Strongman Kralupy 2015
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman pro rok 2015

V neděli 7. června se v Kralupech nad Vltavou konala velká strongman akce. Zazávodit si zde mohli nejen klasičtí těžkotonážníci, ale také fitness příchozí, což byla kategorie, ve které byste spíš našli běžné cvičence z posilovny. I ženy mohly poměřit své síly v samostatné kategorii. O spravedlivé rozhodování se starali strongmani Mari Zvrtek a Zdeněk Chuchel.

Dopoledne diváci mohli zhlédnout kategorie příchozí a strongwoman. Závodníci v obou kategoriích měli podobné disciplíny, akorát byly pozměněny váhy. První zmíněná kategorie byla vůbec nejnabitější, celkově čítala 24 závodníků, ze kterých pak na stupně vítězů vystoupali vítěz Lukáš Forejtek, stříbrný Lukáš Nývlt a bronzový Michal Prokeš. U žen to pak bylo s obsazením naopak, dámy se sešly pouze tři. První místo obsadila kulturistka Eva Horňáková, druhá skončila Majka Kubičková a třetí místo vybojovala Jiřinka Ročeňová.

Odpolední část pak zaplnili borci z kategorií do 105 kg a nad 105 kg. Všichni závodníci startovali společně a váhy byly pro všechny stejné, kategorie se pouze na konci vyhlašovaly zvlášť. Na závodníky v nejnabitějším startovním poli čekalo jako první tahání 7tunového tahače v popruzích na vzdálenost 20 metrů. Druhou disciplínou byla tlaková kombinace - zdvih 95kg nápravy, 95kg kovové klády a 50kg jednoručky v tomto pořadí. Některým závodníkům dělalo problém nápravu přemístit a jiným vyrazit nad hlavu, přesto jich většina část nebo celou kombinaci dokončila. Dalším testem síly úchopu a vytrvalosti byl běh s kufry na 40 metrů. Pár závodníků mělo problém s úchopem již pár metrů po startu, naopak někteří doběhli celou trasu bez jediného položení.

Zhruba v polovině závodu byl na soutěžní plácek přistaven osobní automobil, který zadními koly najel na kovovou konstrukci, která sloužila jako páka pro zvedání zadní nápravy vozu. Aby to nebylo tak lehké, na zadní sedačky se posadila tři děvčata. Mrtvý tah s automobilem neboli Car Deadlift byl v tomto případě zhruba stejně těžký, jako 200 - 220kg činka. Poslední disciplína byla opět ve znamení kombinace, závodníci měli za úkol jednou přetočit 400kg pneumatiku, odnést a vyložit 100kg pytel a 100kg pivní sud na palety, které byly vzdálené zhruba 10 metrů, a hned poté vyložit betonovou kouli o váze 115 kg.

Nejlepší v kategorii do 105 kilogramů se ukázal zkušený závodník, trojbojař a strongman Josef Makovský. Stříbrnou příčku obsadil taktéž zkušený závodník Petr Marek a bronzovou medaili si na krk pověsil Pavel Brůža. U těžkotonážníků, respektive u strongmanů nad 105 kilogramů zvítězil účastník Českého poháru strongmanů Radek Rosa. Druhé místo připadlo slovenskému závodníkovi Peterovi Supákovi a třetí příčka trojbojaři Václavovi Marešovi.