Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

Strongman Champions League Poland 2015 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V následujících dnech se můžete těšit také na videozáznam z tohoto strongmanského klání!


Narozen:1978
Výška:188 cm
Aktuální váha:170 kg

Uplynulou sobotu jsme společně s Čestmírem a jeho přítelkyní Marcelou vyrazili na hodně hodně dlouhý výlet. Čekalo nás téměř 1000 kilometrů dálnic a silnic v Německu a Polsku. A právě do druhé zmíněné země jsme směřovali na nedělní závod, nejprestižnější strongman ligu Strongman Champions League (SCL). Zde se náš největší, nejtěžší a nejsilnější český strongman měl utkat s evropskou elitou. V historii už se stejné ligy zúčastnil i Lukáš Svoboda, Jiří Žaloudek, Zdeněk Sedmík nebo v loňském roce Jiří Vytiska.

Cesta byla dlouhá a náročná, trvala přes 12 hodin a na konci jsme se ještě museli vypořádat s menšími komplikacemi. Hotel, ve kterém závodníci nocovali, neoplýval žádnými velkými prostory ani postelemi, takže se polovina strongmanů rozhodla zabrat 2 lůžka na osobu, což se jim v podstatě ani nedalo vyčítat, jelikož to spíš vypadalo na lůžka pro hobity. Naštěstí se to ale s pořadatelem brzy vyřešilo a mohlo se jít v klidu spát. Druhý den se závodníci po snídani přesunuli do 20 km vzdálené vesnice Kresowa Osada, kde se dopoledne konal půlmaraton a odpoledne k tomu byla přidružená soutěž strongmanů. Na odpolední závody silných mužů se kolem vyhrazeného prostoru sešlo více než 1000 lidí! Společně tak vytvořili úžasnou atmosféru, ve které nepovzbuzovali jen domácí závodníky, ale i ty přespolní.

Polsko reprezentovali 4 závodníci - Krzysztof Radzikowski, Rafał Kobylarz, Grzegorz Szymański a Mateusz Baron. Dalšími zkušenými konkurenty pro Čestmíra byli Lotyš Dainis Zageris, Litevec Vidas Blekaitis, Bulhar Stoyan Todorchev, Estonec Lauri Nami, mladičký 22letý Slovinec Matjaž Belšak, dva seveřané Fin Antti Mourujärvi a Švéd Johan Espenkrona. Poslední závodníkem byl Maďar Ákos Nagy, ten se stejně jako Kobylarz letos zúčastnil i soutěže v Golčově Jeníkově. Na úvod jen doplním, že polovina závodníků se v minulosti zúčastnila soutěže World’s Strongest Man nebo Arnold Strongman Classic, což jsou 2 nejtěžší a nejznámější soutěže na světě.

Truck Pull

Pořadatelé si pro 13 závodníků připravili 6 brutálních disciplín. Tou první bylo přitahování tahače vsedě za pomoci úzkého lana. Přitahování kamionu není zrovna Čestmírova nejoblíbenější disciplína, ale i přesto měl druhý nejrychlejší čas z celého startovního pole. V této disciplíně se většinou nejvíce opřete do prvního zátahu a pak se snažíte svižně ručkovat po laně, abyste si k sobě břemeno co nejrychleji přitáhli. Čestmír ale používá trošku jiný způsob. V pravidelných intervalech se snaží co nejsilněji tahat za lano, aby několikatunový kolos tahal soustavně. To se mu také vyplatilo, když byl druhý nejrychlejší hned za Polákem Szymańskim.

Atlas Stones

Atlasovy kameny ke strongmanům prostě patří. Je to jedna z disciplín, kterou bez betonových koulí v posilovně nijak nemůžete simulovat, na rozdíl od těch ostatních. Atlasovy kameny se většinou přehazují přes laťku v určité výšce nebo se vykládají na různé podstavce, palety a podobně. Nečekaného pojetí se tato disciplína dočkala v Kresowě Osadě. 6 podstavců, na které patřilo 6 koulí (120, 150, 158, 160, 185, 200 kg) začínalo na 180 centimetrech! A pokračovalo snižováním o 5 cm na každém dalším schůdku. Dovedete si představit, že vykládat 120kg kouli na 180 cm vysokou platformu není žádný med. Rozhodně ne pro pár závodníků, kteří měli sami podobnou výšku. Polovině závodního pole se tak s vypětím všech sil podařilo vyložit první 2 nebo 3 koule. Vyložit 150kg kouli na 175 cm vysoký stupínek bylo velkým oříškem i pro ty největší. Drtivé většině, našeho strongmana nevyjímaje, se tak disciplínu nepodařilo z větší části dokončit.

Viking Press

Třetí brutální disciplína byla tlaková. Na stojan Viking Pressu připevnili pořadatelé zhruba 350kg formuli, váha břemene pro ramena závodníků se tedy pohybovala kolem 170 - 190 kg! Čestmír je jedním z nejlepších tlakařů v ČR, dlouhodobě ho sužuje zranění ramene, i přesto dokázal nasázet 7 kvalitních opakování, u kterých jen minimálně zapojil své dolní končetiny. Umístil se tak v lepší polovině startovního pole. Jen dodám, že držitelem rekordu ve Viking Pressu je Polák Radzikowsi, který je jedním z nejlepších tlakařů na světě, avšak na domácí půdě našel tentokrát přemožitele! Nejlepší výkon předvedl Litevec Vidas Blekaitis. Tomu se podařilo udělat neuvěřitelných 15 opakování!

Car Deadlift

Když jsme přijeli do Kresowy Osady, viděli jsme tak uprostřed stát velké bíle BMW X6 vedle konstrukce na Car Deadlift, jež měla madlo tlusté jak osa na Axle Lift, bylo tedy celkem jasné, že patří k sobě. Ještě před startem závodu přivezli černé BMW X6. V průběhu prvních třech disciplín se zjistilo, že jedno auto je mnohem těžší než to druhé. Pořadatelé a rozhodčí námitky smetli ze stolu s tím, že nikdy nemůžete docílit stejné váhy aut, že je to prostě běžná věc a neděje se to poprvé. Jde především o televizní show a závodníci se s tím musejí smířit. Bohužel informace o tom, které z aut je těžší, před disciplínou v zákulisí nekolovala. Nejvíce se ve stanu pro závodníky rozčiloval Polák Radzikowski. Když proto šel s Blekaitisem na svůj pokus, suverénně se postavil k černému BMW, protože s největší pravděpodobností věděl, které z aut je lehčí. Jenže Blekaitis nebyl žádný hlupák a řekl rozhodčím, že si chce o auto hodit mincí. To se mu vyplatilo, protože černé BMW připadlo jemu. Po prvních pokusech už nebylo pochyb o tom, že bílé BMW bylo těžší. Na tom se totiž podařilo s vypětím všech sil udělat maximálně 7 opakování Lotyši Zagerisovi. Druhým nejlepším výsledkem pak bylo vydřených 6 opakování Čestmíra Šímy a Krzysztofa Radzikowského. Tato disciplína je dominancí našeho závodníka. Jak sám Čestmír dodává, v životě nedržel v ruce těžší Car Deadlift, což dokazuje i jeho triko, které se po pár opakováních zbarvilo krví z přílišného tlaku.

Forward Hold

Forward Hold neboli držení v předpažení je disciplína, která je v SCL pravidelně zařazována kvůli sponzorům. Nevím, jak moc je oblíbená mezi diváky, ale závodníci ji rozhodně rádi nemají. Rozhodčí před disciplínou zakázal jakoukoliv formu opasku, aby nedošlo k poškození aut, o která se závodníci měli opírat svými zády. Čestmír z této disciplíny také neměl rozhodně radost, paradoxně ji však vyhrál na plné čáře! Díky vítězství v disciplíně se tak posunul na 3. místo. V tabulce před ním byl Szymański se Zagerisem a čtvrtý byl Radzikowski.

Power Stairs

Schody síly, které u nás na závodech můžete vidět jen v Aši, byly posledním testem vytrvalosti, síly a především rychlosti. 220, 250 a 280 kilogramů těžká břemena museli soutěžící dostat úplně až nahoru na pátý schod, pokud chtěli úspěšně dokončit celou disciplínu. Z dvojice Radzikowski - Šíma vyšel vítězně Polák Radzikowsi, když dokončil disciplínu o pár vteřin dříve než závodník z Čech. V celkovém počtu bodů tak odsunul Čestmíra na čtvrté místo a sám se postavil na třetí stupínek schodů vítězů, hned vedle vítěze Szymańského a druhého Zagerise.

Bitva skončila a publikum i po pěti hodinách závodění v nepříliš krásném počasí zuřivě tleskalo vyčerpaným závodníkům. K těm se nahrnuli fanoušci, aby se s nimi mohli vyfotit nebo si od nich nechat něco podepsat. Poté se závodníci přesunuli do místní restaurace, kde na ně čekal zasloužený odpočinek společně s pohoštěním ve formě rautu. Když jsem se bavil s finským rozhodčím Ilkkou Kinnunenem, říkal mi, že ho Čestmír velmi zaujal, že je dle něj obrovský a moc se mu líbilo, jak je na svou váhu pohyblivý, stejně příznivé ohlasy byly i od druhého rozhodčího a zároveň od ředitele SCL Marcela Mosterta, který prohlásil, že Čestmíra určitě chce v Champions League i v budoucnu. Rozhodně se tedy máme na co těšit!


Strongman Champions League Poland 2015 - výsledky

pořadí jméno země body
1. Grzegorz Szymański Polsko 65
2. Dainis Zageris Lotyšsko 57
3. Krzysztof Radzikowski Polsko 51
4. Čestmír Šíma Česká republika 50
5. Rafał Kobylarz Polsko 48,5
6. Vidas Blekaitis Litva 43
7. Mateusz Baron Polsko 39,5
8. Matjaž Belšak Slovinsko 39
9. Johan Espenkrona Švédsko 37
10. Stoyan Todorchev Bulharsko 35
11. Antti Mourujärvi Finsko 34
12. Lauri Nami Estonsko 29
13. Ákos Nagy Maďarsko 18


Foto:
http://zlubaczowa.pl/
http://www.lubaczow360.pl/
http://www.elubaczow.com/


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.09.13:45člověk - Řekl bych, že to překlep není :o)+1
12.09.22:41CZEBLADE - Ty jeho míry nejsou překlep? Jaké to je, když váží skoro t..
12.09.20:42Cmeni - JJ máš pravdu, těch asi 150 000 nenávistných komentářů, co..+1
12.09.20:33Novic - EDIT: Reagoval jsem na hlavní příspěvek.+1
12.09.20:32Novic - Co to meleš za hovadiny... národním sportem se stává maxim..+1
12.09.20:32RaDD - Dobře si znovu přečti, co jsi tady v prvních dvou větách n..+1
12.09.19:57JoeC - Víte jaký je rozdíl mezi paralympiádou a internetovou disk..-3
12.09.17:32Petr Prielozny - ***-1
12.09.17:08Darkkiller - Tou poslední větou sis vyvrátil tu předchozí :D.+2
12.09.16:42Petr Prielozny - ***-5
12.09.16:16marekC. - Obrovská gratulace Čestmírovi k parádnímu výsledku na takt..+2
12.09.14:50Darkkiller - Tam nejde jen o převážení. Jde o to jak je v tom autě rozl..
12.09.14:43Petr Prielozny - A ono je tezky prevazit 2 auta a do lehciho dat par kotouc..-4
12.09.13:28Ikee - Mno pane inzenyre, vy jste ale dobre male monstrum! :) Ces..+3
12.09.12:39Slovin - Klobouk dolů. Parádní výkony a umístění.+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra