Spalovač tuků Thermogel v akci 1+1 ZDARMA
Oblíbený silný spalovač tuků nyní v akční nabídce! Více zde.

Europe´s Strongest Man do 105 kg 2015 - reportáž a videozáznam

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Pokud jste v sobotu 10. října neseděli zhruba 6 hodin u počítače a nesledovali přímý přenos z mistrovství Evropy strongmanů do 90 a 105 kg, pak je tento článek právě pro Vás. Jak už jsme několikrát avizovali, nejlehčí český profesionální strongman Jiří Tkadlčík závodil na soutěži Europe's Strongest Man 2015, kde v kategorii do 105 kg vybojoval 6. místo!

Soutěž byla uspořádána pod hlavičkou Giant's Live (kvalifikační série závodů do soutěže World's Strongest Man). V kategorii do 105 kg bylo celkem 13 závodníků včetně toho českého a až na pár výjimek to byli nejsilnější muži do 105 kg ve svých zemích. Přímý přenos komentoval trojnásobný nejsilnější muž světa, legendární trojbojař Bill Kazmaier společně s jedním z nejlepších deadlifterů planety Benediktem Magnussonem. Role jednoho z rozhodčích a pořadatelů se zhostil bývalý strongman Darren Sadler, který se několikrát zúčastnil kvalifikačních kol World's Strongest Man. Soutěž byla součástí velkého EXPA, avšak účast nebyla tak hojná, jak by se mohlo předpokládat. Nepomohl tomu ani fakt, že se 4 z 5 disciplín konaly ve stanu, jehož polovina sice byla otevřená a diváci tak mohli sledovat dění na place, ale volné prostranství by bylo mnohem lepší. Pouze disciplínu Conan's Wheel mohli sledovat diváci venku, protože na ni byl zapotřebí větší prostor než na zbylé čtyři.

Dead Lift

Sobotní strongmanská jatka zahájil mrtvý tah na maximální váhu. Začínalo se na váze 275 kg. Dále se navyšovalo na 300, 320, 335, 350, 360 a 370 kilogramů! Závodníci měli povolené trhačky a trojbojařské dresy. Český závodník se probojoval až k váze 360 kilogramů, kterou úspěšně vybojoval. Proč vybojoval? Odlepit tuto obrovskou váhu Jirkovi nedělalo problém, avšak po dotažení činky nad kolena začal boj s psychikou, gravitací a vůlí! Jirka nakonec 360 kg úspěšně dotáhl a zapsal si tak oficiálně svůj největší osobní rekord na soutěži strongmanů. Legendární strongman Bill Kazmaier, který má sám rekord v mrtvém tahu přes 400 kg, k tomuto pokusu prohlásil: "Byl to boj, ale to zvíře vyhrálo!" Kazmaierovi se také velmi líbil Jirkův styl tahání. Na pokus se 370 kg se z taktických důvodů, aby pošetřil co nejvíce sil do dalších disciplín, Jirka nepřihlásil. V této disciplíně nakonec obsadil 3. místo za zřejmě nejzkušenějším britským závodníkem Benem Kelseym a Lotyšem Marisem Rozentalsem.

That was a war and the animal won!
Bill Kazmaier o výkonu Jiřího Tkadlčíka

Squat Lift

Druhá disciplína přinesla hodně rozčarování, zranění a zklamání. Dřepování s motocyklem, na kterém seděla půvabná dívka, bylo druhým testem síly. Celková váha konstrukce s motorkou a modelkou měla vážit kolem 310 - 350 kg! Podobná konstrukce byla k vidění i na World's Strongest Man, kde se na ní zranilo několik profesionální závodníků. Bohužel přesně k tomu došlo i v sobotu. Minimálně 2 zlomeniny, několik poničených kolen a mdloby si odnesli závodníci z obou kategorií. Jirkovi se podařilo dřepnout s konstrukcí celkem 11krát. Kromě křečí a menších mdlob po posledním opakování si z této disciplíny, kterou jel poprvé v životě, neodnesl naštěstí žádné zranění. Podle dostupných informací ve dřepu obsadil 4. místo.

Conan's Wheel

Conanovo kolo nese název legendárního filmu Barbar Conan s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Jako mladý otrok je připoután k žentouru (pozn. red. historické zařízení k převádění síly zvířat na točivý moment na řemenici), kterým musel otáčet, aby ho nepostihl krutý osud. Na závodech v České republice můžete tuto disciplínu vidět v Ostrově nebo v Čáslavi. Sponzorem sobotní soutěže byla pravděpodobně společnost s motocykly, jelikož i na této disciplíně byla použita jako zátěž motorka. V Irsku byl kruh obrovský a ujít jedno kolo bylo nad síly mnoha závodníků, včetně našeho strongmana, kterému se podařilo ujít půlku jedné otočky, protože mu Conan vypadl z paží.

Log Lift

Po prvních třech brutálně náročných disciplínách, kdy už měli závodníci odvařená záda i nohy, přišel další test odolnosti a síly v podobě zvedání 130kg kovové klády na počet opakování. Tlakové disciplíny se na většině soutěží zařazují na začátek, nicméně i toto umístění ukazuje na variabilitu toho sportu. 130kg kláda se může někomu zdát lehká, opak je ale pravdou. Po fyzickém vypětí, jímž si závodníci prošli, muselo těch 130 kg ztěžknout dvojnásobně. 3 opakování našeho závodníka sice nebyla největším výkonem ve startovním poli, patřila ovšem do té lepší poloviny. Stejně jako v první disciplíně i tady předvedli největší výkon v podobě 5 opakování Ben Kelsey a Maris Rozentals.

Atlas Stones

Zakončení náročného strongman dne měly na starost Atlasovy kameny. Závodníci měli za úkol přehodit co nejvícekrát 160kg betonovou kouli přes laťku ve výšce kolem 140 cm. Na této disciplíně už Jirka poznal, co je to ta únava, když se mu kouli nepodařilo ani jednou přehodit. Sám později vysvětlil, že už mu křeče a bolest v zádech nedovolily zvednout kámen výš než do pasu.

Nehledě na poslední neúspěšnou disciplínu se jednalo o velmi úspěšné reprezentování České republiky ve strongmanech, kde v těžké konkurenci Jirka obsadil 6. místo z celkového počtu 13 závodníků. Europe's Strongest Man 2015 se prozatím stalo v kalendáři mladého strongmana letošním 13. závodem (silový trojboj a strongmani). Prozatím z toho důvodu, že už za šest týdnů na něj čeká další výzva v podobě World's Strongest Man 2015 do 105 kg. Co říkáte na šesté místo z této soutěže? Myslíte si, že Jirka dokáže obsadit stejné, horší, anebo lepší místo na mistrovství světa?

Níže můžete zhlédnout kompletní videozáznam ze soutěže, který obsahuje i strongmany do 90 kg, nebo videozáznam jen s Jirkovými výkony, jež hlasitě přehlušuje jeho krásná přítelkyně Valerie a kamarádi Vendula s Romanem.

Pokud byste chtěli sledovat podrobněji Jirkovu přípravu a trénink z pražské posilovny Jonas Gym, můžete ho sledovat na Facebooku nebo YouTube.