Reklama:

Mistrovství Evropy v silovém
trojboji masters 2015 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali v pozvánce a následně v kompletně zpracovaných výsledcích, během 14. - 18. července se v Parkhotelu Plzeň konalo mistrovství Evropy masters v silovém trojboji. Jednalo se druhé mezinárodní mistrovství, které se uskutečnilo v tomto roce na území České republiky. Další dvě se u nás budou ještě konat, konkrétně mistrovství Evropy v bench-pressu mužů a žen a mistrovství světa v silovém trojboji juniorů a dorostu. Nutno podotknout, že mezinárodní soutěže pořádané v České republice mají vysokou úroveň a jsou pro Český svaz silového trojboje dobrou reklamou. Plzeňského klání se nakonec zúčastnilo osmnáct českých reprezentantů.

Od roku 2004 se evropský šampionát veteránů v silovém trojboji konal pouze třikrát jinde než v České republice. Vzhledem k tomu, že první národní pohárová soutěž v silovém trojboji na našem území proběhla již v roce 1969 a v roce 1984 bylo tehdy ještě ČSSR přijato do řad IPF a EPF, není divu, že veteránské závody mají u nás velkou tradici a závodníci v kategorii masters patří mezi nejlepší nejenom v Evropě, ale i na světě. To se potvrdilo i ve výsledném hodnocení národů.

Masters 3

Hned první soutěžní den nás potěšila Hana Takáčová. Závodnice, která za svou kariéru nasbírala několik titulů mistryně světa a Evropy, k tomu navíc drží statut třicetinásobné mistryně České republiky, měla v Plzni svůj den, neboť se stala absolutní mistryní Evropy v kategorii masters 3 (nad 60 let). Hana se letos rozhodla přestoupit do nižší váhové kategorie, čímž si otevřela dvířka k překonání několika světových rekordů. Konkrétně změnila světové tabulky ve dřepu (170 kg), v bench-pressu (120 kg) a trojboji (437,5 kg). O den později nastoupili další dva zástupci masters 3. Zde bych zmínil Josefa Ptáčka, který se věnuje trojboji více než čtyřicet let, a přesto jezdí na mezinárodní silová klání. V červnu byl například ve Finsku na mistrovství RAW. V Plzni se dočkal úspěchu, když v kategorii do 105 kg obsadil druhé místo. I v mužích v masters 3 jsme nakonec slyšeli českou hymnu, když zlatou medaili pro Českou republiku získal v kategorii nad 120 kg (výkonem 600 kg) Pavel Klepáč.

Masters 2

V mužích od 40 do 49 let, zjednodušeně nazýváno masters 2, jsme zaznamenali nebývalý úspěch. V hodnocení států jsme totiž zvítězili, neboť jsme získali šest cenných kovů. Trojbojař Zoltán Kanát měl loňskou sezónu velice úspěšnou. Ve své kategorii (M2 do 120 kg) se totiž stal nejenom mistrem Evropy, ale i světa. Letos dokázal v kategorii do 105 kg zvítězit na republice open. Ve Finsku dále získal veteránský titul vicemistra světa v silovém trojboji RAW. Ani v Plzni nezklamal, neboť výkonem 840 kg suverénně ve své kategorii do 120 kg zvítězil. Zároveň obsadil v absolutním pořadí druhé místo, na prvního ztrácel pouhé tři bodíky.

Další medaile se očekávala od Karla Rusa, který se věnuje silovému trojboji více než 23 let. Jedná se o zkušeného závodníka, srdcaře a legendu Českého svazu silového trojboje. Ve své kariéře získal 24 titulů mistra republiky, dva veteránské tituly mistra Evropy a jeden veteránský titul mistra světa. Karel nakonec v kategorii do 66 kg (výkon 577,5 kg) obsadil druhé místo. Nutno dodat, že Karla velmi limituje handicap v bench-pressu.

Další stříbro pro Českou republiku získal v kategorii do 93 kg Michal Sekot (výkon 702,5 kg). Bronz vybojoval v kategorii do 120 kg Rostislav Cejnek (695 kg). Třetí místo si odvezl v kategorii do 83 kg také Vladimír Medek (výkon 687,5 kg) a Pavel Malina, který získal bronz v kategorii do 66 kg (výkon 480 kg). U Pavlu Maliny bych rád zmínil jednu statistickou zajímavost. Za svou kariéru překonal 38 československých a později českých rekordů, a to v těch nejlehčích váhových kategoriích. Poprvé otřásl rekordními tabulkami již v roce 1979.

Masters 1

Nejvíce očekávaná byla kategorie masters 1. Spousta z nás byla zvědavá, s jakou formou se představí Tomáš Šárik. Nakonec to dobře dopadlo, neboť Tomáš získal v kategorii do 120 kg (výkon 937,5 kg) zlatou medaili.

Dále byl velmi očekávaný výkon Jaroslava Šoukala, zejména zda se konečně přidá do "klubu 1000". Jaroslav měl v minulém roce fantastické výsledky. Ve veteránech získal během jedné sezóny pět titulů mistra světa a Evropy. Dalo by se říct, že se jednalo o nejlepšího závodníka na světě (v kategorii M1) pro rok 2014. Navázat na něco podobného je téměř nemožné, přesto Jaroslav opět překonal sám sebe. Zapsal 1012,5 kg, čímž se stal nejenom vítězem své kategorie (nad 120 kg), ale také absolutním mistrem Evropy (masters 1) v silovém trojboji pro rok 2015.

Ani ostatní veteráni se neztratili. Stříbrnou medaili získal v kategorii do 105 kg Karel Rada (výkon 765 kg). Stejné umístění v kategorii nad 120 kg získal František Janák (výkon 890 kg). Bronz v kategorii do 74 kg vybojoval Dušan Švarcbach. Všichni svými výkony zajistili České republice prvenství mezi národy i v kategorii mužů masters 1. V součtu bodů všech věkových kategorií měla Česká republika společně s Německem nejlepší reprezentanty. Veteráni mají prostě u nás velkou tradici. V ženách se dařilo Aleně Krčmářové, která v kategorii do 84 kg získala stříbro (výkon 385 kg).

Závod byl jako vždy skvěle zorganizovaný. Vzhledem k tomu, že Česká republika bude začátkem srpna dále hostit mistrovství Evropy v bench-pressu mužů a žen a na přelomu srpna a září mistrovství světa v silovém trojboji juniorů a dorostu, tak se máme se na co těšit. Níže si můžete přečíst rozhovor s Tomášem Šárikem a prohlédnout fotogalerii z posledního soutěžního dne.


Tomáš Šárik

  • vítěz kategorie M1 do 120 kg
  • výkon 937,5 kg

O tom, že tě určitě těší zlatá medaile, se nemusíme bavit, ovšem jsi spokojený s předvedeným výkonem?

Tak jak to bývá, vždy se všechno nepodaří. Bohužel se nedařilo ve dřepu, kde jsem zapsal jen první pokus. Už v rozcvičovně jsem cítil s 325 kg, že to nějak není ono. Měl jsem trochu volný dres přes stehna a vyjížděl mi nahoru, takže to netahalo, jak jsem byl zvyklý. Na vině zřejmě bude nižší tělesná hmotnost, neboť jsem ve čtvrtek navážil pod 116 kg a normálně mívám 118 kg. Sice jsem to trochu dokrmil a přibral kilo, ale nohy jsem měl jaksi hubené. Takže 365 kg bylo dvakrát nad mé síly. A to jsem počítal s 370 kg jako s jistotou. V ostatních disciplínách jsem zvedal podle plánu, poslední tah jsem vynechal, protože po nevydařeném dřepu už jsem nemohl vyhrát absolutní vítězství, tak jsem se pošetřil do nadcházejícího tréninkového cyklu před mistrovstvím světa.

Českému svazu silového trojboje se daří získávat velmi často pořadatelství mezinárodních soutěží. Jakou úroveň podle tebe závody v ČR mají? Závodilo se ti v Plzni dobře?

Mně se závodí v Plzni vždy dobře, mám tu i zapsaný osobní rekord v trojboji. Kvalita soutěže je tu vždy na vynikající úrovni, dostatek místa na rozcvičení i dost místa v přípravně. Trošku mě, myslím, při dřepu vadilo vysoko umístěné pódium, ztrácel jsem rovnováhu a padal dopředu, odvykl jsem si dřepovat do prostoru.

Vím, že se delší dobu potýkáš se zraněním, o co přesně jde? Jak moc tě to limituje?

Na podzim roku 2013, přesně týden po 1. kole extraligy a den po těžkém tréninku mrtvých tahů, mi začaly cukat některé svaly na pravé ruce, konkrétně v prsním svalu, v tricepsu a pod lopatkou. Neměl jsem ale žádné bolesti a druhý den jsem při rozcvičování nezvládl bench-press se 100 kg, prostě pravá ruka vůbec nezabrala. Nezvládl jsem vlastně proti lehčímu odporu ani propnout loket a zatnout pořádně postižené svaly. Následovalo vyšetření na neurologii s bezprostřední magnetickou rezonancí se závěrem protruze disku C6/7 vpravo s tlakem na příslušný nervový kořen. Nejvýrazněji mě toto postižení limituje v bench-pressu a trochu v mrtvém tahu, kde se snažím vyhnout se přetížení, při kterém se mi to pravděpodobně zhoršilo. Takže tahy musím jet v tréninku trochu volněji a nervat moc sérií. V bench-pressu to vázne, protože jak triceps, tak prsní sval mají zhoršenou trofiku a jejich funkce je asi tak na 80 % proti levé straně. Takže se mi moc nedaří vrchní fáze bench-pressu, kdy pravá ruka začne poklesávat.

Můžeš popsat, jak probíhala příprava v posledních týdnech před soutěží?

Celá příprava trvala 12 týdnů, ale asi 5 týdnů před koncem jsem začal trochu cítit ty nervy od krku po těžkých tazích, takže jsem tahy zvolnil a ubral počty sérií. Jinak dřep a bench-press jsem držel podle plánu celou dobu, proto jsem si u dřepu docela věřil. Hlavní části tréninku jsem zaznamenával na svůj facebookový profil.

Přijde mi, že jsi změnil techniku u dřepu, je tomu tak?

Na dřepu se snažím pracovat asi rok, kdy jsem se rozhodl, že bych ještě mohl zkusit soutěžit. Hlavní změnou je uložení činky a na mě úzký úchop, takže mám o něco vzpřímenější postoj a vlastně i celý dřep. Ale ještě to nemám zažité, což se projevilo i v soutěži při druhém pokusu, kdy jsem docela nezvládl pohyb dolů. Nemám ještě dostatečnou stabilitu s takhle vysoko položenou činkou.

Co tě přivedlo k silovému trojboji?

Poté, co jsem skončil v 15 s hokejem, jsem začal trénovat v posilovně, kde dlouhé roky trojboj fungoval. Takže poté, co se projevily silové předpoklady, jsem začal někdy v roce 1994 soutěžit.

Po celou svou kariéru jsi velkým odpůrcem dopingu, jak proti tomu bojuješ?

Nevím, jestli proti němu lze bojovat, ale odmítnutí dopingu je o cestě, kterou si vybereš. A tu cestu pak ukazuješ druhým, že můžeš trénovat a případně soutěžit bez podvádění druhých i sebe. Prostě se stačí rozhodnout nedopovat, je to podobné, jako když se rozhodneš nekrást. Nezačneš krást proto, že někteří lidé také kradou.

Jak probíhá dopingová kontrola na mezinárodních závodech a monitoring před danou soutěží?

Dopingová kontrola probíhá v podstatě stejně jako na našich národních soutěžích, s tím rozdílem, že na mezinárodních závodech vybírá soutěžícího federace a na národní soutěži vybírá dopingový komisař. K monitoringu jen krátce, jedná se o poskytování informací o pobytu. Každodenně poskytujeme šedesátiminutový interval, kdy a kde je možné provést dopingovou kontrolu. Celé se to posílá na tři měsíce dopředu. Je to někdy nepříjemné, zabývat se v běžném každodenním shonu ještě dodržováním nahlášených míst, ale na druhou stranu to chápu jako nejúčinnější nástroj dopingové kontroly.

Na jakých dalších závodech tě můžeme vidět? Budeš mít opět vysoké ambice?

V nejbližší době bych měl startovat na mistrovství světa masters v silovém trojboji, které se koná v Denveru v USA. Samozřejmě bych se chtěl opět pokusit o medaili, ale je jasné, že tak snadné jako mistrovství Evropy to nebude. Rád bych posunul výkon blíže k osobnímu maximu. Kolik přesně dám, se ukáže 4. října, týden poté absolvuji mistrovství České republiky družstev.

Prozatím jsi jako jediný Čech, který dle přísných pravidel IPF pokořil 1000 kg v trojboji ve váhové kategorii do 120 kg. Vyšší váhy padají pouze v supru. Domníváš se, že se k tomuhle totalu můžeš opět přiblížit, nebo ho dokonce překonat?

Ten výkon už je čtyři roky starý. Od té doby mám po operaci levého ramene, pak potíže s ploténkou a na přelomu roku jsem si nechal opravit karpální tunel, se kterým jsem měl potíže asi sedm let. Takže musím být realista a jsem rád, že to v rámci možností teď jde. Ale někde vzadu v hlavě ty ambice ještě mám, ale ne za každou cenu. Chci se ještě postarat o ženu a děti. Takže to číslo v totalu není pro mě priorita, ale rád závodím, potřebuji tu konfrontaci se soupeři, a pokud to bude možné, tak bych chtěl zase občas naskočit do open kategorie. I když už to asi nebude o medaili, ale o první desítce. Mám to prostě tak, že budu raději desátý z dvaceti v prestižním závodě, než první ze dvou či třech soupeřů.


Mistrovství Evropy masters 2015 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra