Reklama:

Marek "Optimus" Procházka:
"Jsem prostě robot!"

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sportyI přes svůj mladý věk (26 let) je Marek už velmi dlouho hvězdou mezi našimi kickboxery. Je dlouholetým reprezentantem naší republiky v plnokontaktních sportech. Na svém kontě má 13 titulů mistra ČR (lightcontact, kicklight, fullcontact, lowkick, K1, MMA), ale je také dvojnásobným mistrem světa (K1, lowkick). Dále například dokázal dvakrát zvítězit na světovém poháru nejprestižnější světové organizace WAKO - Austrian Classics. Nováčkem ale není ani v profesionální divizi, kde vyhrál pás mistra Evropy K1. Nicméně to Markovi stále nestačilo, a tak se stále více a více prosazuje také mezi boxery, kde je v současné době českou dvojkou ve váze do 76 kg.

Marku, musím říct, že po tom, co jsem nedávno viděla na MČR v plnokontaktních sportech, si myslím, že ses stal hrdinou mnohých příznivců bojových sportů včetně mě. Převelice gratuluji ke všem tvým titulům. Můžeš nám, prosím, prozradit, v čem všem jsi letos mistrem republiky? A kolik to tedy bylo zápasů? Já ten příběh znám, takže vím, že toho v té době proběhlo ještě více...

Máš pravdu, v posledním týdnu před MČR jsem kromě tohoto mistrovství měl i profesionální zápas v boxu, který se mi podařilo vyhrát před limitem a posunul jsem se tak na druhé místo v českém žebříčku do váhy 76 kg. Víkend nato jsem tedy startoval na mistrovství republiky v kickboxu, kde jsem šel všechny disciplíny (pointfighting, lightcontact, kicklight, fullcontact, lowkick a MMA). Celkem tedy 7 disciplín, 12 zápasů. V kicklightu, fullcontactu, K1 a MMA se mi podařilo vybojovat zlaté medaile. V lightcontactu a lowkicku jsem skončil druhý. Jediná disciplína, kde jsem se neumístil, byla pointfighting. Nicméně tam se pravidla liší od ostatních disciplín natolik, že zápasit v ní byl možná ještě větší úlet než MMA. (smích)

Ještě mi prozraď, proč Optimus?

Trenér o mně říká, že jsem stroj. Tedy kvůli přístupu k tréninku. A přezdívka Optimus je přenesená z filmu Transformers, kde se jeden z robotů jmenuje právě Optimus. Jsem prostě robot.

Která z disciplín byla pro tebe nejnáročnější jak fyzicky, tak technicky?

Technicky asi pointfigting. Jak jsem říkal, tato disciplína se pravidly, a tudíž i technikou zásadně liší od ostatních disciplín. I když nevím, jestli můžu tvrdit, že to bylo náročné. Soupeř mě vystřihl během půl minuty na kanára (rozdíl deseti bodů). (smích) Fyzicky nejnáročnější disciplínou bylo rozhodně MMA, kdy byl finálový zápas 2x 5 minut. K tomu nějaké to tahání na zemi, které mě fyzicky vysílilo, poněvadž na něj nejsem zvyklý.

Neměl jsi problém "přepínat" mezi pravidly jednotlivých disciplín?

Naštěstí neměl. Já totiž jen převážně boxuji a občas plácnu nějaký ten kop, aby se neřeklo. To je povolené ve všech disciplínách, takže pohoda. (úsměv)

MAREK PROCHÁZKA
Věk: 26 let
Bydliště: Praha
Sportovní úspěchy:
 • 13x mistr ČR (lightcontact, kicklight, fullcontact, lowkick, K1, MMA)
 • dvojnásobný mistr světa (K1, lowkick)
 • profesionální mistr Evropy v K1
 • profesionální mistr ČR ve fullcontactu
 • dvojnásobný vítěz světového poháru WAKO - Austrian Classics
 • dvojka v ČR v profesionálním boxu ve váze do 76 kg
 • Kterého ze všech těch titulů si nejvíce vážíš?

  Toho z MMA. Jako jediný jsem jej neměl v držení, vlastně jsem neměl do té doby ani jeden zápas v MMA. Když jsem šel do zápasů, tak jsem si na výhru moc nevěřil. S trenérem jsme si řekli, že to zkusíme a třeba to vyjde. A vyšlo! Tak z něj mám radost.

  (Pozn. autorky: my jsme půjčovali Markovi zápasnické rukavice na MMA, protože své neměl a byla jsem svědkem rozpravy s jeho trenérem, která probíhala ve stylu: "S tímhle mám jako zápasit? No ty jo." Prostě měl tenhle typ rukavic poprvé v životě na sobě. Šel do nich bez bandáží. No a na první zápas v MMA nastoupil v úplně špatných chráničích na holeně... Z mého pohledu je jeho výhra o to víc překvapivá, až neskutečná. Nicméně skutečně zasloužená!)

  Je nějaký zápas, který pro tebe byl něčím výjimečný?

  Ne. Každý zápas je jiný. Nemám žádný, na který bych vzpomínal víc než na ostatní.

  Viděla jsem tě na MČR doslova přebíhat z ringu do ringu. Neměl jsi problémy s kondicí? Opravdu jsi nevypadal ani trochu unaveně... Jak jsi to dokázal?

  Jsem přece stroj, ten nezná únavu. (úsměv) Ale pravdou je, že hodně trénuji. Mám pro to u nás v klubu výborné podmínky.

  Hodně by mě zajímalo, jak ses cítil v pondělí po MČR? Úterý? Doběhlo tě to?

  Mě doběhne každý víkend, který neprospím. (úsměv) Mám každý den ráno tréninky, nebo vedu hodiny, takže vstávám brzy. O víkendu proto dospávám, co nezvládnu přes týden. No a tenhle víkend jsem nejenže neprospal, ale navíc jsem musel hopsat v ringu, v kleci a na tatami. Takže jsem to pak doháněl mezi tréninky, prostě každou volnou chvíli, kdy to šlo. (úsměv)

  Něco málo ke tvé minulosti. Kdy ses vydal na cestu bojových sportů a kterým jsi začal?

  Začal jsem v první třídě s karate, u kterého jsem vydržel čtyři roky.

  Co následovalo? Kam myslíš, že to povede?

  Po karate jsem měl nějakou chvíli pauzu, kdy až v sedmé třídě jsem začal s jiu-jitsu a goshindem v klubu, ve kterém jsem doteď. V průběhu let mě jiu-jitsu přestalo bavit, tak jsem přesedlal na kickbox, který jsme u nás otevřeli a zatím jsem u něj doposud. Momentálně s trenérem chceme zkusit dráhu v profesionálním boxu, tak uvidíme, jak to vyjde.

  Máš už spoustu úspěchů v profesionálním boxu a K1. Teď ses předvedl pod září reflektorů i v kleci MMA. Neuvažuješ o angažmá i v tomto sportu? Je ti MMA blízké?

  Já neuvažuji, od toho mám trenéra. (smích) MMA mi není moc blízké, odrazuje mě zde boj na zemi, mojí dominantou je postoj. Ale kdoví, co budoucnost přinese. (úsměv)

  Jaký je tvůj cíl? Kam až bys to rád dotáhl?

  Tak můj dětský sen bylo být mistrem světa, což se mi splnilo. (úsměv) Konkrétní cíl, kam až bych chtěl jít, nemám. Takže dokud mě to bude bavit, budu se šplhat výš a výš, co to půjde.

  Jak často trénuješ? Zařazuješ do své přípravy i něco speciálního? Je něco, co tě nebaví, a přesto to musíš dělat?

  Trénuji 5 - 6x do týdne, 1 - 2x denně. Záleží na období a na co se připravuji. Nic ve své přípravě za speciální nepovažuji. Chodím běhat, na lapy, nějaké nácviky a sparingy. Občas zvednu činky, aby se na ně moc neprášilo. (smích) V tréninku nic, co by mě vyloženě nebavilo, a přesto bych to dělal, nemám. Ale to možná souvisí s tím, že prý nemám emoce. (úsměv)

  Co jídelníček? Hlídáš si, co sníš? Jak zvládáš shazování na zápas?

  Žádný předepsaný jídelníček nemám, ale trošku stravě rozumím a hlavně mám už odzkoušeno, co a kdy můžu sníst, abych byl pak schopný udělat váhu. Jak zvládám shazování na zápas? Tak zatím jsem to vždycky udělal, ale z váhy mám deprese už týden dopředu, co ji budu dělat. (smích) Jelikož mám relativně dost zápasů během roku, tak si nemůžu dovolit, aby mi váha nějak zásadně ulítla. Jen o pauzách, kdy mám volnější režim a nejsou závody (Vánoce a léto), se vyžeru o nějakou tu váhovku nahoru. Jak jsem říkal, mám odzkoušeno, jak můžu jíst, abych byl s váhou v pohodě. Snídám, dávám si velký oběd, během odpoledne spoustu zeleniny a večer tvaroh. Do toho jeden trénink dopoledne a jeden odpoledne. Mezi tím vedu tréninky a soukromky, takže mám de facto celý den pohyb.

  Vím, že jsi teď dokončil vysokou školu. Jak moc náročné pro tebe bylo skloubit studium a sport?

  Nevím jak, ale nějak jsem to dokázal. (úsměv) Studoval jsem dvouobor tělocvik-matematika. Tělocvik na FTVS, který se mi hodil i ke kickboxu a matematiku na MFF, která se mi sice moc nehodila, ale díky ní vypadám jako chytrolín. (smích)

  Měl jsi nějaké zranění? Co vlastně na tenhle sport tvá rodina?

  Musím to zaklepat, ale vážná zranění, která by mě dlouho vyřadila z tréninku, se mi vyhýbají. Nejhorší asi byl natržený stehenní sval, který mě zlobil skoro rok. Ale s tím se dá aspoň boxovat. No a pak chronicky přetížený pletenec ramenní, s kterým bojuji neustále, avšak zatím to nějak zvládám. Jinak rodina mě podporuje, ale samozřejmě se o mě bojí. Já se jim od toho strachu snažím co nejvíc pomáhat, a proto je seznamuji s tím, že jsem někde zápasil s alespoň týdenním zpožděním. (smích)

  Je někdo, komu bys chtěl touto cestou poděkovat?

  Tak mé největší díky patří mému trenérovi Aloisovi Škeříkovi, o kterém tvrdím, že je nejlepší trenér v republice. Pak Petrovi Karešovi, který mě pravidelně masíruje koleny. A celkově díky jeho radám a vlivu jsem lepším člověkem. Danielovi Navarovi, že je tím nejlepším sparingovým pytlem. Sandře Maškové, která i přesto, že mi leze krkem, je pro mě moc důležitá. A na závěr mému klubu Tiger Team v čele se Zbyňkem Gorálczykem za skvělé možnosti při tréninku.

  Děkuji moc za rozhovor a přeji do budoucna mnoho úspěchů a žádné zranění.

  O autorce

  Pavla Kladivová alias Kulíšek je mladá žena mnoha tváří. No, vlastně spíše mnoha sportů. Jako malá začínala baletem a gymnastikou, pak přišlo plavání. Na střední škole chodila na sportovní gymnázium, kde se setkala téměř se všemi sporty. Mnoho let dělala atletiku (trojskok), následovaly mezinárodní úspěchy v silovém trojboji a vzpírání. Další léta zaznamenala přechod ke CrossFitu, přičichla ke kulturistice, extrémním překážkovým běhům i skokům padákem a v současné době ji naplno pohltily bojové sporty, konkrétně MMA.

  Není pouze mnohostrannou a úspěšnou sportovkyní, je také majitelkou tělocvičny Arena Pavly Kladivové, kde se věnuje trenérské činnosti - před mnoha lety se začala zajímat o zdravotní aspekty silových sportů, takže umí pracovat i s klienty, kteří mají pohybové problémy. Říká o sobě, že je sběratelkou informací, strašně ráda poslouchá chytré lidi a strašně ráda si povídá s lidmi, kteří jsou ve svém oboru dobří.

  log na diskusním fóruprofil autora

  Foto:
  č. 1, 2 - czechfighters.cz


  Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra