Reklama:

Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen 2016 - rozhovory

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

V Orlandu v USA se od 14. do 19. listopadu uskutečnilo 46. a 37. Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen. Již jste si u nás mohli prohlédnout výsledky s reportem. Nyní Vám přinášíme rozhovory se čtyřmi českými reprezentanty, kteří se mistrovství účastnili.


Tomáš Šárik

Znovu jsi se dostal na total 1000 kg, očekával jsi takový výkon?

Celý můj trénink k tomuto výkonu směřoval. Očekávaný výkon byl 980 až 1000 kg. To, že se mi povedlo vyrovnat můj osobní rekord, mi udělalo velkou radost. V tunu už jsem po zranění nervu před třemi lety moc nedoufal, proto je dosažení tohoto výkonu pro mě možná hodnotnější, než když jsem ho dosáhl před 5 lety na mistrovství Evropy. Celkově se závod povedl, měl jsem osm platných pokusů z devíti, což je, myslím, dobrý výsledek. Trochu jsem pokukoval po českém rekordu ve dřepu, což se nakonec nepodařilo. To je asi jediný moment, který mě mrzí, jak jsem nedobře nastoupil do pokusu. Zbytek závodu se mi závodilo parádně. V benči jsem byl překvapen, jak snadno jsem vytlačil 270 kg. V tahu jsem utvořil nový český rekord 355 kg. Pro mě to byl vskutku povedený závod.

Šla tvá příprava podle plánu?

Přípravu jsem měl naplánovanou na 12 týdnů, v podstatě stejný plán, jako jsem měl na ME, jen jsem zvolil trochu lehčí trénink tahů, což se nakonec ukázalo jako správný krok. Nebyl jsem tolik utahaný a v závodu jsem cítil dostatek energie i v závěru.

Měl jsi pocit, že tě nějak negativně ovlivnil časový posun?

Nemyslím, že mě to nějak ovlivnilo. Měl jsem zpočátku obavy, abych nebyl unavený, protože závod probíhal po půlnoci našeho času, ale měl jsem dost času se aklimatizovat.

Byl jsi už někdy předtím v USA v rámci trojboje nebo rekreace? Líbila se ti lokace soutěže?

V USA jsem závodil už potřetí. Poprvé v roce 2004 v Chicagu, podruhé loni na MS masters v Denveru. Jinak v Orlandu byla soutěž dobře připravena a proběhla v důstojném prostředí.

Budeš se v dohledné době znovu připravovat na nějaké závody?

Nyní trénuji odpočinkově a zvažuji, jak a na které soutěže se budu připravovat. V plánu je mistrovství ČR, v květnu ME a na podzim v Praze MS. Ve hře jsou i Světové hry, ale pouze hypoteticky. Myslím, že bych měl být mezi náhradníky, takže se budu muset nechat překvapit, jak to nakonec dopadne.

Díky, chtěl bys také tímto rozhovorem někomu poděkovat?

Určitě musím poděkovat rodině za podporu, taky sponzorům, kteří moji cestu podpořili - Dan Zezulka a jeho Indecon, Kraj Vysočina, město Jihlava, Vision Nutrition a ČSST.


Tomáš Šárik na MS v Orlandu 2016


Jiří Prášek

Máš radost z výkonu, který jsi podal?

Zazávodit si za velkou louží byl vždy můj sen. Proto jsem rád, že se mi to podařilo. Se dřepem a bench-pressem jsem spokojený. Dal jsem to, co jsem plánoval, i když se domnívám, že v domácím prostředí bych dal asi i více. Létání přes půlku světa mi nedělá dobře a pravděpodobně mě to mírně ovlivnilo. Na to se však může vymluvit každý. S čím jsem byl opravdu nespokojený, tak to byl mrtvý tah, kde jsem dal téměř o 30 kg méně než na posledním těžkém tréninku. Tělo prostě vypnulo a nešlo s tím nic dělat. Budu v téhle disciplíně muset udělat spoustu změn, neboť tlačím to samé, co tahám, a přijde mi to už trapné.

Podle jakého schématu ses připravoval na soutěž?

Trénoval jsem v průměru čtyřikrát týdně. Tréninkový systém se podobal ruským rutinám s tím, že jsem častěji zařazoval tréninky na dynamiku, které jsou typičtější pro WSB. V této přípravě jsem také věnoval více času vybavení.

Pokud si dobře vzpomínám, měl jsi v nedávné době infekci v noze, ovlivnilo to nějak tvůj výkon?

Nebyla to pravděpodobně infekce, ale silná alergická reakce na kousnutí hmyzu, konkrétně malé mušky. Týden jsem měl horečky a další dva týdny jsem se nemohl pořádně postavit na nohu. Nebylo to zrovna ideální, když jsem měl třítýdenní pauzu v polovině přípravy, ale ukažte mi někoho, komu v přípravě vždy nenastanou nějaké komplikace.

Co jsem zaslechl, tak jste se museli ještě značný kus z letiště dopravit autem a ty ses chopil role řidiče. Zvládli jste cestu bez problémů?

Hned po příletu se nám v Miami stala nepříjemná věc. Jeden člen výpravy se šel podívat do velkého místního akvária. Bohužel byl moc zvědavý, neboť spadl do vody, kde ho kousla kosatka. Má čtyři stehy, ale nohu má zachráněnou. Když jsme jeli nazpátek, tak jsme ho vyzvedli.

Prosím?

Dělám si pochopitelně legraci. Po 15 hodinách letu bylo náročné nastoupit okamžitě do auta a ještě pět hodin řídit. Příště bych místo řízení asi zvolil tu kosatku.

V Polsku na MS juniorů a dorostu jsi byl vedoucím české výpravy, měl jsi v Orlandu nějakou jinou roli kromě toho, že jsi závodil?

Vedoucím výpravy byl tradičně Petr Slanička. Já jsem během všech vystoupení našich závodníků byl asistujícím koučem. David i Tomáš jsou ostřílení a zkušení závodníci. Lenka svůj závod také zvládla, takže nenastal žádný problém. To spíš práce s mládeží, která často nemá s mezinárodními závody zkušenosti, je náročnější.

A co jiné reprezentační výpravy, překvapily tě něčím?

Trochu mě překvapila norská reprezentace, která nebyla ve formě, alespoň v mužském podání. Dietmar Wolf vždy reprezentanty skvěle připraví. Tentokrát měli všichni závodníci problémy se základy. Dva výborní a zkušení lifteři dokonce v soutěži vypadli. Dietmar vypadal, že vzteky sní svou botu a hodí dresy svých svěřenců do kotle. Dále mě překvapila malá podpora hlavní hvězdy, kterou byl Blaine Sumner. Mnohem více pozornosti dostával taktéž domácí závodník Joe Cappellino. Když nastupoval na pokusy, fandila mu celá hala.

Plánuješ v blízké době zase nějaké závody?

Mám v plánu závodit na republice EQ v silovém trojboji i bench-pressu. To je priorita v závodním podání. Ovšem více se budu zaměřovat na to, abych na příští sezónu připravil několik dorosteneckých a juniorských reprezentantů na mezinárodní závody. Domnívám se, že příští sezóna by z hlediska naší mládeže mohla být nejúspěšnější za poslední roky.

Díky, chtěl bys také někomu poděkovat?

Děkuji všem, co se o mě starali během závodu, dále členům našeho oddílu Zlobr Sedlčany, kteří mi pomáhali při těžkých trénincích během přípravy. Zapomenout nesmím také na svého sponzora - Sportovní výživa Lima Sedlčany. Děkuji také Českému svazu silového trojboji za důvěru, kterou do mě vložil. Tobě, Ondřeji, děkuji za rozhovor a doufám, že napíšeš spousty dalších článků pro web Ronnie.cz.


Jiří Prášek na MS v Orlandu 2016


David Lupač

Jsi spokojený, nebo jsi plánoval větší total?

S výsledkem jsem spokojený, vždy plánuji co největší možný total. V tomto závodě jsme se snažili co nejvíce sbírat kila, aby se nám povedlo kvalifikovat na Světové hry 2017.

Stále tě trénuje ruský trenér Mikhail Frolov?

Ano, tato spolupráce dále trvá.

Na mistrovství světa jsi dřepnul o 15 kg méně než před dvěma roky, ale zároveň ses signifikantně zlepšil na bench-pressu. Tušíš, čím by to mohlo být?

Před dvěma lety jsem měl parádní dřepařskou formu a dřepnul jsem vše, co jsem si vymyslel. Od té doby trochu bojuji s technikou a musel jsem ji ve spoustě aspektů změnit. Tyto změny byly vyvolány i tím, že jsem přibral a tak podobně. Bench-press jsem potřeboval zlepšit, abych neztrácel kontakt se světovou konkurencí. Tím pádem jsem se v této přípravě na bench-press hodně zaměřil a hodně jsem toho nazvedal.

Není to poprvé, co jsi závodil v USA, byly to pro tebe doposud nejlepší závody?

V USA mají organizaci vždy dobře zvládnutou a ani tentokrát nebyl žádný problém.

Svým výkonem jsi se nominoval na Světové hry 2017, jaký z toho máš pocit?

Byl to pro mě dlouhodobý cíl a motivace, která mě hnala k dalším tréninkům. Mám z toho samozřejmě velkou radost.

Jaké máš plány do budoucna?

Plánuji mistrovství České republiky, kde bych rád obhájil titul absolutního vítěze z předchozích dvou let. Dále již zmiňované Světové hry a na podzim mistrovství světa, které se koná v Praze.

Díky za rozhovor, chtěl bys také prostřednictvím tohoto rozhovoru někomu poděkovat?

Samozřejmě bych rád poděkoval Českému svazu silového trojboje a dále svým sponzorům. Těmi jsou Fit-Pro, MadMax, Masazeporadne.cz, Eagle Fitness a SBD.


David Lupač na MS v Orlandu 2016


Lenka Strolená

Jsi spokojená s předvedeným výkonem?

Byl to pro mě nejúspěšnější závod. Takže ano, jsem relativně spokojená s výkonem. Menší roli na výkonech hrál fakt, že jsem poslední dva dny ještě hubla do své kategorie. Dresy mi byly poněkud velké, ale i tak jsem si splnila dřep a zapsala národní rekord. Benče už tak slavné nebyly, v přípravě jsem zkoušela katanu a neměla jsem jistotu, že vůbec zapíši, ale to se povedlo. Mrtvé tahy jsou mé oblíbené a vždy se na ně těším. Věřila jsem, že konečně pokořím smůlu a vytáhnu 180 kg, ale nepovedlo se. Celkový součet 440 kg mi ale i tak udělal velkou radost.

Zvolila jsi nějaký speciální způsob přípravy, nebo ses připravovala stejně jako na každou jinou soutěž?

Po Evropě, která pro mě nebyla moc úspěšná, jsem se zaměřila více na techniku a začala úplně od začátku. Příprava do Orlanda byla úplně jiná. Domluvili jsme se s Ondrou Houžvičkou, který mi sestavil individuální tréninky. Domlouvali jsme se na dálku a ladili to. Ne vždy šlo vše splnit do puntíku, ale sedlo mi to. Výkony šly nahoru a nebyla jsem přetrénovaná. Bylo dost obtížné skloubit práci, tréninky, závody a vše okolo. Kdybych se zaměřila čistě jen na přípravu, myslím, že by výsledky byly ještě mnohem lepší. (úsměv)

Pokud vím, tohle nejsou tvé první mezinárodní závody, byly pro tebe nejúspěšnější?

Máte pravdu, nebyly první, zúčastnila jsem se letos ještě mistrovství Evropy. MS v Orlandu pro mě zatím bylo nejúspěšnější. Doufám, že další mezinárodní závody budou ještě lepší. (úsměv)

Myslíš, že byla organizace lepší než u nás v Evropě?

Je to těžké soudit, z pohledu závodníka mi to přišlo stejné. S organizací jsem neměla problém ani na Evropě, ani v Orlandu.

Jaké jsou tvé ambice do budoucna?

Mé ambice? Příští rok se bude konat MS tady v Praze, chtěla bych se soupeřkám více přiblížit a podat mnohem lepší výkony.

Díky za rozhovor Lenko, chtěla bys také někomu poděkovat?

Není zač, já děkuji Vám. Chci poděkovat především Romaně Jíšové za její podporu, za to, že díky ní mám úžasné zázemí, kde trénovat. Holkám z našeho týmu (Gábi, Ivet a Míša) - bez nich bych nemohla mít dostatek času na tréninky. Celou dobu mi pomáhaly, podporovaly mě. Děkuji za finanční podporu města Sokolov. Ondrovi Houžvičkovi za skvěle sestavený tréninkový plán. TJ Chodov a oddílu Vejprnic, Jardovi Šoukalovi se ženou, kteří mi s přípravou pomáhali. Díky nim jsem se technicky o dost zlepšila. Díky patří i Kamilovi Kučerovi, což je vzpěrač, který mi velmi pomohl s technikou na dřepu a mrtvém tahu. Velké děkuji patří přátelům, kteří mi na dálku fandili a drželi pěsti. Děkuji své rodině, podporují mě, ať dělám cokoliv. Děkování asi není nikdy dost, v neposlední řadě nesmím zapomenout na naši českou výpravu, která se o mě v Orlandu starala. Je hezké vědět, že na to nejste sami. Pro mě to byla velká zkušenost a úspěch, ale díky těmto všem lidem to není jen můj úspěch, úspěch patří všem, kteří se jakkoliv přičinili. Děkuji.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra