Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Strongman Liberec 2016
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V Liberci vedle Obchodního centra Forum se 24. června uskutečnil open závod strongmanů. Konal se pod taktovkou RAS týmu a Lukáše Patery trošku netradičně v pátek, ale podle všeho je to právě páteční odpoledne, kdy je v Liberci opravdu živo. Na soutěž se sjeli 2 čeští profesionálové v zastoupení Jiřího Tkadlčíka a Jiřího Dejmala, doplněni byli 6 amatérskými závodníky Radkem Rosou, Marim Zvrtkem, Jakubem Šebkem, Jakubem Gutejem, Tomášem Levinským a Lukášem Žigmundem. Na všechny čekalo celkem 6 náročných disciplín, z nichž 2 byly na maximální zvednutou váhu. Sluníčko na všechny pražilo stejně, ale věřím, že závodníkům bylo při výkonech opravdu extrémní vedro. Soutěž za přilehlými bariérami sledovalo kolem 200 diváků, což utvořilo krásnou soutěžní atmosféru.

Truck Pull

Určitě pár závodníků napadlo, zda ten kamion půjde roztáhnout, aby to nedopadlo jako ve Šternberku, kde se to podařilo pouze Radkovi Rosovi a profesionálům. V Liberci byl však kamion bezproblémový a do 20 metrů vzdáleného cíle ho dotáhli všichni. Vítězem se stal dvaačtyřicetiletý Radek Rosa (24,54), který tak dokázal, že je to opravdu jeho královská disciplína. Jsem zvědavý, zda ho uvidíme někdy poměřit síly s těžšími českými profesionály. Druhé místo připadlo Jiřímu Tkadlčíkovi. 8t tahač od Mercedesu zdolal v čase 24,70 a byl tak v těsném závěsu za Rosou. Výbornou formu letos předvádí i nováček Lukáš Žigmund z Holýšova, jenž skončil v první disciplíně na třetím místě (25,37).

Giant Dumbbell

Druhá disciplína spočívala ve zdvihu obří jednoručky na maximální váhu. Začínalo se na 60kg jednoručce a postupně se po 10 kilogramech váha navyšovala. Letos se s disciplínami na maximální zvednutou váhu na českých soutěžích roztrhl pytel. Na závodech v Přelouči se zapsal rekord ve zdvihu jednoručky i ve zdvihu klády. Stejné disciplíny zvolili i pořadatelé libereckého závodu a čekali, že se minimálně zlomí rekord v jednoručce, který je v současnosti 100 kg. Bohužel se ale zlomila pouze jednoručka! Jiří Tkadlčík i Lukáš Žigmund dokázali jako jediní dva zvednout 92kg činku, a když ji po úspěšném pokusu druhý jmenovaný trošku drsněji odložil, činka se uprostřed rukojeti rozlomila. Nebylo tedy možné připevnit další závaží a vyzkoušet 102 kg, což měla být váha pokusu o nový rekord. Aby se rozlousklo, který z borců disciplínu vyhrál, na stopkách se nastavilo 30 vteřin a Jiří s Lukášem měli udělat co nejvíce opakování s 80kg jednoručkou. Jirka dal tři opakování a Lukáš dvě.

Super Yoke

Po divácké soutěži, kdy si přihlížející lidé mohli vyzkoušet roztáhnout kamion nebo přetočit menší pneumatiku, se rozjela třetí disciplína pátečního odpoledne. Na řadě bylo přenášení Super Yoku, 330kg železné konstrukce. Již druhou vítěznou disciplínu si připsal Tkadlčík, když dvacetimetrovou trasu zdolal v čase 13,49. Jen o fous později doběhl i druhý profesionál Jiří Dejmal (14,76). Na třetím místě se v této disciplíně umístil Radek Rosa (16,86).

Log Lift

Další disciplínou na maximální zvednutou váhu byl Log Lift. 146 kg dvou českých profesionálů Tkadlčíka s Dejmalem bylo pro ten den maximální váhou, kterou kdo zvedl. I přesto, že mají oba zapsáno mnohem více, velmi se na nich podepsala únava z předchozích disciplín. Na Jirkovi Dejmalovi pak také zranění bicepsu, se kterým závodí už od Strongmen's Games Aš. 136kg kládu nad hlavu dostal usměvavý pohodář Mari Zvrtek.

Tire Flip

Předposlední disciplínou bylo tradiční přetáčení obří pneumatiky. 450kg pneumatika vypadala celkem pohodlně, a tak 5 otoček nebylo nemožných. I na této disciplíně si přišel na své Radek Rosa, jenž zvládl 5 otoček v superrychlém čase 24,49. O vteřinu pomalejší byl Lukáš Žigmund (25,46). Třetí nejlepší čas (36,93) si zapisuje nejmladší účastník závodu Jakub Šebek, který se zdá být velmi komplexním závodníkem, jsem zvědav, co od něj v budoucnu uvidíme. Jiří Dejmal bohužel před touto disciplínou musel kvůli zraněné paži odstoupit.

Atlas Stones

Na poslední disciplínu se připravily dva stolečky vysoké asi jeden metr a 5 betonových koulí (110, 120, 135, 140 a 150 kg). Ty měli za úkol závodníci střídavě vyzvednout na stolečky. Nejrychleji si s nimi dokázal poradit Lukáš Žigmund, který tak upevnil svou pozici a vybojoval 2 místo v soutěži. Druhý nejrychlejší byl Jiří Tkadlčík (28,50) a třetí nejlepší výkon s Atlasovými kameny předvedl Radek Rosa (44,72).

Závod trval necelé 4 hodiny včetně diváckých soutěží, to znamená, že pořadatelé svůj první strongman závod organizačně velmi pěkně zvládli. Nebyly žádné zbytečné prodlevy. Úspěch u diváků a jejich zájem byl také velký, a proto doufám, že se soutěž bude konat i příští rok. Ale teď už k vyhlašování. První místo vybojoval Jiří Tkadlčík, který předváděl po celý závod jako vždy pěkné výkony, avšak na přetáčení obří pneumatiky bude muset zapracovat, protože tato disciplína mu nejde. Druhé místo vybojoval Lukáš Žigmund, trojbojař, který si po vítězství na svých prvních závodech Strongman Amateur Challenge 2016 a Strongman Šternberk 2016 stále více osvojuje technickou stránku strongmanů a podává lepší a lepší výkony. Na třetím místě skončil Radek Rosa, jeden z pořadatelů Strongman Vlčice, na který Vám brzy přineseme pozvánku. Jak už jsem zmínil výše, Radek dokázal, že mu prostě jde tahání kamionu, ale ani na ostatních disciplínách tolik nestrádal, dokonce si zapsal osobní rekord ve zdvihu 80kg jednoručky. Pokud by se mu do budoucna podařilo ještě trochu zlepšit tlakové disciplíny, věřím, že to bude ještě mnohem těžší soupeř než teď.