Protein Extrifit v akci 2270 g + 1000 g ZDARMA
Zásoby doplněny, akce pokračuje! Protein s postupným uvolňováním v exkluzivní akci! Více zde.

Slovenský pohár silných mužů #3 (Banská Bystrica) 2016 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Bývá zvykem, že se většinou kulturní či sportovní akce konají o víkendech. To ale neplatilo o třetím kole Slovenského poháru silných mužů. To se odehrálo v pátek 17. června na náměstí SNP v Banské Bystrici.

Akce, která se konala pod záštitou primátora města Banská Bystrica pana Noska a s podporou města, přilákala na náměstí množství zvědavých diváků. Na start se postavilo 15 šikovných borců, kteří bojovali o vítězství v pěti náročných disciplínách.

Po otevření akce viceprimátorem města panem Turčanem mohlo vše začít. Moderátorem byl organizátor akce Milan Gabrhel, který je rovněž viceprezidentem Slovenské asociace silných mužů a prezidentem Středoevropského poháru silných mužů. Na správnost pravidel soutěžních disciplín dohlížel šestinásobný nejsilnější Slovák Branislav Golier společně s mezinárodním rozhodčím a spoluorganizátorem akce Pavolem Gugou. Výsledky tradičně a zodpovědně zapisovala Majka Golierová.

Tento závod bychom mohli s klidným svědomím pojmenovat AONE cup. Právě výrobce a prodejce doplňků výživy AONE nutrition zastřešil tuto akci a připravil pro siláky množství kvalitních cen jak do hodnocení celého závodu, tak i za dané soutěžní disciplíny.

V té první měli závodníci za úkol dostat nad hlavu do natažených rukou 115kilogramovou kladu. S lehkostí pístového zvedáku nasoukal osm platných pokusů obr Milan Šuľan, vítěz úvodního kola této silácké ligy. Druhé místo si na úvod připsal dlouholetý závodník Slovenského poháru Martin Dulai (5 opak.), o třetí místo se dělili Griglák a Piros, kteří zvládli tři zdvihy.

To, že strongman není jen statický silák, ale musí být i atlet, prověřila druhá disciplína. Borci měli nejdříve na vzdálenost 15 metrů přenést pivní sud tam i zpět a totéž měli udělat i se 100kg pytlem. Podmínkou bylo, že obě nářadí v cíli musela být nikoli hozena na zem, ale pěkně postavena. Na toto pravidlo doplatil Piros, který pytel jen odhodil, a když napravil nezdar, přišel o cenné sekundy. Nejrychlejší nohy měl ve druhém testu síly nováček Maroš Štefaňák. Tento objev přišel z Popradu, kde siláky připravuje, a podotýkáme, že velmi dobře, nový profík Peter Rekenei. To, že Trenčín byl líhní silných mužů, již neplatí, momentálně tento status převzal Poprad. A my jsme nesmírně rádi, že právě nový profík vychovává takto skvěle připravené nové závodníky!

Třetí test síly úchopu a nohou byl následující. Nejdříve přenést 160kilogramový erb na 15 metrů do ocelových saní a následně saně na 15 metrů dotáhnout do cíle. Už druhou vítěznou disciplínu si připsal Štefaňák před Griglákem a účastníkem strongman semináře Pavlem Horňákem. Silácký seminář bývá tradičně v mimosoutěžním období ve Sporthotelu Ostrov, kde sídlí Slovenská asociace silných mužů a i formou semináře SASIM hledá talenty. Pavel Horňák nebo i Tomáš Jurkovič patří právě mezi ty, kteří se zúčastnili semináře, okusili silácké nářadí a nezalekli se soutěžení!

Předposlední zkouškou bylo převrácení 400kilové pneumatiky na čtyři otočky. Třetí po sobě jdoucí vítěznou disciplínu si připsal Štefaňák, který se postupně dral až do čela průběžného pořadí. Za ním skončil Milan Šuľan, třetí místo v převracení pneumatiky patřilo Ľubovi Griglákovi.

Závěr patřil mrtvým tahům s osobním automobilem Opel Corsa, který na akci zapůjčil největší prodejce automobilů na Slovensku FINAL-CD Banská Bystrica. Vítěznou disciplínu si připsal další borec z Popradu Griglák (11 opak.), následoval ho Šuľan (10 opak.) a třetí skončil opět silák z Popradu Dzivjak (9 opak.).

Po sečtení bodů vzešel vítěz třetího kola Slovenského poháru silných mužů, ligy, která připravuje amatéry a ze které každoročně vzejde nový profesionál Slovenska. Přišel, viděl, zvítězil. To si na konci mohl říci Maroš Štefaňák, pro kterého byl start na siláckých akcích jako ze sna. Zvítězil ve třech disciplínách a v ostatních nijak nezaváhal. Právem se tak radoval kromě premiérové účasti na strongman závodu i z prvního vítězství!

Druhé místo si vybojoval Ľubomír Griglák, který postupně eliminuje nedostatky na svých slabších disciplínách, věříme, že do budoucna si i on připíše vítězství na některém Slovenském poháru. Třetí skončil vítěz prvního kola Milan Šuľan, který od úvodu sezóny sbírá medailová umístění a připisuje si tak cenné body do konečného hodnocení.