Reklama:
Spalovač tuků Thermogel v akci 1+1 ZDARMA
Oblíbený silný spalovač tuků nyní v akční nabídce! Více zde.

Mistrovství Moravy v bench-pressu 2015 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 12. prosince se konala poslední letošní soutěž pod hlavičkou ČSST. Jednalo se o 24. mistrovství Moravy v bench-pressu mužů a žen, které se konalo ve Vítkovicích pod taktovkou zkušeného pořadatele pana Jiřího Foldyny a jeho týmu z místního oddílu Colbert Club SSK Vítkovice.

Soutěž byla povinná pro všechny muže a ženy, kteří nejsou držitelé MTV, respektive EVT, a kteří se chtějí zúčastnit mistrovství České republiky v bench-pressu, které se bude konat 19. března 2016 v Sokolově. Delegátem byl jmenován Jaroslav Doleček a na pozicích rozhodčích usedli pánové Stanislav Krček, Alexandr Kolář a Ivan Karpíšek. Mikrofonu a funkce hlasatele se ujal Petr Gracias z Krnova.

Klání se zúčastnilo 35 soutěžících, z nichž bylo 7 žen, které se utkaly ve třech váhových kategoriích. Nejlepší výkon podala Martina Koutňáková z TJ Sokola Pohořelice, která za úspěšný benč s hmotností 110 kg získala 103,30 bodů Wilkse.

Muži se představili v pěti váhových kategoriích. Vítězem se stal domácí borec Jiří Kati, který zároveň zvítězil v nejobsazenější kategorii do 93 kg, ve které se o prvenství utkalo 10 závodníků. Jiří Kati byl i jediným rekordmanem mistrovství. Svým druhým, perfektně technicky zvládnutým pokusem vytlačil činku s hmotností 265,0 kg, což je nový národní rekord nejen v kategorii masters 2, do které Jiří věkově spadá, ale i v kategorií masters 1 a muži. Za tento skvělý pokus získal reprezentant domácího Colbert Clubu SSK Vítkovice 167,35 bodů Wilkse, což byl absolutně nejvyšší počet bodů získaný na této soutěži. Jako tradičně jsem oslovila nejlepší soutěžící tohoto klání. Krátké rozhovory s nimi najdete níže.

Soutěž proběhla ve svižném tempu, bez zbytečných prostojů. Zásluhu na tom mají členové organizačního týmu, zejména ředitel Jiří Foldyna, Tomáš Poles, který zajistil bezchybný výsledkový servis, a v neposlední ředě i nakladači, kteří také odvedli perfektní práci.


Martina Koutňáková

Jak se ti na této soutěži závodilo?

Na to, že jsem měla na sobě dres po 10 měsících pouze ve středu a pak tady na závodech, se mi závodilo docela dobře. Na tréninku jsem měla pocit, že mi ta činka spadne na hlavu, tady to ale bylo už o maličko lepší. Jsem ráda, že jsem zvládla všechny tři pokusy. Docela se mi ulevilo, když Iveta Jurčíková nezvládla svůj třetí pokus a mně tak stačilo na vítězství pouze 110 kg, protože si nejsem úplně jistá, o kolik více bych ze sebe dokázala vymáčknout. Takže konec dobrý, všechno dobré. Z výhry jsem měla velkou radost, myslela jsem, že Iveta na tom bude lépe, přeci jen je o 15 kg lehčí a osobáky máme stejné.

Jak ses dostala k silovému trojboji?

K trojboji jsem se dostala víceméně náhodou. Dělala jsem atletiku a součástí tréninku pro nás byla i posilovna. Koncem roku 2008 jsem měla nějaké zdravotní problémy, kvůli kterým jsem nesměla běhat a v podstatě dělat cokoliv atletického, takže ta posilovna z toho tak nějak vyplynula sama. Kluci mě přemluvili na závody v benči a navíc jsem začala jezdit silově všechny základní cviky, takže jsem pak jela zkusit i trojboj. Původně jsem nějaké velké závodění neměla v plánu, brala jsem to jenom jako dočasnou náhražku za atletiku, jenže se to jaksi zvrtlo a už jsem u toho zůstala.

Jak často trénuješ?

Momentálně trénuji 2 - 4x týdně podle toho, jak to vyjde. Prakticky každý týden jezdím jako doprovod na závody a sem tam i závodím, takže stíhat ještě trénink a nezničit se je někdy docela náročné. A nejoblíbenějším cvikem stále zůstávají dřepy na všechny možné způsoby, to mě opravdu baví.

Jaké máš další plány do budoucna?

Dalším plánovaným závodem je 19. prosince Vánoční pohár ve vzpírání v Brně, to bude jen tréninkově pro zpestření, a pak až 16. ledna mistrovství republiky RAW v Lukově. Věřím, že ještě stihnu dotrénovat, přes Vánoce budu mít týden volno z práce, tak by to mohlo vyjít.

Chceš touto cestou někomu poděkovat?

Ano, Tomáškovi, který mi s tréninkem vydatně pomáhá, a také lidem ze Sokola Moravská Ostrava, díky kterým mohu závodit ve vzpírání a trénovat v mnohem lepších podmínkách než v běžné posilovně.

Děkuji za rozhovor, přeji ti hodně štěstí do nového roku nejen ve sportu, ale i v osobním životě.


Jiří Kati

Jak se vám závodilo a jak hodnotíte svůj předvedený výkon?

Ve Vítkovicích se mi závodí vždy dobře! Za Vítkovice závodím, to znamená, že závody byly doma, i když bydlím i trénují v Opavě. S výkonem jsem určitě spokojený, kdo by také nebyl? V 50 letech při váze 92 kg vytvořit absolutní český rekord i mezi muži - 265 kg, což je navíc o 10 kg víc než letošní mistr světa v masters 2, kam už patřím. Na MS jsem nestartoval, letos bylo v USA.

Jak jste se dostal k benči?

Kdysi dávno jsem dělal atletiku a už tenkrát jsem zvedal na benč slušné váhy, tak jsem si založil oddíl a začal v benči závodit. To bylo v roce 1994.

Jak to děláte, že podáváte takové skvělé výkony?

Jak to dělám, že podávám takové výkony? Nemám trenéra, trénuji asi jinak než ostatní. Trénuji 2x týdně v Opavě na Tyršově stadionu.

Jaký je váš oblíbený cvik?

Tak to asi bude další překvapení! Dělám jen benč, žádný jiný cvik! Je pravda, že za dobu, co závodím, jsem dělal občas i jiné cviky. Ale úplně normální pro mě spíš je, že i několik let jsem nejel v posilovně nic jiného než benč.

A jaké jsou vaše další plány?

Další plány? Pravděpodobně bych měl startovat v roce 2016, jak na mistrovství republiky masters, tak i mužů, a uvažuji i o startu na mistrovství světa v Dánsku.

Na republice mužů i masters jsem už byl 21x, 5x na mistrovství Evropy masters. Mám bronz z MS masters, tak by bylo pěkné ještě vyhrát MS v této kategorii. Ale jsem už ve věku, že sám nevím, jak dlouho ještě budu zvedat. Ale snad to ještě půjde. Možná tam jsou ještě nějaké rezervy i v tom, že závodím v dost opotřebovaném dresu a ještě ve starém typu, zatím nemám ten nejnovější.

Pokud se jedná o výkon, tak plány mám, i když v mém věku je to možná troufalost. Pomýšlím na výkon 300 procent své váhy, což se ještě nikomu u nás ve federaci IPF nepovedlo!

Děkuji za rozhovor, do roku 2016 vám přeji hodně štěstí, zdraví a zejména stejně obdivuhodné výkony, které jste podával i letos.
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
Zodiak411 (15:32) • Aspoň tady bude zase klid. Nicméně by si to už i zasloužilo pamětní desku ve stylu,ve s...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
Diegito (11:43) • škoda smazání posledního příspěvku mimo mísu tohoto portálu. Zrovna tohle jsem si chtěl...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
Ronnie (10:25) • Tak mi to stačilo a toho blázna jsem (zase) zabanoval. Prosím, pokud se to zase někdy o...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
maxpoint97 (09:07) • Rando, já jen doufám, že jsi neplodnej. Je mi jasný, že s takovým imbelicem, jako jsi t...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
th.0th (08:36) • Hele, Rando, a teď vážně. Nikde jsem se nesetkal s popíračem kulatosti Země. Pro tebe n...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra