Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Profil strongmana:
Hafthor Julius Bjornsson

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

"I am the future of strength!" burácí mocným hlasem Hafthor Julius Bjornsson, kterému ale nikdo neřekne jinak než Thor, směrem k pětitisícovému davu, který sleduje soutěž Europe Strongest Man 2014. A při pohledu na postavu 205 cm vysokého, 180kilového obra z Islandu s viditelnými břišními svaly bez problému uvěříte tomu, že budoucnost síly skutečně stojí přímo před Vámi.

Ve svých 27 letech je Hafthor Bjornsson (v islandštině psáno Hafþór Júlíus Björnsson) jednou z největších hvězd profesionální strongman scény, a to nejen díky titulům a svým výkonům, ale především díky své roli v seriálu Game of Thrones z produkce televizní stanice HBO, který navzdory kritice, která mu vyčítá příliš mnoho násilných scén, trhá rekordy ve sledovanosti a sbírá prestižní ocenění. Thor si v něm zahrál postavu "The Mountain", sadistického Sera Gregora Clegana, který na diváky zapůsobil krátce, ale nezapomenutelně v jednom z nejbrutálnějších soubojů celé čtvrté série.

Když se o roli ucházel, zeptali se ho na castingu, jestli by dokázal zvednout dospělého člověka. Thor popadl jednoho z přítomných členů štábu a se smíchem ho zvedl nad hlavu. To nejspíš udělalo na tvůrce seriálu slušný dojem, stejně jako Thorova schopnost se s ohledem na svoji velikost překvapivě hbitě pohybovat, což bylo přesně to, co lidé z HBO hledali. Přidejte k tomu drsný, divoký výraz tváře a temperament, který má možná dávný původ v krvi vikingských předků, která Thorovi proudí žilami, a nemůžete sáhnout vedle! Díky své roli se stal Hafthor Bjornsson známým i pro ty, kteří jinak nemají o existenci strongman sportu ani ponětí. Koneckonců dlouho tu nebyl nikdo tak přesvědčivý jako právě on, o kom byste ani na chvíli nepochybovali, že by Vám skutečně dokázal rozdrtit lebku holýma rukama!

Navzdory velkým ambicím se mu v roce 2015 nedařilo tak, jak možná doufal (ačkoliv 7. místo na Arnoldu, 3. místo na World´s Strongest Man a vítězství na Europe Strongest Man jsou bez diskuse skvělé výsledky), a někteří to přičítají právě tomu, že svůj čas a energii musel dělit mezi trénink a natáčení (kromě seriálu Game of Thrones účinkoval i v dalších malých filmových rolích). Dělá chybu? Neřekl bych. I když má jako profesionální strongman slušný příjem, nechat si utéct šanci na větší filmovou roli a tučný honorář by byla určitě škoda. A že tím utrpí jeho forma? Je mu pouhých 27 let a budoucnost síly v jeho podání teprve uvidíme!

I am the future of strength!
Hafthor Julius Bjornsson

Úsměvnou náhodou je, že Thor Bjornsson se do světa extrémní síly dostal stejnou cestou jako jeden z jeho největších soupeřů a úřadující jednička profesionální strongman scény Brian Shaw - přes basketbal. Vzhledem k tomu, že do své mimořádné výšky dorostl už v 16 letech, to nebyla překvapivá volba. Tam se dopracoval až do národního týmu, kde hrál v letech 2006 - 2008 na pozici centra. Opakované zranění kotníku a také zranění kolene ho ale donutily basketbalovou kariéru ukončit a Thor zamířil do místního fitka Jakabol, které nepatřilo nikomu jinému než čtyřnásobnému držiteli titulu World's Strongest Man, jednomu z nejúspěšnějších strongmanů historie Magnusi Ver Magnussonovi, jehož pozornosti mohl Thor jen těžko uniknout. Mimochodem, Island je opravdu zvláštní kraj. V žádné jiné zemi na světě nenaleznete takovou koncentraci osobností silových sportů jako právě tam. Kromě legendárního Magnuse Ver Magnussona a ještě slavnějšího Jóna Pálla Sigmarssona najdeme ve výčtu hvězd, které se narodily v téhle nehostinné krajině, také nejlepšího deadliftera planety Bennyho Magnussona a další řadu profesionálních strongmanů. Pokud Vás zajímá, kde se na Islandu vzala tradice silových sportů, určitě se podívejte na tenhle dokument.

Je trochu klišé psát, jak jednadvacetiletý Hafthor Bjornsson startoval na své první strongman soutěži bez toho, aby se na ni jakkoliv připravoval, a hned slavil úspěch, ale přesně tak to bylo. Skončil sice "až" čtvrtý, ale ustanovil nový islandský rekord v přenášení kamene, což v zemi, kde je taková koncentrace strongmanů jako nikde jinde na světě, už něco znamená! To bylo v roce 2009 na mezinárodní soutěži Westfjord Viking a od té chvíle nebylo pochyb o tom, kam se bude cesta giganta z Islandu ubírat. V roce 2010 už Thor sbíral tituly na domácí půdě a přední umístění na velkých mezinárodních soutěžích. V té době už vážil přes 160 kilo (o 30 kilo více, než když začal se strongman tréninkem).

Opravdová hvězdná kariéra přišla v roce 2011, kdy Thor obsadil druhé místo na Arnold Strongman Amateur a dostal pozvánku na soutěž World's Strongest Man, kde způsobil pořádný poprask. Chyběla mu sice ještě technika na důležitých disciplínách a i v měřítkách hrubé statické síly na ty nejlepší výrazně ztrácel, ale probojovat se napoprvé do finále a obsadit šesté místo, to byl bezpochyby mimořádný výkon.

Thorova tělesná hmotnost v roce 2012 dosáhla hranice 200 kilo. Na tuhle váhu nabíral především proto, že ho čekala premiérová účast na nejbrutálnější silové soutěži vůbec - Arnold Strongman Classic. Ani to mu ale nepomohlo se v obrovské konkurenci na supertěžkých disciplínách prosadit a skončil až na posledním - desátém místě. Dva metráky živé váhy už byly pro Thora přeci jen příliš, a i když mu přinesly v závěru sezóny fantastické 3. místo na World's Strongest Man, musel začít hledat rovnováhu mezi hrubou silou, kondicí a enormní velikostí vlastního těla, aby jeho výkonnost šla neustále nahoru.

Začátkem roku 2013 se objevily fotky, na kterých byl Thor s tělesným tukem na hranici 10 %, s tvrdými, ostře řezanými svaly při váze kolem 180 kilo. Oproti formě z předchozího roku vypadal opravdu atleticky, pokud tohle můžete říct o někom, kdo váží dvakrát tolik co průměrný statný chlap. A byla to přesně ta proměna, která ho posunula na vyšší příčky. V průběhu roku posbíral řadu medailových umístění na závodech série Strongman Champions League, včetně jednoho vítězství, a zopakoval skvělé třetí místo na World's Strongest Man. To není špatné na pátý rok soutěžní kariéry, když uvážíte, jak obrovská je dnes konkurence ve světě profesionálních strongmanů!

Byl to ale rok 2014, kdy Thor dosáhl zatím nejlepších výsledků své kariéry. Začal skvělým pátým místem na Arnold Strongman Classic, i když, jak řekl v rozhovoru, nepřinesl si na tuhle soutěž takovou formu, jakou plánoval. V přípravě na Arnolda trénoval extrémně tvrdě, až do té míry, že překročil schopnosti regenerace vlastního těla. Kdo tohle zažil, určitě ví, o čem je řeč. Máte natrénováno na skvělé výkony, ale Vaše tělo doslova kolabuje - bolí Vás klouby, chybí veškerá dravost a agresivita potřebná ke zdolání disciplín, dynamika i síla jsou pryč a Vy nedokážete předvést to nejlepší a myslíte jen na to, aby už bylo konečně po všem.

Po Arnoldu si Thor dopřál odpočinek a o necelý měsíc později si spravil chuť, když na World's Strongest Man porazil jednoho z titánů světa síly Briana Shawa a byl jen krůček (přesněji řečeno pouhého půl bodu) od titulu, který urval v napínavé a vyčerpávající bitvě legendární Zydrunas Savickas. Druhé místo na téhle soutěži bylo jeho dosavadním vrcholem kariéry. V průběhu roku přidal ještě řadu vítězství na dalších soutěžích, včetně klání série Champions League, a definitivně tak potvrdil, že je aspirantem na pozici světové jedničky a že jeho výkonnost neustále roste a bude hrozbou pro všechny, včetně dvou nejúspěšnějších strongmanů posledních let Zydrunase Savickase a Briana Shawa.

I když rád vzpomínám na dobu, kdy o první příčky bojovali i strongmani jako Derek Poundstone, Travis Ortmayer nebo Mariusz Pudzianowski, zdá se, že evoluce strongman sportu v posledních letech jednoznačně směřuje k favorizování těch největších gigantů v soutěžním poli. A není nutné zdůrazňovat, že Thor se svojí enormní výškou a tělesnou hmotností má ty správné atributy, aby se popral s dnešními brutálními disciplínami. Jen obtížně hledá vyzyvatele při zdvihu Atlasových kamenů. Zvednout hladkou 200kg betonovou kouli je i pro opravdu dobrého strongmana výzva. Pro Thora ale ne, tomu stačí sotva 3 vteřiny a neunaví se při tom víc než při pití šálku ranní kávy. Jeho brutálně silný úchop z něj dělá favorita disciplín, jako je přenášení kufrů nebo ohrady, a kombinace skvělé fyzické kondice a 180 - 190 kilo živé váhy Vás nenechá na pochybách o tom, na koho si vsadit při tahání kamionu. Loading Race - přenášení různých pytlů s pískem, pivních sudů a dalších zátěží? Tenhle chlap se umí hýbat a nemůžete čekat, že ho směšná váha 100 - 130 kilo v rukou nějak znatelně zpomalí!

Pokud byste ve výkonech Hafthora Bjornssona hledali slabinu, pak ji stejně jako u většiny mimořádně vysokých strongmanů naleznete ve dřepu. Poskládat se s tak velkým tělem do poctivé hloubky není nic snadného a ve světě nadlidských výkonů, kde řada závodníků dokáže dřepnout kolem 400 kilo, může na soutěži každá sebemenší mezera ve Vašem pancíři znamenat ztrátu bodů, kterou budete jen velice těžko dohánět. Tohle ale Thor dobře ví a jeho výkony 1x 350 a 10x 300 kilo bez bandáží na kolena, jen s páskem, jsou známkou toho, že pracuje na tom, aby slabiny rychle eliminoval.

Ani tlakové disciplíny pro něj nejsou úplně snadné, ale zdvih 200kg klády si rozhodně zaslouží respekt a stejně jako ve dřepu se i tady Thor stabilně zlepšuje. Mrtvý tah? Neexistuje úspěšný strongman se slabým mrtvým tahem, taková je rovnice. Thor při své výšce pro tuhle disciplínu nemá úplně ideální předpoklady, ale už jako dvacetiletý mladík dokázal (byť příšernou technikou, nad kterou Vám vstávají hrůzou vlasy na hlavě) zatáhnout 300 kilo. Od té doby zlepšil nejen techniku, která je důležitá k tomu, abyste si při zvedání extrémních vah udrželi zdravá záda, ale také výkony. 400 kilo je pro něj dnes už rutina, kterou zvládá s perfektní technikou, a na Europe Strongest Man 2015 zvedl dokonce 450 kilo. To bylo sice s pomocí superdresu a s provedením, které by neprošlo na žádné soutěži v powerliftingu, ale pro potřeby strongmanů, kde jsou pravidla mrtvého tahu poněkud benevolentnější (zvedni, jak umíš), dokonale splnilo účel.

Mezi výkony, které je obtížné porovnávat, ale určitě zaslouží velký respekt, je i kousek, který Thor předvedl na soutěži World’s Strongest Viking 2015. Jednalo se o přenesení obrovské, 650kilové klády na vzdálenost pěti kroků. Provedení nebylo zvolené náhodně, protože odkazuje na téměř 1000 let starou legendu o Islanďanovi jménem Orm Storulfsson. Ten údajně odnesl na svých ramenou desetimetrové lodní ráhno vážící přes 600 kilo, které mu pomohlo vyložit na ramena téměř 50 lidí. Pověst praví, že s ním Storulfsson udělal tři kroky a poté se jeho záda zlomila a on už nikdy nebyl jako dřív. Tuhle část naštěstí Thor nezopakoval a jeho záda vydržela ve zdraví.

Co takhle něco líp měřitelného? Přenášení kamene v náručí se stalo populární disciplínou, která je k vidění na mnoha soutěžích strongmanů. I tenhle test síly má svůj původ na Islandu, kde zvedání a přenášení kamenů patřilo po stovky let k testům mužnosti. Pak se člověk nemůže divit, že je v téhle severské zemi tolik neuvěřitelně silných chlapů. Budovat sílu a testovat ji je zkrátka jejich národní tradice stará stovky let. Mají to prostě v krvi! Kameny mají i svá jména a ten nejslavnější je bezpochyby téměř 190kilový Husafell Stone. Ten se objevil na soutěži World's Strongest Man 1992, která se konala právě na Islandu. V dalších letech vznikaly různé repliky kamene a jejich přenášení se stalo strongmanskou rutinou, která dokonale otestovala sílu i fyzickou kondici.

Na většině soutěží se váhy kamene (nebo železného "štítu", což je také častá podoba téhle disciplíny) pohybují kolem 170 - 190 kilo a nejlepší výkony dosahují hranice 100 metrů. Většina závodního pole má ale k téhle metě obvykle hodně daleko. Co takový 220kg kámen? S tím už budou mít i ti nejsilnější chlapi problém ujít 20 - 30 metrů a některým bude dělat problém tuhle váhu jen zvednout ze stojanu a udržet v náručí. Hafthor Bjornsson s tímhle masivním kusem skály ušel bez většího úsilí neskutečných 79 metrů!

Dosahovat takových výkonů dlouhodobě a neustále se zlepšovat ale zdaleka není jen otázkou tréninku. Hafthor Bjornsson je profesionálem v pravém slova smyslu, takže jeho příjem plyne kromě honorářů za role ve filmech a reklamních spotech hlavně ze samotných soutěží, kde jsou na nejvyšších příčkách už velice slušné prize money. Je hezké vydělávat si tím, co Vás opravdu baví, ale být celý rok v perfektní formě, abyste o Vaši práci nepřišli, to už tak snadné rozhodně není. Velkou pozornost musíte věnovat tomu, co jíte, protože dodávat "palivo" 180kilovému tělu není žádná sranda. Thor sní denně 8 - 10 tisíc kalorií a naprostá většina z nich pochází z kvalitních zdrojů, jako je hovězí maso, vajíčka, těstoviny, rýže, brambory a proteinové koktejly. Při práci na seriálu seriálu Game of Thrones měl dokonce uvedeno ve smlouvě, že musí mít zajištěný pravidelný přísun kvalitního jídla po celý den.

O samotném natáčení se pak Thor vyjádřil v tom smyslu, že to byla jedna z nejnáročnějších věcí, jaké kdy absolvoval. Při nácviku souboje spolupracoval se špičkovým šermířem, kaskadérem a choreografem bojových scén C. C. Smiffem, který se podílel například na filmech Gladiátor nebo Batman Begins. Společně nacvičovali každý detail bojové scény, od rána až do večera, celé týdny. Když k obtížné choreografii, kde jediná chyba může znamenat vážné zranění, přidáte těžkou zbroj a celodenní vedro, tak se něco, co vypadá na první pohled jako skvělá zábava, změní v úmornou dřinu. Výsledkem ale byla úchvatná bojová scéna, která se fanouškům seriálu určitě vryla do paměti.

Je Hafthor Julius Bjornsson skutečně budoucnost síly? Osobně věřím, že k naplnění téhle definice má potenciál jako málokdo na téhle planetě. V pouhých 27 letech patří do elitní skupiny těch nejlepších profesionálních strongmanů, a pokud si udrží zdraví, které je v tomhle sportu zapotřebí víc než cokoliv jiného, má spoustu času, aby dál budoval svoji enormní sílu.

Rok 2016 začal pro obra z Islandu velice slibně - odnesl si páté místo z Arnold Strongman Classic, na Arnoldu v Austrálii pak dokonce bral zlato, když porazil druhého Krzysztofa Radzikowského, který se objevil dost možná v životní formě, a třetího Savickase, který se nejspíš po vyhraném americkém Arnoldu tak trochu šetřil. Další triumf si připsal na Arnold Classic Brasil, a i když byla australská i jihoamerická varianta téhle soutěže co do obsazení i disciplín přeci jen slabým odvarem z originální soutěže v Columbusu, tak skalpy poražených soupeřů i tučné finanční prémie Thorovi jistě udělaly pořádnou radost.

Jsem hodně zvědavý, jak se Thorovi bude dařit na letošním World's Strongest Man. Zopakuje medailové umístění z předchozích let? Dokáže vybojovat titul? Necháme se překvapit. Zatím se (pevně doufám, uvidíme, co si pro nás tvůrci seriálu připravili) můžeme kochat dalšími efektními souboji, které Hafthor Julius Bjornsson jako "The Mountain" předvede v 6. řadě seriálu Game of Thrones!


Hafthor Bjornsson - The Future of Strength

Trénink v přípravě na soutěžní sezónu 2015

Hafthor Bjornsson jako vítěz Europe Strongest Man 2015

Příprava na Arnold Strongman Classic 2015

Hafthor Bjornsson - rozhovor o seriálu Game of Thrones

Hafthor Bjornsson a Pedro Pascal v seriálu Game of Thrones

soutěž umístění
Westfjord Viking 2009 4.
Westfjord Viking 2010 1.
Iceland Strongest Man 2010 1.
Jón Pál Sigmarsson Classic 2010 2.
Iceland Strongest Man 2011 1.
Westfjord Viking 2011 1.
Arnold Strongman Amateur 2011 2.
World's Strongest Man 2011 6.
Arnold Strongman Classic 2012 10.
Iceland Strongest Man 2012 1.
Westfjord Viking 2012 1.
Europe Strongest Man 2012 5.
World's Strongest Man 2012 3.
Arnold Strongman Europe 2012 6.
Arnold Strongman Classic 2013 8.
Arnold Strongman Brazil 2013 2.
Europe Strongest Man 2013 4.
World's Strongest Man 2013 3.
Arnold Strongman Classic 2014 5.
World's Strongest Man 2014 2.
Arnold Strongman Brazil 2014 3.
Europe Strongest Man 2014 1.
Arnold Strongman Classic 2015 7.
World's Strongest Man 2015 3.
Europe Strongest Man 2015 1.
Arnold Strongman Classic 2016 5.
Arnold Strongman Classic Australia 2016 1.
Arnold Strongman Classic Brasil 2016 1.


Zdroje:
www.hafthorbjornsson.com
www.liftbigeatbig.com
www.si.com
www.wikipedia.org
www.theworldsstrongestman.com
www.twitter.com
www.instagram.com
www.youtube.com



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.06.17:14kubicvak - Super článek. Bylo by super, kdyby takových článků vycháze..
02.06.16:55AHOLA - Spekuluje sa, ze ten clen kralovskej gardy co drzi bobrika..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie