Reklama:

Otevřené mezinárodní mistrovství ČR strongman 2016 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Strongmen´s Games Aš 2016
- reportáž a fotogalerie
Strongman Přelouč 2016
- reportáž a fotogalerie

V sobotu 3. září se před obchodním centrem Olympia Brno konalo Otevřené mezinárodní mistrovství České republiky strongman, které bylo zároveň posledním kolem středoevropského poháru. Tomu odpovídala i startovní listina, na které byli kromě devíti českých závodníků i reprezentanti Slovenska, Polska, Běloruska, Ukrajiny, Rakouska a Srbska. Poděkování za zprostředkování účasti řady zahraničních závodníků patří viceprezidentovi SASIMu Milanu Gabrhelovi.

Celkový počet 16 závodníků sliboval hodně zajímavé měření sil. Mnozí byli zvědaví na výkony polské hvězdy, letošního vítěze soutěže World´s Strongest Man do 105 kg Marcina Sendwického, ale samozřejmě nechyběla ani česká profesionální strongman elita. Ve dvě hodiny se režie ujal rozhodčí Pavol Guga a jako vždy perfektní moderátor Leoš Kubeš, který začal burcovat více než tisícovku diváků. Ti se pak dočkali přesně toho, kvůli čemu přišli - parádní akce!

Tractor Pull

Na úvod čekalo závodníky tahání nablýskaného "drobečka", sedmitunového traktoru od jednoho ze sponzorů mistrovství, společnosti Fendt. S traktory má řada závodníků zkušenosti, a to ne zrovna ty nejlepší. Náhon na všechna čtyři kola a řada převodů nedovolí, abyste těžkému monstru dali jakoukoliv setrvačnost. Jakmile jen trochu polevíte, traktor se zastaví. Jinými slovy, je to pořádná dřina!

Na téhle disciplíně doplatil na váhový hendikep polský závodník Marcin Sendwicki, který jako jediný nedokázal dotáhnout traktor do cíle a skončil v disciplíně poslední. Skvěle naopak disciplína "sedla" Čestmíru Šímovi, který byl o poznání štíhlejší než na začátku letošní sezóny, ale pokud mu to něco ubralo na síle, tak rychlost a kondice mu v Brně rozhodně nechyběly. Zapsal si první místo s časem 23,8 vteřin a hned za ním se umístil Jirka Vytiska (24,5 vteřin). Hodně dobrý start na domácí půdě měl i Ondra Zadžora (25,0 vteřin), který bral třetí místo.

Log Lift - 155 kg / 135 kg

Zdvih klády byl stejně jako na úvodní soutěži tohoto roku v Aši ve dvou variantách. Všichni nejdříve nastoupili na těžší variantu, a pokud neuspěli, měli ještě možnost poprat se o body do celkového součtu na lehčí.

Se 155 kilogramy si poradilo celkem 6 závodníků. Hned na úvod to opravdu slušně rozjel nejsilnější muž světa do 105 kg Marcin Sendwicki, který hodně přesvědčivě zapsal tři opakování. To stačilo na druhé místo v disciplíně. Třetí byl se dvěma zdvihy Čestmír Šíma, který mi necelé dva týdny před závodem do telefonu okomentoval svoji aktuální formu na Log Liftu slovy: "3x 140 a bylo to hodně těžký." Není tajemstvím, že Čestmír bojoval s vážnými zdravotními problémy, které ho vyřadily z tréninku na několik týdnů, a ještě krátce před mistrovstvím se rozhodoval, jestli má dost dobrou formu na to, aby startoval. Jak se ukázalo, rozhodl se správně - že na MČR by neměl chybět!

První místo v Log Liftu bral se čtyřmi zdvihy Jirka Vytiska. Sledovat jeho techniku na téhle disciplíně je pastvou pro oči, protože i se svojí zavalitou, více než 150kilovou postavou předvádí skvělou rychlost a dynamiku. Jirka si navíc během let vytvořil vlastní techniku, která mu umožňuje ideálním způsobem rozložit síly a zvládat impozantní počty opakování i s opravdu velkou zátěží.

Po jednom opakování zapsali ještě Pepa Mazač, Pavel Zadražil a Ondra Zadžora a s ohledem na počet závodníků, kteří nastoupili na lehčí variantu, to pro ně znamenalo spoustu cenných bodů. Log Lift bohužel znamenal konečnou pro srbského závodníka Nemanju Tasice, který se na závody moc těšil, ale při pokusu na 155 kilech na chvíli ztratil vědomí, odhodil kládu a poroučel se k zemi. Rychle se sice vzpamatoval, ale nedokázal už sebrat síly a pokračovat v závodu. Když jsem se s ním později bavil, připustil, že možná podcenil únavu, která se nastřádala po sérii sedmi nebo osmi závodů, které bez přestávky absolvoval, a tohle byla reakce těla na snahu vyždímat zbytek energie pro maximální výkon.

Super Yoke 370 kg + Farmer's Walk 155 kg

Relativně lehké váhy (alespoň tedy pokud vezmeme za měřítko váhy disciplín na soutěžích profesionálů) nejspíš mnozí uvítali. I tak si ale tahle "běhavá" kombinace na vzdálenost 2x 20 metrů ukrojila z každého pořádný kus zbývající energie. Trochu překvapivě si pro první místo doběhl v opravdu hodně rychlém čase 21,86 vteřin Volodymyr Cyfra, který se od loňské sezóny opravdu hodně zlepšil. Nebýt jeho slabiny v tlakových disciplínách, nejspíš by potrápil i závodníky na nejvyšších příčkách. Druhé místo s časem 24,75 vteřin bral Przemyslaw Brzoza z Polska a třetí skončil Jirka Vytiska (27,23 vteřin).

Tire Flip - 420 a 650 kg

Jen třem závodníkům se podařilo dokončit tuhle náročnou kombinaci. Zatímco lehčí 420kg pneumatika nedělala nikomu větší problémy (i když vysloveně lehká pro mnohé taky rozhodně nebyla), téměř 650kilové monstrum budilo právem velký respekt a každá otočka znamenala dlouhý a vyčerpávající boj, který si žádal síly, které v druhé polovině závodu už mnohým chyběly.

Pneumatiku si vysloveně vychutnal Brzoza, který zvládl šest otoček v čase 43,67 vteřin. Jen o několik desetin vteřiny pozadu byl Jirka Vytiska, pro kterého to musela být jedna z nejbolestivějších disciplín v životě, protože ji už od druhé otočky na lehčí pneumatice absolvoval s utrženou dlouhou hlavou bicepsu. V takových chvílích sice naplno pracuje adrenalin, ale pokračovat naplno v disciplíně i ve chvíli, kdy víte, že se "něco utrhlo", to už chce hodně velkou motivaci. Třetí místo patřilo s časem 51,92 vteřin Pavlovi Zadražilovi, který byl také podstatně štíhlejší než obvykle, ale v jedné z jeho nejlepších disciplín se to ani trochu neprojevilo.

Atlas Stones - 100, 125, 145, 155 a 175 kg

Před poslední disciplínou byl Jirka Vytiska v čele závodu s velkým bodovým náskokem a byl odhodlaný se alespoň pokusit vedení udržet, ale zdvih Atlasových kamenů je něco, co s utrženým bicepsem jednoduše absolvovat nemůžete. Jeho pokus s ovázanou paží ocenili diváci velkým potleskem a nezbývá než popřát Jirkovi, aby se z tohohle nepříjemného zranění rychle zotavil a mohl se v klidu připravit na další soutěžní sezónu.

Poslední 175kg kámen byl s ohledem na únavu všech závodníků velkou výzvou a na stůl jej zvedla jen pětice závodníků. Hodně bojovný pokus s nejtěžší koulí předvedl Lukáš Žigmund, který letos válcoval závodníky v amatérské divizi a jako náhradník za zraněného Jiřího Žaloudka měl možnost poměřit síly s obrovskou konkurencí mezinárodního mistrovství ČR. Věřím, že to pro něj bylo cennou zkušeností i motivací, protože právě měření sil se silnějšími soupeři žene každého k lepším výkonům.

Obrovskou radost po téhle disciplíně měl Michal Tichý, pro kterého byly koule roky disciplínou, ve které ztrácel spoustu bodů. V tomhle závodě ale, jak sám řekl, dokázal konečně zúročit to, co měl natrénované. A právě díky dokončení téhle disciplíny nasbíral body, které potřeboval ke skvělému celkovému umístění.

Třetí místo v koulích bral Cyfra (57,66 vteřin) a před něj se vyšvihl Ondra Zadžora (40,13 vteřin), kterého mohutně povzbuzovalo domácí publikum. Bezkonkurenční v téhle disciplíně byl Čestmír Šíma, který s přehledem vyhrál v čase 31,52 vteřin.

Titul mistra České republiky strongman pro rok 2016 si z Brna odvážel Čestmír Šíma, který řekl, že to pro něj s ohledem na průběh letošní sezóny bylo jedním z nejcennějších vítězství vůbec. Stříbro patřilo trochu zklamanému Jirkovi Vytiskovi, který měl letos životní formu a který určitě nechtěl ukončit soutěžní sezónu zraněním, neztrácel však optimismus. Třetí místo bylo určitě jedním z nejcennějších umístění i pro Michala Tichého, který do posledního závodu letošního roku dal úplně všechno.

Slovy pořadatelů

Pořádat mistrovství České republiky a zároveň finálové kolo středoevropského poháru pro nás byl velký závazek a z reakcí závodníků i diváků jsme rádi, že jsme uspěli a dokázali jsme nabídnout to, co jsme slíbili - dobře zorganizovanou soutěž a skvělou show, kde si všichni dobře zazávodili, měli možnost změřit síly ve velké mezinárodní konkurenci a odnesli si za svoje úsilí jedny z nejvyšších prize money, jaké je možné na soutěži v ČR získat. Stejně jako každý pořadatel, i my jsme se potýkali s řadou úskalí, ale to už k pořádání strongman soutěží zkrátka patří a odnesli jsme si díky tomu spoustu zkušeností.

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se na organizaci MČR podíleli a věřím, že nám zachovají přízeň i v příštím roce, protože kromě profesionálních a amatérských závodů, které na následující sezónu chystáme, se můžete opět těšit na velkou mezinárodní akci na stejném místě - 2. září 2017. Těšíme se na Vás!

Za tým Českého svazu silových sportů
Michal Širůčka, Tomáš Lengal a Ivana Štěpánková


Poděkování

Velké poděkování patří štědrým sponzorům a partnerům, kteří umožnili konání soutěže v takovém rozsahu. Jsou jimi Olympia Brno, Teplárny Brno, Fendt, Tech-Pro, UNCS a SPC Gym. Mediálním partnerem byl časopis Muscle&Fitness.


Otevřené mezinárodní mistrovství ČR strongman 2016 - výsledky

p. jméno Tractor Pull1 Log Lift Super Yoke / Farmer's Walk2
výkon body 155 kg 135 kg body výkon body
1. Čestmír Šíma 23,8 16 2 0 14 35,55 9
2. Jiří Vytiska 24,5 15 4 0 16 27,23 14
3. Michal Tichý 25,6 13 0 4 10 27,54 13
4. Pavel Zadražil 30,9 8 1 0 12 36,41 8
5. Ondřej Zadžora 25,0 14 1 0 12 28,78 m 5
6. Josef Mazač 26,3 11 1 0 12 28,98 12
7. Volodymyr Cyfra 28,9 9 0 2 6 21,89 16
8. Przemyslaw Brzoza 33,4 3 0 1 5 24,75 15
9. Marcin Sendwicki 8,06 m 1 3 0 15 33,81 10
10. Branislav Golier 28,3 10 0 0 0 30,37 11
11. Ronald Knoll 25,9 12 0 3 8 57,76 6
12. Jaroslav Švejda 31,1 7 0 3 8 28,41 m 4
13. Lukáš Žigmund 32,8 4 0 3 8 21,24 m 2
14. Jan Vojtěchovský 32,4 5 0 0 0 26,14 m 3
15. Ivan Hryhorovskyy 35,6 2 0 0 0 48,54 7
16. Nemanja Tasic 31,1 6 0 0 0 0 0

p. jméno Tire Flip3 Atlas Stones4 celkem
420 kg 650 kg čas body 100 kg 125 kg 145 kg 155 kg 175 kg čas body
1. Čestmír Šíma 3 1 - 8,5 o o o o o 31,52 16 63,5
2. Jiří Vytiska 3 3 44,06 15,0 - - - - - - 0 60,0
3. Michal Tichý 3 1 - 8,5 o o o o o 66,29 12 56,5
4. Pavel Zadražil 3 3 51,92 14,0 o o o o o 61,35 13 55,0
5. Ondřej Zadžora 3 1 - 8,5 o o o o o 40,13 15 54,5
6. Josef Mazač 3 2 - 12,5 o o o o - 47,38 7 54,5
7. Volodymyr Cyfra 3 1 - 8,5 o o o o o 57,66 14 53,5
8. Przemyslaw Brzoza 3 3 43,67 16,0 o o o o - 19,01 11 50,0
9. Marcin Sendwicki 3 1 - 8,5 o o o o - 32,94 10 44,5
10. Branislav Golier 3 2 - 12,5 o o o o 42,48 8 41,5
11. Ronald Knoll 3 0 - 3,5 o o o o - 61,66 6 35,5
12. Jaroslav Švejda 3 0 - 3,5 o o o - - 23,68 5 27,5
13. Lukáš Žigmund 3 0 - 3,5 o o o o - 34,36 9 26,5
14. Jan Vojtěchovský 3 1 - 8,5 o o - - - - 3 19,5
15. Ivan Hryhorovskyy 3 0 - 3,5 o o o - - 56,49 4 16,5
16. Nemanja Tasic 0 0 - 0 - - - - - - 0 6,0

Pozn.:
1 V disciplíně Tractor Pull je ve výsledkové tabulce uvedena vzdálenost v metrech, pokud závodník nedokončil v časovém limitu celou disciplínu. Pokud závodník disciplínu dokončil, je uveden dosažený čas.
2 V disciplíně Super Yoke + Farmer's Walk je ve výsledkové tabulce uvedena vzdálenost v metrech, pokud závodník nedokončil v časovém limitu celou disciplínu. Pokud závodník disciplínu dokončil, je uveden dosažený čas.
3 V disciplíně Tire Flip je ve výsledkové tabulce uveden počet opakování. Pokud závodník disciplínu dokončil, je uveden dosažený čas.
4 V disciplíně Atlas Stones je úspěšný zdvih označen jako "o" a neúspěšný zdvih "-".


Otevřené mezinárodní mistrovství ČR strongman 2016 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra