Reklama:

Vítek Vávra: "Správný zápasník musí být na květákové uši pyšný."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Vítek Vávra, jeden z úspěšných český MMA profi fighterů, je od prvního pohledu trochu jiný, než by se od MMA fightera dalo čekat. Na to, že dělá jeden z nejvýbušnějších sportů, je flegmatický a má velmi klidnou povahu. Jde toto spojení dohromady?

S Víťou jsem se rozhodla udělat rozhovor, protože mě zaujal právě svým přístupem k tomuto sportu a celkově přístupem k životu. Vítek MMA miluje, stejně tak ale miluje život, který se podle něj musí užívat. O tom, jak se k MMA dostal, jaké má plány, jak probíhá příprava fighterů nebo také o dopingu v tomto sportu si se mnou Vítek popovídal při příjemném posezení v jedné pražské hospůdce na Žižkově.

Vítek Vávra
 • váhová kategorie do 70 kg
 • MMA bilance 7 - 1
 • jedinou prohru utrpěl proti Miroslavu Štrbákovi, který je momentálně úřadujícím šampiónem GCF v kategorii do 70 kg
 • Vítku, už nějakou dobu závodíš, stal ses profíkem, řekni mi na začátek, co na MMA miluješ.

  Miluji takovou tu čistou soutěživost. To, že musíš přemoct protivníka a cítíš ten správný adrenalin. Když hraješ třeba fotbal, nemáš takovou zásluhu, je Vás tam jedenáct, kdežto tady je to fakt jen tvoje zásluha, když jde jeden proti jednomu. Baví mě se zlepšovat, zažívat adrenalin a užívat si pocit, když jsem lepší než soupeř.

  Od předposledního zápasu jsi měl poměrně dlouhou pauzu. Nedávno jsi měl další zápas. Jak to plánuješ teď?

  Měl jsem teď delší pauzu, to je pravda. Bylo to z toho důvodu, že se snažím synchronizovat jak můj sportovní, tak pracovní a osobní život. Kariéra je pro mě také důležitá. Díky tomu, že mám dobrou práci, mám potenciál růst i v této oblasti. Snažím se tedy rozvíjet v obou sférách. Zápasy se snažím plánovat tak, aby byly v období, kdy vím, že toho budu mít v práci méně a budu se moci plně soustředit jen na přípravu. Pak se zase dva měsíce intenzivně věnuji přípravě a omezuji práci. Z tohoto důvodu mám pauzy.

  Necítíš se roztříštěně? Pořád střídat náplň života?

  I když se teď soustředím maximálně na práci, i tak chodím na tréninky 5 - 6x týdně, abych se udržoval a zlepšoval ve svých nedostatcích. A před zápasem se to otočí, budu chodit do práce, jen abych chodil do práce, a budu se naplno věnovat tréninkům, které jsou v přípravě dvoufázové, abych před zápasem zlepšil i fyzičku.

  Říkal jsi, že ti záleží i na kariéře mimo sport, jsi tedy kariérista?

  Snažím se rozvíjet komplexně ve všem. Nechci zanedbávat ani sport, ani práci. Práce mě živí, a proto se chci rozvíjet i v práci. Tento sport mi může přinést uznání a úspěch, ale s penězi a zabezpečením je to horší. Minimálně je to riskantnější. Je s tím také spojeno to, že sportem se mohu uživit jen do nějakého věku, je to závislé na zdravotním stavu apod. Nelíbí se mi ten pocit nejistoty, když mohu být z normální práce zabezpečený s menším rizikem a větším potenciálem do budoucna.

  Takže dělat MMA v ČR na full time je nereálné?

  Je to reálné, ale je to o tom být nejen jedničkou v ČR, ale zároveň i v Evropě. Je za tím spousta dřiny a výsledek je nejistý. Je to tedy čistě z praktických důvodů, jinak mě sport asi baví víc.

  Jaký je tedy plán na nejbližší dobu?

  Před pár měsíci mi skončila v práci jedna část projektu, byl jsem na dovolené s přáteli a přítelkyní. Teď budu pořádně makat, protože mě čekají další, patrně nejdůležitější zápasy kariéry. Bohužel i tak se mi to kříží s pracovními povinnostmi a snažím se to nějak skloubit.

  Mluvíš o nejdůležitějším zápase kariéry, o co se jedná?

  Vypadá to, že organizace GCF, ve které zápasím, vypíše pyramidu o titul ve váze do 70 kg a já budu jedním ze semifinalistů. Takže mě dělí dvě výhry od vytouženého titulu a pásu. Mám v hlavě už dlouho, že chci pás získat. Prostě chci být šampiónem. (úsměv)

  Vím, že se snažíš své soupeře dopředu studovat, je to tak?

  Jo, to je pravda, snažím se soupeře studovat, což v ČR podle mě pořád nikdo pořádně neumí. Já se o to alespoň pokouším, nevím, jak moc úspěšně. (smích) Každopádně stejně mám určitý svůj styl, ale snažím se ho přizpůsobit tomu danému soupeři, abych na něj natrénoval.

  Jaká je tvoje silná stránka? Podle tvých fightů, které jsem viděla, si jasně věříš spíš v kontaktní pozici a na zemi, je to tak?

  Ano, souboj tělo na tělo je mojí silnou stránkou. Naopak slabinou jsou ruce, ale hlavně nohy. Kopání mi jde ještě hůř než boxování. (úsměv)

  U většiny zápasníků v MMA je poznat, z jakého bojového sportu do MMA přišli. Jak je to u tebe?

  Je to tak, ty základy v jiných bojových sportech se v zápase vždy projeví. Ale už se to trochu mění, jsou už i fighteři, kteří vyloženě začínají s MMA bez předchozích základů.

  Který sport je podle tebe jako průprava do světa MMA nejlepší?

  Podle toho, co pozoruji i v zahraničí, je to podle mého názoru řeckořímský zápas - volný styl, protože je to hodně náročný sport, který Vám dá pohybový základ, fyzičku, práci s tělem. Jiujitsu, thaibox, kickbox, všechno jsou to super věci, ale ze zkušeností z USA se ukazuje, že je řeckořímský zápas nejlepší.

  Čím jsi začínal ty?

  Já jsem začínal judem, což je tomu řeckořímskému zápasu trochu podobné, ale je to v kimonu, takže to není tak tvrdé jako řeckořímský zápas. Pak jsem dělal sambo, což je ruské judo. V tom se mi povedlo vyhrát i MČR, ale nebyla tam zase tak velká konkurence.

  Takže ses nejvíc našel v MMA?

  Z mého pohledu je to pro mě top. Je to velmi náročný sport jak fyzicky, tak psychicky. Je to za mě nejkomplexnější sport. Navíc jsem rád, že se MMA dále rozšiřuje a konkurence roste. V Čechách ještě není tento sport na tak vysoké úrovni. To, že pracuji a nevěnuji se tomu jako jiní, zatím ještě na přípravu stačí. Musím to ale dohánět svojí pílí. Každý den po práci chodím na trénink.

  Závodíš ve váhovce do 70 kg. Kolik vážíš mimo fight a kolik musíš do závodů hubnout? O MMA se ví, že se kolem 10 kg shazuje, jak přesně to je?

  Normálně vážím tak 78 - 79 kg, takže shazuji okolo těch 10 kg. Měsíc před zápasem začnu držet dietu, kdy shodím tak 4 - 5 kg úpravou stravy a navýšením intenzity a počtu tréninků - 2x denně. Jím trochu menší porce a zdravě. Při těch náročných trénincích zhubnu v pohodě a dalších 4 - 5 kg zhubnu přes vodu, kdy se před zápasem odvodním. Do zápasu se zase zavodním zpět.

  Jak dlouho máš po vážení do fightu?

  Většinou je to 24 hodin. Takže naberu za tuto dobu energii na fight zpět.

  Slyšela jsem také historku, jak jste v sauně dělali angličáky.

  Mám kamarády, kterým to saunování už nešlo, byli v sauně třeba už 3 hodiny a váha se jim vůbec nehýbala, tak se zabalili do igelitového pytle a dřepovali v sauně, aby ještě rozjeli krevní oběh a začali se víc potit. Sice to pomohlo, ale jedná se už o extrém. Je to už trochu nebezpečné, ale co byste neudělali pro sport, že jo. (smích)

  Ono samotné hubnutí také není úplně zdravé, ne?

  Ano, myslím si, že je to nejvíce nezdravá část z celé přípravy a na tomto sportu. Statisticky je několik úmrtí v MMA a většina z nich je právě ze špatného odvodnění. Ze zápasu je jich mnohem méně. Dokonce proti tomu již nějaká organizace v Asii začala bojovat a váží borce několikrát před zápasy. Jak v den před zápasem, tak těsně před apod. A myslím, že to je správná cesta. Váha na ten výkon vliv nemá, jen ti to dává konkurenční výhodu, protože máš víc kilo. Vytváří to jen konkurenční výhodu na úkor zdraví.

  Co téma květákových uší? Fighteři MMA jsou známí svými nateklými ušními boltci.

  To je téma pro mě. (úsměv) Správný zápasník musí být na květákové uši pyšný. Už jsem slyšel i historku, že si kluci bouchali do uší kovadlinou, aby zapadli do kolektivu. (smích) Když se udělá květák a ucho se nalije krví, jediná možnost, jak se toho zbavit, je vytáhnout krev injekcí, nebo to doktor prořízne a dá tam dren, tím by se to mělo srovnat. Ale to bychom museli být u doktora pořád. (smích) Když to ztuhne a je to zdeformované, tak už pomůže jen plastika.

  Zmínil jsi, že chceš být v životě šťastný, co to pro tebe znamená?

  K tomu, abych mohl být šťastný, potřebuji tři věci. Potřebuji být co nejlepší v práci, v osobním životě a ve sportu. V osobním životě nesmím zanedbávat svoje přátele, rodinu a přítelkyni, ve sportu musím být nejlepší a porážet ostatní, v práci budovat kariéru. To mě dělá šťastným.

  Neodpírám si tedy posezení s kamarády, dovolené, dobré jídlo nebo pití, protože to jsou ty chvíle, pro které žijeme a dělají nás šťastnými. Není to jen o jednom. Ale ten sport a práce nám pomáhají si potom užívat ty radostné chvíle. Bez nich by to nebylo ono. Jsem trochu perfekcionista.

  Teď trochu z jiného soudku, jaké suplementy používají fighteři?

  Co se týká mě, tak já používám suplementy hodně. Podle mého názoru vrcholovému sportovci mohou jen pomoct, a ne uškodit. Používám klasické suplementy jako protein, kreatin a BCAA, vitamíny, rybí tuk a kloubní výživu. Obecně mám názor takový, že pro vrcholového sportovce je velmi obtížné dostat ze stravy všechny látky, které tělo potřebuje, protože tělo je přetěžováno.

  Jak je to u vás v MMA se zakázanými látkami?

  Myslím si, že je to v MMA docela rozšířené. Co se týká testů dopingu, tak v MMA se u nás nedělají téměř žádné. Určitě poměrně hodně lidí, kteří dělají MMA, už je zkoušelo nebo se nějakým způsobem se zakázanými látkami setkalo. Já proti tomu nic nemám, neodsuzuji to. Já osobně jsem to ještě nikdy nepotřeboval, tak nedokážu říct, zvládal jsem trénovat i bez toho. Ale pokud to někdo potřebuje, tak si nemyslím, že je to pro tělo zase tolik škodlivé, jak se někde píše apod. Myslím, že to může mít na vrcholového sportovce i dlouhodobě pozitivní účinky. Co se týká kontrol, tak ty třeba v Americe probíhají, ale stejně to většina sportovců umí skrýt díky svým doktorům apod.

  Jaký je tvůj názor ohledně deregulace dopingu? Může to pomoci?

  Obecně jsem zastáncem deregulace ve všech směrech, ale trochu se bojím, že kdyby se to úplně deregulovalo, tak nevím, zda by někteří chlapi do sebe nenasypali víc, než tělo vydrží. Ale na druhou stranu, kdyby to předepisovali doktoři, pak by se k závodníkům dostala jen čistá kvalitní forma. Mohly by také vznikat výzkumy, které by mohly více odkrýt škodlivost jednotlivých látek apod. Ale nedokážu odhadnout dopad.

  Máš nějaký rituál před zápasem?

  Pouštím si motivační muziku. V hlavě se připravuji na to, jak bude zápas probíhat, co se tam může stát. Snažím se představit si scénář toho, jakým způsobem vyhraji. Snažím se hlavu a tělo připravit na to, že může být v krizové situaci.

  MMA Poděbrady je tvůj startovní klub, o tomto klubu se ví, že má hodně dobrých fighterů, čím to je?

  Bezesporu je to trenéry, kteří začínali s MMA, když to tady bylo v Čechách v plenkách. Díky tomu, že měli základy v judu a sambu, tak se jim povedlo být jedněmi z nejlepších v Čechách. Umí dobře předat informace, zkušenosti a správně nás namotivovat tak, abychom trénovali tvrdě. Jsou na nás zlí, ale máme i dobré a kamarádské vztahy. Další výhodou může být to, že se nám věnovali hodně individuálně. Je to jejich zásluha.

  Jak cvičíš mimo MMA?

  Do MMA přípravy patří i silová příprava. Silové přípravě se věnuji v Areně Pavly Kladivové, kde je to celé uzpůsobené funkčnímu tréninku, cvičení s vlastní váhou a zvedání velkých vah správnou technikou. Takže spíše než na strojích jezdím takto. Přijde mi, že se docela zlepšuji a cítím se silnější. A díky lepší technice nemám problémy s bolestmi. Tento typ tréninku skvěle doplňuje přípravu na MMA.

  Jak je to s vybavením na MMA?

  Výbava sama o sobě vyjde v konečné částce na docela dost. Zase jsou to věci, které pokud jsou kvalitní, nějaký čas vydrží. Od chráničů přes trenky se to kolem 10 tisíc vyšplhá.

  Máš nějakou oblíbenou značku?

  Vyzkoušel jsem hodně značek a obecně mi přijde, že v tomto segmentu platí, že dražší produkty bývají kvalitnější. Ty levnější v kvalitě pokulhávají. Protože jsem již spoustu značek a produktů vyzkoušel, rozhodl jsem se založit si i svoji značku. Chci nabídnout takové produkty, které jsou co nejlepší. Čerpám ze svých zkušeností a z nedostatků jiných značek. Produkty teď testujeme a doufáme, že se brzy na český trh dostane nová značka MMA vybavení Legend a přinese na trh kvalitu a komfort za cenu, která rozhodně nebude nejvyšší.

  Co ty a psychická příprava na zápas?

  Jednoznačně jedna z nejdůležitějších součástí tohohle sportu. Znám spoustu kluků, kteří jsou skvělí, ale v zápase pak děsně vyhoří. Hlava a sebevědomí jsou velmi důležité. Když jdete do zápasu, musíte věřit, že vyhrajete, přestože tam třeba jdete jako outsider. Psychická příprava je tedy jednou z věcí, na kterou se snažím také maximálně soustředit, a neustále se snažím ji zlepšovat.

  Chceš někomu poděkovat?

  Jasně, nejvíc mě posouvají lidé, se kterými trénuji, takže hlavní díky posílám do Penta Gymu, kde nás trénuje Dan Barták. Pak mi stále pomáhá Lukáš Blažek z MMA Pdy, kde jsem vyrostl. Postoj zlepšuji u Michala "Zuba" Novotného v Kutil Gymu. A o mou sílu a kondici se starají v Areně Pavly Kladivové, kde mi pomáhá David Červený. Mimo trénink mě podporuje Petr Kaše a jeho lešení. A nesmím zapomenout na moji přítelkyni, která mi zajišťuje all-inclusive mimo trénink.

  Díky za rozhovor, Vítku, a hodně štěstí v nadcházejícím fightu.


  Zdroj foto:
  Czechfighters.cz
  archiv Víta Vávry


  Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 113 sekundami?  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra