Reklama:

Jiří Tkadlčík - ohlédnutí za World´s Strongest Man 2016 do 105 kg

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Před necelými čtrnácti dny proběhla soutěž World's Strongest Man 2016 do 105 kg, které se zúčastnil český zástupce Jiří Tkadlčík. Po vybojovaném 4. místě se vrátil zpět do Prahy a věnoval se opět trénování a pořádání seminářů. Jak jsme Vás informovali, na jednom z nich zvedl 106,5kilovou jednoručku! Do redakce nám zaslal své ohlédnutí za zmíněným závodem v Irsku a Vy si ho tak teď můžete přečíst.


[Text: Jiří Tkadlčík] Letošní sezóna 2016 pro mě byla, jak jste mohli číst i na Ronnie.cz, velmi náročná a dlouhá. Není však asi divu, že jsem i po dvou vyčerpávajících závodech v Austrálii a Africe odjel poslední červencový víkend na nejprestižnější strongman závod světa World's Strongest Man (dále jen WSM) do severoirského Belfastu. Pozvání na WSM se zkrátka neodmítá a není lepších a větších zkušeností než poměřit se s nejlepšími z nejlepších v naší váze, tj. do 105 kg tělesné hmotnosti.

Závod byl organizován skupinou Giants Live (Official Strongman) a byl součástí festivalu Irish Muscle Power. Podobně tomu bývá na závodech Arnold Classic (USA, Afrika, Austrálie) a znamená to vždy velmi příjemné prostředí a velké publikum, což je pro nás závodníky asi to nejlepší. Celkově hezký zážitek z celého dne. Tento závod byl však navrch ještě skvěle zorganizovaný, k tomu se ale dostanu později.

Do Belfastu jsme odlétali v pátek ráno z Prahy s přestupem v Bruselu a vše šlo velmi hladce, dokonce jsme z dobrého rozmaru zvolili cestu do hotelu v centru Belfastu z 8 km vzdáleného letiště pěšky. Po příjemném protažení chůzí mě čekala kontrola váhy. Do kategorie do 105 kg jsem tradičně odvodňoval, tentokrát ale postupně a rozumně během jednoho týdne ze 108 kg. Váha ukázala v předvečer oficiálního vážení 106 kg = ideální! Na druhý den začínalo vážení ve 13 hodin a já navážil bez problémů nenasnídaný 104 kg, z čehož jsem měl velkou radost. Kdo sleduje moje kroky i na mé FB stránce, ví, jaké strasti kolikrát během odvodnění zažívám a jak špatně to snáším. Někteří závodníci včetně favorita Marcina z Polska navážili až později odpoledne nebo večer, váhu se jim totiž dříve na požadovaných 105 kg nepodařilo srazit.

Později jsme si se závodníky psali v naší hromadné konverzaci dojmy z odvodnění a někteří posílali zajímavé fotky ze svého soukromého vážení v den závodu ráno, kdy měli po "nacukrování" kolem 115 až 120 kg! Po vážení jsem se tedy se svým týmem, který tentokrát tvořila jen přítelkyně Valerie, odebral na doplnění tekutin a právě "nacukrování" do místních restaurací a poté na hotelový pokoj. I když jsem měl přijmout asi 10 tisíc kilokalorií pro dočerpání energie po odvodňování, přijmul jsem sotva 4 tisíce - opět mi zkrátka následné "přejídání" nesedlo.

V den závodu jsem se nicméně cítil skvěle! I když jsem měl tělesnou váhu jen okolo 108 kg, silově jsem na tom byl výborně nejen pocitově, ale i následným výkonem. V rozcvičovně panovala skvělá atmosféra. V momentě, kdy jsem si ale zkusil 420kg Super Yoke a sotva ho odlepil od země, došlo mi, že jde do tuhého. Před samotným závodem jsem naštěstí nepociťoval žádné velké zdravotní problémy nebo vyčerpání, nějaká únava se sice za celý rok nakumulovala, stejně jako zranění, byl jsem však ochotný se poprat za každou cenu o co nejlepší výsledek a především jsem do toho chtěl dát vše!

První disciplína, Log Lift, mi celkem sedla. Chtěl jsem sice dát konečně oficiálně 160 kg nad hlavu, nicméně dusno v hale ve spojení s předešlými pokusy od 120 do 150 kg tomu nepřidaly a 150 kg byl tedy můj strop. Následoval právě Super Yoke se 420 kg, který jsem nakonec na délku 20 metrů zaběhl za 18,4 vteřiny, což je pro mě velké PR. S tímto časem jsem se umístil v první polovině startovního pole. I tak jsem byl ale velmi spokojený s výsledkem - 420 kg už je přeci jen čtyřnásobek mé hmotnosti a váha "drtící kosti". Naopak Car Deadlift, který následoval a na kterém byla váha okolo 340 kg, mě opět zklamal. Po 4 opakováních jsem držel konstrukci jen v prstech a nasekal tak tak ještě alespoň 3 opakování, což zdaleka nestačilo na probojování se mezi top výsledky eventu. Budu se muset na tuto slabinu určitě ještě zaměřit, poráží mě zde totiž i tahově slabší kluci, což mi přijde jako velká škoda.

5. místo jsem ukořistil na Conanově kole, kdy jsme v rukách po vydřepnutí konstrukce nesli váhu Ducati motorky. Samozřejmě zpřevodovaně, tedy okolo 350 kg váhy. Na loňském ME v Belfastu jsem zde naprosto vyhořel, hodně lidí tak můj výsledek letos určitě překvapilo. Přiznám se, že jsem disciplínu trénoval, nicméně provizorně chůzí s yokem, protože originální konstrukci nemám. A tak šlo především o souboj hlavy a těla - věděl jsem totiž, že tohle prostě znovu pokazit nesmím! Výsledek disciplíny, kdy závodníci co nejdéle drží konstrukci s 270 kg, což následovalo, mě potěšil především proto, že úchopově jsem opravdu velmi slabý, což je o mně známé. Soustavné odstraňování této slabiny ale nese své ovoce! Na disciplíně jsem dokonce porazil Američana Johnyho, který má největší dlaně a nejdelší prsty, jaké jsem kdy viděl.

Po tomto eventu jsem držel 3. místo spolu s Rekshou a rozhodnout měly tedy opět Atlasovy kameny. Stalo se tak již jednou letos v Africe, kdy mi tato disciplína tak šla, že mi dokonce zachránila vítězství v celém závodě. Tady tomu tak bohužel nebylo a vzhledem k tomu, že jsem musel zvolit taktiku "buď nejrychlejší", a ne "buď nejjistější", kterou volím obvykle a kdy mi jde především o to, nebýt zbrklý, ale čistě a hladce všechny kameny dostat na podstavec, moje počínání tomu odpovídalo. Dva kameny jsem musel zvedat znovu, protože mi vyklouzly mojí zbrklostí. Při hvizdu, který značí konec časového limitu, jsem tedy věděl, že je konec. Vtipné je, že na disciplínu jsem šel právě s Rekshou, kterému tato disciplína kvůli jeho nízké postavě loni v Norsku na WSM doslova vyrvala zlatou medaili z rukou. Tenkrát bojoval proti Benovi Kelseymu, který je o dvě hlavy vyšší, takže mu kameny nedělaly problém ani do výšky 1,8 metru.

Ani Rekshovi to tentokrát nevyšlo a skončil naprosto stejně jako já. Jen jsme se na sebe tedy po skončení eventu usmáli, poplácali se po ramenou a pronesli společně nějakou sprostou poznámku na adresu Atlasů. Rád bych řekl, že nejsem zklamaný. S Vladimírem jsem skončil nejen na Atlasech, ale i celkově na stejném 4. místě. Patřím tedy mezi čtyři nejsilnější muže světa v naší váze a to je pro mě obrovský posun dopředu. Závod byl celkově naprosto skvělý, sešla se tam opravdová parta srdcařů a já jsem strašně rád, že jsem vůbec na tyto závody zván a mám možnost ukázat světu, kdo jsme, reprezentovat Českou republiku a dělat nám i tak trošku jméno ve světě silových sportů.

Cítil jsem se jako ryba ve vodě nejen proto, že tento sport miluji a dělám to, co mě naplňuje, ale také proto, že závodníci měli velmi podobný postoj, jako mám já - nikdo se na nikoho nešklebí, "pomoc" není sprosté slovo, ale samozřejmost. Ostatně, celou první disciplínu mi Američan Sean, který byl nakonec druhý, půjčoval jeho pásek, protože mi vysvětlil, že na Log Lift je to lepší s ním. A skutečně to tak bylo! Opomenout nesmím ani Billa Kazmaiera, který celý závod moderoval. Z jeho úst jsem si pak vyslechl nejen pochvalu za propagaci strongman sportu a výkon, ale i uznání, že příští rok pravděpodobně mohu vyhrát já.

A já si říkám, že pro takové věci to má smysl. Pro sebe a pro lidi, kteří mě podporují nejen esemeskami a vzkazy, ale i během závodu na živém přenosu, kde vznikla při tomto závodě velká fanouškovská základna, které se divili i sami organizátoři soutěže. Chci tím říci, díky Vám všem - mému týmu, Valušce, rodině, přátelům, fanouškům i Vám tady na Ronnie.cz. Není to jen o jednom dni, je to běh na dlouhou trať a bez Vás všech by to nešlo.

Není snadné cesty!


Foto:
Valerie Miričová


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 111 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (08:56) • Jo, na chvíli se k tomu propracoval. Mluvil o tom několikrát v rozhovorech, možná to bu...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Arnold Strong (15:58) • A on Vaillant zil.nejaky cas i na ulici?vim ze se několikrát lecil v lecebne
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (12:20) • `Od drog ke steroidum` je nesmysl vzhledem k tomu, ze je jako zavodnik na AS mnoho let...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Neutralni typ (11:44) • Jestli to neni pomalu jako to rceni... z blata do louze? ... Od drog ke steroidum ...
magazínMartin Fitzwater: první série fotogra...
Neutralni typ (11:41) • Da se nekde vsadit na to jestli dopadne dany kulturista jako McCarver nebo v lepsim pri...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra