Reklama:

Arnold Strongman Classic 2016
- předsoutěžní speciál

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Psát něco nového o soutěži Arnold Strongman Classic moc nejde. Je to zkrátka klasika, která letos už patnáctým rokem prezentuje desítku nejsilnějších chlapů na světě, kteří v součtu váží asi tolik co dvě fotbalová mužstva. Jediné, co se čas od času mění, jsou disciplíny a každoročně rostou i zátěže, které testují sílu a odolnost strongmanů. Letos došlo k několika zajímavým změnám, takže jsem osobně hodně napjatý, jaký bude výsledek. Desítka nominovaných závodníků je následující.

Brian Shaw

Pro Briana Shawa bude tenhle ročník už sedmým v pořadí. Nikdy neskočil hůř než pátý (to bylo při jeho prvním startu v roce 2010), jednou obsadil čtvrté místo (v roce 2012), dvakrát bral stříbro (2013 a 2014) a v minulém roce získal na Arnoldu druhý titul (první vybojoval už v roce 2011). Pokud je někdo favoritem pro letošní rok, je to podle mě právě Brian. Na svém kontě má mimo jiné už tři tituly z World´s Strongest Man a to z něj dělá už teď v jeho 34 letech jednoho z nejúspěšnějších strongmanů vůbec. Stejně jako pro několik dalších pro něj bude hodně důležité, jak si poradí se zdvihem těžší klády. Pokud neztratí body na Log Liftu, tak bude velice blízko třetímu titulu.

Eddie Hall

Eddie Hall bude v měřítkách brutální statické síly největším monstrem, jaké nastoupí na pódium. Na své facebookové stránce pravidelně zveřejňuje tréninková videa a výkony jako 8 hlubokých dřepů se 340 kg bez pásku a bez bandáží na kolena by nejspíš nedokázal zopakovat nikdo jiný na světě. Eddie je s ohledem na rekordy, které ustanovil v roce 2015, papírovým favoritem v mrtvém tahu a netají se tím, že chce letos zaútočit na rovných 500 kilo. Šílenství? To brzy uvidíme. Pokud jde o Arnolda, tak na téhle soutěži bude mít hned tři velké problémy - jednoručku, Super Yoke a přenášení "ohrady". Ani jedna tahle disciplína totiž nepatří mezi jeho silné stránky, takže bude záležet na tom, jak na nich od minulého roku zapracoval.

Zydrunas Savickas

Zydrunas Savickas v minulém roce oslavil čtyřicítku, ale nevypadá to, že by se to na jeho síle nějak podepsalo. Ani ve tváři nevypadá o nic starší než před deseti roky. Opět o jeden kilogram posunul rekord ve zdvihu klády (na 228 kg) a z Arnolda i World´s Strongest Man si odvážel druhé místo. Spekulovalo se ale o jeho zranění zad, protože ve své jinak suverénní disciplíně - mrtvém tahu - se v průběhu roku viditelně šetřil a bylo to znát i na výkonech, které byly nižší než v předchozích letech. Jsem ale přesvědčený o tom, že Zydrunas by nestartoval na soutěži, pokud by nebyl přesvědčený o tom, že ji může vyhrát, a letošní Arnold není výjimkou!

Hafthor Bjornsson

Z "Thora" Bjornssona se stala díky jeho roli v seriálu Game of Thrones celebrita, ale nevypadá to, že by ho natáčení nějak omezovalo ve sportovním rozvoji. Podle tréninkových videí je krátce před Arnoldem v perfektní kondici, váží kolem 185 kilo a má "sixpack", což je sama o sobě dost děsivá kombinace. Viditelně zlepšil tlakovou sílu, která byla jeho jedinou výraznější slabinou, a pokud neudělá podobnou chybu jako v minulém roce, kdy ho špatně zvolená startovní váha v mrtvém tahu pravděpodobně připravila o medailové umístění, může být hodně vysoko!

Jerry Pritchett

Jerry Pritchett si v minulém roce pohoršil (skončil na 8. místě, při svém premiérovém startu v roce 2014 byl 6.), ale pravděpodobně díky finálovému umístění na World´s Strongest Man 2015 (skončil 10.) a díky mimořádným výkonům v mrtvém tahu dostal pozvánku i letos. Kromě toho, že umí potáhnout opravdu impozantní váhu, dokázal v roce 2014 vyhrát disciplínu Timber Carry a v roce 2015 v ní obsadil druhé místo, což při takové konkurenci už něco znamená. Hlavní překážkou na Arnoldu pro něj budou tlakové disciplíny, které jsou rok od roku těžší, Jerry nepatři zrovna mezi nejlepší tlakaře ve startovním poli.

Vytautas Lalas

Nedávno jsem psal o tom, že se Vytautas Lalas možná letos vrátí na soutěže. Teď je to oficiální a jeho jméno figuruje na startovní listině Arnold Strongman Classic 2016. Jsem rád, že ho zase uvidíme, ale nejsem si jistý, jestli je účast na nejtěžší soutěži v historii strongman sportu zrovna to pravé po dvouleté pauze, zvlášť když bylo příčinou zranění zad. Na Arnoldu už startoval dvakrát, v roce 2013 zvítězil a o rok později byl čtvrtý. Jsem opravdu moc zvědavý, jak si povede letos. Pokud bude ve formě a jeho záda vydrží ten brutální nápor, může předvést perfektní výkony a vrátit se ve velkém stylu.

Dimitar Savatinov

Dimitar Savatinov je strongman, o kterém v průběhu roku nic neuslyšíte. Trénuje kdesi v Bulharsku, kde nějaké promo aktivity moc neřeší. Zato ale pokaždé přijde na soutěž a předvede opravdu brutální výkony. Pokud jde o tlakovou sílu, patří mezi ty nejlepší strongmany ve startovním poli. Zajímavá je jeho tréninková historie. Dlouhé roky totiž v Bulharsku působil jako cirkusový silák, nechával se přejíždět autem, zvedal obří 100kilový kettlebell nebo ležel na střepech a na hrudníku držel plošinu, na které tancovali akrobati! Ne snad že bych chtěl snižovat jeho cirkusovou kariéru, ale pódium Arnold Strongman Classic je pro něj rozhodně lepší volba!

Mateusz Kieliszkowski

Když jsem tohohle mladého polského závodníka před loňským Arnoldem pasoval do role outsidera, který bude bojovat maximálně o předposlední místo, tak jsem se opravdu hodně spletl. Nakonec skončil třetí (i když v tom hrála roli i trocha toho štěstí), což byla podle mého názoru jedna z největších strongman událostí roku. Navíc to zvládl jako historicky nejmladší účastník téhle soutěže (loni mu bylo 22 let) a dost možná i nejlehčí (vážil kolem 130 kilo). To už je dost "nej" na to, aby ho všichni strongmani brali jako reálnou hrozbu. Osobně si nemyslím, že má šanci zopakovat loňský úspěch, ale nepochybuju o tom, že přijde ve skvělé formě a předvede špičkové výkony.

Mikhail Shivlyakov

Mikhail Shivlyakov, bývalý příslušník elitních ruských vojenských jednotek, se na Arnolda kvalifikoval díky vítězství na Odd Haugen Strongman Challenge. Navíc se v minulém roce probojoval do finále World´s Strongest Man (obsadil 9. místo) a o jeho výkonnosti tedy není pochyb. Na Arnoldu mezi profesionály startoval už v roce 2014 a obsadil sedmé místo. Patří mezi štíhlejší závodníky s ostře řezanými svaly a minimem podkožního tuku (váží kolem 135 - 140 kilo). To mu často dává výhodu v disciplínách, kde je kromě síly důležitá i kondice a rychlost, ale Arnold Strongman Classic zrovna není ta pravá soutěž, kde by tyhle kvality mohl zúročit. Letos to bude mít opravdu hodně těžké.

Aleksandr Lysenko

Aleksandr Lysenko získal pozvánku na letošního Arnolda jako loňský vítěz amatérské části téhle soutěže. V minulém roce startoval i na World´s Strongest Man, ale neprobojoval se ze své kvalifikační skupiny do finále. V konkurenci na Arnoldu nejspíš nemůže pomýšlet na nějaké lepší umístění (já vím, to jsem psal před rokem i o Kieliszkowském), takže uvidíme, jak se popere s brutálními zátěžemi v Columbusu.

Kdo bude chybět?

Polák Krzysztof Radzikowski, který je jednou z největších hvězd série Strongman Champions League, si z Arnolda v roce 2013 odvážel skvělé čtvrté místo a startoval i o rok později, kdy ale musel už po první disciplíně kvůli vážnému zranění tricepsu odstoupit. Letos je, zdá se, ve skvělé formě, ale zatím má jen pozici náhradníka a není pravděpodobné, že by někdo ze strongmanů na poslední chvíli odmítl účast, takže jeho šance možná přijde zase za rok.

Letos už jednačtyřicetiletý Mike Burke, který za svou relativně krátkou kariéru nasbíral opravdu pěknou sbírku působivých umístění (je trojnásobným finalistou World´s Strongest Man a na Arnoldu bral v roce 2012 páté místo, v roce 2013 byl dokonce třetí a v minulém roce se dělil o páté místo s Dimitarem Savatinovem), ohlásil k velké lítosti mnoha fanoušků konec soutěžní kariéry, aby se mohl víc věnovat své rodině. Mnozí, kteří ho znají, sice říkají, že mu to určitě nedá a zase se vrátí, ale je jasné, že kariéra profesionálního strongmana není zrovna lehký úděl. Mike patřil mezi největší sympaťáky mezi strongmany a jeho výkony s ohledem na jeho věk i na krátkou dobu, po kterou se silovému tréninku věnoval, byly jednoduše dechberoucí.

Místo ve startovním poli by si určitě zasloužil i Mark Felix, který obsadil v minulém roce osmé místo na World's Strongest Man i přesto, že mu letos v dubnu bude už 50 let! Ten chlap je hříčka přírody, jinak se to nedá nazvat. Nikdo by mu totiž takový věk nehádal a neuvěřitelné je i to, že Mark si "nedrží" formu, on se v řadě disciplín ve skutečnosti stále zlepšuje! Když to vezmeme z druhé strany, kariéru profesionálního strongmana začal ve 37 letech. V tomhle věku už mnozí dávno skončili! Nejspíš za to mohou geny, protože jeho babička údajně žila až do požehnaného věku 106 let. Na Arnoldu startoval v letech 2011 a 2013 a v obou případech obsadil 6. příčku. Jeho velkou slabinou jsou tlakové disciplíny, takže kláda i jednoručka by pro něj nejspíš představovaly nepřekonatelnou překážku, ale věřím tomu, že v ostatních disciplínách by dokázal hodně zabojovat.

Jaké disciplíny čekají na desítku strongmanů? Ano, těžké. Zase o něco těžší než předchozí rok, což je na Arnoldu taková tradice, která ale musí zákonitě jednou skončit. Posuďte sami, zátěže v některých disciplínách už jsou mimo mé chápání.

The Deadlift

Mrtvý tah je disciplínou, která provází každý ročník Arnold Strongman Classic už od vzniku této soutěže v roce 2002. V roce 2003 pak získal svoji charakteristickou podobu, kterou si udržel až do roku 2015 - závodníci zvedali osu, na které byla jako zátěž kola od vozu Hummer. Letos si ale pořadatelé připravili novinku - zvedat se budou standardní kotouče (což znamená delší dráhu činky než u Hummer Deadliftu), ale bude použita speciální dlouhá osa. Jaký bude výsledek, je těžké odhadovat. Pružnější osa usnadní rozjezd činky, ale může naopak značně zkomplikovat její dotažení v horní fázi. Současným papírovým favoritem v téhle disciplíně je nepochybně deadliftové monstrum Eddie Hall, ale své k tomu budou určitě chtít říct i Zydrunas Savickas a Brian Shaw. Záleží, jak se popasují s dosud nevyzkoušeným formátem téhle disciplíny. Mrtvý tah bude navíc netradičně první disciplínou v pořadí, což donutí závodníky taktizovat, protože záda budou potřebovat po celý zbytek soutěže a vydat většinu energie hned na začátku by se jim nemuselo vyplatit.

The Austrian Oak

V minulém roce si na těžší 205kilové kládě vylámali zuby všichni kromě Savickase, který jako by si z ostatních chtěl tak trochu vystřelit, když předvedl čtyři platná opakování a tvářil se asi tak vyčerpaně jako po odehrání partie pexesa. Zbylí závodníci si rozdělovali body při zdvihu "lehké" 175kg klády. Letos budou mít všichni už důkladně "promasírovaná" záda z mrtvého tahu, což by mohlo šanci na zvednutí těžší klády ještě zmenšit. Savickasovi to bude nejspíš jedno, ale s ohledem na to, že jeden zdvih těžší klády znamená vyšší bodový zisk než libovolný počet zdvihů té lehčí, bude tahle disciplína hodně zajímavá.

The Cyr Bell

Druhý soutěžní den začne zdvihem repliky slavné jednoručky, pojmenované po kanadském silákovi Louisi Cyrovi, který udivoval svými tělesnými rozměry a neuvěřitelnou silou na přelomu 19. a 20. století. Když jsem si vzpomněl na report, který jsem o Arnoldovi napsal v roce 2010, musel jsem se smát. 103kg jednoručku jsem tehdy označil za "monstrum" a na poměry tehdejší doby nepochybně splňovala všechny parametry, aby jí tohle pojmenování patřilo. Dnes by metráková jednoručka mezi závodníky pozvanými na Arnolda vzbudila nejspíš rozpačité úsměvy a pravděpodobně by se Vás zeptali, jestli nemáte na rozcvičení něco těžšího než "tohle".

V minulém roce předvedli Savatinov a Shaw se 124kg jednoručkou po šesti platných opakováních a Mike Burke si zapsal pět. Tyhle vysoké počty opakování se v očích pořadatelů už nebezpečně blížily CrossFitu, a protože CrossFit nemají z nějakých neznámých důvodů vůbec rádi, nabídnou letos závodníkům i těžší, 136kilovou jednoručku. Formát tedy bude stejný jako u Zdvihu klády - zkusíš těžší a neuspěješ? Máš možnost poměřit se s ostatními na "lehčí" jednoručce.

Je těžké odhadovat, jestli se někomu podaří tu 136kg šílenost vyrazit nad hlavu nebo kolik opakování s ní zvládne. Slušnou šanci mají podle mě Savatinov, Savickas a možná Bjornsson. No a pokud bych si měl vsadit, tak nemám jinou možnost než vsadit na Briana Shawa! Ten chlap něco chystá. Ve svých videích z přípravy je tajemný jako hrad v Karpatech, pokud jde o jeho aktuální výkony, ale něco mi říká, že by mohl předvést hned 3 platná opakování.

The Bale Tote

Už třetí rok budu psát o pocitech meziobratlových plotének závodníků. Pokud první rok před touhle disciplínou zažívaly vzrušení z nepoznaného a druhý rok naopak hrůzu z již poznaného, letos pravděpodobně deklarují, že do Columbusu nejedou, protože tohle fakt nemají zapotřebí.

Přenášení něčeho těžkého ke strongmanům vždy patřilo, ale tahle disciplína si podle mého názoru už zahrává se zdravím strongmanů víc, než je nezbytně nutné. Nechápejte mě špatně, nic z toho, co se bude odehrávat na pódiu, samozřejmě není zdravé. Je to naprostý opak čehokoliv zdravého a pro tělo bude nejspíš míň devastující i přímý náraz meteoritu než soutěžní disciplíny na Arnoldu, ale jedna disciplína je ještě méně zdravá než ty ostatní a to je právě tahle.

Letos mají strongmani přenášet nejprve lehčí, zhruba 600kilový, a poté těžší, údajně 700kilový Yoke. Vzdálenost opět nebude větší než 3 metry, ale to je úplně jedno, protože zvednout něco tak těžkého a pokoušet se s tím pohybovat je brutální i pro ty nejsilnější a nejmohutnější závodníky. A celé je to o to horší, že letos jsou na Arnoldu hned dvě "přenášecí" disciplíny za sebou.

The Timber Carry

Přenášení dřevěné "ohrady" vzhůru po nakloněné rampě je také jednou z klasických disciplín, které jsou pro tuhle soutěž charakteristické. Někdy se nosí lehčí (kolem 400 kg) ohrada bez trhaček, někdy těžší (až 500 kg) ohrada s trhačkami. Letos bude k vidění ta druhá varianta, za což pořadatelům závodníci s ohledem na předchozí disciplíny jistě pěkně poděkují...

Kdo se letos stane vítězem Arnold Strongman Classic 2016? Napište svůj tip do diskuse pod článkem!


Brian Shaw - Road to the Arnold 2016

Brian Shaw - trénink jednoručky

Vytautas Lalas - zdvih 130kg jednoručky

Eddie Hall - mrtvý tah 450 kg RAW

Dimitar Savatinov - zdvih 138kg jednoručky

Jerry Pritchett - mrtvý tah 2x 388 kg RAW

Mateus Kielszkowski - 550kg Super Yoke, 183kg kláda a 430kg Frame CarryLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.03.18:51imtheman - Gratulace :-)
03.03.10:14danny1744 - Mrtvolu vezme Shaw, kládu Savickas, jednoručku Shaw a ohra..
02.03.17:57DeGuise - Moc pěkně zhodnoceno Cizo. Jakej kurz jsi vypsal na Shawa?..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 12 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra