Reklama:

Amateur Strongman Challenge 2016
- výsledky a reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jedinečnou příležitost vyzkoušet si sport strongmanů bez rozdílu vah, věku nebo výšky mělo v sobotu 20. února celkem 60 borců, kteří aktivně nezávodí v českém nebo slovenském strongman poháru. Závod Strongman Amateur Challenge 2016 pořádal výrobce strongman a fitness nářadí Fitnema ve spolupráci se strongmanem a powerlifterem Jiřím Tkadlčíkem. Inspiraci pro uspořádání takto masové záležitosti Jirka získal při svém loňském startu na Arnold Amateur Strongman World Championships, kde taktéž startovaly hordy závodníků, avšak byly rozděleny podle váhových kategorií a případně pohlaví. Role rozhodčích byly přiděleny Romanu Grigarovi, Davidu Střelákovi a Valerii Miričové. Moderování akce se ujal sám pořadatel Jiří Tkadlčík.

První český strongman závod roku 2016 se konal v Praze - Vinoři, hostilo jej stavení plné atmosféry - Hoffmanův dvůr. Zde se obyčejně promítají filmy, konají oslavy, koncerty a jiné akce. Jak už jsme psali v pozvánce, soutěž měla 2 eliminační části. Závodu se celkově po prezenci zúčastnilo 55 závodníků. Kromě poslední disciplíny se všechny konaly v přilehlé obrovské stodole s cihlovou podlahou a chladným zimním vzduchem. Nastupovalo se ve trojicích, aby měla soutěž i přes vysoký počet závodníků hladký a svižný průběh.

Dumbbell

První část eliminace zahajoval zdvih jednoruční činky. Závodníci před startem dostali na výběr, zda chtějí mít 2 body za zdvih 50kg činky, nebo 1 body za zdvih 45kg činky. Drtivá většina volila těžší variantu, ale soutěže se účastnili i lehčí borci, a tak raději zvolili váhu nižší. Činku závodníci mohli přemístit ze země na rameno a poté vyrazit nebo ji rovnou trhnout ze země, přičemž u obou variant museli v konečné fázi stát napřímeně s nohama na šířku pánve. Až téměř neuvěřitelný výkon podal trojbojař Lukáš Žigmund, když za 60 vteřin dokázal nasekat 31 opakování! Body za druhé místo vybojoval Tomáš Hrančík s 23 opakováními. Třetí nejlepší bodový zisk na jednoručce si za 22 opakování dělili Václav Holec s Janem Kusým.

Axle Deadlift

Osy s tlustým průměrem otestovaly sílu úchopu a vzpřimovačů. Na čince bylo naloženo 165 kg a závodníci měli 1 minutu na to, aby udělali maximální počet opakování. Pro Tomáše Hrančíka, Lukáše Žigmunda a Aleše Urbáška to spíše bylo kardio než zkouška síly. První zmíněný disciplínu vyhrál s 21 opakováními. Závodníci za ním měli shodně 20 opakování a dělili se tak o body za druhé místo. Okruh nejlepších uzavíral Marcel Ferda se svými 21 opakováními.

Farmers Walk

Disciplína Farmers Walk, nebo česky "kufry", se ve strongmanech poprvé objevila na soutěži World's Strongest Man 1983, která se konala na Novém Zélandu. Přenášení 95kg kufrů na 2x 13 metrů, to byla poslední disciplína v první eliminační části. Závodníci chodili na disciplínu po třech a každá dráha měla zhruba v polovině rozbitou cihlovou podlahu, která mnohým dělala problémy. Druhou vyhranou disciplínu si zapsal Lukáš Žigmund (11,80), když celou trasu bez problému zasprintoval. Téměř na chlup stejně doběhl i Josef Čepela (11,95) a získal tak druhý nejvyšší počet bodů. Třetici nejrychlejších doplnil Jan Gruszka s časem 12,28.

Super Yoke

Eliminace proběhla a do druhé části nabitého sportovního odpoledne postoupila jen třicítka závodníků. První ze dvou disciplín bylo přenášení 250kg konstrukce zvané Super Yoke na stejnou vzdálenost jako kufry. Vítězem čtvrté disciplíny se stal Pavel Štěrba, jenž trasu prosprintoval úplně nejrychleji (12,89). Že první místo v běhavých disciplínách občas dělí setiny sekundy dokázaly i další dva časové údaje 12,91 a 12,92. Druhé místo tak patřilo Janu Gruszkovi a třetí Václavovi Holcovi.

Medley

Poslední možnost, jak získat co nejvíc bodů, přineslo kombinované přenášení dvou břemen. Závodníci měli za úkol přenést 160kg závaží ve stylu kachní chůze na jednu stranu (13 m) a 50kg pytel na druhou. Kachní chůze spočívá v tom, že člověk drží břemeno mezi nohama a snaží se s ním běžet. Díky místy narušené cihlové podlaze bylo k vidění několik pádů, které se však obešly bez zranění. Obě břemena přenesl nejrychleji a třetí vyhranou disciplínu zapsal Lukáš Žigmund (11,26). Václav Mrkvička získal body za druhé místo s výkonem 12,51. Třetí místo vybojoval Tomáš Hamák (13,05).

Log Lift

Na 10 závodníků, kteří se probili skrze 2 eliminace čekalo zvedání kovové klády na maximální váhu. Poslední disciplína se už konala uvnitř hlavní budovy v příjemném teple. Startovní váha klády začínala na 80 kilech a postupně se přikládalo 10 kg. Když se váha klády dostala na 131 kg, zvednout už ji dokázal pouze jeden člověk. Jak jistě někteří předpokládají, byl to Lukáš Žigmund, který se tím pádem stal i vítězem celé soutěže. Zvednout o 10 kg lehčí kládu nedělalo problém 5 borcům. Po započítání posledních bodů se tak na druhém místě umístil Václav Holec a bronzovou příčku obsadil Jan Gruszka.


Vítěz Lukáš Žigmund


Strongman Amateur Challenge 2016 - výsledky

pořadí jméno body
1.  Lukáš Žigmund  231
2.  Václav Holec  207
3.  Jan Gruszka  204
4.  Jan Kusý  199
5.  Tomáš Hamák  184
6.  Marcel Ferda  187
7.  Václav Mrkvička  181
8.  Josef Čepela  175
9.  Tomáš Hrančík  172
10.  Pavel Štěrba  162


Foto:
Pavel Vacek - Swaglift


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.02.12:47kome - závody s profi trojbojařem *2* +5
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra