Reklama:

Jiří Tkadlčík - ohlédnutí za Arnold Amateur Strongman Cup Australia 2016

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Arnold Amateur Strongman Cup Australia 2016
- reportáž a videozáznam
Jiří Tkadlčík
- před Arnold Amateur Strongman Cup Australia 2016

V australském Melbourne se v termínu 18. - 20. března konal slavný Arnold Sports Festival. Kromě tradičních soutěží v kulturistice nebo velkolepého EXPA zde probíhala i klání strongmanů. Jak tyto silácké souboje dopadly, jsme Vás již informovali, když jsme Vám přinesli report jak z profesionálního, tak z amatérského závodního pole.

Ve dnešním článku pro Vás máme slibované ohlédnutí za amatérskou částí soutěže od letošního jediného českého účastníka Jiřího Tkadlčíka.


[Text: Jiří Tkadlčík] Když jsem se před rokem vypravoval na Arnold Amateur Strongman World Championships do USA, tak jsem všem říkal, že jedu vyhrát, ale věděl jsem, že realita bude pravděpodobně jiná. Byl to můj první mezinárodní strongman závod, jeden z nejprestižnějších závodů světa s obrovskou konkurencí. Skončil jsem na 9. místě a bohužel nepostoupil do finálového druhého dne, odnesl jsem si ale cenné zkušenosti. V zahraničí Vás totiž nikdo nezná. Chovají se k Vám jako k neznámému závodníkovi, ať zvedáte na tréninku a českých závodech na mrtvolu 350 kg, nebo 200 kg. Nikoho nezajímáte. Jste jen číslo ve startovním poli. O to je pak těžší bojovat, získat si publikum, respekt, ukázat, kdo jste.

V Česku je to jiné. Ale mně nikdy nešlo o to, být velká ryba na českém rybníčku. Chci být nejlepší mezi světovou špičkou. Je to všechno hrozně příjemné, být na českých závodech někdo, nejen v powerliftingu, ale i ve strongmanech, kde jsem závodil proti v průměru o 20 - 50 kg těžším soupeřům a rozhodně jsem je párkrát i prohnal, ale uspořádat si vlastní závod a pak ho vyhrát? Kde je v tom smysl? Nepotřebuji a nebudu jezdit po českých závodech jen proto, že se to ode mě čeká. Nikdy jsem nedělal to, co se ode mě čeká a co je podle společnosti "správné". Dělám to, co je správné podle mého názoru. Věřím svému úsudku, dělám věci po svém. Nepotřebuji jezdit po závodech, kde mi není dobře. Chci těžké závody, férové závody, kde se soupeři respektují, kde to, že mi někdo šlape na paty, neznamená, že nepřijdu a nezařvu: "Zvedni to, dělej, máš na to!" Vždycky jsem chtěl porazit ty nejlepší v jejich nejlepší formě.

A proto Austrálie. USA byla skvělá zkušenost, Austrálie další výzva. Na otázku, kolikátý si myslím, že budu, jsem vždy odpovídal, že jedu vyhrát. Po slovech před USA mi ale věřila hrstka lidí, možná bych je spočítal na deseti prstech, pro většinu jsem byl snílek, magor, zbabělec, že jedu do Austrálie a ne do USA, kde bylo více soutěžících, které i já sám znám lépe a vím o jejich silných stránkách. Abych to přiblížil... Letěli jsme 24 hodin, časový posun plus 10 hodin, čekání v průměru 3 hodiny na letišti, Berlín, Abu Dhabi, rozdíl teplot okolo 25 °C, 3 dny na aklimatizaci, totálně přetočený organismus. Natažené tříslo už z přípravy na závod, rozhozené trávení, pravděpodobně natržený biceps (to jsem ani neventiloval, nejsem si dodnes tím zraněním 100% jistý, ale modřina je řádná), jak jsem psal výše, na závodech jste nikdo, nezajímáte je, přítelkyni během začátku a první disciplíny nepustili nikam k mé blízkosti, hecovat a dělat si support jsem musel sám.


Jirkovo tříslo po závodu
Ubytování drahé, letenky drahé, jídlo drahé, všechno daleko, nikdo mi nedal žádné občerstvení ani banán. :) Dělám si srandu. Zní to jako slova vítěze? Ne. Nikdy to nejsou slova vítěze. Vítěz se musí umět přizpůsobit, musí vytěžit z každé situace maximum, musí brát věci tak, jak jsou, musí se umět adaptovat a vše obrátit ve svůj prospěch, chytit příležitost za pačesy a vykašlat se na to, jestli dostane banán, nebo ne.

Cesta? Báječná. 24 hodin letu, spousta času na utvoření posledních taktik, srovnání myšlenek, báječné teploty okolo 30 °C, opravdové teplo! Zranění? Přijdou a odejdou, někdy si sám neuvědomuji, co po tom těle chci, a musím se smířit s tím, že to není zadarmo, že zranění budou a buď se sesypu, anebo to prostě přijmu a zabojuji. Finančně je takovéhle závodění náročné, ale které není? Je to o prioritách, o tom, jak moc se člověk snaží uspět, a díky tomu, že jsem to nikdy nevzdal, se našlo pár lidí, kteří jsou schopni mi finančně pomoci. A patří jim za to mé vřelé díky! A banány? Ty si umím koupit sám. :)

Co se týče disciplín, první byl 380kg Super Yoke. Neoficiálně tam bylo ještě o 8 kg více, běželo se po dráze přes 20 metrů (asi 25). Po prvních 4 závodnících nastal trošku stres, málokdo totiž Yoke odnesl dále než do poloviny. V hlavě se Vám v takovou chvíli rodí hodně myšlenek typu: "Kolik tam asi je reálně kg? Nenadsadili váhu? Co to má být?" Pak nastala moje chvíle, po zdvihu a prvních krocích bylo jasno - tohle odnesu! Tříslo bolelo, Super Yoke je vůbec nejhorší disciplína na takové zranění a byla smůla, že ji dali hned první. Ale co se dalo dělat? 15 sekund, to byl můj čas a můj osobák. Můj čas překonal o půl sekundy jeden jediný závodník, a to fajn týpek z Austrálie - Tyson. Začalo se proslýchat, že si to na disciplínách asi pěkně rozdáme. Další byl Axle a Log Lift Medley. Tlakové Medley, které bylo ještě těžší, než se vůbec zdálo. 110kg Axle následovaný 120kg Log Liftem a poté opět 130kg Axle a 140kg Log Lift. Prasárna, kterou jsem ale jako jediný dokončil ve 23 sekundách. Ze čtyř zdvihů jsem udělal 5, 140kg Log Lift jsem totiž přemisťoval 2x, napoprvé se to nepovedlo podle představ, přeci jen při mém maximu 155 kg to bylo celkem náročné, Log Lift byl navíc pěkně tlustý a špatně se držel balanc. Výhra disciplíny mě ale posunula na průběžné 1. místo, Tysona porazili i se mnou 4 borci, čímž přišel o body.

Třetí byly 135kg kufry a 170kg kachní chůze na 25 metrů. Úchopová disciplína, která by mi kvůli mým krátkým prstům a neschopnosti dlouho udržet těžší váhu ještě loni ubrala. Během roku jsem se ale natolik zaměřil na slabiny (včetně axla), že jsem i tuto disciplínu vyhrál s časem 27 sekund. První místo jsem tím udržel. Čtvrtý byl 280kg Deadlift na počet opakování za 75 sekund. Moje disciplína, říkal jsem si. Musel jsem ale uznat, že Tyson, motivovaný ztrátou bodů, je prvním člověkem po dlouhé době, který má asi silnější záda. Nasekal tam 10 opakování, díky kterým vyhrál disciplínu. Já jich dal 9. Po disciplíně jsme s týmem spekulovali, zda-li bych to 10. opakování pro srovnání umístění dal, stále si tím ale nejsem jistý. Možná bych to někde z paty vytáhl, možná ne. Každopádně i to 9. opakování už bylo na krev, v uších mi zazněla slova z úst přítelkyně Valerie, ať činku zvednu, nebo nejsem nic. To říkával dědeček největšího siláka všech dob Louise Cyra právě svému vnukovi. To jsou ty chvíle, které tvoří vítěze.

Po mrtvém tahu nabral Tyson body, já jeden ztratil, průběžné výsledky nám nechtěli moc ukázat, propočítat to nebylo snadné, a tak jsem se začal pořádně koncentrovat na rozhodující disciplínu, Atlasovy kameny. 150kg Atlasův kámen přehozený do 1,2 metru během 60 sekund. Opravdu nenávidím tuhle disciplínu. Na závodech je v oblibě dávat Atlasy na konec, hlavně z důvodu ušpinění vybavení. Na předloktí a dlaně si totiž závodníci dávají vosk, aby se Atlas lepil na ruce a snáz se zvedal. Vosk jde velmi špatně dolů, a kdyby byla disciplína první, pravděpodobně bychom pak rukama opatlali, co se dá. :) Pro mě je takto umístěná disciplína katastrofa, už v Irsku mi totálně odešla záda, v Austrálii to bylo trošku jinak. Zvládl jsem dva přehozy a ještě 3 mě čekaly na srovnání skóre s Tysonem, bohužel jsem byl hodně roztěkaný a více přehozů už nezvládl. Nastalo nejhorších 15 minut čekání, možná horších než čekání na postup do finále na World’s Strongest Man v Norsku loni na podzim. Hlavou se Vám honí, zda-li si někdo zaslouží vyhrát více než Vy? Zda-li do toho dal někdo více? Krvácel více než Vy? Svíjel se bolestí po trénincích více než Vy? Prošel větším peklem a dal do toho víc srdce?

Nebyl jsem schopný jít a podívat se na výsledek, když se odhodlala Valerie, výsledek jí nechtěli ukázat, prý už bude vyhlášení. Musí se pořadatelům nechat, že napínali parádně, poprvé jsem zažil, že opravdu zazněl výsledek až při ceremoniálu. Nedokážu popsat pocit, kdy na druhém místě vyhlásili Tysona a bylo jasno. Člověk chvíli dýchá, pak zase nedýchá. Právě se Vám plní sen. Zúročuje se Vaše dřina, všechen pot a "slzy" se mění v nekonečné dojetí a reálný obraz úspěchu. Vrací se Vám vše, co jste do toho dali, a něco navíc. Celý závod byl naprosto parádní, strašně jsem si užil atmosféru, diváci tleskali, fandili, byla pro ně senzace vidět naše výkony a já jsem strašně rád. Vydal jsem ze sebe maximum, stejně jako soupeři, přesto jsme se na sebe ale s Tysonem i ostatními do poslední chvíle usmívali, vtipkovali, bavili se tím. A o to jde. Všichni víme, že z nás vítězství lepšího člověka neudělá. Lepšího sportovce? Ano. Ale lepšího člověka ne. Čím je vítěz lepším člověkem, než je ten poražený?

Cítím velký závazek nejen vůči sponzorům za jejich pomoc, díky moc Czech Virusu a kamarádovi Patrikovi za doprovod i báječný servis, lepšího sponzora bych hledal těžko. Taktéž děkuji Fitness Klánovice v čele s kamarádem Denisem, skvělá parta lidí, skvělá nejen finanční pomoc, to samé platí o Talanda Invest v čele s kamarádem Vlastou! Děkuji Georgovi Patenidisovi z České národní federace strongman za finanční podporu, moc si toho vážím. General Sportu, který mě šatí, Ristorante Sapori a Tomášovi, které mi výborně vaří, děkuji Hardcool Gymu v čele s kamarádkou Martinou za bezvadné fyzio, které mě drží při životě. Díky Fitnemě, díky Power-Sportu.sk za bandáže. Děkuji zároveň všem, kteří fandili, sledovali přímý přenos i moji stránku a podporovali na dálku, děkuji spoustě facebookových stránek za sdílení, za rozhazování imaginárních sítí a dostávání mé osoby a toho, co se právě děje v Austrálii, do povědomí lidí, kteří tento sport třeba ani neznají. Díky za sdílení, díky za podporu i dalším českým sportovcům a především mé rodině a mé české motivátorce CT Fletcherové, Valušce. Před závodem se mě kluci z kategorie do 105 kg ptali, jestli jsem z Polska. Když jsem odpověděl, že ne, že jsem Čech, oddychli si. A já doufám a věřím, že příští rok se budou nových borců ptát: "Ty jsi z Česka?" A oddychnou si při odpovědi, že ne. Není snadné cesty!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

08.04.12:34Miroslav Brabenec - Bez rozsáhlých komentářů - rozumím ti Leoši. Měj se fajn. ..+2
08.04.10:47RIP - Tuto stat clanku jsem nijak neresil, samozrejme mmas pravd..
08.04.00:26Speaker - Jirko čest tvým výsledkům a výkonům, ale zkus někdy zapřem..+6
06.04.14:35RIP - Moc hezky napsany Jirko, to se musi nechat...Je videt, ze ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra