Reklama:

Mistrovství Čech v bench-pressu mužů a žen 2015 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V minulých dnech jsme Vám přinesli výsledky z 24. mistrovství Čech v bench-pressu. Nyní se zaměříme na podrobnosti z místa dění. Stejně jako minulý rok se této kvalifikační soutěže na mistrovství České republiky mužů a žen zhostil oddíl Sokol Klatovy v čele s Antonínem Šotou, který byl zároveň hlavním rozhodčím. Na místa postranních rozhodčích usedli Ivan Veselý a Jiří Prášek. Delegátkou byla Českým svazem silového trojboje nominována Hana Takáčová. Ze soutěže byl k dispozici online živý přenos a průběžný výsledkový servis, čehož se zhostil sedlčanský Tomáš Pilík.

Soutěže se zúčastnilo patnáct žen. Některé z nich šly závody ve dresu vůbec poprvé a musím říct, že si vedly velmi dobře. Úspěch zaznamenal zejména oddíl SK Olymp Fitness Nový Bor, neboť získal první dvě příčky v absolutním pořadí. Boj o nejvyšší pozici však byl velmi zajímavý, neboť mezi zlatem a bronzem byl rozdíl necelých dvou bodů. Prvenství získala vítězka kategorie do 57 kg Lucie Šoltésová, která zdolala 85 kg a připsala si 100,36 bodů. Druhé místo v absolutním pořadí získala její oddílová kolegyně Iva Drobná, která vzepřela 100 kg a získala 99,05 bodů. Třetí místo v absolutním pořadí obsadila Lenka Jandová (95 kg / 98,55 bodů).

I v mužích byly na konci roku k vidění zajímavé výkony, dva borci dali pokusy přes 300 kg a zapsali si elitní výkonnostní třídu. Další čtyři účastníci pak získali mistrovskou výkonnostní třídu. Absolutním vítězem se dle očekávání stal Jaroslav Šoukal, a to i přesto, že český reprezentant šel po dlouhé sezóně pouze jeden pokus - 335 kg. Druhý skončil další letošní úspěšný závodník, který se projevil i na mezinárodní scéně, a tím byl František Janák. Ten se sice zachránil až třetím pokusem, i tak zapsal výborných 310 kg. Třetí místo v absolutce bral Milan Špingl. Dřívější jednička českého silového trojboje zatlačila 245 kg a zapsala si 137,79 bodů.

Nabízíme Vám i konečné hodnocení oddílů. Níže si můžete prohlédnout fotogalerii a rozhovor s Františkem Janákem.

Hodnocení oddílů

  • SK Olymp Fitness Nový bor - 51 bodů
  • TJ Sokol Nymburk - 45 bodů
  • TJ Spartak Chodov - 36 bodů


František Janák

Zachránil ses až třetím pokusem, přesto si zapsal solidních 310 kg. Jak tedy hodnotíš své vystoupení v Klatovech?

Pokud jde o umístění, tak jsem spokojený, ale jinak samotný výkon mě velmi zklamal. Čekal jsem, že zapíšu o pár kilo více.

Můžeš zhodnotit uplynulou sezónu?

Uplynulá sezóna byla pro mě úspěšná. Povedlo se mi pár závodů. Nejvíce si cením mistrovství Evropy v bench-pressu, kde jsem obsadil 7. místo. Taktéž si cením účasti v Plzni na mistrovství Evropy masters v silovém trojboji, kde jsem skončil na krásném 2. místě.

V poslední době závodíš v kategorii nad 120 kg, ovšem váhově se pohybuješ na hranici a občas si odskočíš do stodvacítky. Která váhová kategorie ti vyhovuje více?

Co se týče váhových kategoriích, tak mně je to tak nějak jedno. Důležitý a hlavní faktor pro zlepšení je Wilks. Snad jen příští rok, co se týče bench-pressu, plánuji závodit na mistrovství Evropy i světa v kategorii do 120 kg, kde si myslím, že šance na úspěch je mnohem vyšší.

Závodíš RAW i v dresech. Co tě baví více?

Myslím, že RAW je spravedlivější, ale pokud jde o bezpečnost závodníka, preferuji dres. I váhy jsou pro oko diváka zajímavější, takže má odpověď je dres.

Jaká disciplína je tvá nejoblíbenější? Kterou naopak nemusíš?

Nejraději mám jednoznačně bench-press. Mou nejméně oblíbenou disciplínou je mrtvý tah.

Dokázal bys popsat svou tréninkovou metodiku?

Trénink přizpůsobuji vzhledem k blížícím se závodům. Jinak je to víceméně o změnách, aby si tělo nenavyklo na stereotyp.

Kolik let již cvičíš?

Cvičím od svých sedmnácti let. Dá se říci, že pravidelně, a pokud zdraví vydrží, rád bych soutěžil i nadále.

Jaké máš plány pro rok 2016?

Rád bych své výkony posunul a uspěl na mezinárodních soutěžích. Jednou bych rád přiblížil své maximum v trojboji k 1000 kg.

Děkuji ti za rozhovor. Chceš někomu touto cestou poděkovat?

Také děkuji. Určitě bych poděkoval své přítelkyni a členům našeho oddílu za to, že mi pomáhají s přípravou.


Mistrovství Čech v bench-pressu 2015 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra