Reklama:

Pohár Slovanů 2016
- výsledky a reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Pohár Slovanů 2015
- výsledky a reportáž
Pohár Slovanů (Žilina) 2014 - reportáž a výsledky

[Text: Pavol Guga] Po roce se nejsilnější muži slovanských zemí opět sešli, aby mezi sebou bojovali o trofej Pohár Slovanů. Tuto významnou a světově ojedinělou akci organizuje od roku 2009 Slovenská asociace silných mužů. Zajímavostí je, že se zatím nikomu nepodařilo zvítězit v tomto závodě víckrát než jednou. V pátek 5. srpna se na start postavilo jedenáct závodníků, mezi nimi i Branislav Golier (vítěz 2009) a Konstantin Ilyin (vítěz 2011), kteří měli šanci letos získat pohár podruhé. Kromě nich chtěli vyhrát také Róbert Cyrwus z Polska, Volodymyr Cyfra z Běloruska, Dušan Popovič z Chorvatska, Marian Dimitrov z Ruska, Tarek Shtewi z Bulharska, Nemanja Tasič ze Srbska, Ivan Hryhorovskyy z Ukrajiny, Jiří Vytiska z České republiky nebo slovenský nováček v profi týmu Peter Rekenei. Na Hlinkově náměstí v Žilině se čekal tuhý boj.

Po zahájení soutěže starostou Žiliny Igorem Chomou čekalo na strongmany šest náročných disciplín. Tou první bylo zvedání 100kg jednoručky. Nejvíc platných pokusů, na které dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga, předvedl Konstantin Ilyin (12), o dva zaostal Cyrwus (10) a třetí místo získal s šesti platnými pokusy Nemanja Tasič.

Jako druhé v pořadí následovalo přenášení 300kg dřevěných ohrad. U párových disciplín pomáhal jako druhý rozhodčí Milan Gabrhel, viceprezident SASIMu, prezident Středoevropského poháru a jedinečný moderátor siláckých klání. Nejrychlejší čas si připsal Cyrwus, který se chtěl stát čtvrtým Polákem, který tuto trofej získá. Před ním se to podařilo Radzikowskému, Baronovi a loni Kulagovi. Druhé místo získal Cyfra a třetí skončil Branislav Golier, který doháněl ztrátu z první disciplíny.

Třetím testem síly byly mrtvé tahy s osobním automobilem. Váha činila přibližně 300 kg. Nejvíc zdvihů zadní nápravy si lehce připsali dva borci - Ilyin a Cyrwus. Jejich sedmnáct opakování působilo na diváky neuveřitelně lehce. Třetí místo vybojoval Vytiska (15), který na Slovensku závodil vůbec poprvé. Po exhibičních vystoupeních fitnessek z oddílu Fitness Gabrhel se akce přehoupla do druhé půlky. Zvedání 150kg betonových koulí na počet opakování zamíchalo pořadím. Křeče nedovolily Cyrwusovi zvládnout víc než dvě opakování, což ho stálo příliš mnoho bodů. Pokud chtěl ještě pomýšlet na vítězství, musel čekat na klopýtnutí soupeřů a do posledních dvou disciplín jít bez zaváhání. Šest zdvihů a vítězství v disciplíně si připsal Ilyin před Golierem (5) a Vytiskou (4).

Tradiční tahání kamiónu vystřídalo přitahování. Předposlední zkouškou bylo tedy přitahování osmitunového tahače na vzdálenost 20 metrů. Svou první vítěznou disciplínu si připsal Branislav Golier před Ilyinem a třetím Popovičem. Právě třetí místo bylo velkým překvapením, protože Chorvat Dušan Popovič patřil k těm lehčím strongmanům.

Na závěr čekalo na závodníky Conanovo kolo. Jako výkony byly počítány stupně otoček. Nejvíc si jich připsal Cyrwus před Golierem a Ilyinem. Ani perfektní finiš už Róbertu Cyrwusovi na vítězství nestačil. Musel se tak sklonit před bezchybným výkonem Konstantina Ilyina. Po sečtení bodů se tedy z vítězství na Poháru Slovanů 2016 radoval právě ukrajinský závodník. Stal se vůbec prvním závodníkem, který má na kontě dvě vítězství z této soutěže. Předvedl skvělý výkon a připsal si tři vítězné disciplíny, jedno druhé a jedno třetí místo, což mu dohromady vyneslo nejvyšší bodový zisk.

Druhé místo připadlo Róbertu Cyrwusovi. Ten chtěl po loňském vítězství na Meči Matúša Čáka získat do své sbírky i tuto trofej. Nebýt křečí, možná by se mu to bývalo podařilo. I tak si ale odnesl ze Žiliny skvělé druhé místo.

Bronz získal Branislav Golier, legenda mezi slovenskými siláky. Po loňském stříbru tak získal v Žilině bronzovou medaili a dal zapomenout na nezdar na Štrbském plese, kde obsadil na evropském poháru až páté místo. Tady předvedl vyrovnaný výkon a právem získal třetí místo.

Děkujeme panu starostovi Žiliny Igoru Chomovi, referentovi a spoluorganizátorovi akce Petru Zánickému, skvělým partnerům, silákům i pomocníkům a celkově všem, kteří pomohli tuto výjimečnou a jedinečnou akci v Žilině zorganizovat. Těšit se ještě můžete na krátké video z celé akce. Uvidíme se na Středoevropském poháru silných mužů v Liptovském Mikuláši - Ploštíně 20. srpna! Hodně síly Vám přeje Slovakstrongman!


Účastníci a vítězové Poháru Slovanů 2016


Uprostřed vítěz Konstantin Ilyin, vpravo Róbert Cyrwus (2. místo), vlevo Branislav Golier (3. místo)


Pohár Slovanů Žilina 2016 - výsledky

pořadí jméno body
1. Konstantin Ilyin 57,5
2. Róbert Cyrwus 54,5
3. Branislav Golier 48
4. Jiří Vytiska 47
5. Volodymyr Cyfra 38,5
6. Nemanja Tasič 35,5
7. Ivan Hryhorovskyy 30
8. Dušan Popovič 25,5
9. Peter Rekenei 15
10. Marian Dimitrov 14,5
11. Tarek Shtewi 9


Foto:
M&F Boris Bárdoš


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 17 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra