Reklama:

Jiří Orság: "Závod v Rusku byl pro mě skvělým zakončením sezóny."

Ronnie.cz > Powerlifting > Vzpírání

Vzpěrač Jiří Orság se na našem webu letos objevoval ve svých videolozích, mohli jste tak sledovat jeho aktuální tréninky a dovídat se novinky z jeho přípravy. V dnešním rozhovoru pro Vás tento čerstvý tatínek syna Matyáše shrne uplynulou sezónu a prozradí, jaké jsou jeho další plány.

Čtenáři letos mohli sledovat tvou přípravu prostřednictvím videologů. Dvouletou závodní odmlku jsi zakončil startem v Sokolově a měsíc poté jsi už byl na MČR, jak ti tyhle závody po takové pauze sedly?

Ta pauza by nebyl problém, kdybych to finále ligy neměl po týdnu tréninku po tom, co jsem byl necelého půl roku mimo kvůli ramenu. V podstatě jsem začínal od nuly a za týden se dostal na 160 kg v trhu a 210 kg v nadhozu. Záchranou mi bylo, že sílu jsem se snažil trochu udržovat pomocí dřepů a pozvedů, jinak bych se ani na tato čísla nedostal. Na MČR, které bylo o měsíc později, jsem už dělal 170 kg v trhu a 230 kg v nadhozu. Ta vzestupná tendence tam byla a tušil jsem, že když se nic nepokazí, MS vyjde slušně.

Před nedávnem ses zúčastnil mistrovství světa v Houstonu, jak jsi tam dopadl a jak bys ten závod zhodnotil?

Houstonu jsem dopadl tak, že v trhu jsem zvládl 3 platné pokusy a dostal se na 185 kg, což bylo pro mě nad očekávání na tak krátkou přípravu. V nadhozu mě bohužel začalo hrozně bolet zápěstí a nebyl jsem schopen se opřít do výrazu. Dvakrát jsem nevyrazil 229 kg, ale třetím pokusem na 230 kg jsem to zachránil, zapsal dvojboj 415 kg a získal třinácté místo. Byl jsem si ale jistý, že v tom nadhozu bylo na víc, kdybych nevyhořel na tom, co jsem vždy považoval za svou silnou stránku. Jinak závod samotný byl na špičkové úrovni, všechno bylo zajištěno opravdu tak, jak bych si na světovou soutěž představoval. Luxusní ubytování, všechno "na fleku", takže jsme nemuseli vůbec opouštět hotel ani na trénink, jídlo nebo samotnou soutěž. Zkrátka super!

Co říkáš na nový světový rekord 264 kg v nadhozu, který udělal Rus Lovchev?

Byl jsem tam a viděl to živě. Je to zážitek, který se vryje do paměti. V hale bylo přes tisíc lidí a ten dav se mohl zbláznit už ve chvíli, kdy se na tabuli objevilo, že na to půjde. To, co následovalo poté, když to dostal nad hlavu, se ani nedá popsat. Bylo to fenomenální a Alexey opět dokázal, jaká je Rusko sportovní velmoc. Světové rekordy padají na každém MS, ale světový rekord v supertěžké váze, to se často nevidí.

Poslední závod byl v Rusku, tam jsi vybojoval skvělé 3. místo a v nadhozu jsi dal dokonce 239 kg, jak je daleko tahle váha od tvé maximálky a jaký byl závod?

Ano, tady na té soutěži jsem si potvrdil to, co jsem si po MS myslel, a to že v nadhozu bylo na víc než 230 kg. Těch 239 kg je jen 2 kg za mým osobním rekordem, který je mimochodem stále zapsán jako platný evropský rekord v juniorech do 23 let ve váze nad 105 kg. :) Závod měl TOP úroveň, což se dalo čekat, když po OH a MS je to třetí nejvýznamnější seniorská soutěž v kalendáři IWF. Bylo to pro mě skvělé zakončení sezóny, i když trh moc nevyšel. Ale i tak jsem si vylepšil pozici ve světovém žebříčku, když jsem dvojbojem udělal 419 kg, což je o 4 kg víc než na MS.

V současné době jsi splnil mezinárodní starty, kterými byla podmíněna tvá účast na OH. Jsi kvalifikovaný? Pokud ano, jaký pro tebe teď bude plán, pokud ne, co pro to musíš udělat?

Ano, splnil, ale tím jsem jen pokryl kritérium dvou povinných mezinárodních startů v meziolympijském období. Kvalifikovaný tedy stále nejsem. Naše kvalifikace proběhne v dubnu 2016 na ME v Norsku.

Na Facebooku ses pochlubil, že ses stal pyšným tatínkem syna Matyáše. Co pro tebe tahle událost znamená? Napadlo tě, že bys odložil kotouče a věnoval se rodině?

Znamená to pro mě probdělé noci a velké starosti. :) Ne, dělám si legraci, i když jen z části. Myslím, že ti, kdo mají děti, vědí, o čem mluvím. :) Je to pro mě velký milník v životě, priority se teď trochu mění, ale o tom, že bych teď odložil činky, nemůže být řeč. Je to něco, co mě od mala naplňuje, co mě baví, čím žiju, a to, že mám rodinu, mě jen žene více dopředu, abych se o nás dokázal postarat. Byl jsem i u porodu a je to zážitek, který bych neměnil. Jsem ohromně pyšný na moji Lucku, jak skvěle to zvládla.

Plánuješ pro zvýšení svých maximálních pokusů zvyšovat tělesnou hmotnost?

V dubnu, než jsem se zranil, jsem na tréninku udělal 195 kg v trhu a 235 kg v nadhozu. Měl jsem asi 122 kilo. Myslím, že nepotřebuji mít víc než 126 - 128 kg, abych se dostal na velké váhy.


Foto:
www.kowalfoto.com
www.facebook.com/JirkaOrsag


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.12.10:20ygg - Jednak gratulace jak k sezóně po návratu, tak prckovi:-). ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 78 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra