Reklama:

Mistrovství ČR v klasickém (RAW) silovém trojboji masters 2016 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V neděli 10. ledna se hned po dorosteneckém a juniorském národním šampionátu konalo mistrovství České republiky v klasickém (RAW) silovém trojboji masters. Soutěže se účastnilo 44 závodníků, což je stejně jako u mládežnického mistrovství dobrá účast. V závodě startovali trojbojaři od kategorie M1 až po M3 v různých váhovkách, ve kterých předváděli na svůj věk úctyhodné výkony.

V kategorii žen masters 1 se na prvním místě v absolutním pořadí umístila Petra Mlejnková z Xxtreme Areny Praha. S jejími výkony se jí podařilo překonat v kategorii do 63 kg hned tři národní rekordy, a to ve dřepu (97,5 kg), v bench-pressu (72,5 kg) a v totalu, kde zapsala 292,5 kg (337,11 bodů). Hned za ní skončila nymburská Alena Krčmářová s výkonem 312,5 kg (289,25 bodů). Bronz brala za výkon 272,5 kg (280,21 bodů) Věra Fišerová z Mladé Boleslavi, která taktéž ve své váhové kategorii do 72 kg překonala národní rekord, konkrétně v mrtvém tahu (142,5 kg).

V ženách masters 3 obsadila první místo již zkušená závodnice Hana Takáčová ze Sokola Nymburk. Probojovala se k němu s výkonem 352,5 kg (331,70 bodů) a tím dosáhla elitní výkonnostní třídy.

Nejvíce obsazenou mužskou kategorii masters 1 vyhrál František Janák z Fitness Jiskra Bílina s výkonem 747,5 kg (423,98 bodů). Jedná se o zkušeného závodníka, kterého známe z mezinárodních závodů. Za ním se umístil Karel Rada z Fitness Staňkov, ten předvedl výkon 695 kg (416,03 bodů). Na třetím místě se pak umístil Petr Lahoda z TJ Sokol Rosice s totalem 700 kg (403,06 bodů).

V kategorii masters 2 dominoval závodník Zoltán Kanát z TJ Olympia Zlín. Totalem 705,5 kg (408,91 bodů) pokořil národní rekord. Stejně tak rekordní byl i jeho dřep (260,5 kg) a bench-press (172,5 kg). Druhé místo náleželo Vladimíru Medkovi z TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou, který nazvedal 600,5 kg (403,59 bodů) a ustanovil národní rekord ve dřepu (213 kg). Na třetím místě skončil Jan Verbič z TJ Dobřany. Jeho 660,5 kg (379,51 bodů) v totalu bylo v jeho kategorii rekordním pokusem stejně jako dřep (240 kg) a tah (295,5).

I kategorie masters 3 byla vyloženě plná rekordů ve všech váhových kategoriích. Zlato v absolutním pořadí si odnesl Pavel Valenta s totalem 460 kg (338,75 bodů). V kategorii do 74 kg navíc překonal rekord ve dřepu (167,5 kg) a pozvedu (195 kg). Druhé místo obsadil Josef Ptáček s rekordním totalem 513 kg (325,24 bodů). Zkušenému veteránovi se dařilo v jiných disciplinách, které v jeho váhové kategorii do 93 kg znamenaly rekordy. Šlo o dřep (183 kg) a bench-press (140 kg). Na třetím místě skončil Jiří Planeta s opět rekordním totalem 520 kg (316,58 bodů) a zároveň i s rekordním mrtvým tahem (220 kg).

Rád bych opět poděkoval jako ředitel soutěže všem za účast, všem sponzorům závodu, zejména společnosti se sportovní výživou All Nutrition, a také všem, co se podíleli na organizaci, konkrétně členům Sportovního klubu Zlobr Sedlčany.


Jiří Psota

Na rozhovor jsem si vybral vítěze kategorie do 105 kg v masters 2 Jiřího Psotu ze Sportingu Apis Praha, který překonal hned tři národní rekordy, a to v totalu (628 kg), dřepu (225 kg) a bench-pressu (165,5 kg)

Jak se ti závodilo v Sedlčanech? Jsi spokojený se svým výkonem?

V Sedlčanech se mi jako vždy závodilo dobře a s výkonem jsem vcelku spokojený. Cítil jsem se i na rekord v tahu (245), nicméně z důvodu velmi silného soupeře bylo třeba jít třetím pokusem na jistotu.

Můžeš popsat svou tréninkovou metodiku?

Trénuji třikrát až čtyřikrát týdně, v pondělí těžké dřepy, lehký benč, ve středu tahy, ve čtvrtek lehčí dřepy a v pátek těžký benč. Nikdy nepoužívám žádné rutiny, kdy bych šel do posilovny s papírem, kde stojí, co mám právě dnes odcvičit. Řídím se podle pocitu. Nikdy však trénink jen tak neodbudu, že by se mi prostě jen nechtělo.

Kde se na závody připravuješ?

Od konce loňského léta funguje nová, pro trojboj špičkově vybavená posilovna ve Zdiměřicích u Prahy, kterou vybudoval Roman Tůma. Tam jsme se přesunuli z pražských Řep, kde byla posilovna zrušena. Ve čtvrtek chodím do posilovny na Slavii, což mám asi tři minuty pěšky od domu.

Jaká je tvá oblíbená disciplína?

Nyní, kdy máme kategorii RAW, tak nemůžu říci, že by pro mne některá disciplína byla neoblíbená. V dresech jsem však přímo nesnášel dřep. Ty tréninky jsem si nikdy neužil.

Jak dlouho již závodíš?

Závodil jsem v letech 1983 - 1990. Krátce za Spartak Pelhřimov a poté za Slavoj Pacov, v kategorii do 82,5 a do 90 kg. Pak jsem měl z pracovních důvodů 20 let pauzu. Když jsem někdy v roce 2009 stoupl na váhu, která ukázala přes 100 kg, začal jsem uvažovat o návštěvě nějakého fitka. V září 2010, kdy váha ukázala 115 kg, jsem již přestal pouze uvažovat a došlo i k činům. Začal jsem cvičit v posilovně v Praze na Slavii. Na jaře 2012 jsem již nastoupil ve Zbýšově k prvnímu závodu masters s váhou, tuším, 91 kg. Mimochodem, kompletní výměna šatníku tehdy stála majlant.

Můžeš popsat, jak se trojboj během tvé kariéry vyvíjel? V čem se podle tebe nejvíce změnil?

Změnil se asi stejně jako všechno kolem nás. Jestli mne paměť neklame, tak tu nebyly kategorie žen, juniorů, dorostu a masters. Dokonce na některé z mých prvních soutěží se váha na čince pouze zvyšovala, jak je to např. ve vzpírání, takže své tři pokusy si závodník mohl odbýt i během několika minut. K nepoznání se změnilo i technické zázemí soutěží. Pak také vybavení posiloven. V 80. letech jsem trénoval sám doma v garáži. Měl jsem k dispozici pouze doma dělanou činku, dva stojany, lavici a 42kg jednoručky. Jako bandáže jsem používal (i na soutěžích) kompresní síťovaný obvaz na křečové žíly. Žádný dres jsem tehdy neměl. Také členská základna rok od roku roste, zejména s otevřením soutěží RAW, koná se spousta soutěží, o nichž se každý dozví kliknutím myši. Dříve dostávaly kluby poštou na stroji psaný kalendář soutěží a propozice, a kdo se nestaral, nic nevěděl, nikam nejel. Velké plus také je, že junioři nemusí většinu svého juniorského období strávit někde v Humenném (město na Slovensku, tehdy v Československu) na vojně.

Ze závodů vím, že nejsi zastáncem zbytečného přibírání do váhovek. Doporučil bys tedy spíše shazovat?

Neřekl bych spíše shazovat. Když má někdo 180 cm na výšku a váží 70 kg, pak musí jasně nabrat. Záleží ovšem na tom, kde přibírá, jakou kvalitu, co mu to přinese na výkonu, na druhou stranu ubere na celkové životní pohodě. Raději mám v běžném tréninku 101 kg a před soutěží pak naberu 2 - 3 kila než naopak, kdy bych měl běžně 108 kg a před soutěží musel tři kila shazovat.

Závodíš v dresech i RAW, co se tě baví více?

Tak v dresech závodím už jen v benči. Jak jsem již naznačil výše, do dresu na dřep a tah mne již nikdo nedostane. Po dvou třech trénincích dřepu v dresu mi vždy odešla záda. Divím se, když někdo říká, že je po RAW rozbitý. U mne je tomu právě naopak.

Jaké máš další závodní ambice?

Dávat solidní výkony ještě v masters 4. :)

Provozuješ i jiný sport?

Každý víkend se snažím o delší, svižné, tak dvouhodinové vycházky po kopcích na Vysočině, v zimě velmi sporadicky (v závislosti na sněhu) běžky.

Chceš někomu prostřednictvím rozhovoru poděkovat?

Především svým sparingům a vynikajícím závodníkům Romanu Tůmovi a Tomáši Novákovi za podporu a pomoc při trénincích a na soutěžích.


Mistrovství ČR v klasickém (RAW) silovém trojboji masters 2016 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.01.19:52venca216 - Jen jedna technická na snímku 28 není Janák ale Lahoda. Ji..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 7 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra