Reklama:

Meč Matúša Čáka 2015 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Po letech se na nádvoří Trenčínského hradu odehrálo známé klání silných mužů - Meč Matúša Čáka. Pod záštitou předsedy Trenčínského samosprávného kraje se setkalo v slunnou neděli dvanáct nejsilnějších mužů Evropy, aby si změřili síly v pěti náročných disciplínách. Na akci dohlíželi prezident i viceprezident SASIMu Vladimír Bátik a Milan Gabrhel.

Na regulérnost závodu dbal mezinárodní rozhodčí Pavol Guga, při jedné zdvojené disciplíně mu vypomohl Milan Gabrhel. Na správné rozdělení bodů dávala pozor Majka Golierová. O druhé hodině odpolední se představil početné divácké kulise tucet borců. Domácí barvy hájil loňský vítěz Igor Petrík, trojnásobný držitel rytířského meče, ocenění, které se vítězi akce uděluje, Branislav Golier, nejlepší slovenský závodník v tlakových disciplínách, František Piroš a reprezentant Marek Tóth, pro kterého to bylo už pětadvacátá akce, na které soutěžil.

Ze zahraničí dorazili Konstantin Ilyin (Bulharsko), Ivan Hryhorovskyj (Ukrajina), Volodymyr Cyfra (Bělorusko), János Sebestyén (Maďarsko), Didzis Zarinš (Lotyšsko), Čestmír Šíma (Česká republika), Salius Brusokas (Litva) a Róbert Cyrwus (Polsko). Opravdu to nejlepší ve střední Evropě!

Tak jak se po letech vrátilo klání na dominantu Trenčína, její hradní nádvoří, tak se i po čase vrátila na soutěž disciplína Viking Press. Tlakový test síly byl na pořadu dne hned v úvodu závodu a jeho váha činila přibližně 130 kg. Rozhodčí v podstatě dbal pouze na natažení rukou a závodníci mohli dostat tuto váhu nad hlavu jakýmkoliv způsobem, samozřejmě bez položení. Jak se očekávalo, úvod patřil Pirošovi a jeho dvaceti opakováním, následovalo duo Brusokas - Cyrwus s 18 opakováními a třetí místo patřilo nováčkovi na Slovensku Zarinšovi z Lotyšska, který předvedl 17 tlaků.

Následovalo převracení 600kilogramové pneumatiky. Nevzpomínám si, kde v okolí mají tak těžkou pneumatiku, a dovolím si tvrdit, že tato patří mezi ty vůbec nejtěžší. Zvládnout s ní čtyři otočení v co nejrychlejším čase není vůbec jednoduché. Čtyři závodníci to nedokázali. Nejrychlejší byl Cyrwus před domácím Petríkem. Třetí místo si v druhém testu připsal Sebestyén z Maďarska, který navzdory nižší postavě dokázal porazit i borce, jako jsou Brusokas, Ilyin nebo Golier!

Uprostřed celé akce byla připravena i soutěž pro diváky v pojídání kebabu za nejrychlejší čas z populární Kebabizny. Siláky pak čekal mrtvý tah s osobním automobilem Suzuki Swift. Aby to neměli až tak lehké, seděli v něm fitnessky z oddílu Fitness Gabrhel. Ty trénuje Marianna Holbová, která je studentkou IFBLR Univerzity Cyrila a Metoděje v Trnavě. Typická statická disciplína seděla obrovskému Čestmíru Šímovi a ten doprovázen mohutnými ovacemi publika nasoukal lehce šestnáct zdvihů. Druhé místo si dělila trojice Petrík - Zarinš - Ilyin se 13 platnými pokusy, dvanáct zdvihů stačilo Brusokasovi na třetí stupínek v této disciplíně.

Před závěrečnou disciplínou se nám ještě závodníci zadýchali při kombinaci. Jako první měli přenést pytel na vzdálenost 10 metrů a vyložit ho na stůl, následně měli na stůl vyložit i 110kg kalich a jako třetí je čekal 150kg meč a ten měli přenést na vzdálenost 20 metrů. Rychlost a sílu všem přítomným ukázal Golier, který tak doháněl ztracené body z úvodu akce. Za ním skončil Cyrwus před třetím Brusokasom.

Závěr patřil vykládání koulí na stůl. Váhy činily 2x 150 a 2x 170 kg a vítěze měl určit nejrychlejší čas. Už druhou vítěznou disciplínu si připsal Šíma, který patřil mezi favority celé akce. Již potřetí skončil na druhém místě Cyrwus. Ten tak po vítězství v převracení pneumatiky a třech druhých místech získal dostatečný náskok a zajistil si tak vítězství na tomto klání. Meč Matúša Čáka tak zůstal v rukou polského borce Roberta Cyrwuse, který se tak stal vítězem 16. ročníku této akce, která patří mezi ty vůbec nejstarší v Evropě! Třetí místo v závěrečné disciplíně si připsal Brusokas.

Po sečtení bodů se tedy z vítězství radoval Cyrwus, jehož nepasoval na rytíře nikdo jiný než předseda TSK Jaroslav Baška. Druhé místo patřilo nováčkovi na Slovensku Didzišovi Zarinšovi. Tento mladík ukázal vyrovnaný výkon a do budoucna ho určitě ještě na Slovensku uvidíme závodit. Třetí skončil loňský vítěz Igor Petrík. Ten se i přes veškerou snahu obhájit vítězství z loňského roku musel spokojit s bronzovou medailí.

SASIM děkuje všem zúčastněným závodníkům, partnerům akce Unipid Trenčín, Kebabizna, Bytas Trenčín, SBS Pegas, Suzuki Trenčín, Homola Mont, TOP Servis, Trenčínskému samosprávnému kraji, Trenčínskému muzeu a celkově všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu akce.


Meč Matúša Čáka 2015 - výsledky

pořadí jméno body
1.Róbert Cyrwus 50,5
2.Didzis Zarinš 44,0
3.Igor Petrík 40,5
4.Salius Brusokas 40,5
5.Konstantin Ilyin 40,0
6.Čestmír Šíma 39,0
7.Branislav Golier 32,0
8.János Sebestyén 29,0
9.František Piroš 23,5
10.Volodymyr Cyfra 18,5
11.Marek Tóth 16,0
12.Ivan Hryhorovskyy 10,0
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra