Reklama:

Jiří Marek: "Na první strongman trénink jsem přišel ještě pod parou."

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Seriál amatérských závodů Český pohár strongmanů je pro letošní rok ukončen a trofej nad hlavu při vyhlašování nejúspěšnějších závodníků sezóny pozvedl šestadvacetiletý závodník ze Sušice Jiří Marek. V loňském roce si přestup mezi profesionály vybojoval Ondřej Zadžora a v předloňském Jiří Tkadlčík. Nový profesionál letos utržil nejcennější kovy za první místo v Sušici a za druhé ve Šternberku. Váha mladého závodníka se pohybuje v rozmezí 107 až 110 kil, měří 188 centimetrů a na závodění mezi profesionály se opravdu těší. Vy se nyní můžete těšit na rozhovor o tom, jak se vůbec ke strongmanům dostal, jak k tomuto krásnému sportu přistupuje nebo proč trénuje pouze dva dny v týdnu.


Jak ses cítil den po soutěži v Opavě?

Celkem dobře, akorát jsem cítil trapézy. Ráno to bylo probuzení do něčeho nového.

Ty jsi mi říkal, že se těšíš do profíků, když vyhraješ. Proč se tam těšíš?

Začátky v tomhle sportu byly taky těžké, ale něčeho jsem dosáhl. Vyhrál jsem amatérský pohár a dostal se mezi ty nejlepší. Je to další začátek, ze kterého se budu posouvat a zdokonalovat.

Po Jiřím Tkadlčíkovi jsi druhý nejlehčí člověk, který se tam dostal, chystáš se přibírat?

Určitě budu muset přibrat. Chci přibrat, ale že bych přibral 20 - 30 kilo, to asi ne, uvidíme, jak to půjde, jak se na to budu cítit a jak to tělo vstřebá, ale že bych hrotil váhu, to ne.

Už ses někdy zúčastnil nějakého profesionálního závodu?

Mezi profíky jsem startoval letos ve Vlčicích.

Jak jsi dopadl?

Hned po nich. (smích) Je to o něčem jiném, váhy jsou jiné, všechno je jiné. Nutí tě to dát do toho ještě více.

Myslíš si, že se jim dá konkurovat, když máš o 40 kilo méně?

V něčem určitě jo.

V čem třeba?

Třeba v disciplínách, kde potřebuješ rychlost, jako je přetáčení pneumatik nebo zvedání koulí. Ale samozřejmě to bude trvat, než se jim dorovnám nebo jim budu schopný konkurovat.

Chtěl bys už příští rok závodit?

Určitě, proto jsem chtěl postoupit, takže jsem rád, že se mi to povedlo. I když vím, že to bude hrozně těžké, bude to super.

Dovedeš si představit, že bys třeba startoval v Aši?

To nevím, tam by to bylo opravdu hodně těžké, uvidím po zimě a po přípravě, ale určitě bych ji šel aspoň vyzkoušet. Vyzkoušet si váhy, přeci jen je to nejtěžší závod v ČR.

Spíš nejtěžší závod na severní polokouli…

To minimálně! (smích) Vyzkoušet bych to každopádně chtěl, pokud se mi naskytne ta možnost a já budu vědět, že tam aspoň nějaké výsledky podám.

Kolik jsi letos odjel závodů?

Všechny amatérské plus nějaké ty srandamače.

A jak jsi dopadl?

Vždycky až po profících. (smích)

Prozraď čtenářům svoje maximální váhy.

Na mrtvý tah jsem dal 290 kg, není to nikde zdokumentované, ale povedlo se mi to. Zabenčoval jsem 150 kg a totéž jsem dal i na kládě, ale to bylo jednou v hodně dobrý den.

Na dřepy v multipressu se ptát nebudu…

To ne. O těch raději nebudeme mluvit. (smích)

Jak dlouho cvičíš?

Začal jsem po základce před deseti lety, když jsem se sebou chtěl něco dělat. Začalo mě bavit fitko. Nebylo to stabilní, ale pak se to ustálilo. Po několika letech jsem se dostal k tomuhle sportu.

Jak?

Náhodou. Jednoho večera jsem byl pít a potkal jsem strongmana Michala Slivoňe, který mi řekl: "Hele, tady jenom chlastáš a machruješ, přijď zítra k fitku." Tam jsem poprvé přišel ještě trochu pod parou a v džínách. (smích) Byly tam základní disciplíny. Převracení pneumatiky, nošení kufrů a zvedání nějakých břemen nad hlavu.

A tehdy jsi to viděl poprvé? Věděl jsi, že nějací strongmani existují?

Poprvé jsem zaslechl, že bude něco v Sušici v roce 2012, tak jsem se tam zašel podívat, ale že existují nějací strongmani ve světě, to jsem vůbec netušil. Bylo to úplně něco jiného, nemělo to vůbec nic společného s fitkem.

Ještě se vrať k tomu prvnímu strongman tréninku…

Tam jsem byl nejlepší a kluci mi řekli, že mi to docela jde a že bych měl odjet závody, které se konají v ČR jako Český pohár strongmanů. Ten jsem začal v roce 2013 v Aši. Hodně mě to překvapilo, protože tréninky byly jiné a závody byly úplně něco nového. Tréma, stres a ještě na tebe koukají lidé.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Nad tím jsem ještě nepřemýšlel, ale když se teď zamyslím, tak bych se chtěl dostat mezi naše top závodníky a třeba se podívat i do zahraničí, protože co vím od Jirky (Vytisky, pozn. red.), tak je to jiná atmosféra a závody jsou na jiné úrovni.

Jak se ti líbí závody tady v Čechách, změnil bys třeba něco?

Já si myslím, že asi ne, u amatérů a profíků je tam rozdíl ve zkušenostech. V profících si to všichni hodně počítají. V amatérech do toho kluci jdou, protože v tom nejsou zažití. Myslím, že do toho dávají víc amatéři než profíci, protože když to profíkovi nejde a vidí, že už se nikam neposune, tak už to třeba pouští, což je věčná škoda. Slyšel jsem to i od laika v Sušici, který byl překvapený, že když šli amatéři a profíci, tak mu přišlo, že amatéři vydali víc energie než profíci, kteří to právě vzdávali, když už věděli, že nepůjdou na bednu.

A není to právě těmi zkušenostmi, že si to počítají a nedělají výkony navíc?

Jasný, je to ono, ten sport je i o tom, ale diváci tam jdou kvůli zábavě, takže je na každém, jak se zachová a jestli jim to dopřeje, nebo jenom ví, že jim stačí nějaký výkon a dál zvedat nepotřebují. Atmosféra mezi amatéry je každopádně suprová, věřím, že si všichni rozumíme. Mezi profíky si už každý jede sám na sebe, to je vidět.

To tě teď taky čeká… (smích)

Jo, to mě teď čeká. (smích)

Jak cvičíš?

Nestíhám cvičit víc než dvakrát týdně, časově to nestíhám kvůli tomu, že pracuji v Německu. Takže cvičím v pátek a v neděli. V pátek si dávám základní strongman věci, kládu, mrtvolu a doplňky jako shyby nebo krčení ramen. Neděle je doplňková, takže když je hezky, dám si pneumatiku nebo něco přenáším.

Jsou dva dny tréninku dostatečné?

Tenhle rok se mi to docela osvědčilo a vyhovovalo mi to. Mám dost času na regeneraci a pak si zase naložím v trénincích, aby se tělo posunulo dál.

Jak se stravuješ?

Strava je u mě hrozná. Nedržím žádné jídelníčky, nejím žádná kvanta doplňků stravy. Snažím se, ale jsem flákač. Jím spíše česká jídla. K snídani si dávám většinou nějaké salámy, sýry a rohlíky. K svačině mám buchtu. (smích) V další svačině si dám třeba sušenky, pak normální teplý oběd jako knedlíky se zelím. Stravu neřeším, podle mě to u tohohle sportu ani nemá smysl.

Mariusz Pudzianowski by si s tebou dovolil nesouhlasit…

Jo? Tak jo no. (smích)

Co na strongmany říká tvá rodina?

Mamina z toho není nadšená, ale když jsou závody v Sušici nebo někde poblíž, kam se dostane, tak mě ráda podpoří. Vždycky mi po závodech řekne, že se fakt jednou zničím, ale poblahopřeje mi a ta podpora tam je. Velkou podporu mám samozřejmě v Jirkovi Vytiskovi, který mě k tomu taky přivedl a se vším mi pomáhá.

Jaké jsou tvé silné a slabé stránky?

Nejsilnějšími disciplínami jsou u mě asi pneumatika a Atlasovy kameny. Za nejslabší u sebe považuji Car Deadlift, ohradu a Super Yoke, tam hodně zaostávám.

Doporučil bys něco lidem, kteří by to chtěli zkusit?

Určitě by měli vyhledat někoho, kdo to dělá, ale nebát se třeba dojet na soutěž a vyzkoušet si ji. Někdo je prostě silný, má na to a bude ho to bavit. A někdo je silný a nebaví ho to. Je důležité si to zkusit.

Chtěl bys někomu na závěr poděkovat?

Určitě bych chtěl poděkovat Jirkovi, který je mou pravou rukou a pomohl mi dostat se tam, kam jsem se dostal. Samozřejmě taky mé přítelkyni, která mě strašně podporuje i přes časovou tíseň, kterou mám.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.11.13:17kidacekfull - Trololo
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 31 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJan Kareš - kulturistika na hrazdách
Turakam (21:27) • Kareša mám rád, ale na videe skôr len vypočuť, lebo sa naň dívalo veľmi ťažko, kmital t...
magazínJan Kareš - kulturistika na hrazdách
th.0th (14:18) • Asi první video na tomto webu, které jsem skouknul celé bez přeskakování...*79*
magazínJak to bude s letošním EVLS Prague Pr...
hary97 (00:16) • Já bych v tom neviděl problém. Stačí, když budou závodníci v rouškách a dodržovat 2m ro...
magazínTréninkový videolog: Věra Mikulcová (...
reveira (18:30) • Zdravím Věrku a přeji ať se daří ve všem co dělá,a že toho není málo,jinak nohy pěkný,i...
magazínTréninkový videolog: Věra Mikulcová (...
Paulie02 (14:51) • Je to dříč!!! ...jen se narodila ve špatném těle...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra