Reklama:

Mistrovství ČR v bench-pressu mužů a žen 2016 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Sokolov je již tradiční lokalitou, kde se konají závody pod hlavičkou ČSST. Tentokrát oddíl Spartak Chodov uspořádal 24. mistrovství ČR v bench-pressu mužů a žen, o čemž jsme Vás již informovali v pozvánce a výsledcích. Závody se konaly v příjemném prostředí a atmosféře, konkrétně v prostorách Fitness Ural. V soutěži startovalo 43 závodníků, kteří se předvedli v dobré formě, neboť v silovém klání bylo překonáno několik veteránských, a dokonce i open rekordů. Na regulérnost sportovních výsledků dohlížela pochopitelně trojice rozhodčích, jmenovitě Ivan Veselý, Michal Sicha a Josef Semrád. Delegátkou závodu byla ČSST nominována Jana Špinglová.

V ženách v absolutním pořadí dominovala favoritka závodu, dlouholetá reprezentantka Hana Takáčová. Ta v kategorii do 84 kg zatlačila 120 kg, čímž si připsala 117,01 bodů. Následně však byly souboje o absolutní pořadí mnohem vyrovnanější. Druhá nakonec skončila nymburská Michaela Drabálková (109,98 bodů). Mezi třetí a čtvrtou závodnicí byl rozdíl, který rozhodoval o absolutním pořadí, a to pouhých 0,12 bodu. Bronz nakonec získala závodnice Lucie Bali Šoltésová (107,86 bodů). Čtvrté místo ukořistila domácí závodnice Gabriela Reifová (107,74 bodů).

V mužích jednoznačně dominoval Jaroslav Šoukal, který svým výkonem opět posunul hranici českého rekordu. Ten má nyní hodnotu 350 kg. Druhé místo získal další český reprezentant, který zatlačil přes tři metráky, konkrétně 317,5 kg. To byla váha, kterou pokořil František Janák. Bronz v absolutním pořadí připadl Zbyňku Krejčovi, kterému se první dva pokusy nepovedly a musel se zachraňovat třetím pokusem na 295 kg.

Závody proběhly svižně a bez nějakých zádrhelů a závodění zde bylo pro soutěžící příjemné, za což patří pořadatelům poděkování. Doufejme tedy, že se v prostorách Fitness Ural budou konat opět další závody.

Níže si můžete přečíst rozhovor s Jaroslavem Šoukalem, prohlédnout menší fotogalerii z místa dění nebo si pustit video z rekordního pokusu.


Jaroslav Šoukal

  • absolutní vítěz - výkon 350 kg

Jak se ti závodilo v Sokolově?

Na soutěž do Sokolova jsem se těšil, měl jsem ji v plánu už od začátku přípravy na sezónu 2016. Závodilo se mi dobře, prostředí ve Fitness Ural, kde se soutěž konala, bylo komfortní.

Šel jsi pouze jeden pokus, z jakého důvodu?

Důvod byl jednoduchý, chtěl jsem si otestovat nabírající formu. Pokus na 350 kg potvrdil, že příprava jde podle plánu. Další pokusy jsem proto vynechal.

Měl jsi velmi náročnou sezónu 2015, můžeš ji zpětně zhodnotit?

Loňská sezóna byla pro mě dlouhá, zúčastnil jsem se deseti soutěží. Výkony nebyly špatné, ale nevyhnul jsem se pár drobným zraněním, která mě pak na soutěžích brzdila ve výkonech. Ale spokojený jsem nakonec byl.

Je obdivuhodné, že máš neustálý progres. Kam si myslíš, že se tvé výkony mohou v budoucnu vyšplhat?

Progres mám díky tréninkovému nasazení a týmu, který mi při trénincích pomáhá. Bez toho by to nešlo. Výkony mi stále rostou, je mi už 44 let a pořád mám do toho chuť. Letošní sezóna bude zaměřená hlavně na rekordy. Ve dřepu mám plán výkon přes 400 kg, v bench-pressu je plán výkon přes 365 kg a v tahu, když se zadaří, výkon přes 300 kg. Prostě abych mohl konkurovat borcům v kategorii open.

Jaké další závody tě čekají v roce 2016?

MČR v bench-pressu v dresu v Sokolově a MČR v RAW bench-pressu v Liberci beru jako trénink. Hlavní soutěž a start do nové sezóny budu mít v dubnu na MS v bench-pressu v dresu v Dánsku, kde startuji v kategorii open. Následně se představím v květnu v Plzni na ME v dresu v silovém trojboji, opět za open, a pár dní nato odlétám do Jihoafrické republiky na MS v bench-pressu RAW, kde budu startovat opět za open. V červnu odlétám do USA do Killeenu na MS v silovém trojboji RAW, kde budu startovat v kategorii masters. Hned poté v červenci mě čeká v Plzni ME v silovém trojboji masters v dresech. Následně odletím na Island, kde se bude konat ME v bench-pressu open v dresech. Pak budu soutěžit v Estonsku na MS v silovém trojboji trojboji masters v dresech a Lucembursku na ME v bench-pressu masters v dresech. Závěr sezóny bude zase v USA, kam odletím v listopadu do Orlanda na MS open v silovém trojboji v dresech.

V jednom z minulých rozhovorů jsi tvrdil, že tvůj trénink trvá i několik hodin. Můžeš své tréninkové zápolení popsat více dopodrobna?

Ano, v posilovně trávím při tréninku dlouhé hodiny. Trénuji dvakrát v týdnu, a to 5 - 6 hodin. Tuto formu přípravy jsem vypiloval a nejvíc mi vyhovuje. Důkazem jsou stále přibývající kilogramy na výkonech. Kromě tréninku v posilovně mám ještě tři tréninky na strečink a kardio cvičení. To se mi také osvědčilo, a tak se toho držím. Trénink vždy stupňuji k blížícímu se závodu. Jedu hlavně styl pyramidy a váhy šteluji dle pocitu. Důležitou tečkou každého tréninkového týdne je návštěva maséra - fyzioterapeuta a rehabilitace v bazénu a sauně.

Kolik let již závodíš?

Sezóna 2016 je pro mě již jednatřicátá. Tolik let trénuji a s přestávkami v mládí závodím.

Jakého titulu si ve své kariéře ceníš nejvíce?

Všech titulů mistra světa i Evropy si cením stejně. Všechny mě stály spoustu úsilí, času a peněz.

Závodíš zejména v podpůrném vybavení, občas si odskočíš na RAW, co si myslíš o téhle divizi?

Závodit v dresech mě baví víc než RAW, specializuji se na to. RAW závody chodím taky, ale spíš jen jako doplněk. Je dobře, že divize RAW vznikla, přiláká to další závodníky a příznivce liftu.

Jsi držitelem českého rekordu v bench-pressu, mistrem světa a Evropy ve veteránských kategoriích. Čeho bys chtěl ještě dosáhnout?

Tituly mistrů světa a Evropy v masters kategoriích mám jak v bench-pressu v dresu, tak v silovém trojboji v dresu i RAW. Takže v masters jsem vyhrál vše, co šlo. Nyní se hlavně soustředím na rekordy a na to, abych důstojně konkuroval v open kategorii, a to jak v bench-pressu, tak i v silovém trojboji. Chci, aby soupeři museli se mnou počítat jako s konkurencí.

Děkuji ti za rozhovor. Chceš někomu touto cestou poděkovat?

Velké díky patří trenérovi Františkovi Horníkovi, který mě k liftu přivedl a ukázal, jak je to krásný sport. To on mě v sedmé třídě základní školy vybral a rozhodl o mém osudu. Velké díky patří všem členům oddílu silového trojboje TJ Sokol Vejprnice při pomoci a nakládání činek při tréninku. Velké díky také patří mé rodině za podporu a pomoc při trénování. A mojí manželce Pavlínce patří díky největší. Díky, že tě mám.


Rekordní pokus Jaroslava Šoukala - 350 kg


Mistrovství ČR v bench-pressu mužů a žen 2016 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.03.00:05Patokras - Neuvěřitelný a krásně čistý výkon. Velmi zajímavý přístup..-1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra