Reklama:

Mistrovství ČR v bench-pressu masters, juniorů a dorostu 2016
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 6. února se v Jihlavě odehrálo 12. mistrovství ČR v bench-pressu dorostu, juniorů a masters. Klání se jako tradičně konalo pod taktovkou zkušeného Tomáše Šárika a jeho týmu. Delegátem byl jmenován pan Ivan Karpíšek. Na pozicích rozhodčích usedli Zdeněk Zvonič, Michal Krček a Petra Švadlenková. U mikrofonu se střídali pánové Rostislav Cejnek a Milan Špingl.

O tituly mistrů ČR se v Jihlavě utkalo 77 soutěžících. Kompletní výsledky jsme Vám již přinesli dříve. 13 žen se představilo v pěti věkových kategoriích. Nejmladší děvčata - dorostenky (do 18 let) byly tři. Utkaly se ve sloučené kategorii a vítězně z ní vyšla Kristýna Obršlíková z Rosic, která vytlačila 75,0 kg a získala 81,63 bodů Wilkse. Stejná situace byla i u juniorek (do 23 let). Zde si prvenství vybojovala s 90,0 kg a 99,83 body Michaela Radová z TJ Spartak Chodov. Za zmínku stojí i výkon Ekateriny Antošové z SK Zlobr Sedlčany, která se stala jedinou rekordmankou v ženské kategorii. Její platný pokus s hmotností 61,5 kg je novým národním rekordem v kategorii juniorek do 52 kg.

Následující kategorie masters žen byly také sloučené. V kategorii M1 (nad 40 let) zvítězila Eva Bánovská z TJ Olympia Zlín s 80 kg a 95,88 body. V následující kategorii M2 (nad 50 let) zvítězila Marie Gregušová reprezentující Sporting Apis Praha. Ta překonala činku s hmotností 60 kg, za což získala 70,01 bodu. Kategorie M3 (nad 60 let) neměla žádnou zástupkyni. Jedinou ženou v kategorii M4 (nad 70 let) byla obdivuhodná Adina Hyková z TJ Spartak Chodov. Ta obdržela 80,55 bodů za překonaných 75,0 kg na čince.

Dorostenci se utkali ve dvou váhových kategoriích a dá se říct, že tyto kategorie byly zcela v režii závodníků z SK Zlobr Sedlčany. Prvenství si odnesl Jaroslav Němec s 92,78 body za 142,5 kg. Jeho oddílový kolega Lukáš Roubík se stal vítězem mezi juniory, kteří se představili ve třech váhových kategoriích. Lukáš pokořil činku s hmotností 207,5 kg, za což získal 122,38 bodů Wilkse.

Nejobsazenější kategorií celého mistrovství byla mužská M1. Zde se o tituly mistrů ČR utkalo 21 mužů mezi 40 a 49 lety. Nebylo překvapením, že absolutní vítěz M1 vzešel z váhové kategorie do 105 kg, byl jím Khaled Ghazal z Pohořelic. Ten vybojoval 165,83 bodů za 277,5 kg. Tento výkon se stal také novým národním rekordem v kategorii mužů i muži M1. Třináct mužů nad 50 let (M2) se představilo ve třech váhových kategoriích. A ani zde nebylo překvapením vítězství favorita, kterým byl Jiří Kati z Vítkovic. Ten svým třetím pokusem vytlačil činku s hmotností 266,0 kg, čímž vytvořil nový národní rekord v kategoriích muži, M1 a M2 a také získal nejvyšší počet bodů celého mistrovství: 167,87. Stejný počet váhových kategorií byl i v následující masters 3. Mezi 12 muži nad 60 let s přehledem zvítězil Rémy Krayzel z Krnova se 180,0 kg a 121,30 body Wilkse. Za zmínku také stojí, že všechny Rémyho pokusy byly rekordní. V kategorii M4 (nad 70 let) se představil jediný závodník, a to Alexandr Kolář z Powerliftingu Raspberry. Ten za platných 120,0 kg získal 72,42 bodů.

Soutěž proběhla svižně, bez problémů a komplikací, díky organizačnímu týmu pod vedením ředitele soutěže Tomáše Šárika, komentátorům a perfektnímu výsledkovému servisu, na němž má zásluhu Tomáš Poles. Uznání patří i nakladačům.

Zásluhu na úspěchu soutěže mají i sponzoři: ČSST, Vision Nutrition, Pozemní stavby Jihlava, INDECON - nezávislé poradenství a SEPOS. Všem patří velké poděkování!

Jako tradičně jsem i na tomto mistrovství oslovila vítěze kategorií. Rozhovory s některými z nich a fotogalerii ze závodů najdete níže. Rozhovory s ostatními přineseme v následujících dnech. Já gratuluji všem vítězům a přeji jim, ať se jim splní všechny plány na následujících soutěžích.


Lukáš Roubík

 • vítěz kategorie juniorů

  Jak jsi spokojený se svým výkonem? Jak ho hodnotíš?

  Tak určitě můj výkon není v juniorech do 120 kg nějak extra výjimečný. Chtěl bych se i nadále zlepšovat a potěžkat si pořádné váhy. Jinak jsem spokojen, zatím každé závody se mi daří upravit své osobní rekordy.

  Věnuješ se kromě soutěží v benči i těm v trojboji?

  Ano, ačkoliv nejdřív jsem jezdil jen na benče, postupem času jsem přešel i na trojboj, do kterého mě zasvětil Jiří Prášek. Nakonec jsem si trojboj oblíbil více než jen soutěže v benči.

  Jak ses dostal k silovému trojboji a benči?

  Nejdříve jsem hrál 15 let hokej, ale pak mi zdraví nepřálo a musel jsem s hokejem přestat. Měl jsem totiž problémy s kyčlemi a po vyšetření u lékaře se ukázalo, že mám artrózu druhého stupně. Musel jsem proto ze dne na den skončit. Byla to pro mě obrovská rána a celý život se mi zhroutil. Po nějaké době jsem začal navštěvovat posilovnu. Ze začátku jsem nemohl dřepovat kvůli kyčlím, proto jsem jezdil jen benče. Po nějaké době jsem si říkal, že by to chtělo zkusit nějakou soutěž a ideální byl Silák Sedlčan. To byla moje úplně první soutěž, kde jsem se seznámil se sedlčanskými Zlobry, kteří mi nabídli místo. Pochopitelně jsem to přijal a později jsem se rozhodl, že nebudu ve cvičení vynechávat nohy. Začal jsem dřepovat, i když ze začátku to byl problém, s kterým jsem měl co dělat. Po delší době se mi kyčle o dost zlepšily a já mohl pořádně dřepovat. Taková byla moje životní cesta, díky které jsem se dostal k trojboji.

  Jak často trénuješ?

  Snažím se trénovat čtyřikrát až pětkrát týdně, ale musím se řídit podle práce, jak to vyjde. Většinou se daří a mám možnost jít pětkrát, i když po práci je to kolikrát opravdu už na doraz, zedničina není žádný med. Určitě spousta lidí ví, co to je.

  A jaká je tvá nejoblíbenější disciplína, cvik?

  Můj nejoblíbenější cvik a disciplína je určitě dřep, nejdříve to pro mě byl nejobtížnější cvik, který pro mě byl opravdu těžký udělat. Měl jsem, ale pevnou vůli a povedlo se. Dřep mi vlastně uzdravil nohy a za to jsem moc rád, a proto ho mám nejraději a i mě moc baví. Zůstávám mu vděčný a chci mu to vracet tím, že budu zvedat co největší váhy, co budu moct.

  Prozraď své největší úspěchy a plány do budoucna?

  Můj největší úspěch byl vloni, když jsem mohl startovat a reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa dorostenců a juniorů v silovém trojboji. Plány do budoucna? Nechám to na osudu, děj se vůle boží, ale určitě nechci přestat tahat železo.

  Co tvoje strava, užíváš doplňky výživy?

  Ano, z doplňků je to kreatin monohydrát, BCAA, glutamin, protein a gainer. Co se týče stravy, jím tak nějak všechno, hlavně teda maso, rýži a zeleninu.

  Jakým způsobem nejraději relaxuješ, odpočíváš?

  No, abych se přiznal, tak moc času na odpočinek nemám. Jsem kluk z vesnice a mám dvě babičky a každá má statek, ale léta jim přibývají a bohužel už je to na ně velké sousto, takže jim s bratranci pomáháme se vším, s čím je třeba, a je to celkem dřina, zkrátka pořád je co dělat, já odpočívám akorát v noci, a to kolikrát i jen pár hodin.

  Chceš touto cestou někomu poděkovat?

  Ano, obrovský díky patří Jiřímu Práškovi, který mi tohle vše ukázal a se vším mi pomáhal a pomáhá. Je to můj kouč a je neskutečné, jak tento člověk žije pro trojboj. Moc si ho vážím.


  Marie Gregušová

 • vítězka kategorie žen masters 2

  Jak jsi spokojená se svým výkonem? Jak ho hodnotíš?

  S výkonem 60 kg nejsem spokojená. Tuto váhu jsem chtěla zdolat prvním pokusem, ale byla jsem unavená po 12hodinové pracovní směně, tak jsem měla obavu, že to bude příliš. Maximální výkon jsem plánovala a mohla mít na 65 až 67,5 kg. Výkon je to průměrný.

  Věnuješ se kromě soutěžím v benči i těm v trojboji?

  Soutěžím jen v benči, zatím, ale mé tréninky zahrnují i cviky jako mrtvý tah, legpress, přednožování, zanožování, hyperextenze. Nedřepuji.

  Jak ses dostala k silovému trojboji a benči?

  K cvičení, potažmo k soutěžení, jsem se postupně dostala, protože jsem často manžela (Milan Greguš, úspěšný závodník v kategorii do 105 kg) doprovázela do posilovny, kde jsem mu pomáhala a jistila jej. Ze zvědavosti jsem posilování vyzkoušela a šlo to.

  Jak často trénuješ?

  Jednou nebo dvakrát týdně. Z důvodu velkého pracovního vytížení a domácnosti na to není čas a chuť.

  Tvá nejoblíbenější disciplína nebo cvik?

  Benč s velkou činkou a s řetězem.

  Jaké máš největší úspěchy a plány do budoucna?

  Jsem 2x mistryně republiky masters v benči, startovala jsem na MS masters v benči v Praze a dala jsem bohužel neuznaných 77,5 kg. Krátkodobý cíl je zdolat 70 kg, dlouhodobý cíl je zdolat 85 kg.

  Jak relaxuješ, odpočíváš?

  Chata, procházky se psem, krmení labutí a kačen, sauna a vířivka.

  Chceš touto cestou někomu poděkovat?

  Ohromný dík patří manželovi, že se mnou má trpělivost.


  Jiří Kati

 • vítěz kategorie muži masters 2

  S Jiřím jsem dělala rozhovor koncem prosince, kdy se stal absolutním vítězem mistrovství Moravy, proto neodpovídal na některé stejné otázky.

  Jak se vám v Jihlavě soutěžilo a co váš výkon? Zase o krůček blíž k vašemu snu vytlačit 300 % hmotnosti...

  V Jihlavě to nezačalo dobře, hned na prvním pokusu jsem musel kvůli špatně naložené hmotnosti činky odložit a za minutu znova nastoupit na pokus, který mi ještě nebyl uznaný! Nevím, jestli mě to rozhodilo, ale udělal jsem chybu. Hned jsem se musel rozhodnout jak dál. Buď opakovat na stejné váze, nebo přidat na druhý pokus. Rozhodl jsem se opakovat základní váhu na 250 kg, což se povedlo! A na třetí pokus jsem si nechal naložit rekordní hmotnost mužů - 266 kg, což se taky povedlo. V plánu byla i jiná váha, ale po nezdařeném prvním pokusu jsem z toho "vybruslil" alespoň českým rekordem. Po neplatném prvním pokusu jsem s tím už nepočítal. Ale myslím, že tam byla ještě i rezerva. Trochu mě před závodem i teď bolí rameno, ale snad to bude dobré a na mistrovství ČR mužů předvedu opět nějaký pěkný výkon, který se bude blížit 300 % mé váhy.

  Po uveřejnění výsledků z Jihlavy jsou v diskuzi dva příspěvky. Jeden je: "Nechápu, kde se to v tom Jirkovi Katim bere." Druhý má znění: "Jsem tam na to čuměl a nechápal jsem, čím to vytlačil." Čím jste to vytlačil, se ptát nebudu, ale zeptám se, po vzoru prvního příspěvku, kde se to ve vás bere?

  Kde se to ve mně bere? Ano, je mi 51 let a už musím víc poslouchat své tělo a pořád upravovat trénink a důležité je odpočívat, což se mi zatím daří. A v den závodu mám sílu. A to neberu ani žádné doplňky stravy. Kreatin jsem nebral snad 3 roky.

  Jaké máte další plány v letošním roce?

  V plánu je v březnu mistrovství ČR mužů a v dubnu mistrovství světa masters v Dánsku. Pokud vydrží zdraví, zejména to rameno, tak si myslím, že bych mohl znova posunout rekord a na MS bojovat o první místo!

  Soutěže v silovém trojboji vás nelákaly? Nezkoušel jste je někdy?

  Závodit v bench-pressu jsem začal téměř v 30 letech, do té doby atletika! Ze začátku jsem zkoušel i celý trojboj, ale nakonec jsem se rozhodl jen pro bench-press. Připravit se na tři disciplíny je náročné a obdivuji trojbojaře.

  Jaký volíte relax, odpočinek?

  Ve svém věku jsem si musel uvědomit, že regenerace je už pomalejší a že nemůžu trénovat jako například ve 30 letech, proto jsem začal trénovat jen 2x týdně a výkon šel nahoru! Tady platí, že méně je více! Ale to si každý musí na sobě vysledovat sám, zda stačí zregenerovat, nebo by bylo vhodnější ubrat. Někdy po sezóně si rád zajedu na pár dnů do termálních koupališť na Slovensko nebo do Maďarska.

  Ale i regeneraci moc nedávám, nějaké sauny, masáže, to vůbec! Tak relax je lenošení u TV, nejraději atletika, kde mám hodně známých dodnes, dokonce jsem byl s nej atlety i na soustředění v Jihoafrické republice, to byl relax, kde jsem si odtrénoval i s nejlepšími koulaři. Jezdil se koukat na atletické tréninky, na golf, nebo na ryby.


  Mistrovství ČR v bench-pressu masters, juniorů a dorostu 2016 - fotogalerie • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra