Reklama:
JEN NA 2 DNY: Smart Whey Protein 1+1
Nejprodávanější proteinová akce letošního roku je zpět. Více zde.

Mistrovství východních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji 2015 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali v pozvánce a následně ve výsledcích, v sobotu 24. října se v Kralupech nad Vltavou uskutečnilo 2. mistrovství východních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji. Závodu se zúčastnilo 82 závodníků, několik zcela nových a zapálených tváří, spousta účastníků, kteří svým věkem spadají do talentované mládeže, a také solidní základna žen. To vše je pro ČSST skvělou zprávou, neboť to značí nejenom růst divize RAW, ale také celé federace. Pro organizátora je to ovšem hozená rukavice, neboť není jednoduché se s takhle početným startovním polem vypořádat během jednoho dne.

V Kralupech nad Vltavou se konal závod v silovém trojboji po dvaceti letech, pro ředitele soutěže Zdeňka Tuháčka to byl navíc z pohledu organizátora vůbec první trojboj, i když už má zkušenosti s pořádáním strongmanů. Naštěstí to zvládl a soutěž proběhla bez nějakého velkého problému.

V ženách dominovala favoritka klání Pavla Kladivová z Xxtreme Areny Praha, která nazvedala 375 kg (379,54 bodů). Solidním výkonem se prezentovala i druhá Petra Mlejnková. Závodnice reprezentující taktéž Xxtreme Arenu Praha zapsala 277,5 kg (316,38 bodů). Na co tahle závodnice sáhla, se navíc otřáslo v rekordních tabulkách. V kategorii žen masters 1 do 63 kg překonala rekord ve dřepu (92,5 kg), bench-pressu (70 kg), mrtvém tahu (115 kg) i trojboji 277,5 kg.

V absolutce mužů zvítězil Zdeněk Vedra, který dal 750 kg. V disciplínách nastoupil opravdu RAW, neboť nepoužíval ani pásek. Pro mnohé to byl neznámý chlapík. Někteří na něj možná narazili na srpnovém Eagles Cupu, já si ho ovšem pamatuji z propagační soutěže zvané Silák Sedlčan, kde někdy kolem roku 2010 ještě v juniorském věku tlačil velké balíky. Bude zajímavé sledovat, jak se bude v ČSST dále rozvíjet.

Soutěž byla vyhlášena i jako nominační závod na národní šampionát pro talentovanou mládež. V dorostenkách dominovala Denisa Madzurová z Kutné Hory (výkon 220 kg - 246,23 bodů). Denisa v kategorii dorostenek do 63 kg navíc zatáhla rekordních 130 kg. V juniorkách se nejvíce zadařilo Tereze Slukové z TJ AŠ Marvel Gym Ml. Boleslav, která zapsala 267,5 kg (300,16 bodů). V dorostencích se dařilo Ondřejovi Kučerovi, který dal 617,5 kg a navíc dřepl dorostenecký rekord v kategorii do 120 kg (225 kg). I v juniorech padl u absolutního vítěze rekord, a to nejenom ve dřepu (270 kg), ale i v trojboji (707,5 kg). Jednalo se o děčínského závodníka Radka Pospíšila.

Soutěž končila v pozdních nočních hodinách. Vyhlášení vítězů proběhlo kolem půlnoci, přesto si soutěž většina účastníků užila. Zdeněk Tuháček jako ředitel závodu děkuje všem za účast a děkuje také sponzorům - Město Kralupy, Kralupská sportovní, spol. s r. o., Český svaz silového trojboje, All Nutrition, Vision Nutrition, Střechy Comax & Metal Trade Comax, a. s., Marek Zelenka - Maxicom, poskytovatel internetu a TV, Rikela Mělník, spol. s r. o., ELMEP, s. r. o., Systémová řešení pro průmyslové podniky, Ondřej Veszelei, Pavel Košťál, Radek Hyský a Luboš Mareš, Orange Gym & Kamil Janda, Tělocvičná jednota Sokol na Mělníce, SK Zlobr Sedlčany, Eagle Fitness, Elektropráce Roman Polák, Jiří Valtera, designové studio - Nábytek Obr, Jiří Kotmel, Hrako, dřevěné hračky, Adam Hájek - Haad Company.

Já osobně doufám, že Zdeněk a jeho parta opět někdy v Kralupech závody uspořádají. A kdo ví, třeba to bude některý z republikových šampionátů.


Ondřej Kučera

Pardubický závodník soutěžící za TJ Sokol Nymburk zvítězil v absolutním pořadí dorostenců s výkony - 225 kg dřep, 132,5 kg bench-press a 260 kg mrtvý tah.

Ondřeji, jsi se svým výkonem a celkovým průběhem soutěže spokojený?

Zdravím všechny čtenáře. S výkony, které jsem podal na soutěži, jsem velmi spokojený. Podařilo se mi zapsat všechna čísla, která byla v plánu, k tomu všechny pokusy byly platné. U dřepu jsem si nebyl 100% jistý, protože u nás v posilovně máme před dřepařským stojanem zrcadlo, takže jsem zvyklý si hlídat hloubku v něm. Nakonec dřep proběhl výborně i přesto, že jsem se na nějakých 230 - 235 kg už předem cítil. Bench-press je očividně moje nejslabší disciplína, ale i zde se mi podařilo lehce vytlačit plánovaných 132,5 kg, s dobrou rezervou 2,5 - 5 kg. Na mrtvém tahu jsem ani těch 260 kg neočekával, protože 252,5 kg bylo poměrně těžkých, avšak třetí pokus mi přišel lehčí než ten druhý. Jak je mým zvykem tvrdit, že mám na všem rezervu, tak i tady jsem se na 265 kg cítil. Jinak závody proběhly na úrovni, i přes obrovský počet závodníků vše šlo rychle. Původně se očekávalo, že závody budou končit přibližně ve 3 ráno, avšak pod vedením Zdeňka Tuháčka vše odsýpalo a již před půlnocí se ukončilo vyhlašování.

Jak dlouho trvala tvá příprava a jaké využíváš tréninkové metody? Jestli si dobře pamatuji, tak jsi od lednového mistrovství ČR nebyl na žádné soutěži.

Ano, měl jsem soutěžit na mistrovství Evropy RAW 2015 v březnu, ale protože jsem onemocněl týden před ní, tak jsem nikam nejel. Moje příprava na sobotní soutěž trvala přesně 8 týdnů, konec osmého týdne byla soutěž. Můj trénink není nijak složitý, na doporučení Jirky Práška jsem asi tak rok zpět začal trénovat ruského Ivanova i přesto, že je to trénink do dresů. Mně se však osvědčil. V lednu na mistrovství ČR RAW jsem zapsal 522,5 kg a nyní 617,5 kg, to beru jako velký pokrok. Také jsem se po sobotní soutěži domluvil s Ondrou Houžvičkou, který dělá státního trenéra dorostenců a juniorů, že by mi pomáhal se sestavováním tréninků a celkovým trénováním, aby byl trénink více komplexní a zaměřený právě na RAW divizi, ve které soutěžím. Jinak mimo soutěžní období trénuji pravděpodobně odlišně než většina trojbojařů. Z doslechu vím, že specifický trénink používají jen přímo před soutěží, avšak mně se osvědčilo jezdit přípravný trénink na soutěž, i když mě žádná soutěž nečeká. Možná mi to funguje z důvodu, že mi je teprve 17, ale řekl bych, že zde působí i jiné faktory. Samozřejmě mezi jednotlivá období vkládám třeba jeden měsíc, který se zaměřuje na vyšší počty opakování nebo výrazné snížení vah. Pak určitě dbám na zesílení HSS (hluboký stabilizační systém) a na co nejmenší využití pásku, protože si občas kladu otázku, co když budu muset zatáhnout 250 kg někde na ulici, až půjdu ze školy. :)

Všiml jsem si, že u mrtvého tahu používáš zámkový úchop, z jakého důvodu?

Přesně tak, používám vzpěračský úchop, také nazývaný zámkový nebo hook grip. Spočívá v chycení palce ukazováčkem a prostředníčkem, naopak ostatní dva prsty by měly silně držet osu z důvodu dekomprese palce. Po pravdě jsem ani nikdy s úchopem problém neměl, ale vždy u kolen jsem cítil, že se ruka v podhmatu snaží ode mě distancovat. Určitě je tento úchop jistější než ten klasický a celkově bych řekl, že se s ním dostanu k větším váhám. Pak zde jsou další hlediska, jako třeba zdravotní, vždy bude pro tělo bezpečnější být v symetrii než vykroucené do strany. Já tuto variantu využívám asi 3 měsíce a nedokážu si představit, že bych měl tahat tím starým způsobem. Většina závodníků v trojboji, kteří s tímto úchopem začnou, s ním také brzo skončí, ať je to kvůli bolesti, nebo nepohodlnosti. Dost často je hlavním důvodem špatné provedení, například chycení více do dlaně než do prstů. Chce to určitě čas, za jeden trénink si na to palce nezvyknou. Kdyby měl někdo ohledně hook gripu otázky, tak mě může samozřejmě kontaktovat na Facebooku.

Plánuješ závody i v dresech, nebo se budeš držet jen RAW divize?

Určitě bych chtěl někdy dresy zkusit, ale vždy pro mě bude priorita RAW. Sice závodím za Nymburk, který je pro powerlifterské tréninky špičkově vybavený, ale jelikož jsem z Pardubic, tak trénuji v posilovně, která není zaměřená na trojboj. Také trénuji většinou sám, tím pádem trénink v dresu není momentálně reálný. Přijde mi, že na závodech v dresech je více věcí, které se mohou pokazit, avšak oproti RAW je zde hodně důležitá technika. Naopak RAW je zase o té brutální síle a to je pravděpodobně to, co se mi na tom tak líbí.

Co tě přivedlo ke cvičení a k trojboji?

Původně jsem byl odpůrce posiloven, ani vlastně nevím proč. Začal jsem cvičit někdy v listopadu 2012, těsně před mými patnáctými narozeninami, když mě přemluvil Kuba Halousek, se kterým jsem chodil na základní školu. To jsem měl okolo 70 kg. K trojboji na soutěžní úrovni jsem se dostal hodně velkou náhodou. Leoš Balatka, dvojnásobný mistr republiky, studoval na pardubické univerzitě, a tak koncem roku 2013 jsme začali spolu trénovat. Krátce nato mě připravil na závody, v březnu 2014 byla moje první soutěž a od té doby téměř pravidelně soutěžím.

Jaké jsou tvé budoucí sportovní plány?

Věřím, že pod vedením Ondry Houžvičky budou tréninky mít jinou úroveň. Můj takový neoficiální cíl pro příští rok je 250 kg na dřep, 150 kg na bench-press a 300 kg na mrtvý tah, a to dříve než dosáhnu devatenácti let. To je taková další věc, která mě částečně mrzí, protože mám narozeniny až v půlce prosince, takže jsem v podstatě ztratil celý jeden rok dorostenců a za pár let i juniorů.

Užíváš nějaké doplňky výživy?

Asi čtyři měsíce zpět jsem začal užívat BCAA a rok zpět kreatin, který zapíjím proteinem, takže dvoukilový protein mi vydrží tak na půl roku. Popravdě jediný účinek, který jsem poznal, byl u kreatinu, kde jsem znatelně nabyl jak na síle, tak na tělesné hmotnosti. Jinak bych řekl, že výživové doplňky v trojboji hrají malou, nepodstatnou roli. Zesílíte těžkým tréninkem a dobrou životosprávou. Když budete chodit v pátek a sobotu do nočních klubů a vracet se v pět ráno se třemi promile v krvi, tak neočekávejte, že se vám dostaví výsledky, a neukazujte okolo sebe na ty, kteří to dodržují a mají výsledky, že sypou a podobné nesmysly.

Děkuji ti za rozhovor. Chceš někomu závěrem také poděkovat?

Chtěl bych určitě poděkovat rodině, kamarádům a oddílu. Samozřejmě těm, co mi pomáhali při závodech, a taky Pavlovi Šavrdovi, který mi poskytuje solidní tréninkové prostředí. A určitě také všem, kteří mi fandí a podporují mě.


Mistrovství východních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji
mužů a žen 2015 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 106 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie