Reklama:

Peter Vateha - rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Dvojnásobný mistr Evropy juniorů, šestý z Mistrovství světa 2004, bronzový z ME v Lucembursku 2005, několikanásobný mistr Slovenska, současný absolutní mistr Slovenska s nejvyšším dosaženým výkonem bez rozdílu vah - to je slovenský trojbojař Peter Vateha, který v následujícím rozhovoru odpovídá na otázky čtenářů (nejen) našeho webového serveru www.ronnie.cz.

Zajímaly by mě tvé začátky s liftem. Kdy ses k němu dostal? Za jakou dobu následovalo první soutěžení? Povíš něco o výkonech v úplných začátcích?

Cvičit jsem začal ve svých 15 letech, kdy mě do posilovny dotáhla sestra. První tři roky jsem ale trénoval jen tak lehce, nedodržoval jsem žádné principy a zaměřoval se především na vršek těla a ruce. V 17 letech se mě známý zeptal, jestli bych nechtěl zkusit lift, protože jsem v té době měl na svoji postavu docela slušný bench. Takže jsem dva týdny dřepoval a trénoval tahy a pak šel na první soutěže. Moje výkony tehdy byly: 120 kg na dřep, 110 kg tlak a 130 kg mrtvý tah. Velmi směšné, navíc jsem vůbec neměl techniku provedení. No ale co, každý jednou začínal… Později jsem trénoval poctivěji a zúčastnil se prvního Mistrovství Slovenska, kde jsem dosáhl na čtvrté místo. To mě tenkrát trošku štvalo, chybělo jenom pár kil a mohla být medaile.

Tvá soutěžní historie je jistě velmi bohatá. Mohu tě požádat, zda bys ji v krátkosti shrnul? Jakých míst si nejvíce ceníš?

Když mi bylo 20 let, přišel jsem do klubu Matej Bardějov a zeptal se tamního trenéra, zda bych se mohl připravovat pod jeho dohledem a soutěžit za jejich klub. Ujal se mě, naučil mě tréninkovým principům, správné technice, stravování na úrovni. Hned na první soutěži jsem pod jeho vedením dosáhl slušného pokroku, nicméně za cenu opravdu tvrdých a bolestivých tréninků.

V tuto chvíli jsem několikanásobným mistrem Slovenska v kategorii do 75 kg a do 82,5 kg, držitelem několika slovenských rekordů ve všech disciplínách, také rekordu v součtu všech tří disciplín. Dvakrát jsem obhájil bronzového mistra Evropy v kategorii juniorů, nejcennější je asi 6. místo z Mistrovství světa mužů v Kapském městě 2004 a třetí místo mužů z Lucemburska 2005.

Jak přípravu zvládáš finančně, pomáhá ti sponzor?

Powerlifting je finančně velmi náročný sport, prakticky všechny své úspory i současné příjmy investuji do přípravy, stravy, doplňků. Sponzora zatím nemám, ale velmi mi pomáhá spolupráce se společností ATP Nutrition Slovensko a pan Ďubík. Chtěl bych mu za jeho pomoc hodně poděkovat.

Neuvažoval jsi vzhledem ke své postavě zkusit i soutěže v kulturistice?

O kulturistice jsem uvažoval mnohokrát, dokonce i moje vůbec první soutěž v roce 1998 byla právě v kulturistice. Potom mě to ale více začalo táhnout k liftu a pár let jsem u něho zůstal. Momentálně mě otázka, zda nemám zkusit kulturistiku - nejspíše estetiku u naturálů, zase pronásleduje. Možná se pokusím na podzim, předtím bych chtěl ale určitě zvládnout ještě Mistrovství Evropy v trojboji, které bude v Prostějově.

Která část přípravy se podle tebe na tvé figuře nejvíce podepisuje?

Před začátkem 12týdenní přípravy dělám v trénincích u každého cviku více než 8 opakování, takže v tomto období buduji objemy a vytrvalostní sílu. Později přejdu na menší počty opakování, kdy se sval tvaruje, pár dní (resp. týdnů) před samotnou soutěží klesám s váhou dolů a zkvalitňuji každý sval - a to je fází, která se na postavě podílí asi nejvíce.

Zmínil jsi start na Mistrovství Evropy 2006 v Prostějově, v jaké kategorii budeš?

Až dosud jsem startoval převážně v kategorii do 75 kg, na méně významných soutěžích ale s váhou až na 75 kg neklesám, stačí mi i 2 - 3 kg nad. Rád bych přešel už do kategorie do 82,5 kg, jenže zmiňovaná fáze před samotnými soutěžemi mi zmenšuje svalové objemy a moje váha prostě klesá. Poslední podzim jsem měl dokonce i 85 kg, znova se mi ale během 2 měsíců podařilo shodit na 75 kg a nějak nevím, jak ztrátu ovlivnit. Pravděpodobně jsem na těch přesných 82,5 kg v soutěžním období ještě nedozrál, je přede mnou ještě hodně dřiny a práce.

Jaké další soutěže pro rok 2006 plánuješ?

V trojboji asi jen jednu jedinou, a to právě Mistrovství Evropy v Prostějově. Po něm se teprve rozhodnu, co bude dál.

Jakými maximálními oficiálně uznanými výkony se v tuto chvíli můžeš pyšnit? Pochlubíš se čtenářům i neoficiálními?

V kategorii do 75 kg jsem udřepl 295 kg, bench-press mám 197,5 kg. V tréninku při osobní váze 80 kg jsem dal dvě opakování s 200 kg, mrtvý tah 300 kg (při váze 77,5 kg). Všechno to jsou slovenské rekordy.

Jak se v současné době zlepšuješ? Mám na mysli, o kolik kg jsi zlepšil hlavní disciplíny třeba za poslední 3 roky?

Vrcholově se liftu věnuji právě třetím rokem, takže za toto období šly moje výkony nahoru dost podstatně. Začínal jsem se dřepem okolo 200 kg, tlakem 140 kg a tahem okolo 200 kg. V trojboji součet celkově narostl cca o 250 kg.

Jakou tvář má tvůj trénink v současnosti? Jakou stravu si připravuješ?

Jím všechno možné, hlavně to, co mi chutná - kuřecí a hovězí maso, vajíčka, rýži, brambory, vločky… nepiji mléko, protože ho nemohu strávit. Jídlo mám volné, jsem momentálně v období bez tréninku, resp. sice cvičím, ale zařazuji takové cviky, na které se běžně po dobu přípravy nedostává. Chodím často plavat, lyžovat, prostě regeneruji. V lednu ale začnu kulturistický trénink na objemy, v březnu začne těžký 12týdenní trojbojařský trénink.

Co před sebou vidíš v budoucnu? Máš dlouhodobější sportovní cíl?

Určitě bych chtěl zkusit ještě zmíněné Mistrovství Evropy, které se bude konat u vás v Čechách, případně i Mistrovství světa, pokud mě asociace nominuje (ne jako vloni, kdy jsem nemohl startovat, protože jsem nepřišel na reprezentační sraz). Jestli vše vyjde tak, jak si představuji, budu možná pokračovat v liftu i nadále. Pokud ne, chtěl bych zkusit těžké kulturistické tréninky a soutěže v naturální kulturistice.

Článek je zkrácen. Plnou verzi najdete v magazínu IRONMAN 1/2006!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

11.07.10:44Topděfka - tak to se máš
11.07.07:42akim.akim - ja vazim 70 kg ale kdykoliv nekoho potkám ráká že musiím m..
01.02.12:46ChickenEater - Asi nebude moc vysokej, kdyz pri vaze 75 kg vypada tak, ja..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 37 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínYamamoto Cup 2019: výsledky a fotogra...
dzordn2 (11:52) • Kvalifikuje, pro Olympii pořádanou v roce 2020 už zase platí jiná pravidla. :-) http...
magazínYamamoto Cup 2019: výsledky a fotogra...
Humanic145 (11:44) • jenže vyhrou se nekvalifikuje :), je potžeba nasbírat dostatečné množství bodů
magazínYamamoto Cup 2019: výsledky a fotogra...
Arnold Strong (00:29) • Kmostak měl vyhrát tu Olympii si zaslouží
magazínYamamoto Cup 2019: výsledky a fotogra...
Zodiak411 (00:23) • Indy bylo na jaro. Teď budou ještě tuším 4 soutěže v OPEN. Maďarsko, Korea, Japonsko a...
magazínYamamoto Cup 2019: výsledky a fotogra...
Jay32 (23:57) • to by bylo supr, kdyby se na nějake soutěži kvalifikoval už teď a potom se jen nachysta...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra