Reklama:

Středoevropský pohár silných mužů (Ploštín) 2015 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] V sobotu se v Ploštíně, rodišti prezidenta Slovenské asociace silných mužů Ing. arch. Vladimíra Bátika, konalo další kolo Středoevropského poháru silných mužů. Jednotlivá klání jsou organizována v členských státech tohoto poháru a vítěz vzejde z bodování v něm dosažených výsledků. Jako první získal tento pohár Branislav Golier, dvakrát Konstantin Ilyin a naposledy se držitelem stal Igor Petrík.

Vzpomínaná trojice se postavila na start i v Ploštíně, městské části Liptovského Mikuláše. Startovní pole doplnil Ivan Hryhorovskyj, Volodymyr Cyfra, Jirka Žaloudek a dvojice Poláků. Janusz Kulaga, aktuální vítěz Poháru Slovanů a překvapení na závěr. Letos třetí z profi klání Arnold Strongman v Columbusu Mateusz Kieliszowski!

Pět náročných disciplín, skvělá divácká kulisa, vynikající podmínky, boj mohl začít. Hvizd píšťalky mezinárodního rozhodčího Pavla Gugy znamenal pokyn odbrzdit kamión. Právě tato disciplína, která je divácky nejatraktivnější, byla zařazena na úvod. Sedm a půltunový tahač nejrychleji dotáhl do cíle Kieliszkowski před Kulagou, třetí skončil Golier.

Právě Braňo Golier ohlásil návrat do soutěžního kolotoče získaným skvělým druhým místem na Poháru Slovanů v Žilině. Třetí místo v úvodu závodu naznačilo Braňovy medailové ambice i v Ploštíně. Zvědaví jsme byli ale i na dalšího reprezentanta, Igora Petríka, kterému se v Žilině nedařilo a chtěl si spravit chuť právě na tomto zápolení.

Netradiční disciplína, která se na Slovensku objevuje sporadicky. Poprvé se objevila v Michalovcích na Světovém poháru siláků a nyní se organizátoři rozhodli ji zařadit podruhé. Držení automobilů na plošinách, na mezinárodních soutěžích nazvaná „Hercules Hold“. Vítězstvím v druhém testu se mohl pyšnit Petrík před Cyfrou a Hryhorovským. Následovaly dvě dvojkombinace.

Tou první bylo přenesení 150kg kříže a následné přenášení 165kg kufrů. Vzdálenost pro obě náčiní činila 20 metrů. Tři borci nedokázali kufry donést až do cíle. Dvojice Poláků brala první a druhé místo v disciplíně (vyhrál Kieliszkowski před Kulagou), třetí místo obsadil Cyfra.

Před druhou dvojkombinací následoval předposlední silácký test. Přehazování 135kg koule přes příčku. Aby to borci neměli až tak lehké, organizátor nedovolil použití vosku, s nímž si závodníci namažou ruce a koule se zvedá podstatně lépe, protože neklouže z rukou. Toto neplatilo pro Kieliszkowského, který v limitě jedné minuty nasázel bezkonkurenčních 13 opakování. Druhé místo vybojoval s 10 opakováními Petrík před 8 Golierovými přehozeními koule. Oba borci to tedy měli pěkně rozběhnuté před finálovou disciplínou.

Závěr perfektního závodu patřil druhé dvojkombinaci. Ta byla podstatně náročnější. Siláci museli zvládnout nejdříve dvě opakování s 500kg pneumatikou a následně zdvihnout tři závaží (180, 190, 220 kg) po schodech síly. Nešťastné zranění Kulagy ho odstavilo z bojů o přední umístění v celkovém hodnocení. Vítězem v závěru se stal Kieliszkowski, který až na zaváhání v držení aut zvítězil ve všech ostatních disciplínách a získal i první místo v celkovém hodnocení. Závodník připravil divákům skvělý zážitek a věříme, že na Slovensku nebyl naposledy.

Druhé místo v závěrečném testu a celkové třetí v hodnocení si připsal navrátilec Braňo Golier. Ten si návrat do soutěžního kolotoče určitě takto ani nepředstavoval. Skvělé druhé místo v Žilině a teď třetí místo v Ploštíně. Skutečně má za sebou dvě vydařená klání, která obohatí snad ještě nějakým slibným výsledkem do konce sezóny.

Třetím v závěru a druhým celkově se stal Petrík, který tak napravil žilinské zaváhání. Předvedl vyrovnaný výkon a právem získal stříbrnou medaili. Děkujeme závodníkům za skvělou show, divákům za povzbuzování a organizátorům za pěkně zvládnutou soutěž. Hlavní dík patří dvěma hlavním členům SASIMu. Milanovi Gabrhelovi (viceprezident) a Vladimírovi Bátikovi (prezident SASIMu), kteří se postarali o celý organizační tým a připravili toto nezapomenutelné kolo Středoevropského poháru silných mužů.

Výsledky

1. Mateusz Kieliszkowski - 36 b
2. Igor Petrík - 31 b
3. Branislav Golier - 25 b
4. Volodymyr Cyfra - 24 b
5. Janusz Kulaga - 19 b
6. Konstantin Ilyin - 17 b
7. Ivan Hryhorovskyj - 16,5 b
8. Jirka Žaloudek - 9,5 b


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra