Reklama:
Ultra AMINO 1+1 jen za 666 Kč!
Prémiový doplněk s glutaminem a leucinem, obohacený o BCAA peptidy, vitamíny a minerály. Více zde.

Český zápasník Artur Omarov triumfoval na Grand Prix v Záhřebu

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty


Artur Omarov (foto: Ladislav Adámek)
[Tisková zpráva] Příprava české reprezentace v řeckořímském zápase na blížící se olympijské kvalifikační turnaje je v plném proudu a její součástí je i řada mezinárodních turnajů. V sobotu 23. ledna prověřila aktuální formu českých zápasníků Grand Prix Zagreb Open 2016, kam přijely v rámci přípravy také reprezentace Maďarska, Polska, Slovenska, Rakouska, Německa, Srbska, ale také třeba Argentiny, USA a několika dalších zemí. Česká republika byla zastoupena celkem šesti reprezentanty v pěti váhových kategoriích, přičemž nejvýrazněji se prezentoval Artur Omarov, který ve váze do 98 kg slavil zlato. Druhý cenný kov v podobě bronzu pak přidal Jan Žižka ve váze do 71 kg.

Chomutovský zápasník Artur Omarov se v Záhřebu představil nezvykle v druhé nejtěžší váhové kategorii, na vrcholných soutěžích totiž reprezentuje ve váze do 85 kg. "Zvolili jsme v Chorvatsku vyšší váhovou kategorii čistě proto, že jsem teprve před 14 dny zápasil svou obvyklou váhu ve Finsku a nechtěl jsem se v přípravě vyčerpávat podruhé za dva týdny shazováním," vysvětlil Omarov náhlý přechod o váhu výš. Nutno připomenout, že dva týdny zpět ve Finsku skončil třetí, když prohrál pouze s Litevcem Aleksandrem Kazakevičem těsně 1:2 na body. Litevský reprezentant má přitom na svém kontě bronz z olympijských her 2012 v Londýně.


Artur Omarov na Evropských hrách v Baku
(foto: Martin Gábor)
Nečekaná "návštěva" ve váze do 98 kg v Záhřebu ale přinesla českému zápasníkovi stejně nečekaný triumf. Nejprve se na něj usmálo trochu štěstí při losu, kdy s nejnižším vylosovaným číslem nemusel jako jediný absolvovat kvalifikaci a díky tomu, že ve váze startovalo sedm zápasníků, čekal automaticky na semifinálového soupeře. Tím byl nakonec americký zápasník Daniel Miler. "Jako úvodní taktiku jsem zvolil tlak. Chtěl jsem Američana utavit, a tak jsem to do něj hned od začátku, jak se říká, pustil. Ukázalo se ale, že to nebylo rozumné rozhodnutí, protože jsem asi po 30 sekundách ulétl z postoje za 4 body. Naštěstí jsem se uklidnil, začal zápasit více takticky a stahoval jsem bod po bodu jeho náskok, do konce prvního kola už jsem vedl a nakonec jsem celý zápas ukončil před časovým limitem na technickou převahu," líčí zápas o postup do finále Omarov.

V boji o zlato ho čekal další zápasník z USA Joe Rau, který Spojené státy reprezentoval v roce 2014 na mistrovství světa ještě ve váze do 80 kg, od té doby ale přestoupil o dvě váhové kategorie výš. Ale ani tento kvalitní a zkušený soupeř českého reprezentanta v cestě za zlatem nezastavil. "Tentokrát jsem chtěl zápasit více takticky, nehnat se hned nutně do tlaku. I proto jsem byl jako první dvakrát napomenut pro pasivitu a šel jsem do parteru, kde mě Američan dvakrát otočil. Znovu jsem tedy prohrával 0:4 a bylo potřeba změnit taktiku. Začal jsem šlapat a dostávat soupeře pod tlak. To neslo své ovoce a bod po bodu jsem jeho náskok stahoval. Výsledkem bylo vedení a výhra na body 6:4."

K zlaté medaili Artura Omarova přidal ještě ve váze do 71 kg bronzovou medaili Jan Žižka. Na pátém místě skončili Petr Novák a Pavel Powada ve váze do 80 kg, stejnou příčku obsadil také Oldřich Varga ve váze do 75 kg. Filip Dubský skončil jedenáctý ve váze do 66 kg. Česká reprezentace se dlouhodobě připravuje na nejdůležitější část letošní sezóny, kterou budou kvalifikační turnaje na olympijské hry v Riu de Janeiru. Souboje o letenku do Brazílie proběhnou na třech turnajích - nejprve v Srbsku (15. - 17. dubna), následně v Mongolsku (22. - 24. dubna) a pak v Turecku (6. - 8. května).


Artur Omarov na stupních vítězů v Záhřebu (foto: archiv Artura Omarova)


Artur Omarov se zlatou medailí (foto: archiv Artura Omarova)


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 39 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZemřel Shawn Rhoden
Turakam (19:47) • Náhodou, príspevok dal Tommy ako vínko, mal svetlejšiu chvíľku po tom Monstrovi a dvoch...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Diegito (15:47) • Tommy určitě spousta lidí ocení, že dokážeš o některých věcech mluvit otevřeně a že ses...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Neutralni typ (14:40) • Rekl bych ze je dost mozne ze v tech castych umrtich hraje roli i chripka resp. mozna t...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Turakam (20:20) • Ech, toto mi je ľúto, verím, že sa z toho dostane, je to zjavne ozaj silná osobnosť, ve...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Kebab (16:54) • Fíha tak to si nikdo nepřeje, aby se mu něco takového stalo *4* Držím všechny palce *4*Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie