Reklama:

World´s Strongest Man 2015
- třetí titul pro Briana Shawa!

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Soutěž World's Strongest Man je nejstarší, nejprestižnější... A tady bych se na chvilku zastavil. Nepochybně po titulu z téhle soutěže každý touží, protože ve finále se každoročně sejdou opravdu ti nejsilnější lidé na planetě. Vážně, každý, kdo není zraněný a má sílu na to, aby hýbal s věcmi, se kterými každý normální člověk manipuluje jen s pomocí jeřábu nebo vysokozdvižného vozíku, tam je. Dostat se z kvalifikace do finále, to je brutální boj, protože v každé kvalifikační skupině na Vás čeká jeden nebo i dva z nich. Kdo? Jeden z těch nadlidských, prakticky neporazitelných kolosů. Jeden z těch, kteří se pro tenhle sport doslova narodili. Monstrum, které dokončí disciplínu a bude ležérně popíjet ovocný koktejl s paraplíčkem, zatímco Vy budete teprve v polovině a budete přemlouvat meziobratlové ploténky, aby zůstaly tam, kde mají, zatímco se pokoušíte statečně čelit srdečnímu selhání, když Vaše tepová frekvence elegantně překlene číslo 200. Nemáte šanci, že by tomu bylo jinak. Pokud chcete titul, musíte se v kvalifikaci utkat s Brianem Shawem, Zydrunasem Savickasem, Eddiem Hallem nebo Hafthorem Bjornssonem, které ovšem neporazíte, takže je Vaší jedinou šancí porazit ostatní závodníky ve skupině a urvat druhé postupové místo. Povedlo se Vám to? Výborně! Máte pár dní, abyste se dostali z té brutální únavy a nastoupili do finále (proti těm, co se neunavili vůbec a v semifinále popíjeli ty koktejly s paraplíčkem).

Získat titul z WSM je něco mimořádného, takže v tomto ohledu není o úrovni soutěže žádných pochyb. Trochu smutné ale je, když v kvalifikaci bojujete bez diváků a není nikdo (snad s výjimkou rodinných příslušníků, pokud máte možnost je vzít s sebou), kdo by Vám fandil a kdo by Vás při výkonu povzbuzoval. To byl případ i letošního WSM, které se konalo v Malajsii. Ta může být úžasnou turistickou destinací a soutěž nepochybně bude na oficiálním videu (které bohužel vyjde někdy koncem roku) vypadat skvěle, ale co se týče divácké kulisy, je na tom tahle prestižní soutěž místy hůř než průměrná amatérská soutěž v ČR, což musí být pro závodníky docela skličující.

Kvalifikace

Ačkoliv diváci nefandili (Malajci nevypadají na velké příznivce silových sportů a s ohledem na jejich drobnou tělesnou konstituci se spíše snažili ke strongmanům moc nepřibližovat, nejspíš ze strachu, aby nebyli sežráni), ze semifinále nakonec i letos tradičně vzešla desítka finalistů.

200kilový obr Brian Shaw naprosto hladce zvítězil ve své kvalifikační skupině, což od něj ostatně všichni očekávali. Druhou postupovou pozici si vybojoval Jean-Francois Caron. Pro čtyřnásobného nejsilnějšího muže Kanady (2011 - 2014) to byla jeho druhá účast ve finále WSM (v roce 2012 skončil osmý).

"The Mountain" Hafthor Bjornsson ze seriálu Hra o trůny měl ve druhé skupině cestu do finále poměrně snadnou. Společně s ním postoupil do finále Bulhar Dimitar Savatinov, který vzbudil pozornost už na Arnold Strongman Classic.

Zydrunas Savickas snadno zvítězil ve třetí skupině (stejně jako pro Shawa a Bjornssona pro něj byla kvalifikace spíš tréninkem než skutečným bojem o postup) a druhé postupové místo bral Mikhail Shivlyakov z Ruska, který zamířil k profesionálům po svém vítězství na Arnold Amateur Strongman 2013.

Ve čtvrté skupině, která neměla jednoznačného favorita, se o postup tvrdě bojovalo. Nejúspěšnější nakonec byli Američan Jerry Pritchett a Angličan Mark Felix, jehož účast ve finále při takové obrovské konkurenci je výjimečným počinem, protože je mu už 49 let! Ještě větší údiv pak vzbuzuje fakt, že i navzdory věku přišel silnější než kdy předtím a dokázal dokonce zlepšit svoji největší slabinu, kterou jsou všechny typy zvedání zátěží nad hlavu. Hodně zklamaný musel být Polák Krzysztof Radzikowski, který patří mezi největší hvězdy série Champions League, ale kterému v cestě stála právě životní forma nestárnoucího Marka Felixe.

Finálovou sestavu doplnil monstrózní Angličan Eddie Hall a k mé radosti Mike Burke, který jako čtyřicátník společně s Felixem a Savickasem slušně zvýšil věkový průměr finálové strongman desítky a dokazoval, že "mlaďasům" rozhodně nic nedá zadarmo!

Finále

Na finále už se pár místních diváků dostavilo, ale jak uvidíte na videích, fandili jen velice sporadicky a největší podporu měli strongmani opět jen z vlastních řad. Asi se na Malajce nemůžeme zlobit, nejspíš nikdy nic podobného neviděli. Absence pořádné divácké podpory ale určitě na výkonu nepřidá, stejně jako podnebí rovníkové oblasti, kde se teploty pohybují kolem 35 °C a vlhkost vzduchu neklesá pod 80 %. Podávat v takových podmínkách maximální výkony, to je extrémně náročné jak fyzicky, tak psychicky a může to i slušně zamíchat celkovým pořadím. Pro televizní producenty je taková lokalita možná atraktivní, protože ilustrační záběry pořízené v Malajsii musí vypadat fantasticky, ale závodníkům i skutečně nadšeným divákům by se organizátoři určitě zavděčili nesrovnatelně víc, kdyby se WSM konalo v méně exotické destinaci.

Úvodní finálová disciplína Super Yoke byla podle mého názoru tak trošku zlomyslností pořadatelů, ačkoliv byla její podoba určitě divácky atraktivní a dává představu o tom, jakých výkonů jsou strongmani schopni. Přenášeli totiž konstrukci se dvěma lavicemi, na nichž byla jako živá zátěž šestice místních obyvatel. Ti vážili každý tak po 60 kilech a společně se železnou konstrukcí to dalo brutálních a taky hodně nestabilních 500 kilo. I tak dokázal 25metrovou trasu proběhnout vítězný Hafthor Bjornsson za působivých 17 vteřin, následovaný Shawem a Savickasem.

Pro druhou finálovou disciplínu naložili pořadatelé na činku 370 kilo a cílem byl maximální počet mrtvých tahů v limitu jedné minuty. Před deseti roky by na vítězství v téhle disciplíně stačily 2 - 3 opakování. A dnes? 8 opakování Briana Shawa asi nepotřebuje další komentář. Hned za ním se umístil Eddie Hall se 7 zdvihy a možná trochu překvapivě Hafthor Bjornsson, který přítomné po šestém opakování vyděsil menším kolapsem, kdy se poroučel k zemi. S pěti opakováními a děleným čtvrtým místem v disciplíně začal výrazně ztrácet Svickas, který letos navzdory skvělé formě s mrtvými tahy bojuje a zdaleka nedosahuje svého standardu. Dost možná ho v téhle disciplíně omezuje nějaké zranění, a tak šetřil síly a taktizoval.

Tahání kamionu dalo pořádně zabrat všem závodníkům a celou 25metrovou trasu kvůli závěrečnému stoupání nedokončil nikdo. Nejblíže byl cíli Shaw (23,8 m), následovaný Savickasem (22,8 m) a Bjornssonem (20,9 m). Další zbytky sil ze strongmanů vyždímaly Power Stairs - pětice schodů, na které měla putovat trojice 225kg závaží, tedy 15 náročných zdvihů celkem. Tady zahájil comeback Savickas, který s přehledem zvítězil a nechal za sebou Bjornssona, Shawa a Burkeho. Tahle čtveřice dokončila celou disciplínu, ostatním se to v limitu nepodařilo.

Podle očekávání většiny dopadla předposlední disciplína - Log Lift. Už na Arnoldu ukázal Big Z, kdo je už celé dlouhé desetiletí králem téhle disciplíny. Naprosto lehce zvládl 205kg kládu a pokoušel se o 228 kilo, čímž by o jeden kilogram posunul vlastní rekord. To se mu tentokrát nepodařilo, ale věřte mi, má na to. O výsledcích ostatních neoficiální zdroje bohužel mlčí (a oficiální neexistují vůbec až do doby, kdy vyjde oficiální video).

Na závěrečné Atlas Stones už vstupoval Savickas po vyhraném Log Liftu na prvním místě s náskokem poloviny bodu. Únava už si na něm ale viditelně vybrala svoji daň. K obhajobě titulu z loňska potřeboval v poslední disciplíně buď zvítězit, nebo si udržet 2 - 3. místo v disciplíně s tím, že Shaw se umístí až za ním.

Ani jedna z uvedených konstelací ale nenastala, Savickas se při disciplíně vysloveně trápil, svůj den neměl ani Bjornsson, kterého v souboji suverénně porazil Hall, a nejsilnějším mužem planety byl po vítězné poslední disciplíně po zásluze korunován 33letý Američan Brian Shaw, který si tak připsal na své konto už třetí titul (předchozí dva získal v letech 2011 a 2013). Druhé místo bral zjevně zklamaný Savickas, jehož éra už se možná pomalu a jistě blíží ke konci. Nepochybuji sice o tom, že je v jeho silách ještě posunout světový rekord ve zdvihu klády, ale je otázkou, jestli dokáže v příštím roce znovu uchvátit tituly z dvou nejprestižnějších soutěží - Arnold Strongman Classic a WSM, nebo už definitivně nastoupí nová, mladší generace extrémní síly.


World´s Strongest Man 2015 - konečné výsledky

pořadíjméno
1. Brian Shaw
2. Zydrunas Savickas
3. Hafthor Bjornsson
4. Eddie Hall
5. Mike Burke
6.
Jean-François Caron
Jean-François Caron
Jean-Francois Caron
7. Dimitar Savatinov
8. Mark Felix
9. Mikhail Shivlyakov
10. Jerry Pritchett


Deadlift - Hall vs. Savickas

Deadlift - Shaw vs. Bjornsson

Super Yoke - Savickas, Shaw, Burke, Bjornsson, Felix

Super Yoke - Shivlyakov, Savatinov, Hall, Pritchett, Caron

Power Stairs - Bjornsson vs. Shaw

Atlas Stones - Hall vs. Bjornsson

Atlas Stones - Shaw vs. Savickas

Další videa můžete nalézt na YouTube kanálech StrongmanRUS a The Power Club


Zdroj:
strongman.org/news
vk.com/strongmanrusru
theworldsstrongestman.com
ironmind-forum.com
startingstrongman.com
youtube.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.05.15:14RIP - Rekl bych, ze ten zavod asi ovlivnily podminky, tim myslim..+1
01.05.20:35Gregor - pro mě teda ne... sympatie jsou dost individuální záležito..-1
01.05.09:05bob79 - V 49 letech Mark Felix je na 8.místě klobouk dolu parádní ..+3
30.04.23:39Zdenek Pilc - Gregore to to asi moc nesleduješ. Je to jeden z nejvíce př..-1
30.04.20:55Gregor - bohužel :( ....pro mě osobně z té strongmanské špičky nejm..+1
30.04.19:53otočbýk - nastava doba briana shawa*79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra