přicestovalo několik sportovců ze sousedního Slovenska. Celým závodem vládla bezvadná sportovně-kamarádská atmosféra.

Soutěžící byli rozděleni do dvou skupin. První skupina byla složená z žen a kategorií mužů do 80 kg a mužů do 90 kg. Druhá skupina potom obsahovala celý zbytek startovního pole, tedy kategorie mužů do 100 kg, do 110 kg a nad 110 kg. Ženy letos soutěžily dvě, ale musím říct, že mě velmi potěšily. Věra Jungová, která cvičí pouze kondičně a závodí pouze čas od času, na naší soutěži letos vytvořila nový osobní rekord 90 kg, čímž jistě potěšila i manžela Kamila Junga, předsedu oddílu silového trojboje z Velkých Bílovic, který letos manželku stejně jako ostatní soutěžící z jejich oddílu doprovázel. Kategorii vyhrála Karolína Děrglová, která má obrovský potenciál. 140 kg v podání křehké ženy vypadá opravdu famózně a troufám si říct, že pokud vydrží pravidelně trénovat ještě nějaký pátek, tak by mohla zvedat hmotnosti až okolo 160 či 170 kg a v tomto sportu dosahovat velkých úspěchů.

Kategorie mužů do 80 kg byla velmi solidně naladěna, neboť vůbec nejnižší hmotnost, která stačila jen na poslední, tedy páté místo, byla slušných 215 kg. Vu-Van Anhovi 220 kg uniklo jen o fous. Ty však pokořil Aleš Osička a bral bramborové umístění. Třetí skončil za 235 kg Marek Kéri, kterého porazil Martin Štoppl. Tomu se dodatečně omlouvám, že jsem mu při moderování soutěže neustále komolil jméno. Martin Štoppl zvednul rovněž 235 kg, ale při nižší tělesné hmotnosti. Kategorii vyhrál Michal Skoupil za krásných 242,5 kg.

V kategorii mužů do 90 kg to vřelo, neboť byla na soutěži nejobsazenější. Dávid Kačmár bral devátou pozici za 180 kg, když ho přetáhl Vojtěch Malý, který si vytvořil nový osobák na hmotnosti 190 kg. Jakub Sem, Jaromír Osička, Jan Novák a Jan Šťastný potom překonali hranici 200, 210, 220 a 230 kg - pěkně s odstupem po deseti kilogramech od sebe. Petr Jašíček poodskočil o 15 kg a vybojoval třetí příčku. Fantastický Jozef Keszöcze skončil na druhé pozici za krásných 260 kg. Kategorii vyhrál naprostý fenomén Tomáš Hrančík za 285 kg. Tento borec se věnuje vzpírání a trojboji již řadu let a je to opravdu znát.

Kategorie mužů do 100 kg potom zahrnovala sedm borců. Naprostý nováček Radek Pokorný zatáhl solidních 200 kg, což je na první soutěž krásný zápis a příslib do budoucna. Šestou příčku obsadil Aleš Osička za 220 kg a pátý byl Bronislav Osička, který zdolal o pět kilogramů více. Čtvrtá pozice za 230 kg patřila Zdeňkovi Holkovičovi, který trochu bojuje s technikou, ale pokud se ji naučí zvládat, bude dávat lehce činky i kolem 250 kg. Silový základ má výborný. 240 kg, které Zdeněk již nezdolal, ale zatáhl Jakub Hlavinka a bral bronzovou pozici. Na druhém místě skončil v kategorii Vít Sítek. Byla opravdu radost se dívat, jak krásně lehké pokusy tento borec chodil. Tady se nebojím říct, že pokud se kousne, musí za rok natrénovat minimálně na 280 kg. Lehkost každého pokusu byla opravdu evidentní. Celou kategorii potom zaslouženě vyhrál Alexandr Globa, který zapsal platných 260 kg, což mu zde zajistilo vítězství.

Kategorie do 110 kg hostila tři bombarďáky - Dominika Eichlera, který zatáhl svůj obvyklý standard 220 kg a bral bronz, Vladimíra Ptačina, který poskočil až na 252,5 kg a zajistil si druhou pozici v kategorii těžkých borců, celou kategorii ovšem s přehledem vyhrál Dávid Marušinec ze Slovenska za krásných 305 kg. Poslední, tedy supertěžká kategorie, kde se utkali borci s tělesnou hmotností nad 110 kg, hostila pět soutěžících. Krásných 230 kg Aleše Kociána zde bohužel stačilo pouze na poslední pátou příčku, ovšem Aleš má již rok soutěžní pauzu a z rodinných důvodů trénuje v současnosti pouze odpočinkově. Věřím však, že se příští rok vrátí ke svým obvyklým 250 kg, které, doufám, nechá i za sebou. Čtvrtá příčka patřila našemu oddílovému nováčkovi Ondrovi Hakalovi, který i když je věkem ještě dorostenec, dokáže díky své mohutné postavě hýbat s velkými váhami. Na čince zvládnul plných 255 kg. Václav Mareš, nezmar našeho sportu a naopak již veteránský soutěžící, zažívá poslední roky fenomenální nárůst výkonnosti a neustále se dokáže zlepšovat. U nás dokázal potáhnout 300 kg, kdy mu 307,5 kg uteklo opravdu jen o fous kvůli horšímu provedení pokusu. Kvůli jeho vyšší tělesné hmotnosti oproti konkurentovi Patriku Somorovskému ze Slovenska, který rovněž zvládnul 300 kg na čince, ale bral třetí příčku. Kategorii vyhrál zaslouženě Petr Folprecht, který také za svých 320 kg, coby nejvyšší výkon soutěže, získal jeden z modelů základní řady hodinek Casio.

Závěrem bych rád poděkoval všem klukům z oddílu, kteří mi pomohli s pořádáním a organizací celého závodu, a také všem, kteří se podíleli na průběhu závodu, který proběhl v krásné sportovní náladě. Rád bych jménem oddílu Power Břeclav popřál všem krásné Vánoce a hodně sportovních i osobních úspěchů v novém roce. Budeme se těšit, že se opět setkáme na jarním "Czech Army Strongmanovi" či zimním "Mikuláši".


Výsledky jednotlivých kategorií

Ženy

1. Karolína Děrglová - 140 kg
2. Věra Jungová - 90 kg

Muži do 80 kg

1. Michal Skoupil - 242,5 kg
2. Martin Štoppl - 235 kg
3. Marek Kéri - 235 kg
4. Tomáš Osička - 220 kg
5. Vu-Van Anh - 215 kg

Muži do 90 kg

1. Tomáš Hrančík - 285 kg
2. Jozef Keszöcze - 260 kg
3. Petr Jašíček - 245 kg
4. Jan Šťastný - 230 kg
5. Jan Novák - 220 kg
6. Jaromír Osička - 210 kg
7. Jakub Sem - 200 kg
8. Vojtěch Malý - 190 kg
9. Dávid Kačmár - 180 kg

Muži do 100 kg

1. Alexandr Globa - 260 kg
2. Vít Sítek - 255 kg
3. Jakub Hlavinka - 240 kg
4. Zdeněk Holkovič - 230 kg
5. Bronislav Osička - 225 kg
6. Aleš Osička - 220 kg
7. Radek Pokorný - 200 kg

Muži do 110 kg

1. Dávid Marušinec - 305 kg
2. Vladimír Ptačin - 252,5 kg
3. Dominik Eichler - 220 kg  

Muži nad 110 kg

1. Petr Folprecht - 320 kg
2. Patrik Somorovský - 300 kg
3. Václav Mareš - 300 kg
4. Ondřej Hakala - 255 kg
5. Aleš Kocián - 230 kg


Mikulášský mrtvý tah 2016 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra