Reklama:

Mistrovství Slovenska silných žen 2016 - výsledky a fotografie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] V Košicích, metropoli východního Slovenska se 10. září konal národní šampionát silných žen! Historicky první mistrovství Slovenska se uskutečnilo v obchodním centru Atrium Optima za pomoci Janky Kordiakové, která byla Slovenskou asociací silných mužů pověřena organizací této výjimečné akce. Na průběh celých závodů dohlížel viceprezident SASIMu Milan Gabrhel.

A nebylo to ledajaké mistrovství! Závody byly otevřené i pro zahraniční závodnice, a tak jsme na startu mohli vidět například polskou účastnici Karolinu Koszelu. Z České republiky pak přicestovala Kateřina Kyptová, velká sportovní osobnost, profesionální závodnice v kategorii physique žen federace IFBB, mistryně ČR v bench-pressu RAW a účastnice mnoha významných kulturistických soutěží. Maďarsko zastupovala reprezentantka ve vzpírání a účastnice první strongwoman soutěže na Slovensku, která se uskutečnila v roce 2014 na Sportfestivalu v Trenčíně, Krisztína Magát. Ze slovenských závodnic se představily Janka Vašková, které již patří bronz z mistrovství střední Evropy, mistryně Švýcarska Majka Kubičková, nově se mezi silnými ženami představily také Gabriela Bullová a Michaela Botková. Kvůli zranění se omluvily hned čtyři závodnice, což nás velmi mrzelo. Věříme ale, že si sport silných žen do budoucna získá silnou základnu sportovkyň. Po zaznění slovenské hymny se sedm odvážných žen pustilo do boje o titul. Na regulérnost akce dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga.

Úvod závodu patřil kombinaci, ve které měly závodnice za úkol přenést a vyložit na dvě na sebe postavené pneumatiky na střídačku dva 50kg kotouče a dva 80kg pytle. Disciplína začala smolně pro teprve šestnáctiletou Mišku Botkovou, které se kvůli její výšce nepodařilo na pneumatiky kotouč správně usadit a spadl jí na nohu. Vyšetření naštěstí neprokázalo zlomeninu. Plný bodový zisk si na úvod připsala Vašková, pro kterou čtyři překážky nepředstavovaly žádný problém. První disciplínu vyhrála časem 19,18 vteřin.

Následoval takzvaný krucifix, kde závodnice držely dvě desetikilová vědra s proteinem v rozpažení na maximální čas. Prvenství zde opět připadlo Vaškové a třetí místo získala Bullová před druhou Kyptovou. Po této disciplíně odstoupila po sympatickém výkonu Botková. Šlo o její první zkušenost se sportem silných žen a do budoucna představuje slibnou perspektivu.

Pár 50kg kotoučů upravených jako kufry a vzdálenost 20 metrů. Tak vypadal další úkol pro již jen šest silaček. Doslova skokem do cíle získala prvenství Vašková před Kubičkovou a Koszelou. Jako čtvrté přišly na řadu mrtvé tahy s tlustou osou. Váha činila přibližně 150 kg, což už je slušné číslo. Projevila se tu únava Majky Kubičkové, která nedokázala předvést ani jedno opakování. A proč únava? Majka se během tří týdnů zúčastnila už třetí soutěže, to už je pořádná porce! Rovněž Gábi Bullová nezvládla ani jedno opakování, obě kočky tak budou muset zapracovat na síle zad. To ale neplatí pro Janku Vaškovou, která zlehka nasázela devět opakování a zvítězila i v této zkoušce.

Předposledním testem síly bylo přitahování osobního automobilu zatíženého čtyřmi slečnami a 200 kg v kufru. Váha tak o něco přesáhla dvě tuny. Prvenství opět připadlo Vaškové před Koszelou a Kyptovou. Závěr vydařené akce patřil dvěma 250kg pneumatikám. Silačky měly s oběma z nich předvést dvě otočení. I v závěru byla nejrychlejší Vašková, která celou soutěží prošla jako "nůž máslem". Bez jediného zaváhání a s plným bodovým ziskem si vybojovala prvenství na mistrovství Slovenska a stala se tak nejsilnější ženou Slovenska! Jejím dalším cílem je získat zlato i na mistrovství střední Evropy, kde vloni obsadila třetí místo. Držíme palce a věříme, že se jí to podaří. Druhé místo v poslední disciplíně získala Kyptová, která se svojí vypracovanou postavou všem dokázala, že má nejen svaly, ale i sílu. Celkově získala třetí místo a do České republiky si tak odváží bronzovou medaili z otevřeného mistrovství Slovenska.

Třetí místo si v poslední disciplíně zajistila skvělou technikou Bullová, která tak v konečném hodnocení sice skončila pátá, ale na Slovensku jí patří druhé místo, protože se umístila jako druhá Slovenka za Vaškovou. Gratulujeme! Druhá v konečném pořadí skončila Karolina Koszela. Jejím trenérem je Bartolomej Bak, známý polský strongman, kterého jsme také víckrát viděli závodit na Slovensku. Svou svěřenkyni, která obsadila v šesti disciplínách tři druhá a jedno třetí místo, připravil skvěle. Opravdu pěkný výkon.

Bronz v hodnocení Slovenek získala Mária Kubičková, která navzdory vyčerpání předvedla skvělý výkon. Nebýt drobných zaváhání, mohla skončit o mnoho výše. Takový už je ale sport. Jak sama řekla, má před sebou nové výzvy a jde si svědomitě za nimi.

Všechny závodnice se tímto šampionátem nominovaly na závěrečný turnaj silných žen v tomto roce, který se bude konat 17. prosince v Trenčíně. Půjde o třetí mistrovství střední Evropy, které bude opět součástí Sportfestivalu. Těšíme se na Vás! Děkujeme všem závodnicím, partnerům, pomocníkům a celkově všem, kteří pomohli k úspěšnému a zdárnému průběhu otevřeného mistrovství Slovenské republiky.

Uvidíme se nejdříve 18. září v Trenčíně, kde se nejsilnější muži Evropy utkají o Meč Matúša Čáka.


Mistrovství Slovenska silných žen 2016 - fotogalerie


Mistrovství Slovenska silných žen 2016 - výsledky

pořadí jméno stát body
1. Jana Vašková Slovensko 42
2. Karolina Koszela Polsko 31
3. Kateřina Kyptová Česká republika 28
4. Krisztýna Magát Maďarsko 20
5. Gabriela Bullová Slovensko 19
6. Mária Kubičková Slovensko 17
7. Michaela Botková Slovensko 1*

    * Odstoupila po druhé disciplíně.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 19 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra