Reklama:

Meč Matúša Čáka 2016
- výsledky a fotografie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Na nádvoří Trenčínského hradu se v neděli 18. září odehrál souboj o trofej Meč Matúša Čáka. Tohle silácké zápolení patří mezi nejstarší strongman akce svého druhu nejen v Evropě. Organizuje se od roku 2000 a letos se psala jeho 16. kapitola.

Zvedání klády, mrtvé tahy s nápravou, nošení kufrů a meče, převracení pneumatiky nebo přehazování betonové koule. Těchto pět náročných disciplín čekalo na osm siláků Evropy. Bělorus Volodymyr Cyfra, Srb Nemanja Tasic, Rakušan Ronald Knoll, Polák Rafal Kobylarz, Čech Čestmír Šíma nebo Maďar Karácsondi - půltucet zahraničních borců, kteří přijeli jako pozvaní hosté Slovenské asociace silných mužů, která akci organizuje. Startovní pole doplnila domácí slovenská dvojice Branislav Golier - Igor Petrík.

Tradičním mezinárodním rozhodčím zápolení silných mužů byl Pavol Guga, na výsledky dohlížela Majka Golierová. Moderátorem nebyl nikdo jiný než viceprezident Slovenské asociace silných mužů, prezident Evropské asociace asociace siláků a organizátor akce Meč Matúša Čáka Milan Gabrhel.

Úvod patřil tradičně testu síly plic a tricepsů, tedy zdvihu klády. Tohle velké a těžké železné načiní, které vážilo 135 kilo museli siláci zvednout nad hlavu do propnutých paží. Vítězstvím započal cestu za rytířským mečem Polák Rafal Kobylarz, který předvedl lehkých 8 opakování. Druhé místo překvapivě vybojoval se 7 opakováními Nemanja Tasic, který se v dané disciplíně o hodně zlepšil. Dělené třetí místo získali Šíma s Petríkem, kteří shodně zvedli kládu 6x.

Čestmír Šíma patřil mezi nejtěžší závodníky

Následovaly mrtvé tahy s tlustou osou, takzvanou nápravou. Váha naložených kotoučů přesáhla hranici 300 kg (311 kg). Prvenství si stejně jako v úvodní disciplíně připsal Kobylarz (8x), za ním skončili Šíma (7x) a Petrík (4x). Mimochodem, Rafal Kobylarz zvládne s běžnou lifterskou osou a kotouči na mrtvý tah i 400 kg!

Nemanja Tasic a 311 kg na tlusté ose

V polovině závodů byla kromě soutěže v pojídání kebabu z populární Kebabizny připravena kombinace páru 150kg kufrů a 150kg meče. Opět byl prvním Kobylarz, který přijel do Trenčína skvěle připravený a dává tak zapomenout na začátek sezóny, kdy jeho forma nebyla optimální. Druhé místo shrábnul Braňo Golier před mladým a stále se zlepšujícím Volodymyrem Cyfrou.

Ronald Knoll a 150kg kufry

Předposledním testem bylo šest otočení 400kg pneumatiky. Rychlost, dynamiku a sílu předvedl opět Kobylarz, který závodem procházel jako nůž máslem. Druhé místo vybojoval Igor Petrík před Branislavem Golierem. Do poslední disciplíny se vstupovalo s už téměř jistým vítězem, bojovalo se ale ještě o ostatní místa.

Branislav Golier a 400kg pneumatika

Přehazování 150kg koule v závěru závodu se divákům náramně líbilo. Všichni zúčastnění strongmani předváděli skvělé výkony a publikum to odměňovalo hlasitým potleskem. Vítěznou disciplínou si celkové druhé místo na Meči Matúša Čáka zajistil Igor Petrík. Dokazuje tak, že momentálně je na Slovensku jedničkou silných mužů právem. Z Trenčína si tak po roce opět odnesl medaili, tentokrát stříbrnou.

Čestmír Šíma přehazuje 150kg kouli

Třetí místo v závěrečné disciplíně a čtvrté v celkovém hodnocení si z Trenčína odnesl Branislav Golier, který neustále dokazuje, že patří mezi nejlepší strongmany Evropy! Jeho dlouholeté zkušenosti, houževnatost a síla z něj dělají komplexního a vždy skvěle připraveného závodníka, který prožene i mnohem mladší nebo těžší borce.

Vítězství na meči Matúša Čáka 2016 získal Rafal Kobylarz. Navzdory nataženému bicepsu nenastoupil na poslední disciplínu, ale i tak měl dostatečný bodový náskok, aby si podržel první místo. Po loňském roce, kdy zvítězil Róbert Cyrwus, se tak stal druhým Polákem s trofejí Matúša Čáka. Na akci přijel silově velmi kvalitně připravený, bez zaváhání prošel čtyřmi z pěti testů síly a právem se stal držitelem cenné trofeje, kterou v minulosti vybojovali takoví borci jako Vidas Blekaitis, Ervin Katona, Konstantni Ilyin, Matjaž Belšak, Branislav Golier (3x), Pavol Jambor nebo Jan Šalata. Historicky prvním držitelem meče byl Rastislav Ševcech z Dubodielu v roce 2000.

Děkujeme Trenčínskému samosprávnému kraji, Trenčínskému muzeu, štědrým partnerům a všem, kteří se přičinili o zdárný průběh akce. Věříme, že se na hradě potkáme zase za rok! Tímto závodem se uzavřel n Slovensku kalendář profesionálních závodů. Příští neděli nás čeká vyvrcholení Slovenského poháru silných mužů, který je posledním závodem mladých siláckých nadějí. Děkujeme za Vaši přízeň v tomto roce. Sledujte naše stránky nebo naši fanpage a budete informováni o všech aktivitách silných mužů i žen Slovenska! Hodně síly!


Meč Matúša Čáka 2016 - výsledky

pořadí jméno stát body
1. Rafal Kobylarz Polsko 32,0
2. Igor Petrík Slovensko 30,5
3. Čestmír Šíma Česká republika 25,5
4. Branislav Golier Slovensko 23,5
5. Nemanja Tasic Srbsko 23,5
6. Volodymyr Cyfra Bělorusko 15,5
7. Ronald Knoll Rakousko 15,0
8. Erik Karácsondi Maďarsko 11,5


Foto:
Janka Lojeková
Milan Kulifaj


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.09.15:09jarda98 - Čestmír taky zvládne 400 na mrtvák..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra