Reklama:

Slovenský pohár silných mužů #5 (Košice) 2015 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Předposlední zářijovou sobotu se v Košicích, za pomoci Janky Kordiakové, setkali slovenské naděje silných mužů. Před obchodním centrem Atrium Optima se pořádalo předposlední, tedy páté kolo Slovenského poháru silných mužů. Na akci byli přizváni i Bělorus Volodymyr Cyfra a Ukrajinec Alexei Malcev. Ti se ale do bodování ligy nepočítají.

Na deset závodníků čekalo šest testů síly. Úvod patřil tradičně tlakové disciplíně. Běžné strongman nářadí jako kláda či náprava nahradil pivní sud. Vítěz první zkoušky, zdvihu sudu nad hlavu, se tak i stal mistrem Slovenska ve zvedání pivního sudu. Tím je pro aktuální ročník Peter Rekenei z Popradu, který prožívá vskutku výjimečnou sezónu. Překonat rekordních 27 zdvihů Marka Tótha se mu ale nepodařilo. Při úvodní disciplíně byl vedle Pavola Gugy druhým rozhodčím moderátor akce, zakladatel silných mužů na Slovensku a viceprezident SASIMu Milan Gabrhel.

Kromě vítězství ve zvedání sudu si Rekenei například připsal i vítězství v jednotlivých kolech Slovenského poháru (Piešťany, Duchonka, Topoľčany) nebo i na Tatranském silákovi. Také byl vyslán SASIMem na zahraniční závod v Polsku, kde nasbíral cenné zkušenosti.

Druhý test síly dal přítomným řádně zabrat. Zvednout na plošině usazený osobní automobil se ze startovního pole nepodařilo hned třem závodníkům. I zde se předvedl košickému publiku Rekenei a za kontroly mezinárodního rozhodčího akce Pavola Gugy nasoukal osm platných zdvihů. O jeden zdvih méně, čili sedm, zvládlo duo Pohlodek - Rákoci, třetí místo se šesti zdvihy obsadil Griglák.

Uprostřed akce měli borci za úkol přenést 150kg meč na vzdálenost 30 metrů. Nejrychleji si s danou překážkou poradil Cyfra před druhým Griglákem a třetím Szanyim. Pro Riša Szanyiho šlo o téměř "domácí" událost, protože je jen 30 kilometrů od Košic, a diváci ho tedy pobízeli obrovským potleskem v každé z disciplín.

Jako čtvrtou zkoušku v pořadí měli závodníci za úkol předvést rychlé nohy a sílu, čekalo je nejdříve přenesení dvou sudů na vzdálenost 15 metrů a následné odnesení 100kg pytle s pískem na trasu 10 metrů. Silný muž má být i silným atletem. Toto platilo pro Cyfru, který tak ovládl už druhou disciplínu. Následoval ho jeden z nejlepších v kategorii do 90 kg Alexei Malcev a třetí skončil Rekenei.

Předposledním testem síly bylo přehazování 130kilogramové betonové koule přes laťku. Skvělý výkon podal Pohlodek, který díky perfektní připravenosti (skvěle nanesený vosk potřebný k usnadnění zvedání) předvedl neskutečných deset přehození. A nebylo to snadné, jelikož se borci museli přemisťovat na druhou stranu po každém přehození. Druhé místo s osmi platnými přehozy patřilo Cyfrovi a třetí příčku se šesti vybojoval Malcev. Do poslední disciplíny tak stále nebylo rozhodnuto o budoucím vítězi.

Závěr patřil tahání osobního automobilu, ve kterém byly studentky sportovního gymnázia v Košicích. Nejrychleji potáhnout automobil se podařilo Rekeneiovi, který danou disciplínu vyhrává pravidelně. Vítězstvím v závěru si i upevnil prvenství na dalším kole Slovenského poháru a vytvořil si před posledním, tedy finálovým kolem, které se bude konat v neděli 27. září v Bánovcích nad Bebravou, dostatečný náskok v bodování. S určitostí se tak stane novým profesionálním strongmanem Slovenska.

Druhé a třetí místo v závěrečné disciplíně také určilo pořadí v konečném hodnocení. Druhý v tažení auta i celkově skončil Cyfra, který zpestřil souboj slovenských mladíků a ukázal, na čem ještě mají nadějní příští profíci zapracovat. Třetí v konečném testu skončil Griglák, který se nejenže radoval z třetího místa na Košickém silákovi a z druhého v celkovém bodování do tabulky Slovenského poháru, ale jeho radost byla o to větší, že se mu pár hodin před akcí narodila dcerka! Jak SASIM, tak i všichni borci jí přejí mnoho síly a hodně zdraví!

Předposlední kolo Slovenského poháru je tak za námi a před námi je již konečné finále ligy amatérů, která ukázala, že se můžeme i příští rok těšit na další napínavé souboje. Děkujeme tak všem, kteří přispěli ke zdárnému průběhu celé akce, a těšíme se na poslední kolo, které proběhne už 27. září v Bánovcích nad Bebravou!


Slovenský pohár silných mužů #5 (Košice) 2015 - výsledky

pořadí jméno body
1.Peter Rekenei 50,5
2.Volodymyr Cyfra 50,5
3.Ľubomír Griglák 43,5
4.Miroslav Pohlodek 42,5
5.Juraj Rákoci 38,0
6.Alexei Maľcev 31,5
7.Richard Szanyi 27,5
8.Michal Kuča 17,5
9.Michal Gunda 11,5
10.Robo Kreana 10,0


Foto: Zuzana GundováLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra